Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Fenomenologija duha - Hegel

Trazim na internetu i ne mogu nikako naci u stampanom formatu, nasao sa u PDF-u ali to mi ne treba...
 
Ne znam gde da postavim pa cu ovde. Ima li ko knjigu Dvanaesta planeta ali nase izdanje, ne hrvatsko ili englesko? Nema vise da se kupi a treba mi.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Гледао сам неке књиге данас на Лагуни и приметио да постоји могућност куповине књиге у електронској форми, а читање иде преко неке апликације eDen books (плаћа се и претплата на налог). Интересује ме да ли ико користи поменуту апликацију и да ли је могуће електронску књигу скинути на рачунар и у ком формату?


Sent from my iPhone 8 using Tapatalk
 
Pretpostavljam da nije moguce skinuti na racunar jer bi onda mogao da je nelegalno delis dalje.
 
Procitao sada na odmoru "Decak od stakla" od Donata Karizia. Skoro u dahu.
 
Poslednja izmena:
Odslušao
Homo Deus - Yuval Noah Harrari

Odlična knjiga, velika riznica znanja.
Obrađuje ozbiljnu tematiku ali vrlo pitko napisano, odslušao u dahu.
Nije bezveze na svim listama bestselera.

Povučen, krenuo sam i Sapiens: A brief history of humankind, ali je dosta istih poglavlja. S obzirom da je Sapiens napisana ranije, možda je trebalo prvo nju da pročitam, izguraću sad do kraja ali na 30 posto knjige imam osećaj da sam sve čuo u Homo Deus -u.

Svakako topla, topla preporuka, čak i za ove letnje dane.
 
Završio sam Problem tri tela, nikako ne preporučujem.
Haotična papazjanija koja počinje kao triler fokusiran na sudbinu naučnika i njegove ćerke na pragu velikog otkrića u komunističkoj Kini sredinom dvadesetog veka. Ono što sledi je nekakav koktel ničim izazvanih halucinacija.
Ovo svakako treba preskočiti.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
Ja nikad nisam bio SF fan :p A još i generalno ne pamtim kad sam pročitao nešto na srpskom :D :D

Već sam ovde prepuručivao Children of Time / Deca vremena u ovoj temi... Ali to baš i nije "hard SF"... ispunjava ostale uslove (SF je, prevedeno je na srpski , i dostupan je ebook [na BD forumu], objavljeno 2015. ... ) .
 
Hvala, izgleda zanimljivo, stavio sam na listu. Započeo sam Imperial Radch od Ann Leckie. Privukao me listing nagrada koje pokupila (Hugo, Nebula, Locus...), za ovih dva sata vremena solidni utisci i moglo bi biti tačno ono što sam tražio, dobra vožnja i pitko ali ne i plitko :)
 
Доста људи ми је препоручило серијал Пространство (James S.A. Corey - The Expanse). Гледао сам серију и прва сезона је била феноменалан (и прича и атмосфера и ликови). После већ све полако пада квалитет, од последње две сезоне сам издржао само две-три епизоде. Али кажу да су књиге боље од серије.

И ја бих радо препоруку за новији СФ, иначе ми остају Хронике Амбера или Хиперион.

То ме подсети да заврших Стрвинарску утеху од Ден Симона (Dan Simmons - Carrion Comfort). Феноменална књига, штета што електронско издање има толико грешака. Кренуо са исправкама и после 2000-те исправке осустао. Али свакако препорука. Узгред шта се још препоручује од Симона? Гледао сам својевремено серију Терор, али ми се није допала. Има ли нешто друго?

Завршавам и серијал Гавранова сена (Anthony Ryan - Raven's Shadow), све три су преведене, те бих и њу препоручио. Прича је о дечаку кога је отац оставио у Шести ред (борци за одбрану вере ) да би он на крају израстао у највећег хероја краљевства - класична епска фантастика, борба добра и зла, до тамо и назад :) Иначе препорука је читати оригиналан, на Енглеском, јер је, на моменте, баш лош превод. Повремено сам имао утисак да би и Гуглов преводилац одрадио бољи посао.
 
Poslednja izmena:
Prostranstvo sam čitao, slično je i sa knjigama, meni je prva odlična a ostale prihvatljive. Dan Simmons zna posao, piše tematski različito i ima ga od istorijskog horora do hard sf-a/space opere. Imaš bibliografiju na goodreadsu pa baci pogled i vidi šta bi te moglo interesovati.
 
Poslednja izmena:
Odslušao
Homo Deus - Yuval Noah Harrari

Odlična knjiga, velika riznica znanja.
Obrađuje ozbiljnu tematiku ali vrlo pitko napisano, odslušao u dahu.
Nije bezveze na svim listama bestselera.

Povučen, krenuo sam i Sapiens: A brief history of humankind, ali je dosta istih poglavlja. S obzirom da je Sapiens napisana ranije, možda je trebalo prvo nju da pročitam, izguraću sad do kraja ali na 30 posto knjige imam osećaj da sam sve čuo u Homo Deus -u.

