Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Pazite se prevoda, gubite dosta u velikom broju slučajeva, prevodi se kod nas štancaju, čast izuzecima. To mi kanda nekad bila "struka", odavno nisam u tim vodama, ali svako ko iole poznaje naš i engleski jezik može da proceni kvalitet prevoda donekle. Ko misli da ima dovoljno poznavanje, svakako neka čita na engleskom. Ko ne misli, neka ipak proba, prethodno se informišući koji pisac ima nešto lakši stil, da se počne sa tim. Pričam o engleskom kao najrasprostanjenijem, svaka čast svima koji čitaju na još nekom jeziku :D

Pre je bilo lakše, dok je legendarni tolkien.rs forum bio posećen, ta šaka kvalitetnih prevodilaca je bila aktivna tamo. Pretpostavljam da se neke informacije mogu naći na www.znaksagite.com/diskusije/index.php u današnje vreme, ali u tu sektu ne zalazim.

Vraćam se na temu, imam prelepo izdanje The Books of Earthsea, vredi li se čitati? The Left Hand of Darkness mi je odlična, kontra nekim utiscima koje sam video ovde pre nekog vremena.
 
@rafiki: Ko je bolji: Kruppe ili Iskaral Pust? :D
Joj, gde si ih se setio? Morao sam da kopam po malom mozgu, davno sam čitao...
On topic: Glokta iz First Law je nenadmašan lik, trenutno broj jedan.
Farseer trilogija je dobra, mada u trećoj knjizi kreće da se gubi pomalo, malo mi je veštačko rešenje priče.
Pozdrav
 
@Astmario: Šta to kao fali drugoj i trećoj Fitz and the Fool trilogiji? Naročito ovoj trećoj. Bee = <3
Druga triologija i nekako, treca je vec po meni bespotrebno razvlacenje i guranje istih ideja. To je njen problem, Solder Son triologija pati od istog problema, copy paste dilema, muka i resenja, nisam imao snage da je zavrsim. U prvoj trilogiji je to sve sveze i novo, kasnije me vec gusi, ali opet nekome ce mozda pre leci.


Ko nije, preporucujem da procita i Battle Royale koji je americka spisateljica razvodnjila i prepisala(Hunger Games).

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Isto kao i sa filmovima, hiperprodukcija i kvantitet umesto uočljivog manjka kvaliteta. Knjige se kupuju na kilo ali zato ih i pišu tako... čast retkim izuzecima.
Slazem se, mada nije lako ni stvarati, cesto bude ideja koje mi deluju bas interesantno u pocetku, ali do kraja ode mast u propast. Recimo Heroes Die mi je je delovao sveze, prva knjiga dobra, ali do kraja trece...
A za hiperprodukciju nemam reci, kao i vecina koristim Goodreads za vodjenje evidencije, za masu knjiga ne mogu uposte da se setim o cemu se radi osim da sam ih procitao, to dovoljno govori.


Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Ja ne mogu sa tim Goodreadsom da se snađem za evidenciju :d
Probao par puta i nisam uspeo posle me i mrzelo da se bakćem pa zapišem u notpedu šta sma čitao
 
Jel čitao neko Liu Cixin Remembrance of Earth's Past? Utisci?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
^Čitao ja. Nije loše, al' sam očekivao malo bolji i smisleniji kraj.
Pozdrav
 
Goodreads je super stvar, em evidencija, em ocene, ko voli moze kao na soc mrezama da stavlja i opise uz to, plus pravljenje polica i slicno, reccomended lista, ima svega. Jos zakacis sta ti poznanici citaju pa uvrk naleti nesto zanimljivo.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
Ima li neko ime vetra i strah mudroga u epub formatu da mi pusti na pp?
 
Goodreads je super stvar, em evidencija, em ocene, ko voli moze kao na soc mrezama da stavlja i opise uz to, plus pravljenje polica i slicno, reccomended lista, ima svega.

Ta gomila opcija me i odbija.

Daj mi neki app da štikliram samo šta sam čitao i to je.
Nešto kao što ima TV Time za serije i sl
Sad ću ja da se zezam sa ocenama i opisima.
 
Ima li neko ime vetra i strah mudroga u epub formatu da mi pusti na pp?

https://www59.zippyshare.com/v/HwteD8NR/file.html
https://www76.zippyshare.com/v/4Gj3imPt/file.html


Ta gomila opcija me i odbija.

Daj mi neki app da štikliram samo šta sam čitao i to je.
Nešto kao što ima TV Time za serije i sl
Sad ću ja da se zezam sa ocenama i opisima.

