Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Kad je Gospodar u pitanju, to se ne pita, nego koliko puta ste citali?:)
U svakom slucaju mnogo bolja od filmova.

Book Thief(Kradljivica knjiga)-Markus Zusak, odlicna knjiga....Smrt prepricava svoje dogodovstine iz drugog svetskog rata.
 
Sto se mene tice, Lotr je dosadna knjiga. 2 puta sam krenuo da citam i oba puta odustao kod Bombardila.
 
Neko čitao Gospodar prstenova?
Da mi kaže kakva je?
Veliki sam ljubitelj filma,pa mi pala ideja da možda bacim pogled na knjigu

Odlične knjige, uživao sam dok sam čistao, ali sam se razočarao na samom kraju, jednostavno mi je kraj upropastio sve.

Ako nisi čitao Hobite, kreni od njih, pre Gospodara....


Danas sam pročitao Digitalnu Tvrđavu, meh....
Početak knjige super, i stvarno mi se dopada stil i kako se radnja razvija, ali što više čitam to me više iritiraju gluposti.
Toliko gluposti sa tehničke strane je prosto vređanje uma, bar za nekog ko se malo razume u tematiku, a nelogičnih svtari ima na pretek.
Na kraju sam se smejao ko da čitam komediju, koliko je bilo glupavo da je bilo smešno.
 
Hvala na odgovorima :)

Ja nisam neki ljubitelj da čitam knjige i to,ne privlači me nešto. Ali pošto sam veliki ljubitelj ovog filma,rodila mi se ta želja da možda pročitam. Samo je problem što sam počeo da studiram,pa nemam vremena ni za sebe,pa će biti i teže čitanje LOTR ako dodje do toga,a kamoli Hobita :)
 
...u knjigama je sve mnogo detaljnije, i imao sam osecaj kao da prozivljavam avanturu, dok u filmovima nisam mogao tako dobro da se uzivim u ceo taj univerzum... dosta je sazeto u filmovima.
 
Poslednja izmena:
Deo knjige sa Tomom Bombadilom meni je uvek bio jedan od najzanimljivijih, a i sam lik, na njega prsten uopšte ne utiče, on je u nekom svom univerzumu.
 
Jel neko procitao ili cita "Pripovest iz Malaške knjige palih" od Stivena Eriksona? Vidim da ima kod nas da se kupe prva tri dela, pa me zanima kakva je saga.
 
Skoro sam procitao "Prvi igrac na potezu" (Ready player one) i ono je obavezna knjiga za svakog gejmera :D Skroz p(l)itka i brzo se cita, vuce te nonsop da citas dalje i dalje jer se samo redjaju dogadjaji i stalno se desava nesto zanimljivo. Necu da pisem nista o radnji, sem da se vecina desava u ogromnom MMO svetu koji je bliskoj buducnosti postao potpuno funkcionalna zamena za stvaran zivot :)
 
Čitati LOTR nikako pre Hobita i Silmariliona. Silmarilion ide prvi, pa Hobit, pa LOTR. Bez toga je nemoguce razumeti pola stvari. Ko je Sauron na primer, ko je stvorio zmajeve, otkud prsten, poreklo patuljaka, koliko je bitan lik koji je napravio Palantire, dela Fingona :D itd itd... LOTR obradjuje trece doba sveta (imaginarnog naravno), pre njega ima dva doba-mnogo krvavija i epskija, takoreci, kao i uvod u nastanak sveta

Privodim kraju knjigu Pobuna na brodu Baunty, sve preporuke

edit: da ne zaboravim, iz LOTR filmova je izbaceno oko 2/3 stvari iz knjiga, jer je trebalo po proceni rezisera minimum 11 sati za svaku knjigu. Plus je menjao dogadjaje iz knjige u svojim filmovima. I kao maltene svaki Tolkinov fan, prezirem LOTR filmsku trilogiju jer je cisto shajze kad se uporedi sa knjigom
 
Poslednja izmena:
Knjiga Nedovrsene price, tu je nabacano, a Silmarilion ima kontinuitet i svaka prica je povezana i sa istorijom i sa tokom desavanja do perioda koji pokrivaju Hobit i kasnije Gospodar

Silmarilion mu dodje kao Biblija Tolkinovog sveta.Pokriva nastanak, prvo i drugo razdoblje istorije, i verovatno bitnija knjiga za ceo taj svet (Vilovnjaka, Ljudi, Patuljaka i mracnih gospodara prvo Melkora pa kasnije Saurona) od Gospodara prstenova.
 
Naravno da Silmarilion nije nabacan. Baš obrnuto. Savršeno je linijski obrađen, u smislu da priča teče uporedo sa vremenom iz knjige. Možda ti je tako delovalo jer ima ogroman broj likova,ako si čitao samo jednom garant nisi sve povezao. Dakle,koga zanima da čita Lotr Silmarilion je obavezan,a Hobit čak i može da se preskoči jer onih par bitnih stvari se lako pokupi iz Lotr. Inače,svaku sam pročitao po najmanje 20x,mislim da znam o čemu pričam :) čak mi je nick lik iz Silmariliona
 
Poslednja izmena:
Onda je moja greška, nisam čitao, jer sam pomešao ta dva naslova(Silmarilion & Nedovršene priče) + loše kritike od drugara, pa se nisam previše upuštao u detalje, davno sam pročitao hobite i gospodare, a ako kažete da ovo vredi, mogu pročitati i Silmarilion.
Izvinjavam se na unošenju zabune
 
Jel neko procitao ili cita "Pripovest iz Malaške knjige palih" od Stivena Eriksona? Vidim da ima kod nas da se kupe prva tri dela, pa me zanima kakva je saga.

