Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Počeo sam da čitam 1Q84 od Harukija Murakamija i za sada mi super leži, baš me vuče ta atmosfera. Opis Japana osamdesetih i njihovog društva, kroz dve paralelno ispričane priče isprepletene fantastikom.
Inače čitam na Kindlu i nisam imao pojma kolika je knjiga, nakon 150 strana jedva da sam dobacio do 10%.

Ubiti pticu rugalicu je za svaku preporuku.
Priča o životu u provinciji na američkom jugu tridesetih, kroz prizmu/oči devojčice. U centru pažnje romana je suđenje crncu optuženom za silovanje, a čiji je advokat devojčicin otac.
Planiram da pogledam i film sa Gregori Pekom u glavnoj ulozi.
 
Film je isto odlican kao i knjiga.
 
Zaboravih da napišem o prethodnom romanu, a već sam dobro zagazio u sledeću knjigu, Gateway od Frederik Pohl-a.

The Man in the High Castle, Philip K. Dick.
Kako sam pre par godina malo gledao prvu epizodu istoimene serije, očekivao sam potpuno drugi zaplet i priču. Kad sam završio knjigu iskreno mi nije bila baš najjasnija poenta priče. Alternativna istorija, likovi koji je preživljavaju i onda na kraju obrt, koji uošte nije došao iz zapleta priče niti ima ikakvu ulogu rešavanja glavne piče.
Da nema tog kraja još bi i razumeo o čemu je knjiga, i bila bi mi zanimljiva ta priča i likovi. Ali, sa ovim krajem, knjiga me ostavila u opasnom rebusu šta sam u stvari uopšte čitao.

Pored toga, likovi i glavni opis alternativne istorije su prilično zanimljivi i zabavni za čitanje, tj. slušanje u mom slučaju.
 
The Rape of Nanking. Knjiga o istorijskom masakru koji je jedan od najvecih u istoriji kada se uzme u obzir broj zrtava po danu, ali niko ne prica o njemu jer se desavao u isto vreme kada i Holokaust pa je nekako ostao u njegovoj senci.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nanjing_Massacre

Knjiga je jako detaljna i sadrzi i mnoge licne price, tako da vam treba dobar stomak za ovo :D
 
Smajli ti je nepotreban, vrlo teska prica zaista, podseti te koliko smo bolesni kao vrsta uopste... uzas
 
Završih pre neki dan Gateway, od Frederik Pohl-a. Sad sam već na The Stars My Destination, za sada zvuči dobro.

Nisam ni znao da je Gateway samo deo serijala, do pred kraj romana kada sam istraživao o piscu, što je i odlično jer da nisam to znao kraj bi me još više iznervirao. Zaista nikada nisam čitao roman koji toliko gradi priču do samog kraja na kome očekujemo nešto zaista epohalno a onda se rodi miš. Sa jedne strane možda je i do mene kao čitaoca, jer sam ja više SF fan nego fan priče o životima ljudi. A ovde je pisac samo iskoristio SF pozadinu, veoma plitko objašnjenu, da napiše priču o usponu i padu ljubavnog života glavnog lika.

Nemojte me shvatiti pogrešno, jeste SF roman, ali daleko manje nego što ja volim, pa mi je verovatno zato i kraj mnogo lošiji nego što sam očekivao. Uglavnom dobro napisano, zanimljivo i sama postavka priče je dobro objašenjena, iako SF elementi nisu.

Preporuka jeste uz komentar da se ne ulazi sa predrasudama ili unapred stvorenoj ideji o tome šta se čita/sluša.
 
ja sam jako davno čitao knjige, možda sve tri koje su tad postojale i skroz su mi legle

Sent from my MI 8 Lite using Tapatalk
 
Frederik Bakman-Brit Mari Je Bila Tu

Uve u ženskom obliku.
Sjajna knjiga.
Liče knjige dosta jedna na drugu
Smejao sam se i Uveu i Brit Mari a boga mi bio i na ivici suza i kod Uvea i kod Brit Mari

Jedino kod Brit Mari mi se ne sviđa kraj.
Nedorečen je i to me nervira gotovo uvek.
Nebitno da li je knjiga,film,serija.
 
Za 7 dana počinje sajam knjiga, pa ne bi bilo loše da ljudi izbace neke Wish Liste, pa da "krademo" jedni od drugih :d

Salem's Lot (Vulkan)
The Leftovers (Dereta)
Kradljivica Knjiga
The Bachman Books
Dallas 63 (Vulkan)
I dodao bih nešto od Gejmena
 
The Stars My Destination, Alfred Bester.

Mogu da kažem da mi je ovo jedan od boljih romana koji sam odslušao od kako sam krenuo sa listom top 100 SF romana. Sjajna priča, odlični likovi, dobar opis sveta u kome se priča događa. Zanimljivi i retko predvidljivi obrti. Jedino na čemu manjka su ljubavne veze, bez kojih je i mogao roman, imam osećaj da je pisac hteo samo da ubaci taj deo jer se "kao" podrazumeva da mora i to da sadrži, pa je ovako otaljigao pisanje tog dela.

