Šta je novo?

Poslednje pročitane knjige

Meni je na moru bas dobro legao Herman Hese.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 
Odavno nisam čitao ništa od Hesea. Ima sigurno 20 godina odkako samčitao Sidartu i Stepskog vuka, možda bih mogao malko i da se podsetim.
 
Ako si iole sazreo za tih 20 godina velike su šanse da ti se Hese više neće dopadati :d Ja sam nekad "sekao vene" za njegovim knjigama a sad su mi "lažno dubokoumne" a la Koeljo.
 
Od Koelja sam obožavao Alhemičara (a ko nije), takođe pre 20 i kusur godina. :)

Nisam pročitao od Hesea njegovu knjigu za koju je dobio Nobela. Ne znam, ne vuče me odavno da to čitam. Gore pomenutih se baš nešto i ne sećam puno (a i davno je to bilo :p).
 
Moze preporuka za kupovinu knjige za poklon, tematika slicno kao Twin Peaks (David Lynch generalno) ili tako nesto, po mogucstvu da ima u knjizarama na slovo V..

Pines
Prva knjiga iz trilogije. Nisam siguran da li su druga i treca jos uvek prevedene na srpski jezik.
Postoji i serija sa Matt Dillonom, ali knjige su mnogo bolje. Atmosfera dosta podseca na Twin Peaks.
 
Od Koelja sam obožavao Alhemičara (a ko nije), takođe pre 20 i kusur godina. :)

Ja nisam. :D
Bas ne vidim nista specijalno u njoj. Sve mi je nekako iritantno.. Ta knjiga je po meni preteca ovih danasnjih motivacionih baljezganja i onih "spisateljica" sa dva prezimena Bacic Alimpic, Bobic Mojsilovic. "kad nesto zelis, cela vaseljena ce se urotiti da to ostvaris". Ajte molim vas.
 
Čitao sam je u drugom srednje i tada mi je ostavila odličan utisak. Ne znam da li bi mi se dojmila i danas.
 
Poslednja izmena:
Čitao sam je u drugom srednje i tada mi je ostavila odličan utisak. Ne znam da li bi mi se dojmila i danas.
Isto i ja kad sam citao prvi put kao klinac, odusevljen. Ali sam skorije procitao ponovo.. potpuno drugaciji utisak. Shvatis neke stvari, hbg..
 
Ja je nisam čitao više puta. Kada sam je čitao bila mi je super, sviđala mi se ta ideja ".. cela Vaseljena se uroti da ti pomogne da to ostvariš." :)

Sve u svoje vreme.

Kao što ne treba porediti Hesea i Koelja.

Svojevremeno sam pročitao i Tihi Don od Šolohova ali se ne bih usudio da je preporučim sadašnjim generacijama. Ta knjiga je takođe ostavila veoma dobar utisak na mene iako sam je čitao sa svojih 18-20 god. ne sećam se više.

Za klasiku treba vreme, mir i tišina. Ja je makar drugačije ne mogu čitati.

Generalno, volim da čitam, ne opterećujem se žanrom, niti mi smeta da za neku popularnu knjigu kažem da je dobra ako mi se svidi kada je pročitam.
 
Kao što ne treba porediti Hesea i Koelja.
Zašto da ne, jedna od poenti čitanja je da se razvija kritičko razmišljanje. Za mene su oni u nekim aspektima slični, fast food beletristrika. Za nekog drugog su oni geniji, spiritualne osobe ili nešto treće i to je ok, svako ima svoj stav.
 
Hmm, nisam uopšte obraćao pažnju na to. U trećem delu jedino što ima deo sa crkvom i sveštenikom i mislim da je to to. Nisam siguran na šta tačno misliš, jer ni u prvoj knjizi mi ništa nije zasmetalo.

Ne sećam se više šta tačno, ali i Šaptač i Vladar iz senke, su imali te neke sitne religijske hokus pokus elemente koji su pomagali istrazi. Sećam se da mi je to tada zasmetalo, jer su takvi elementi čist višak u ovom žanru.
 
Od Koelja sam obožavao Alhemičara (a ko nije), takođe pre 20 i kusur godina. :)

Nisam pročitao od Hesea njegovu knjigu za koju je dobio Nobela. Ne znam, ne vuče me odavno da to čitam. Gore pomenutih se baš nešto i ne sećam puno (a i davno je to bilo :p).

Takođe nisam voleo Alhemičara već tad kao tinejdžer odoševljen Heseom.
Inače po meni (a kanda verujem da je i objektivno tako) "Igra staklenih perli" za koju je dobio Nobela je ubedljivo najdosadniji i najlošija Heseova knjiga... jer nije imao više apsolutnog ništa novo da kaže već su se privlačile iste ideje koje je prežvakao 15x već u prethodnim knjigama...

Meni je kao klincu jako značajan na dalji razvoj pogleda na svet bila njegova knjiga "Narcis i Zlatousti"... tako da se to ne usuđujem da ponovo čitam i potencijalno / verovatno narušim lepe uspomene :d
Čitao sam ponovo Demian (3 puta ako se ne varam), Sidartu i Stepskog vuka i ne bih dalje čitao i kvario uspomene :d

Neke knjige su dobre tj doživljavaju se kao takvima samo u određenim fazama života i kad je čovek u nekom kompatibilnom raspoloženju...

I počela je da mi priča o mladiću koji je bio zaljubljen u zvezdu. Stajao je kraj mora, ispružao ruke i obožavao zvezdu, sanjao je o njoj i ka njoj upravljao svoje misli. Ali je znao, ili je mislio da zna, da čovek ne može da zagrli zvezdu. Smatrao je svojom sudbinom to što voli zvezdu bez nade u ispunjenje, i na toj misli sazdao ceo jedan životni spev o odricanju i nemoj, vernoj patnji koju bi trebalo popraviti i pročistiti. Ali, svi su mu snovi bili okrenuti zvezdi. Jednom je opet stajao noću kraj mora, na visokoj hridi, i gledao ka zvezdi i izgarao od ljubavi prema njoj. I, u trenutku najveće čežnje, skočio je i bacio se u prazninu, prema zvezdi. Još u trenutku skakanja, pomislio je munjevito: -Pa, to je nemoguće! I, pao je dole na obalu i smrskao se. Nije umeo da voli. Da je u onom trenutku kada je skočio imao duševne snage da čvrsto i pouzdano veruje u ispunjenje, poleteo bi naviše i spojio se sa zvezdom.

To prosto nije isto kad nisi nesrećno zaljubljeni tinejdžer sanjar :d :d
 
Poslednja izmena:
Jo Nesbo-Nemesis

Za nijansu meni slabija od Crvendaća...ali baš su nijanse u pitanju.

Onaj ciganin Raskol fantastičan lik. Nadam se da se pojavljuje u sledećim knjigama
 
Skoro sam završio The Left Hand of Darkness, Ursula K. Le Guin.

Navodno je SF roman a ustvari ceo SF u romanu može da se prepiše na 3 strane. Ostatak romana je avantura sa političkim obrtima u toku ledenog doba. Mada je i to samo paravan za predstavljanje modela društva gde su žene jednake sa muškarcima fizički, mentalno i sociološki/statusno.

Interesantan roman jeste, ali mogla je da direktno napiše šta joj je na duši a ne da ga zamota kao mrmot milku.

U svakom slučaju sad sam prešao na The Man in the High Castle. Daleko bolja knjiga od starta.
 
Leva ruka tame je u svoje doba bila revolucionarni SF, ništa poput toga nije bilo napisano do tada. Iz tog ugla gledano je zasluženo postala i ostala jedan od klasika SF-a. Ni meni ne leži preterano Ursulin stil pisanja, samo jednom sam je čitao i nisam reprizirao.
Je li neko možda čitao Vrabca (i nastavak) od Meri Dorije Rasel? Meni je taj naslov donekle sličan Ursulinom, u smislu da sam i tu imao podeljene stavove da je originalna i vredna knjiga ali eto naprosto nije moj fazon.
https://www.goodreads.com/book/show/334176.The_Sparrow
 
Користи ли неко ову апликацију (нисам запамтио име) што ових дана рекламирају на ТВ програмима за преслушавање. Кажу да има кљига и на нашем језику. Више ме занима има ли лектире за основну школу, пошто дете јелте не може да стигне да прочита више од 3 књиге на распусту. :)
 
ccc kakvi su moderni roditelji deca su još i dobra... Zamisli, "ne može" da stigne da pročita 3 knjige za letnji raspust.
 
Pitam se koje su to knjige. Nekada su ozbiljni profesori prepoznavali da je neko pročitao interpretaciju ili skraćenu verziju, pa takvima lepili kečeve.
 
U knjižari koja počinje na "he" a završava na "liks" je u toku pristojan popust, pa koga zanima nek pogleda.
 
ccc kakvi su moderni roditelji deca su još i dobra... Zamisli, "ne može" da stigne da pročita 3 knjige za letnji raspust.

Ne znam kakvi su to "moderni roditelji" ali ovaj moj "ne može". Rekoh, bolje da predupredim situaciju i da mu dam da sluša. :D

@Sgt. Major: Tu se ne radi o skraćenim verzijama, već o celim delima. Što se tile ocene, ne znam, ja sam osnovnu školu završio 1988. godine. Od tada se štošta na gore promenilo. ;)

Edit: Pronašao sam app. Nude je u Telenoru kao dodatak (10GB za korišćenje Bookmate aplikacije). Ako je neko koristiom neka napiše nešto.
 
Poslednja izmena:
Hvala. Pregledao sam malo katalog, većinom nema ono što sam mislio da ima (reklama je baš prava "navlakuša"). Meni lično ne treba, a nema trenutno interesantnih dela za moje dete, tako da se ne isplati ni razmatrati pretplatu.

S druge strane, kad sam se malko "dublje" zamislio i osvrnuo na svoje detinjstvo, 3 knjige za osnovca na letnjem raspustu je više nego odličan rezultat. U stvari, sad sam zadovoljan njegovim učinkom. :)
 
Donato Karizi-Igra Šaptača

Najlošija do sada u seriji.
Predvidljiva posle 3-4 pročitane glave
 
S druge strane, kad sam se malko "dublje" zamislio i osvrnuo na svoje detinjstvo, 3 knjige za osnovca na letnjem raspustu je više nego odličan rezultat. U stvari, sad sam zadovoljan njegovim učinkom. :)

Gde nije, ja u zivotu nisam procitao vise od jedne knjige preko letnjeg raspusta. Srecom u moje vreme nas nisu ni terali da citamo preko leta.
 
Čovek po imenu Uve

Sjajna knjiga!

Pročitao sam je za nekih 3-4 sata sa manjim pauzama i ne sećam se kada sam poslednji put pročitao tako brzo neku knjigu i da je knjiga ostavila takav utisak na mene
 
Nastavi da čitaš Bakmana. Svi naslovi (kod nas objavljeni) su izvanredni. Uve mu je prvi roman.
 
Nazad
Vrh Dno