Зар Calibre није довољан за толико?
Заправо зависи да ли читаш папирне или екетронске књиге. Али за електронске књиге је сасвим довољан.
 
Poslednja izmena:
@malipirat: U Calibre mogu da se dodaju i "prazne knjige" / stavke bez ikakvog fajla dodatog... samo metadata... i to dosta ljudi koristi za evidenciju štampanih knjiga, audiobooks i sličnih stvari koje npr ne poseduju već su pozajmljivali iz biblioteke.
 
Poslednja izmena:
Da li ima neko Dzordz Orvel 1984 bilo koji elektronski format?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Guglaj "balkandownload". To je glavno mesto ljudi koji skeniraju i obrađuju skenove knjiga. Tako da to može i treba da ti bude prva destinacija za knjige na srpskom, hrvatskom...

Čak šta više čini mi se da sam ja radio prvobitnu obradu scan-a [izdanje je latinično naravno] (i to dok je "ekipa" još bila na pokojnom Crowarez forumu; posle su migrirali na BalkanDownload) za jednu od dve Rothfuss knjige :d Ako nisam u sećanju pomešao to, serijal Scott Lynch-a i Mistborn.
 
@shamanNS а зар нису прешли на knjige.club? Не рекламирам друге форуме, него од када сам ћапио Kindle гледам где све има електронских књига.
Апропо постављених линкова за Хронике Краљоубице, ја сам пребацио на ћирилицу (хтео сам да видим како се прави ePub, а и интересантније ми да читам на ћирилици).

Него, постоји ли програм којим се могу мењати AZW3 фајлови? Обично док читам књигу правим нотесе где треба исправити словне/граматичке грешке. Пошто Kindle не чита ePub некако ми незгодно да стално пребацујем у ePub, мењам, па враћам у AZW3... Барем док не нађем Kobo aura One, таман да уживам на великом екрану.

И још једно питање. Видех да си обрадио од Scott Lynch-а серијал о Господском ниткову (Gentleman Bastard). Каква је књига/серијал?
 
Mislio sam na ekipu koja skenira i obrađuje knjige, ne na administraciju pokojnog Crowarez koji su prešli na nešto naziva tipa "Knjigoteka". Nemam pojma, izašao dam davno iz cele te priče digitalizacije knjiga i nisam u kontaktu ni sa kim... bio je čini mi se posle i mini-egzodus i sa BD foruma.

Calibre-ov book editor podržava izmene i po epub i po azw3/KF8 fajlovima. Ne podržava čačkanje po matorom mobi formatu.
Ja lično iako nekih 9 godina već koristim samo Kindle čitače ipak epub format tretitam kao "master copy" za sve knjige koje sam dodavao u Calibre library. Dakle svaka knjiga ima epub i azw3 (azw3 čisto da ne bi pri transferu na Kindle čekao da uradi konverziju epub > azw3, plus da ne bi u epub koji je "master copy" dodavao soft hyphens).
Ispravke OCR grešaka i sličnih problema dok sam radio (odavno me mrzi, nekad bzvz pravim notes & highlights dok čitam na Kindle ali u 99% slučajeva nikad ne sednem da uradim ispravke :d) radio sam na epub fajlu i posle samo ponovim epub > azw3 konverzije i ponovo propustim azw3 kroz Hyphenate This plugin.

Što se tiče Scott Lynch-a i Gentlemen Bastards serijala: prva knjiga odlična (meni barem), druga knjiga nešto slabija, treća još slabija.
Ja sam naročito bio razočaran trećom knjigom iz par razloga:

1) knjiga je godinama odlagana i očekivanja su svima rasla, naročito onima koji su bili fanovi ovih "flešbek" poglavlja kojih je dosta bilo u prvoj knjizi a praktično ni malo u drugoj... pa kad je postalo poznato da će toga biti ponovo u trećoj knjizi.

2) to je knjiga u kojoj se konačno pojavljuje Sabetha ("love interest" od glavnog lika). A meni lično je Lynch poprilično loše i neubedljivo napisao maltene sve scene interakcije ta 2 lika u "present time" poglavljima

3) posle toliko čekanja da knjiga izađe a ispadne da je popriličan filler i da je previše vremena posvećeno političkim mahinacijama je bilo depresivna iskustvo.

Još na sve to kad dodaš da se i book #4 odlaze već par godina... :d Al ajd, krajem prošle godine je kao bar predao "draft" svom editoru.. pa biće valjda do kraja 2021.

Sve u svemu meni se jako dopada kako Lynch piše... pre svega njegov smisao da humor a i to kad posle čitanja "čistunaca" & "sisica" poput Sanderson-a i Brett-a (koji umeću neku smejuriju na mesto takvih reči) čitaš knjigu koja sadrži brate krštene psovke i vulgarizme i punokrvno f*ck je meni došlo kao ogromno osveženje u tom momentu. Svakako ga treba makar probati čitati. I većinu 3 .knjiga nije razočarala baš toliko koliko mene.

Od svih ovih popularnih fantasy pisaca koji su praktično istovremeno debitovali na scenu tamo 2006-2008. meni su omiljeni Lynch i Abercrombie. Rothfuss debeli može da ga d*va sa njegov sladunjavom (i dizajniranom za dopadljivost) prozom :D
 
Poslednja izmena:
@shamanNS možeš li, molim te, malo više detalja postupka epub - azw3? I ja imam Kindle Paperwhite, pa me zanima. Za šta tačno koristiš ovaj plug in?
Drugo, Calibre sam samo jednom pokrenuo, izabrao Kindle Paperwhite kao moj uređaj, i vidim da je ulazni epub prebacio u mobi, ne nudi mi azw3.
Imam dosta knjiga u epub koje bi prebacio na Kindle - uživam da čitam na njemu.

Back to reading: guram 4. tom "Moja borba" - Knausgor. Uživam, topla preporuka [emoji4]

Edit: još jedno pitanje sa vlasnike Kindle: vidim da je moguć Jailbreak, dobija li se išta pametno time?
 
Poslednja izmena:
U vezi jailbreak: ajd ti prvo da vidiš na kojem firmware je trenutno tvoj PW:

Menu (3 tačkice ikonica) > Settings > Menu > Device Info

U prevodu ako si do sad često držao uključen WiFi na svom Kindle nema jailbreak za tebe sve i da hoćeš, aka kasno si se setio o tome da razmišljaš :D


Za ostalo... kontam da je najpametnije da neko napravi neku novu temu za stvari tipa izvori ebook, Calibre setup saveti, Goodreads bla bla bla? Da ne idemo po ovoj temi konstantno u off topic.
Ili da ti odgovoram na PM o dateljima svega i svačega (pa i to šta se pametno dobija sa jailbreak).

A za "postupak epub - azw3" nisam ni siguran šta me tačno pitaš? :D Konverzija kao i svaka druga: input format epub, output format azw3 u "Convert book" dijalogu i to je to. Kakvi detalji?

Ajd pošalji mi PM...
 
Podržavam otvaranje nove teme, i mene sve to zanima a zaista ne pripada u temu o knjigama. Hardware i pripadajući software treba da bude u posebnoj temi.

Sent from my Pixel 3 using Tapatalk
 
Može nova tema. Hvala ti na trudu, što se mene tiče može PM, ali vidim da ima više zainteresovanih.
Moj Kindle je 5.12.4, verovatno je up to date [emoji53]
Ne razumem ovaj plug in koji si pomenuo, zašto azw3 provlačiš kroz njega?
 
Ух, скоро сваки покушај измене ePub/azw3 књиге у Calibre-у се завршио тако што се програм срушио. Добар је Calibre, али не и за измене. За сада измене искључиво преко Sigil-a.

Мислим да је теби проблем што превише чекаш трећи део Хроника о Краљоубици, иначе је добар Rothfuss. Име ветра је изузетно лепа књига, у другој на моменте уме да дави, али и даље фина.
Већ написах да се мени није допала трећа књига Сркханог мора од Abercrombie-а. Јесу на моменте добри дијалози, али радња смуљана, балавци тријумфују над маторима (живела МТВ генерација), у главној бици скоро да нема ни помена о јунацима чије је догодовштине пратио у претходне две књиге... И изнад свега ми се није допало форсирање оне Америчке пизд..... "Или ћеш умрети као млади херој или ћеш доживети да постанеш зликовац"
Пробао бих Први закон или Послужити хладно, само ако има негде на Српском. Онај хрватски превод је очајан, одустао сам после 2 стране. Буквално прочитам реченицу, па тражим књигу на Енглеском да бих разумео.

п.с. Ако није тајна на којим форумима има књига на Српском, сем BalkanDownload, knjige.club, fastserbia (њима је већина линкова мртво) ?
 
Izvori knjiga ovde ne bi trebalo ni da postoje jer je piraterija zabranjena na forumu, to sto se trenutno tolerise...

Sto se Rofusa tice, meni je Ime vetra fantasticno, nastavak ne bas.
Ali zato The Slow Regard of Silent Things, celom knjigom je provucena jedna tako interesanta nota i emocija, drugacija u potpunosti od osnovnog serijala, citanje mi je izuzetno prijalo.