Kako je priča više okrenuta ljudskim osećanjima, sposobnostima i karakteru manje ima potrebe za opise i objašnjenja tehničkog tela SF univerzuma u kome se priča događa. Što ga i čini malo manje SF a više samo fiction, ali u svakom slučaju topla preporuka.

Sad sam počeo, Lord of Light, premotavao sam prvih 5 minuta 6 puta da bi razumeo šta je pisac hteo da kaže i još mi nije jasno... moraću da izdržim ovaj "pogubljeni" uvod, valjda će imati više smisla kasnije.
 
Za 7 dana počinje sajam knjiga, pa ne bi bilo loše da ljudi izbace neke Wish Liste, pa da "krademo" jedni od drugih :d

Kod mene za sada spisak ovako izgleda:

Aleksandar Solženjicin-Arhipelag Gulag (pročitao sam je u eFormatu ali defitnitvno knjiga koju vredi imati u kućnoj biblioteci)
Nenad Gajić-Slovenska Mitologija
Frederik Bakman-ceo opus
Nekronomikon (u Delfiju je oko 2500 din,nadam se nekom popustu)
Leonid Andrejev-Satanin Dnevnik

Već sam uzeo Solunsku drugi deo i od Mome Kapora 011 knjigu

Od Gaimena ti mogu preporučiti Nordijsku mitologiju koju je on pisao
Odlična knjiga
 
Poslednja izmena:
Nakon čitanja Ušiju (Čovek po imenu Uve) i sam i ja uzeo sve od njega što ima kod nas, knjiga mi je baš baš legla.

Voleo bih neko da mi preporuči neki Triler. Imam sve od Karizija, trenutno čitam Bez Izlaza - i Tejlor Adams i prvih 100 stranica drži pažnju, zanimljivo je. Imam još trilera na čekanju, ali bih sad da iskoristim priliku da se opremim.
 
Ja sam izgleda jedini kome "Covek po imenu Uve" nije legla i kome stil pisanja deluje neuko i prosto. [emoji2]
 
^ meni je u tome draž tih knjiga.
Ne deluje mi "uštogljeno" kao kada pišu književnim jezikom i po pravilima.
Ovako više imam utisak da sam čitao nečiju stvarnu sudbinu nego da se radi o izmišljenom liku.
 
Meni isto nije legla knjiga. Posle par strana sam je batalio i prosledio je dalje. [emoji16]
 
Hmmm rizikujem da popasem poene ili brisanje, ali moram da pitam ovde za neku preporuku knjigâ za decu između 10-14 godina.
Harry Poter im je u tom dobu vrhunac, ali bih želeo da poturim jos ponešto, da se zainteresuje za čitanje i tako to.
Može slična tematika može nešto drugo, ali da je prikladno tom uzrastu, ako ima neko nešto da preporuči slušam.
 
Poslednja izmena:
Uh, zaboravih da napišem da bi bilo poželjno da su na engleskom, izvinjavam se za ovaj propust, hvala ti u svakom slučaju.
 
Roald Dal - Deni šampion sveta
Džek London - Beli očnjak

Sent from my RNE-L21 using Tapatalk
 
Lemoni Sniket - "Serija neverovatnih događaja"
Imam izdanja na srpskom, računam da ih je lako na neći na engleskom.

Mator sam ja, tada smo čitali Vinetua, Žila Verna, Mobi Dika... :)
 
Hvala svima na idejama, odlican izbor.
 
Vulkan

Nož Nade - Patrik Nes
Decak u prugastoj pidžami
+ nešto od Kinga verovatno

Ima količinski popust na 3 i više knjiga, a ne znam šta bih treće.

Laguna

Tetovažer iz Aušvica
Nordijska Mitologija
Kradljivica knjiga


I razmatram da li da uzmem nešto od:

Triptih
Oštri Predmeti
Put – Kormak Mekarti
Iščezla
 
Laguna

Problem tri tela - Liju Cisin
Dino Bucati - Prodavnica Tajni
Dino Bucati - Tatarska Pustinja (ako izađe za sajam)
Džejms S. A. Kori - Uspon Persepolisa (ako izađe za sajam)

Čarobna Knjiga

En Leki - Mač Pomoćnika
En Leki - Milost Pomoćnika
Robert Silverberg - Umiranje Iznutra (ako izađe za sajam)

Kontrast

Dik - Povratak Timotija Arčera
Ursula Le Gvin - Leva Ruka Tame (ako izađe za sajam)
 
Laguna

Problem tri tela - Liju Cisin

Dino Bucati - Prodavnica Tajni
Dino Bucati - Tatarska Pustinja (ako izađe za sajam)
Džejms S. A. Kori - Uspon Persepolisa (ako izađe za sajam)

Čarobna Knjiga

En Leki - Mač Pomoćnika
En Leki - Milost Pomoćnika
Robert Silverberg - Umiranje Iznutra (ako izađe za sajam)

Kontrast

Dik - Povratak Timotija Arčera
Ursula Le Gvin - Leva Ruka Tame (ako izađe za sajam)

Preveli konačno? Nadam se da će izgurati trilogiju.
Svaka čast Laguni nisam očekivao da će ga iko pipnuti od izdavača.
Inače, odličan izbor.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno