Šta je novo?

Mobilne mreze i jacina signala: iskustva,lokacije..

P.S. Jedna stvar mi samo nije jasna... nisam pristalica Facebook-a, nemam profil, pa ne znam: jel' ima ovakvih "iskustava" i iznetih "cinjenica" i za Telenor, na njihovom FB profilu? Ili je to pak striktno rezervisano za mt:s?
(eventualno i za Vip, sto da ne... sve to ista boranija)

Ma nema :D

telenor.png telenor 2.png

Ovo je samo najsvezije, za minut sto sam video :D
 
From zero to hero, burazeru... tj. obrnuto. From 3G to G.

Malo verovatno, al' ajd'. Valjda zna o cemu prica.
Jos ako sad kaze da uvek drzi telefon na WCDMA only, bice jos veselije neg' sto je vec sad :D
 
Ma nema :D

Pogledajte prilog 121098 Pogledajte prilog 121099

Ovo je samo najsvezije, za minut sto sam video :D
:D:D:D

Vidim da im stena radi u tehnickoj podrsci, to su ti "suvisli" odgovori :D


P.S. Mada mi se, barem sudeci po onoj drugoj slici, cini kao i da postavlja pitanje u isto vreme... to je taj stepen pismenosti :p
Ah, ma koliko neverovatno zvucalo - Hor beckih decaka je to, nikad se ne zna koji od podstanara moze da se javi za rec i da li je taj mozda ustao na levu nogu! :D
 
AHAHAHAHAH!!! :D:D:D

I odgovor i pitanje su na mestu :d


P.S. Nemoj da me zamlacujes vise, odoh... odoh na Zeleni venac caskom, da se uverim u "cinjenice" koje se ovde serviraju :smoke:
 
Izgleda da neki telefoni stvarno imaju problem MTS-om.

Ja imam Sony Xperia Mini telefon. U dual modu je brljao kod mene. Od tipova mreža, na Telenoru imam samo EDGE:2 (E ikonica) i HSPA:11 (H ikonica). A na MTS-u sam imao GPRS-EDGE:2 , UMTS:3-HSPA:11. Na MTS-u, kad konekcija miruje, onda je UMTS:3 (3G ikonica), čim počnu da se prenose podaci, prebacuje na HSPA:11 (H ikonica). Na Telenoru je uvek HSPA:11 (kad je dostupna 3G mreža, naravno), bilo da data konekcija miruje ili je potpuno isklječena.
MTS koristi jednu opremu, Telenor koristi drugu opremu. Moj telefon se jednostavno ne slaže dobro sa MTS-om i kraj priče. Ja sam samo izneo svoje iskustvo bez namere da se raspravljam. Rasprava nikuda ne vodi.


Care, ono je sa MTS-ove zvanične FB stranice, ali to sad nije ni bitno. Zaključio sam da se moj telefon jednostavno ne slaže sa MTS mrežom i tačka.
 
Da ne bude da sam mt:s bot, da, danas sam poziv počeo na HSPA i kad se isti završio video sam G na ekranu telefona.

Zvoni mi telefon (lokacija pružni prelaz na istočnom izlazu iz Pirota - preciznije nisam mogao da kažem). Stajem pored puta, razgovor od 2-3 minuta, čuo sam u jednom trenutku prelaz sa 3G na GSM mrežu, i kad sam prekinuo vezu, ponovo se uspostavila data veza (i da, pisalo je G) ali samo 15ak sekundi, nakon toga se promenilo na E, pa na 3G i H...

Telefon koji je u ovom slučaju u pitanju je HTC Desire (za to vreme glavni telefon Nexus S) je bio na 3G/H, dok je telefon koji koristim za net radio u kolima namerno bio zaključan na GSM only jer sam krenuo ka lokaciji na kojoj je 3G signal loš, pa često prelazi sa njega na GSM i obratno što uzrokuje prekide u bufferu za stream. U pitanju je ZTE Blade. On je uredno svo vreme na istoj lokaciji pokazivao EDGE mrežu (jer je bio zaključan na GSM).