Svakako topla, topla preporuka, čak i za ove letnje dane.

Ne propusti...

Civilized to Death: The Price of Progress
The New York Times bestselling coauthor of Sex at Dawn explores the ways in which “progress” has perverted the way we live: how we eat, learn, feel, mate, parent, communicate, work, and die.
 
Poslednja izmena:
Ova preporuka je samo za one koji vide da nesto nije u redu sa svetom (jedan poziv menja sve) :

Kina: pet svetih knjiga
Tao(Lao Ce, Čuang Ce, Li Ce)
Četiri klasika (Konfučije, Meng Ce)

Tibet: bon;Bardo Todol (Knjiga mrtvih)
tibetanski budizam

Indija: Veda
Vedanta (Upanišade)
Sankhja
Patandjali: Joga-sutra
Mahabharata, njene filozofske pesme
Buda (sanskrt i pali kanon)

Iran: Mitra
Zaratustra (Zend Avesta)

Egipat: Knjiga mrtvih (Pert em Heru)
Hermes Trismegistos (Tom)

Jevreji: baština starog zaveta (jevrejski šruti)
Jevrejski smriti: Kabala (magijska baština)
Talmud (filološka baština)

Kelti: baština druida

Amerika: baština Asteka, Maja, Inka

Grčka: Orfej
Heraklit
Pitagora (Platon)

Aleksandrija: gnoza

Haldeja: astrologija
Alhemija (arapska) i aritmologija (teorija brojeva, mistika brojeva)

------------------------------------------------------------------------------------

"Medicina Divina" Petar Stankovic :


ODRŽAVAJ ČISTOĆU I TELA I DUŠE!


(1) Telesno čišćenje
Redovno pranje, kupanje, povremena dijeta i čišćenje creva. Izbegavati alkohol i duvan!
(2) Telesna hrana
Sunce, vazduh i voda. Žito, povrće, voće, jaja, med i mleko. Mesa i začina što manje - ili nikako!
(3) Duševno čišćenje
Odstranjivanje svih negativnih misli, osećanja i karakternih osobina kao što su: sebičnost, mržnja, zavist, pakost, nepoštenje, laž, podlost i dvoličnost. Zatim strah, briga, tuga i žalost.
(4) Duševna hrana
Gajenje svih plemenitih misli, osećanja i karakternih osobina kao što su; nesebičnost, ljubav, vernost, odanost, poštenje, iskrenost, požrtvovanje, dobrodušnost. Zatim hrabrost, spokojstvo, radost i veselost. Nadalje s tim u vezi posmatranje prirode, gajenje muzike i poezije.

Bolest je posledica necelishodne ishrane! Necelishodna ishrana rezultat izopačenih prohteva! Izopačeni prohtevi proizvod psihičke disharmonije koja nastupa usled nedostatka čiste ljubavi!
 
Pitanje za Tomu,imal li neka knjiga o ravnoj zemlji? :p
 
Nema delotvornijeg sredstva za lakšu vladavinu nad čovekom nego što je zabava. Ako čovek bude dobro nahranjen, on zadrema. Uz pomoć zabave od celih naroda se prave *mjau**mjau**mjau**mjau**mjau*i.

Čovek ovde, u prirodi, ne želi ništa drugo do da bez smetnji uživa u životu.
Zbog toga, kada religija, filozofija i nauka hoće da olakšaju životne teškoće,
one su u službi žedji za životom.

Ko želi samo da uživa u životu, on ga gubi, jer ono što dobija nebitno je i prazno.
Ko ga prima sa svim njegovim teškoćama, zajedno sa stvarnošću dobija celinu.

Iskoristi svoj život. Lagati zbog opšteg interesa, eksploatisati, biti nasilnik kako bi ti što više pripalo od života, zemlja, zamak, goveda, zlato, odeća, meso, vino -, i, naravno, opet žene. Istorijska praksa kojom je izdata i sama istorija, obznanjujući da nikada nije bilo niti će ikada biti drugačije, ne treba ni da računamo na nešto drugo do na državnu policiju, kurwwe, trubačke orkestre i krpe. Statistika, teorija kubnih metara vazduha, kalorije, vitamini, životni minimum, cenzura pisama. Ukratko: renesansa, reformacija i prosvećenost.

Korupcija je demoralizovala čoveka, i nije teško to što je on postao kalan, nego što je počeo da se dobro oseća u kalu, čak je počeo da pokazuje otpor buđenju, i da oseća averziju, i naučio je da samog sebe u ovom kalu opravdava i brani. Iz tromosti i kukavičluka nastalo je za njega posebno uživanje, sve više se prljati, a nečistoća mu je postala uživanje i slast, i već je sklepao teorije da je to uvek tako bilo i tako će i biti, čak to tako i treba da bude, i fantazam je govoriti o zdravom umu i moralu i zdravlju.

Kome je sinteza arhaicke bastine na nivou "treceg oka", neka onda proba sa kvantnom fizikom.

https://www.youtube.com/watch?v=9t4FgmaKOy8

https://www.youtube.com/watch?v=vQAzpV7GC0U

https://www.youtube.com/watch?v=g4XiKChyK7A
 
Teško je ovo pratiti, mnogo je zahtevno.

Poslato sa WAS-LX1A pomoću Tapatoka
 
Tecite suze moje, reče policajac - nabacano, FKD ima mnogo toga boljeg u opusu, nije nužno čitati ovu. Mada ima zanimljivih delova, koji se, uglavnom, slabo uklapaju u celinu.
 
Završio prvu knjigu serijala Imperial Radch. Nije loše ali svetlosna godina daleko od Hyperion/Endymion tako da neću nastavljati.
Repriziram sa uživanjem Crni Obelisk od Remarka, ko nije čitao samo napred, kultni roman.
Potpisujem. To je meni jedna od najboljih knjiga. Bas mi se urezala u sjecanje. Od Remarka jos bih izdvojio Iskru zivota i Na zapadu nista novo. Ali sve su odlicne.
 
+1 za ``Samuraj`` Saburo Sakai-ja. Odlična knjiga o japanskim pilotima u drugom svetskom ratu. Sakai je bio medju najboljima a jedini je preživeli As.

‚‚Veliki Cirkus" Pjer Klosterman, takodje pilot u 2.svetskom, Francuz koji je leteo u RAF-u. Vrlo dobra knjiga.

‚‚Dvoboj Orlova" Piter Taunsend. kupio sam je očekujući da je takodje o iskustvima pilota, ali je (do dela gde sam stao a to je 50ak stranica) o političkim detaljima u 1.svetskom ratu. Ne svidja mi se kako je napisana, ima nejasnoća tj. besmislenih rečenica (verovatno je do prevoda).

Sada čitam odličnu autobiografiju Ota Skorcenija ‚‚Specijalna misija" , Austrijanca koji je bio komandos u 2.svetskom ratu (najpoznatija akcija je oslobadjanje Musolinija). Ne svidja mi se baš kako je napisao jer izostavlja sve što je moglo da ga optuži (što je i razumljivo) a slično je pisao i u svojoj autobiografiji

Valter Šelenberg ‚‚U lavirintu špijunaže" i to je još jedna velika preporuka za ljubitelje 2.svetskog rata. (Kontraobaveštajna služba)

Sledeća koju planiram da čitam je ‚‚Na surovom ratnom nebu" Vasilija Jemeljanenka, pilota (sad već pogadjate- u 2.svetskom ratu ;) ) leteo na IL-2.

Sve knjige na srpskom jeziku u papirnoj formi.
Pročitao sam celu ovu temu i ima dobrih predloga.
 
Ima dosta zanimljivih detalja u Skorceniju, premda sam čitao pre desetak godina, pa se i ne sećam baš najbolje.
 
Jedno vreme su pominjana samo SF dela, pa nisam ništa pisao :)
Evo šta sam ja čitao skorije:

Karl Ove Knausgor - Moja borba
Proćitao svih 6 tomova. Izvanredan stil, čovek priča sopstveni život. Sa dosta osvrta na književnost generalno (puno se nauči). Pročitao sam čak i tih 450 strana u šestom tomu, o Hitleru, njegovom životu, i njegovoj knjizi. Taj deo mi je istorijski interesantan, ali dosta naporan za čitanje (sve ostalo, u svih 6 tomova je odlično).

Đorđe Lebović - Semper idem
Knjiga koju već jako dugo planiram da pročitam, sada je došla na red. Priča svoj život - život dečaka Jevrejina, u dobi od 5 do 15 godina, u Somboru i Zagrebu, neposredno pred početak WWII. Autor nije stigao da završi roman, ali ne smeta. Izvanredno delo, meni zanimljivo jer nisam odrastao u multikulturalnoj sredini kakvu Lebović opisuje.

Bekim Sejranović - Odustajanje
Iako se trudim da pratim domaće aktivne autore, Sejranović je došao na red tek kada je preminuo. Njegovo prvo delo koje sam pročitao. Prijatno me je iznenadio, uživao sam čitajući dogodovštine bosanskog emigranta u Norveškoj. Nabavio još par njegovih naslova, ne očekujem ništa manje.

Borislav Pekić - Kako uopkojiti vampira
Počeo da čitam, ne znajući šta je tematika. Odustao posle dvadesetak stranica, meni ni malo ne drži pažnju.

Sledeće u planu:
Jelena Lengold - Odustajanje

Ako imate preporuke, posebno za domaće autore, rado bih čuo :wave:
 
Moj savet da nastavis kako upokojiti vampira. Sjajna knjiga.
Mada Pekic ume da luta malo pa se lako izgubi paznja.
 
  • Like
Reagovanja: M J
Nazad
Vrh Dno