I nedostatak psovki ne vidim kao manu, prosto negde leze negde ne, ne svidja mi stavise namerno guranje "sivih" likova i prica u svakoj mogucoj situaciji, prosto se i toga zasitis kao i crno-bele varijante koja je krasila predhodni period fantasy literature.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
@kibicer: Pa sve lepo piše u prvom post-u teme plugin-a na MobileRead forumu koji sam ti linkovao u prethodnom komentaru.

Dakle da nemaš ove rupače praznog prostora u redu zbog predugačke reči koja je završila u sledećem redu (jer nema preloma):

https://www.mobileread.com/forums/attachment.php?attachmentid=103256&d=1363855644

Već dodavanjem "soft hyphens" karaktera na mestima slogova u rečima reči na kraju reda se prelamaju i dobiješ tu crticu i bolji raspored reči u redu bez rupetina:

https://www.mobileread.com/forums/attachment.php?attachmentid=103257&d=1363855644

Plugin služi da pomoću "hyphens" rečnika za odgovarajući jezik doda "soft hyphens" i to je to, rešen problem.

Pošto inače na Kindle uređajima samo najnoviji KFX format podržava "prelom" (i to ne za sve jezike ;) )... azw3 može da se "budži" a matori mobi format ne podržava soft hyphens. Takođe većina čitača (Kobo, Nook, Sony...) kojima je epub native format se ne snalaze kako treba sa knjigama koje imaju dodate soft hyphens karaktere: neki urade prelom a fali crnica, većini je sj*ban search po knjigama koje sadrže soft hyphens...
To je jedan od razloga zašto nije baš pametno da iste dodaješ u epub knjige (posle ćeš da zaboraviš i pošalješ nekome takvu knjigu) i zašto ja tu vrstu obrade radim samo nad azw3 fajlom.. to sve radi kako treba na Kindle i meni je stvar koja je jako bitna.
Još se nisam prešaltao da knjige konvertujem u KFX format zbog par restrikcija... a i navikao sam na azw3 "workflow" (plus kod KFX nemam kontrolu da li hoće ili neće da prelama samo reči duže od X slova a sa azw3 + Hyphenate This imam tu kontrolu i "prelamam" samo reči od 9 ili više slova).


p.s. Spomenutu novu temu ja neću praviti :p Ako je neko drugi napravi može slobodno o tome da me obavesti na PM pa ću ja da dođem da prospem svu moju "mudrost" tamo :D

p.p.s Ne možeš da imaš jailbreak na tvom Paperwhite sve i da hoćeš sad. fw 5.12.x ne može da se jailbreak-uje a na Kindle ne može da se radi firmware downgrade na stariji firmware.

@malipirat: Ja sam taj Aberkrombi "young adult" serijal/trilogiju? batalio posle prve knjige. First Law je meni daleko bolji iako sam bio nezadovoljan / razočaran samim krajem. Lik Glokte je sam po sebi više nego dovoljan razlog da se to pročita.

@Astmario: Eto vidiš, različiti ljudi različiti doživljaji. Pošto meni je debeli sa "The Slow Regard of Silent Things" totalno upropastio Auri (inače meni omiljeni lik)... sveo ju je na OCD ludaču... i generalno u toj knjižici mi je nekako ispivalo na površinu svo to preterano sladunjavo pisanije Rothfuss-a.
 
Poslednja izmena:
Tj ajd da budem precizan maximalno za jailbreak: Ne može 100% user-friendly softversko rešenje u maniru "skini ovo, pokreni ono i gotovo" već ko po svaku cenu hoće jailbreak morao bi da otvara/rastavlja svoj Kindle i limi žice na matičnu ploču na serial konektore pa da sa malo Linux Terminal magije odradi jailbreak i potom sastavi nazad Kindle :D
Nisam više siguran (nemam vremena da pratim sva dešavanja a i ne zanima me to sve toliko jer moj jailbreak-ovan PW3 ne planiram da menjam dok se ne raspadne) ali čini mi se da čak ni "serial cable jailbreak" nije dostupan za PW4 i Oasis 3.. znam 100% sigurno da za njih ne postoji "rescue pack" za pristup i čačkanje po dijagnostičkom modu.
 
@shamanNS Може ли у овој постојећој теми о ePub књигама да напишеш коју тајну великих мајстора подешавања/измене у Calibre-у
https://forum.benchmark.rs/showthread.php?373180-EPUB-format-knjige&highlight=calibre

Евентуално слику свог Kindle уређаја, да се види шта си добио "jailbreak". Не планирам да чачкам мој voyage, али би ми било интересантно да видим шта пропуштам.
 
Nazad
Vrh Dno