Pročitao sam ono što je objavljeno kod nas.
Ako voliš epsku fantastiku a imaš dovoljno godina da si se umorio od ipak čestih klišea obavezno pročitaj ovo. Po mom mišljenju jedna od najorginalnije napisanih i svakako najboljih knjiga (serijala) epske fantastike. Malo me brine to što je potpisan ugovor za desetak naslova. To je fakat najskuplje plaćen fantasy naslov u istoriji ali opet...
Za sada, svaka naredna je bolja od prethodne što obećava.
Primetićeš malko čudan način skakanja sa scene na scenu u knjizi, nemoj da te obeshrabri na početku (deluje konfuzno), kad se navikneš videćeš da pisac odlićno zna šta radi!
 
Poslednja izmena:
Pročitao sam ono što je objavljeno kod nas.
Ako voliš epsku fantastiku a imaš dovoljno godina da si se umorio od ipak čestih klišea obavezno pročitaj ovo. Po mom mišljenju jedna od najorginalnije napisanih i svakako najboljih knjiga (serijala) epske fantastike. Malo me brine to što je potpisan ugovor za desetak naslova. To je fakat najskuplje plaćen fantasy naslov u istoriji ali opet...
Za sada, svaka naredna je bolja od prethodne što obećava.
Primetićeš malko čudan način skakanja sa scene na scenu u knjizi, nemoj da te obeshrabri na početku (deluje konfuzno), kad se navikneš videćeš da pisac odlićno zna šta radi!

@redkanji

+1 ovo što ti je Braca rekao...
Pored Eriksona o istom svemu piše i Ian C Esslemont , tako da ima dosta knjiga...
Ovde imaš informacije iz prve ruke od jednog od naših trenutno najkvalitetnijih prevodilaca EF, SF..... http://nightfliersbookspace.blogspot.com/search?q=malazan


Hvala mnogo. Tragam sta dalje da citam, poslednji pisac mi je bio Dzordz RR Martin, pa mi se cini da je Erikson veoma dobar izbor.
 
Тако је говорио Заратустра
Једва сам је завршио. Напоран ми је тај Ничеов нихилизам. Али има сјајних ствари о људима , особинама и односима и може се научити из ове књиге. Не препоручујем онима који су подложни сугестији и онима са лабавим схватањем религије.

Ерих Фром- Имати или бити?
Баш ми је легла, одлична критика трулог неморалног потрошачког западњаког начина живота и са друге стране поента смисленог начина живота. Прожето кроз бројна социолошка економска и религијска питања . Препорука за љубитеље филозофије.
 
Poslednja izmena:
Тако је говорио Заратустра
Једва сам је завршио. Напоран ми је тај Ничеов нихилизам. Али има сјајних ствари о људима , особинама и односима и може се научити из ове књиге. Не препоручујем онима који су подложни сугестији и онима са лабавим схватањем религије.

Odlična knjiga, dobro si me podsetio da je ponovo pročitam. Čitao sam je više puta i uvek otkrivao nešto novo.
 
Razmisljanje jednog obicnog srpskog vola, Kraljevic Marko po drugi put medju Srbima, Danga - Radoje Domanovic car! kao da su dela napisana juce a ne pre jednog veka

Zivotinjska farma, Dzordz Orvel - Kritika diktature, tj. komunizma, ovaj istocnjackih despotija, prikazana na vrlo zanimljiv nacin. Pored 1984, obavezno stivo za nase podneblje
 
Poslednja izmena:
Digitalna tvrdjava od Den Brauna. Procitana u "jednom dahu". Preporuka.
 
Ja iskreno nisam neki covek koji obozava knjige (poludeo u Karlovackoj gde sam svake nedelje imao po 2 knjige da procitam, al' kad se mora, mora se ;) ), ali ovo van toga jedino sto sam procitao je Hari Poter koje su mi dobre knjige, ne znam sad u ovom dobu kako bi mi legle, ali "Digitalna tvrdjava" me bas odusevila tim konceptom iz tri lica pricana prica i svo to preplitanje.


Poceo sam da citam Pakao od Dante Aligijerija. Citao sam je u srednjoj, ali zelim da joj dam sansu sad kao 10 godina stariji, posto tada nista nisam razumeo.
 
nelogičnosti i tehničke gluposti

Nisam mnogo obratio paznju na detalje, toliko sam bio fasciniran, da nisam sad ono mislio, jer stvarno to moglo tako da se uradi ili nije, kako je to moguce itd itd :)
 
Deo knjige sa Tomom Bombadilom meni je uvek bio jedan od najzanimljivijih, a i sam lik, na njega prsten uopšte ne utiče, on je u nekom svom univerzumu.

Ne njega prsten ne utice jer je moćniji od svih ostalih. Pominje se kada neki kaze " A da damo prsten Tomu na čuvanje kao moćnijem od svih nas?", A Gandalf kaze da bi ga Tom izgubio kao i svaki njemu bezvrednu stvar, jer mu ona ne znači ništa. Cak neki kazu da je Bombadil mozda i stvaralac celog sveta.
PS. Posto citam u elektronskom formatu knjige na kindle-u, voleo bih kada bi posle recenzije knjige ljudi postavljali da li su istu pricitali u papirnom ili e izdanju, cisto zbog razmene
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno