Šta je novo?

Mobilne mreze i jacina signala: iskustva,lokacije..

Pa ako je max brzina 21 mbit/sec zasto je mnogo da realna brzina bude 4-5 Mbit/sec??? Nije bitno, nek bude i 2 mbita ali da ne varira u smislu da ponekad ni google ne mogu da otvorim. To kazem jer sam placao wireless net kod jednog provajdera gde je veci deo vremena i youtube bio nemoguca misija. U pitanju je jedno mesto u Macvi, zove se Crna Bara,bas na uscu Drine u Savu. Tu ima par wireless operatera, ali je moje iskustvo sa njima lose, placas 900-1000 din mesecno za navodno 1 mbit/sec (u praksi tesko bude i pola od toga), zezas se sa antenom koju okreces da bi uhvatio bolji signal i sl. Tragikomicno :) Nema kablovske ni mogucnosti za adsl, pa zato kontam da probam 3G net.
 
Imas mape pokrivenosti na Telenoru i Vipu ima i Mts ali njihova mapa je cela obojena u crveno pa mi se ne cini da je bas pouzdana, ali nista bez kartice i testa na konkretnoj lokaciji.
 
Poslednja izmena:
21 (ili 42 kako gde) je samo teoretski maximum, na selima mislim da ni na 0.1% povrsine nema tih brzina trenutno.
Da varira verovatno nece, jer variranje uglavnom se desava kad se menja broj korisnika, a nesto sumnjam da ih tako ima :)
 
Gledam Ratel registar nešto sad, i kolko vidim Telekom Srbija se baš dao u proširenje 3G pokrivenosti. Oni i Telenor se baš jure po tom pitanju, samo su uglavnom u pitanju različiti delovi Srbije. Vip se fokusirao na gradove, van toga ništa.

Ono što me obradovalo je da će sad skoro 100% puta Niš - Bugarska granica biti pokriven mt:s 3G signalom, ovde ni Telenor nema preko 30% pokriveno, a Vip tek kaska... Oni od izlaska iz Niša (Niška Banja - Prosek) do Pirota nemaju nikakav 3G - ni u naznakama sve dok ne stignete na par kilometara ispred Pirota. Takođe kako se udaljavate od grada prema Dimitrovgradu, isto ništa od 3G-a.

Isto sam se malo začudio gde sve Telekom Srbija hoće 3G pokrivenost, tj za koje lokacije u okolnih 30 km - po planinama imaju dozvole u ratel registru. Pa na bar 3 u okolini grada Telenor i Vip nemaju signal ni u naznakama. Ni GSM. U pitanju su popularna izletišta uglavnom.
 
Da, u Grockoj to ume da se desi. Nije mi baš jasno kako :)
 
Ma kakvi, ko je ono skoro rekao da je teci VIP ubacio roming signal u sred Beograda ..... sad ce doci da pokaze kako je ovo lazna slika :)
 
Као да сам отишао у Мокрин, а не у Гроцку :d Ово је први пут за отприлике 4 године, и није само на једно телефону већ на неколико. Надам се да неће овако стално, немам намеру да телефонирам у ромингу из Београда :wall:
 
Forsiraj manuelno mrezu.
 
Danas sam na putu iz Niša ka Pirotu zbog obustave saobraćaja i radova na koridoru 10, odlučio da idem putem Bela Palanka - Babušnica - Pirot, i primetio sam da u klisuri posle mesta Gornja Koritnica do izlaska iz klisure na mt:s mreži imam EDGE (internet radio nije stao). Takođe, kad se izađe iz te klisure, i ide ka mestima Bežište i Resnik, signal je H+ na mts mreži, a ni jedne druge mreže nema ni u najavama (scan kaže da ne postoji signal ni jedne druge mreže).

Mislim da je izuzetno bitno što imamo dobru pokrivenost i ovih ne tako prometnih putnih pravaca, jer nikad se ne zna šta čoveka može da zadesi na putu. Još jedna pohvala za mt:s.

Za sad, lokacije u okolini Pirota na kojima mt:s ima i HSPA+ i GSM/EDGE, a druge mreže ni GSM, za koje ja znam su:
- selo Temska
- deo oko sela Bežište i Resnik na putu Bela Palanka - Babušnica
- selo Poganovo i Poganovski manastir

Mesta sa samo GSM/EDGE signalom mt:s mreže, a bez signala ostalih operatera:
- selo Cerova, deo od Mirkovava ka Kalni (put ka zimskom centru na staroj planini)...
- Zavojsko jezero
 
Poslednja izmena:
Као да сам отишао у Мокрин, а не у Гроцку :d Ово је први пут за отприлике 4 године, и није само на једно телефону већ на неколико. Надам се да неће овако стално, немам намеру да телефонирам у ромингу из Београда :wall:

to je inbound roaming...
 
@poglavicas
Šta misliš vredi li se prebaciti sa telenora na mts, razlikuju li se puno što se tiče pokrivenosti hsdpa u Pirotu?
 
Koji delovi grada i okoline te interesuju najvise?

Ono sto mogu da kazem da je u centru bolji mt:s, ne znam da li si primetio, ali sa Telenorom postoji onaj problem da kad god udjes u neki lokal u centru, uglavnom padne na EDGE, dok se mt:s drzi na 3G-u.

Sto se okoline tice, imaju jos da rade na pokrivanju (mislim na mts). Evo kakvo je trenutno stanje:
- Od Pirota do Nisa, put je mts pokrio preko 95% 3G signalom, ima dve "rupe" - negde oko sopotske petlje (mada i tu ima kakav - takav 3G), i kad prodjes Ostrovicu ka Nisu u jednom delu klisure (4-5km).
- Kad ides ka Dimitrovgradu, mali prekid u 3G signalu imas tu negde kod mosta posle Sukova.
- Put prema Babusnici 3G nemas kad predjes "krusku", pa narednih kilometar - dva.
- Temska je recimo pokrivena 3G signalom mt:s-a, a Telenor i Vip nemaju ni GSM, takodje deo oko poganovskog Manastira.
- Zvonce / Zvonacka banja imaju 3G na mts-u na Telenoru imas EDGE.
- Na Zavojskom jezeru imas GSM/EDGE na mt:s-u, dok na Telenoru i Vipu nemas (nije bas savrseno pokriven mts, ali uglavnom radi, a Telenor i Vip mozes "na srecu" da uhvatis.

Plan mt:s-a koji ce realizovati do sredine godine je da stave 3G na Crnom Vrhu, sto ce znaciti da mnogo bolji 3G imas u okolini grada (ukljucujuci sela na kruznom putu), kao i na Planinarskom domu.

Za Telenor i sam znas kako radi, vec si ih koristio. Najbolje da probas da uzmes obicnu prepaid karticu mt:s, ubacis u neki telefon i isprobas. Daju uz novu prepaid karticu da jednom aktiviras dodatak dodaj sve besplatno (izmedju ostalog imas i 150MB sto je mislim dovoljno da probas).
 
Konkretno me zanima tijabara i uži centar. Po ovome što si napisao izgleda da neću imati nikakav problem, i još ako dodamo da će tek da kače predajnike... Eto mene u mts nakon 10 godina u telenoru. Hvala ti na iscrpnom odgovoru, napisao si i više nego što sam tražio :)
 
Što se Tijabare tiče, imaš bazne stanice u Takovskoj (preko puta ekonomske škole), u Mite Gage, pored pruge, i u industrijskog zoni kod 1. maja.
 
Odlično, ovo mi odgovara. Uzeću i pripejd čisto da probam Kako sve funkcioniše ali po ovome trebalo bi da sme bude ok. Znaš li možda kakva je situacija na Vrelu?
 
Inace, vip ima dobar signal u Madjarskoj, na autoputu, pretpostavljam barem nekih 15tak km od Horgosa... Znam ds duze traje nego signal Telenora
 
Poslednja izmena:
Odlično, ovo mi odgovara. Uzeću i pripejd čisto da probam Kako sve funkcioniše ali po ovome trebalo bi da sme bude ok. Znaš li možda kakva je situacija na Vrelu?
Na Vrelu imaš Telenor i mt:s ali samo EDGE.
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi da li je moguće da u Kragujevcu blizu centra grada ne mogu da prebacim 4/2 mb? U pitanju je motorola moto G i mts Mix net m
 
Imam jedno pitanje u vezi MTS mobilnog interneta. Naime na poziciji gde zivim gotovo i da nemam net, tj. imam samo svremena na vreme edge net i to ide po 10kbps maksimalno. Ako stavim da se iskljucivo konektuje na 3G onda mi se konektuje na neki drugi dalji repetitor, ali na njemu nema uploada i onda ceo internet ostaje neupotrebljiv.

Da li postoji mogucnost da se nekome zalim tj. kakva je procedura kada nemam njihovu uslugu na mestu stanovanja?
 
Treba da se zalis, ali jedino sto se, uslovno receno, pozitivno, moze desiti je da mozes raskinuti ugovor, ako si uopste potpisivao. Ako nije slucajno neka greska na BS, nista vise nece uraditi. Uglavnom je to prezasicenost ili nema signala.

Ili se uredjaj ne slaze sa stanicom kod tebe. Sta ti kaze uredjaj za signal? Modem ili telefon?
 
Iskreno, to je cista sreća što si dobio sa gsm/wcdma restartom. Ili ti telefon nesto nije u redu
 
"HSDPA, 42.2 Mbps; HSUPA, 5.76 Mbps"
Znam, pogledao sam posle, ali ja sam jadnicka uvek stavljao u kos sa ranijom serijom telefona, kad ono, vidi ti njega :D

Danas na NBG -83 dBm 15 asu,a net max. DL 10Mbps UL 2Mbps (pre one fore o kojoj sam pisao na onoj temi,nikad nisam izmerio vise od 6 Mbps)
Sutra cu videti za signal u Zemunu gde sam juce izmerio 23.52 Mbps.
Ovo se otprilike poklapa sa onim sto ja uglavnom izvlacim ovde u centru - oko 8-12Mbps DL, doduse i 3Mbps UL sa ~-85dBm signalom. Verovatno si imao prilicno bolji signal u Zemunu za tih 20Mbps - pretpostavljam oko -65dBm, mada toliko dobar MTS signal nisam video do sada. Sa -75dBm (samo u S4) dobijam nekako komfornih 13-14Mbps DL, ali prilicno stabilnih.

Na VIPu imam -65dBm uglavnom, ponekad i do -55dBm ode, ali ne prelazi 2Mbps upload, niti 20Mbps download. Verovatno je zaguseno ovde :)
 
Poslednja izmena:
Iskreno, to je cista sreća što si dobio sa gsm/wcdma restartom. Ili ti telefon nesto nije u redu
Kolega na poslu u Zemunu uradio istu stvar na S4 i izmerio oko 20 Mbps DL,a do tada je na istoj lokaciji merio 6 Mbps.
A generalno pre toga nikad nije izmerio za godinu dana otkada je u Mts-u vise 0d 11 mbps.
Dakle..ista fora sa restartom,isti operater,isti speed test,u isto vreme,dva razlicita telefona...isti rezultat.
Znam, pogledao sam posle, ali ja sam jadnicka uvek stavljao u kos sa ranijom serijom telefona, kad ono, vidi ti njega :D
A svi su se pitali zasto je 007 izabrao bas Xperiu T
k075.gif
 
Ala sam pogodio :D Prvi put inace vidim tako dobar signal na MTS-u :)

VIP mi ovih dana pokazuje i -55dBm!
 
Malo sam putovao zabačenijim putevima zapadane Srbije. Izvinjavam se što nemam nikakve rezultate; bio sam srećan kad sam imao ikakav signal :)
Konkretno negde između N.Varoši i Sjenice. Mape pokrivenosti kod svih su blago rečeno "neodgovarajuće". Najveću pokrivenost govornim signalom ima mts, telenor nešto manje, vip...
Gledam u mapi pokrivenosti mts-a da je ceo taj kraj ofarban u crveno. Trebao bi onaj koji je tu mapu crtao da ode malo tamo i potraži taj 3G signal, ja nisam baš uspeo da ga nađem :) Povremeno čak ni bilo kakav.
 
Na telenoru sam, probao sam da napravim novi apn-internet, user-telenor, password - gprs, i dalje mi bude oko 10mbps kao i kod defaultnog apn
Sta da radim??
 
Nazad
Vrh Dno