Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Vuk Drašković-Isusovi Memoari

Po opisu se vodi kao da je ovo nastavak Noža ali se radnja odvija 90tih, ali daleko slabija knjiga u poređenju sa Nožem.
Iako su imena glavnih političkih aktera promenjena nije teško pogoditi ko je ko u knjizi mada su ti likovi uglavnom sporedni jer je priča ipak na glavnom liku i na ono kroz šta on prolazi tokom tih događanja

Događaji tokom rata u knjizi predstavljeni su veoma realno,drugim rečima,svako sa svakim je bio u nekom dilu,ali tokom čitanja stalno vam je negde u pozadini to da je i sam autor imao velikog udela u tome.

Da ne bih otišao dublje u politiku videćete na šta sam mislio ako budete čitali knjigu
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Daj neki info za "Fire and Blood". :D
 
  • Like
Reagovanja: M J
^
digao ruke na pola serijala jer mi se ogadio zbog popularnosti HBO-ove igrane serije, odnosno gledalaca iste... :)

Iskreno jedva cekam da odrade sve prevode serijala od Stivena Eriksena i Pitera V. Breta (mada su za ovog cini mi se izbacili i funjarski podelili poslednju knjigu na 2)
 
Poslednja izmena:
^
digao ruke na pola serijala jer mi se ogadio zbog popularnosti HBO-ove igrane serije, odnosno gledalaca iste... :)

Iskreno jedva cekam da odrade sve prevode serijala od Stivena Eriksena i Pitera V. Breta (mada su za ovog cini mi se izbacili i funjarski podelili poslednju knjigu na 2)
Ja trenutno citam Reapers Gale od Eriksona. Dosta spora prva cetvrtina knjige u odnosu na Bonehunters. Bavi se politikom u osvojenom Leterasu, bar ono sto sam do sada procitao.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Sto se tice Demonskog ciklusa ima I i II tom zadnje knjige (The Core) zajedno u jednom pdf-u, ko voli da cita u el. izdanju.
A za sve prevode Malaske knjige malo cemo da se nacekamo..
 
Poslednja izmena:
  • Like
Reagovanja: M J
Procitao sam sve od Joe Abercrombie-a i Prvi Zakon i Skrhano more, sve knjige iz Zakona su odlicne, neverovatno citljive knjige, pa zanima imate li neku preporuku iz istog zanra? Hvala
 
^ Tesko da ces naci nekog kao Aberkrombija, ima unikatniji ("moderniji") stil pisanja sa vrlo britkim humorom...

Mogu da ti preporucim Rotfusa i Kingslayer sagu, ali izgleda da se zaglibio i ne zna kuda dalje... Demonski ciklus (Piter V. Bret) takodje - "zgutao" sam ih bas posle Aberkrombija.

E da, Robert Lou -> Vucje More i Stazom kitova (prati "druzinu" vikinga kroz fikcionalna desavanja inspirsana legendama i stvarnom istorijom), odlicne knjige, avanturisticki romani ali samo dve iz serijala su prevedene. Isto za par dana sam ih obrnuo... :) U tom fazonu je i od naseg Stojijljkovica- Konstantinovo raskrsce...
+edit:
Ako te smori epska fantastika predji na naucnu... Tu imamo dosta dobrih (novijih) stvari poput ovih sto sam bas naveo (serijal "Prostranstva" kao i ove 3 od Ricarda Morgana - oba serijala imaju i igrane serije) ;)
 
Poslednja izmena:
Hvala, pocecu sa Vucje More pa cu videti kako mi bude legla, Expanse mi je takodje u planu, racunam prvo knjige pa serija?

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk
 
Zapravo, The Expanse je retko dobro adaptirana knjiga, serija je možda i bolja od knjiga. Inače, autori su učestvovali u scenariju.
Uzmi prvo seriju, posle knjige, svakako su mnogo dalje odmakli sa radnjom u knjigama.

Sent from my Pixel 2 XL using Tapatalk
 
Imate prevedeno "Fifth season" od N.K. Jemisin, mislim da je prevedeno kao peto doba... ja taman kupio kindle verziju kad su izdali prevod... trenutno nema ni prve ni druge knjige da se kupi u ebook formatu na amazonu...

Hugo nagrade za sve tri knjige i vrlo je zanimljivo.

Sent from my HUAWEI MT7-L09 using Tapatalk
 
Sto se tice Demonskog ciklusa ima I i II tom zadnje knjige (The Core) zajedno u jednom pdf-u, ko voli da cita u el. izdanju.
A za sve prevode Malaske knjige malo cemo da se nacekamo..

Kad vec pomenu te knjige, do kraja godine su na akciji u laguni. 30%.
Nije nista posebno za one sa max popustom, ali nekome moze znaciti.

Elektronske su 600 rsd komad.
 
Princ lakrdijaša - Mark Lorens. Samo da skrenem pažnju na pisca onima koji gotive Aberkrombija
 
Završio konačno Kingove Nightmares & Dreamscapes priče.

Priče koje su se meni dopale:

-Suffer The Little Children (možda i najbolja u ovoj kolekciji)
-Chattery Teeth
-The Moving Finger (takođe jedna od boljih priča)
-The House On Maple Street
-Popsy
-Dedication (pomalo uvrnuta priča)

Za preskočiti: (ako neko odluči da čita da mu uštedim vreme)
-It Grows On You
-Home Delivery
-Pretty Pony

Veoma dosadne priče...jedva sam uspeo da ih pročitam
Praktično vrlo malo nekih dešavanja ima,uglavnom neka trabunjanja

-Head Down
-Brooklyn August

Ovo su dve priče tj hronologija bejzbola i tzv "little league" u kojoj je igrao Kingov sin Owen.
Tako da ako niste fan bejzbola slobodno preskočite jer se osim rezultata i igre ništa drugo ne dešava
 
Mislim da sam vec pisao ranije, ali od epske fantastike bih preporucio prvu trilogiju iz serijala Red Magle (Mistborn). Trilogija je potpuno zaokruzena i moze se kompletna naci u izdanju Lagune. Prosecna ocena sve tri knjige na goodreads sajtu (vise od 700 000 glasova ukupno) je preko 4.40, sto dovoljno govori o kvalitetu :) Konkretno, u pitanju su knjige: Konacno carstvo, Zdenac uspenja i Heroj doba. U istom svetu je posle toga objavljena jos jedna trilogija koja se desava tipa pola milenijuma kasnije, ali nije direktno povezana sa prvom trilogijom i ne morate da je citate ako ne zelite.

Patricka Rothfussa ne preporucujem za citanje dok ne izbaci trecu (zavrsnu) knjigu. Ja sam pre 7 godina procitao prve dve knjige (prva vrhunska, druga je malo razvodnjena ali je i dalje ok) i od tada cekam da vidim zavrsetak price. Nazalost, pitanje je kada cu i da li cu ga docekati. Mislim da je svakom od nas jedan GRRM previse, tako da vam sigurno ne treba jos jedan pisac koga cete cekati godinama da zavrsi pricu :)

Takodje preporucujem knjigu Lazi Loka Lamore (izdala Laguna). Nisam citao ostatak serijala, ali secam se da mi je prva knjiga bila zabavna kada sam je procitao pre par godina i da je sama po sebi lepo zaokruzena, tako da ako zelite mozete da citate nastavke ili da se tu zaustavite.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Evo i ja da preporucim ponesto..
Recimo Dejvid Gemel i njegov Drenajski cklus. Kod nas su prevedene prve 4 od 9 knjiga iz ciklusa.
Zatim tu je i R. Scott Bakker i Trilogija Princ Nicega (sve tri prevedene). Poceo je i novu seriju (Aspekt-Car) cija se radnja nastavlja nakon 20 god.
Kao sto rece kolega iznad dobar je i Scott Lynch, Lazi Loka Lamore, prva knjiga iz serijala Gentleman Bastards. Prevedene prve 3 od 7 knjiga.
Pa kad sam poceo da preporucim i Anne McCaffrey i trilogiju Dragonriders of Pern.
I za ljubitelje SF-a recimo Benford Gregori i saga Galakticki centar ili Brin Dejvid i serijal Uzdizanje.
Pa ko voli..
 
