Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Ramo, Ramo, druže moj...
Kao i (skoro svaki) serijal, raniji delovi su odlični, kasniji delovi počinju da se gube, i na kraju ne znaš ni šta je bilo na kraju.
No, za ljubitelje SF-a, Rama je obavezna lektira, kao napr. Asimovljeva Zadužbina (koja se isto gubi pri kraju, al' možda malo manje :))
Pozdrav
 
Ramu sam čitao na CRT monitoru i nije mi bilo teško. Obuhvata velike vremenske periode. Vredi čitati.
Zadužbina takodje velika priča u svakom smislu i takodje vredna čitanja (samo deo sa Mazgovom mi je nepotrebno preopširan).
Za oba remek dela važi da su lepo i jednostavno ispričane priče.
 
Srpsko srce za Johana, danas počinjem Šantaram [emoji4]

Sent from my SM-N9860 using Tapatalk
 
Da li je neko čitao Dina - Frenk Herberta ali od izdavača Čarobna knjiga? Pitam jer su knjige kompleksne pa je prevod bitan ili da se držim engleske verzije? Moram da izbacim iz glave ovu glupost od knjige "Problem tri tela", žalim vreme što sam potrošio na nju. Hvala.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk

Ahaha i ja sam Tri Tela završio pre 3 dana i neizmerno se kajem. Kao da sam čitao staru knjigu iz Fizike. Da je ovo bila kratka priča od 100 strana, bila bi super. Problem je što sam iz opisa očekivao jedno, a nisam dobio ni 10% toga.
 
Još sam se smorio kada sam završio knjigu, jer nisam znao da ima još knjiga iz serijala, a knjiga nema kraj kakav treba. Ponelo me to što su je reklamirali kao knjigu koja ima fizike, a od fizike nema ni 5%.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk
 
Danas završio odličnu knjigu (papirno izdanje, hrvatski prevod) "Lovac" Lena Deitona.
Vrlo interesantno piše o avijaciji tokom 2.Svetskog rata (za razliku od, meni dosadnjikavog, Taunsenda u "Dvoboju Orlova")
Glavna tema je priča oko "Bitke za Britaniju" tj. vazdušnih napada nemačkog Luftvafe na Britaniju.
Uporedno opisuje avione koji su učestvovali, njihov istorijat, ali i neke od likova (Gering, Udet, Milch) koji su nekada bili piloti a u 2.svetskom ljudi na visokim funkcijama.
(Osim Milch-a, izvinjavam se. On je drugačiji slučaj.)
Od istog autora nameravam da potražim još knjiga ("Bombarder", "Munjeviti rat"), ovu sam našao u biblioteci na kraju Knez Mihailove, Bgd.
 
Blake Crouch - Dark Matter, 4/5, odlično "vozi" kao triler, sa SF pozadinom. Svakako ću i ostale njegove knjige probati. Jedna nelogičnost koja se može oprostiti, a možda me neko i prosvetli:
Kako je Jason2 uspeo ovog u nesvesti da pošalje baš gde je namerio, još onesvešćenog i drogiranog, a potrebno je da "zamisliš" makar pod drogom svet u kome treba da se pojaviš
Richard Matheson - I am legend 3.9/5, možda zbog datuma izdanja, svakako je vredna vremena. Ko je gledao film, ovo je nešto sasvim drugo...
Adrian Tchaikovsky - Children of time 3.7/5, hard core SF, jedina zamerka, verovatno samo iz mog ugla, je naivnost na momente, ali ostaje i za ovo preporuka.
Aleksandar Dima - Grof Monte Kristo, 4.5/5, klasik, možda i prvi "feljton roman" kako ga nazivaju, arhaični jezik mi ni najmanje nije smetao, čak naprotiv.


(da, na godišnjem sam)
 
Meni je od Croucha najbolja Wayward Pines trilogija (imala mi je taj neki Twin Peaks vibe). Posle nje mi je Dark Matter. Recursion mi je nesto losija od Dark Matter, ali moguce da je samo meni tako legao. Slican je tip knjige i kapiram da ce svakom kome je Dark Matter bio ok tako biti i sa Rekurzijom. Svakako se veoma brzo procita, pa i ako se nekom ne svidi nije neki gubitak vremena :)
 
Poslednja izmena:
Nisam još pročitao celu knjigu, ali da napišem dok ne zaboravim :)
U pitanju je ovde već preporučena knjiga "Priče vašeg života" Ted Ćang

Zbog prve priče zamalo da batalim celu knjigu, ni tu prvu priču nisam hteo da završim, ali srećom druga priča mi se baš dopala.
Zove se "Shvati" . Rekao bih za nju da je u neku ruku logički nastavak knjige "Cveće za Aldžernona" koju sam ovde već preporučio, i to njenog dela dok je gl.junak još uvek bio ..... (da ne spoilujem) . Dakle, šta bi se eventualno dešavalo sa njim, njegove misli, pokušaji Vladinih agencija da ga privole da radi za njih, kako se snalazi za pare, ...
Na kraju knjige autor napisa pomalo o svakoj priči i krivo mi što za ovu nije pomenuo "Cveće ...." koja mu je očigledno uzor, a ne neki "Cimer sa koledža sa kojim je raspravljao..." .
Ćang, lepo pišeš, ali lažeš brate kao pas :)
 
Prelistah, poslednjih par strana...

Nisam video da li je iko preporučio, ali topla preporuka za kompletan dosadašnji opus Piter V. Breta - Demonski ciklus - serijal u pet tomova (knjiga), ujednačenog, rekao bih za današnje standarde nadprosečnog kvaliteta pisanja, sa vrlo orginalnom idejom i dobro razrađenom pričom, mnogobrojnim i višedimenzonalnim likovima koji priču nose...

Svakako uz Aberkrombijev opus, po mom mišljenju, nešto najbolje što se desilo epskoj fantastici 21 veka...
 
Prve 2 knjige su dobre, ostatak je ispod proseka i taaaaako očigledno razvlačenje nečega što je originalno zamišljeno i planirano kao trilogija a onda se promenio plan da se maximalno "izmuzu" pare i iskoristi popularnost fantastike usled mainstream popularnosti Game of Thrones HBO serije. Pa je Bret udario "HBO tretman" i nafilovao te knjige sa gomilom sexa, lezbejki, gejeva, inicijacija sa kamenim falusom... a čovek tako loše piše tu tematiku (sexa) da je to prosto tragi-komično. Kao što je tragi-komično i to što je "čistunac" kao pa umesto f-ck koristi "stick" (pa žene govore kako će "stick him", iako nemaju čime da "nabodu"/"nabiju").

p.s. Upravo čitam novu Abercrombie knjigu ( The Trouble With Peace ).
 
Poslednja izmena:
Demonski ciklus sam batalio vec posle prve knjige, nije mi legao.

Za vikend procitao 16 Ways to defend walled city i nisam odusevljen. Knjiga se brzo i lako cita, autor je izvukao dosta toga iz istorijskih dogadjaja, doata detalja oko opreme, nacina rada, reklo bi se da je stolar po zanimanju/hobiju, dinamicno i bez razvlacenja ali od polovine vec prelazi granicu onog sto mogu da progutam kao realisticno ponasanje i sled dogadjaja, plus slab kraj knjige koji je problem vecini modernih autora.

Sent from my LM-G710 using Tapatalk
 
@shamanNS: dobro si me podsetio da treba da izadje nova knjiga od Aberkrombija :) Zahvaljujem...
Odoh u potragu ;)
Pozdrav
 
Prve 2 knjige su dobre, ostatak je ispod proseka i taaaaako očigledno razvlačenje nečega što je originalno zamišljeno i planirano kao trilogija a onda se promenio plan da se maximalno "izmuzu" pare i iskoristi popularnost fantastike usled mainstream popularnosti Game of Thrones HBO serije. Pa je Bret udario "HBO tretman" i nafilovao te knjige sa gomilom sexa, lezbejki, gejeva, inicijacija sa kamenim falusom... a čovek tako loše piše tu tematiku (sexa) da je to prosto tragi-komično. Kao što je tragi-komično i to što je "čistunac" kao pa umesto f-ck koristi "stick" (pa žene govore kako će "stick him", iako nemaju čime da "nabodu"/"nabiju").

p.s. Upravo čitam novu Abercrombie knjigu ( The Trouble With Peace ).

Čitao knjige na srpskom, tamo se ne tepa qzu... Dakle nikakav stick...

Iskreno, u današnje vreme dekadencije u svim sferama, njegovo produbljavanje ostalih likova i događaja vezanih za glavnu radnju u trećoj i četvrtoj knjizi uopšte nisam doživeo kao razvlačenje, moram priznati da mi je čak legla ta nelinearnost i autorovo obraćanje pažnje na likove i radnje koji je do tada samo usput pomenuo...
 
Poslednja izmena:
@malipirat:Lol. Ne, mislim(o) na knjigu broj 2 iz tog serijala. Jel moguće da tooooliko kasne sa domaćim izdanjem da tek prvu knjigu prevode?

A tog Sandersonovog učenika & klona ja nisam čitao i nemam nameru upravo zbog toga što je na isti fazon.
 
Poslednja izmena:
Juče završio "Starship Troopers" (1959.)Roberta Hajnlajna i mnogo je dobra knjiga. Uspela je da, iako je odavno pisana, tehnički potrefi mnogo detalja (mali ekrani u zaštitnim odelima koje vojniku daju veću snagu, brzinu, izdržljivost. Bežična veza u istim odelima za komunikaciju sa drugim vojnicima).
Svemirski brodovi naravno (mada je i to uspešno opisivano i ranije).
Meni se dopao i film (1997.), ali naravno, knjiga uvek pruža više informacija i detalja.

Papirno izdanje na srpskom, biblioteka u Bloku 45, Novi Beograd.
 
Murder on the orient express.

Добра књига са неочекиваним крајем.

Sent from my SM-A605FN using Tapatalk
 
Una od Kapora, odlična, samo što nije ljubavni roman, kao što piše u podnaslovu, nego anti-ljubavni :)
 
First Law trilogija od Abercrombija, odličan 4.5/5
 
+1 preporuka za
"Starčev rat" Džona Skalzija.
Čitam papirno izdanje, vratiću ga u biblioteku U Knez Mihailovoj, najkasnije za 5 dana.
 
Ne znam da li znas, ima i druga knjiga (nastavak) - "John Scalzi - Brigade duhova"..
 
Kaže izdavač da im nije u planu da prevode knjigu. :(

9781524761332.jpg
 
Jel je citao neko od Aberjrombija "Ostrica"? Vredi li uzimati?
 
Abercrombie je jedan od najboljih fantasy pisaca iz ove garde US i UK pisaca koji su debitovali 2005.-2007.
Sad kakav je domaći prevod to već nemam pojma pošto nisam čitao. Game of Thrones jesam čitao koji je takođe prevodio Nikola Pajvančić i nisam oduševljen, brzo sam se prešaltao na englesko izdanje.
 
Nakon Rothfusa sam hteo da krenem sa redom magle od Sandersona ali laguna ima samo drugu knjigu iz serijala [emoji57]
Znaci preporuka da uzmem ostricu?
Neka jos preporuka kada vec idem u soping, neka drama, fantastika?
Uzeo bih besnilo od Pekica ali trenutno bih neko laganije štivo
 
Nakon Rothfusa sam hteo da krenem sa redom magle od Sandersona ali laguna ima samo drugu knjigu iz serijala [emoji57]
Znaci preporuka da uzmem ostricu?
Neka jos preporuka kada vec idem u soping, neka drama, fantastika?
Uzeo bih besnilo od Pekica ali trenutno bih neko laganije štivo

Pretpostavljam da znas da je Ostrica prva knjiga iz trilogije Prvi zakon..
A evo i jedna preporuka Dejvid Gemel i serijal Drenajski ciklus, jedino ne znam koliko kniga je prevedeno.
Procitao sam prve cetiri, a ima ih ukupno jedanaest.
 
Nazad
Vrh Dno