Odslusao audio Red Rising od Pierce Brown -a, 1. deo trilogije (zove se bas Red Rising).
Sjajna sf / distopija, drzi paznju od pocetka do kraja, vec sam na pola drugog dela, Golden Son.
Narator odlican, razumljiv, irski naglasak.
Toplo preporucujem
 
Počeo sam nedavno da slušam audio knjige u prevozu, pomalo je nezgodno držati koncentraciju.
 
I ja sam probao jednom u raznim situacijama ali mozak ne slusa, odluta uvek i shvatim da nemam pojma sta se desava u knjizi.
 
Sto se mene tice, zato je tu dugme za premotavanje 15s / 1min ... Smart Audiobook Player ima sve sto treba.
Usteda vremena i ociju sa audio prilicno nadmasuje nedostatke.. Ja sam se navikao i dok vozim kola na posao/s posla da slusam.
Zahvaljujuci tome sam odslusao 11 knjiga tokom prosle godine, a da citam ne verujem da bih vise od jedne uspeo da procitam.
Sta da se radi, moderno vreme.
 
Ma znam, koristio sam i ja tu aplikaciju ali nisam mogao da se koncentrisem. Mozda cu probati ponovo. Uspeo sam da odlusam jednu knjigu tako.
 
Prođe pola godine u slušanju Dune serijala. I po mom skromnom mišljenju sin je nadmašio oca, bar se meni njegov stil i način pisanja sviđa daleko više. Poslednje knjige oca su već bile daleko bolje za čitanje-slušanje, smislenije i sama ideja i priča bolje razvijena.

Hronološki:
-The Butlerian Jihad, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-The Machine Crusade, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-The Battle of Corrin, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Odlična SF limunada za mlađe generacije, lagan uvod, sličan drugim SF romanima, pravi način ulaska u novi lore.

-Sisterhood of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-Mentats of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-Navigators of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Daleko više Dune lora, već se prilično gazi u Dune univerzum, a opet nije toliko duboko da se prosečan čitalac neće snaći.

-House Atreides, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-House Harkonnen, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-House Corrino,Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Kada ste već pripremljeni za ulazak u Dune univerzum, zašto se ne bi prepustili? Po meni najbolji likovi, lične priče sa ogledalom na zbivanja na velikom, međuzvezdanom planu.

-Dune, Frank Herbert,
Za današnjeg čitaoca, koji je upravo pročitao prethodne 3 triologije, totalna suprotnost u stilu, priči, likovima, pa svemu. Da nije isti univerzum u pitanju nikada ne bih poverovao da čitam nastavak priče, a opet ustvari početak.
-Paul of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
Težak i sumoran, suv kao pustinja.
-Dune Messiah, Frank Herbert,
takav i nastavak,
-The Winds of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Malo dodatne priče, sa druge strane, olakšava razumevanje drugih knjiga, ali nije neophodno štivo.
Children of Dune, Frank Herbert,
Frenk ponovo u elementu, da pripremi zbunjenog i napaćenog čitaoca za sledeći šok.

-God Emperor of Dune, Frank Herbert
Za mene definitivno najgora priča. Prosto toliko bespotrebno odlaženje u krajnosti da bi se samo napravio krug i sve ponovo obrisalo i resetovalo. Sreća da je sin uspeo da iskoristi priču za kasnije naslove i malo joj da smisla i konteksta inače bi slobodno mogla potpuno da se preskoči.

-Heretics of Dune, Frank Herbert,
-Chapterhouse Dune, Frank Herbert,
-Hunters of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
-Sandworms of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
Sve zajedno sjajna kulminacija, novi likovi su malo čudni i nedovoljno razrađeni, stari pa previše iskorišćeni i zakomplikovani ali dovoljno dobar serijal da stavi tačku na čitav Dune univerzum.

Moj zaključak je da prve tri triologije treba pročitati u cugu i uživati u njima. Zatim se naoružati strpljenjem i proći kroz Dune-Dune Messiah. Zatim slobodno preskočiti The Winds of Dune, Children of Dune i God Emperor of Dune dok se ne pročitaju Heretics of Dune-Sandworms of Dune, a onda može da se vrati na preskočeno i stekne cela slika. Ovo pišem naravno za nove čitaoce ovog univerzuma kao što sam bio ja. Za one koji su već čitali, prvenstveno Dune, ovo ne važi.
 
Poslednja izmena:
^ svak cast, za info kao i za kolicinu procitano tj preslusanog stiva.
Nikako ne mogu da odrzim koncetraciju za slusanje audio knjiga iako je dosta prakticnije...
 
Prođe pola godine u slušanju Dune serijala. I po mom skromnom mišljenju sin je nadmašio oca, bar se meni njegov stil i način pisanja sviđa daleko više. Poslednje knjige oca su već bile daleko bolje za čitanje-slušanje, smislenije i sama ideja i priča bolje razvijena.

Hronološki:
-The Butlerian Jihad, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-The Machine Crusade, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-The Battle of Corrin, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Odlična SF limunada za mlađe generacije, lagan uvod, sličan drugim SF romanima, pravi način ulaska u novi lore.

-Sisterhood of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-Mentats of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-Navigators of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Daleko više Dune lora, već se prilično gazi u Dune univerzum, a opet nije toliko duboko da se prosečan čitalac neće snaći.

-House Atreides, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-House Harkonnen, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
-House Corrino,Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Kada ste već pripremljeni za ulazak u Dune univerzum, zašto se ne bi prepustili? Po meni najbolji likovi, lične priče sa ogledalom na zbivanja na velikom, međuzvezdanom planu.

-Dune, Frank Herbert,
Za današnjeg čitaoca, koji je upravo pročitao prethodne 3 triologije, totalna suprotnost u stilu, priči, likovima, pa svemu. Da nije isti univerzum u pitanju nikada ne bih poverovao da čitam nastavak priče, a opet ustvari početak.
-Paul of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
Težak i sumoran, suv kao pustinja.
-Dune Messiah, Frank Herbert,
takav i nastavak,
-The Winds of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson,
Malo dodatne priče, sa druge strane, olakšava razumevanje drugih knjiga, ali nije neophodno štivo.
Children of Dune, Frank Herbert,
Frenk ponovo u elementu, da pripremi zbunjenog i napaćenog čitaoca za sledeći šok.

-God Emperor of Dune, Frank Herbert
Za mene definitivno najgora priča. Prosto toliko bespotrebno odlaženje u krajnosti da bi se samo napravio krug i sve ponovo obrisalo i resetovalo. Sreća da je sin uspeo da iskoristi priču za kasnije naslove i malo joj da smisla i konteksta inače bi slobodno mogla potpuno da se preskoči.

-Heretics of Dune, Frank Herbert,
-Chapterhouse Dune, Frank Herbert,
-Hunters of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
-Sandworms of Dune, Brian Herbert i Kevin J. Anderson
Sve zajedno sjajna kulminacija, novi likovi su malo čudni i nedovoljno razrađeni, stari pa previše iskorišćeni i zakomplikovani ali dovoljno dobar serijal da stavi tačku na čitav Dune univerzum.

Moj zaključak je da prve tri triologije treba pročitati u cugu i uživati u njima. Zatim se naoružati strpljenjem i proći kroz Dune-Dune Messiah. Zatim slobodno preskočiti The Winds of Dune, Children of Dune i God Emperor of Dune dok se ne pročitaju Heretics of Dune-Sandworms of Dune, a onda može da se vrati na preskočeno i stekne cela slika. Ovo pišem naravno za nove čitaoce ovog univerzuma kao što sam bio ja. Za one koji su već čitali, prvenstveno Dune, ovo ne važi.
skoro sve nove knjige iz serijala su mi čisto cedjenje franšize...
originalna knjiga, ili ajd original trilogija mi je nešto neprevaziđeno.

ima još knjiga čini mi se, novih, ne sećam se više koje su... tu kako je nastalo sestrinstvo, esnaf itd... još cedjenja

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Priblizno 300.000 god stari Anomander Rejk iz Malaske Knjige Palih
d656813edece1176861855c1a67f1f49.jpg


Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka
 
Može li preporuka za neku dobru android aplikaciju za audio knjige?

Sent from my LG G7 ThinQ using Tapatalk
 
Nazad
Vrh Dno