Ono što ja mislim da se desi, da su iz nekog razloga loše podešene GSM stanice na mt:s mreži, i da se desi da nakon voice poziva na GSM mreži (jer oni obavezno prekinu data sesiju) neki telefoni (HTC Desire u mom slučaju) ne uspeju da se dogovore sa stanicom da za njih uključi EDGE (kao kad imate prastari telefon koji podržava samo GPRS). Ali se onda nakon 10ak sekundi sredi stanje, tj stanica uredno aktivira EDGE.

E sad, ovo je sve u domenu nagađanja, ali da vas pitam, vas koji ste videli taj famozni GPRS, kolko je isti trajao? Kod mene 10ak sekundi.

I, da, kad smo već kod toga, kako objasniti da u sred centra grada, bez fizičkih prepreka ka BS Telenora, sa HSPA+ jednostavno pređe telefon na EDGE (SGS 3), i to u trenutku kad povuče veću količinu podataka? Ovaj problem je prisutan od kako je Telenor pametna mreža aktivna. Dakle, u idealnim uslovima HSPA+ signal na maksimumu, vidi se stanica na 500-600m, jednostavno uradi prelazak na EDGE, i čim stopiram download, vrati se nazad na HSPA+. Kad pitaš u Telenor prodavnici, i demonstriraš im na telefonu (da, i u prodavnici se isti problem dešava), kažu ti - pa stavite WCDMA only... E jeste, a uđem u lift, i nedostupan, ili mrdnem malo dalje od centra... hmmm...
 
Slobo, nakon razgovora, G je trajao 20ak sekundi. A u stanu u onom naselju trajao je sve dok nisam stavio 3G only (držao je G jedno 2 minuta, onda sam prebacio na 3G only jer na G ni Gtalk nije radio čak, nisam mogao da se konektujem uopšte), tad sam dobio 3 crtice HSPA signala što je super. Ja sam računao da MTS ima EDGE svuda i u svakom trenutku, nisam mogao da verujem da će me zadesiti G.
Što se tiče tvog slučaja sa Telenorom, nekorektno je. Sigurno su loše podesili opremu. :(

Kod mene, Telenor drži 3G do poslednje žile:

Screenshot_2013-08-16-19-29-54.png

Screenshot_2013-08-16-19-30-18.png

Dok sam u autobusu, desi se ponekad da me prebaci na E, ali to traje vrlo kratko.
 
Moram da priznam da je juče mt:s u Babušnici radio katastrofa loše - nije bilo 3G signala, a EDGE je valjda bio preopterećen, pa je radio užasno sporo.

Da li su bili neki radovi, ili kvar ne znam...
 
Dok se isvađate da pitam nešto... Da li neko zna provereno koja mreža ima 3g signal na Tari? Idem uskoro, imam otključan modem i mogu bilo koju pripejd karticu da stavim, samo ne bih da pogrešim sa izborom operatera. Vip nema sigurno, ostaju Telenor i MTS.
 
Dok se isvađate da pitam nešto... Da li neko zna provereno koja mreža ima 3g signal na Tari? Idem uskoro, imam otključan modem i mogu bilo koju pripejd karticu da stavim, samo ne bih da pogrešim sa izborom operatera. Vip nema sigurno, ostaju Telenor i MTS.

Telenor ima jedva, na nekom malom deliću Tare, mala trunka Nacionalnog parka "Mokra gora" je pokrivena.. Evo ti mapa pokrivenosti Tare pa vidi da li će ti ovo biti upotrebljivo:

tara_telenor_3G.JPG

Slabo, jako slabo.
Što se tiče MTS-a, trebao bi da imaš 3G na nekim delovima Tare. Ne mogu da ti garantujem da ćeš imati u smeštaju 3G :) Najbolje kupi kartice od oba operatera. ;)
 
Poslednja izmena:
Na Divcibarama Telenor 3G radi brze nego u centru bilo kog grada :d Znaci Maljen i Divcibare, ko je na Telenoru nema sta da brine. VIP jedva ima edge koji se vuce, cesto ni rezultate nisam mogao da proverim, mts je negde izmedju ali blizi telenoru.

S'obzirom da imam kartice sva 3 operatera a i vise nego dovoljno telefona u steku :d mozda cu da se iscimam nekada da ponesem i uporedim jos jednom. Bio sam na sve 3 mreze (postpejd i 3G naravno) pa i sada mogu da kazem otprilike kakva je situacija u Va i okolini ali trebalo bi proveriti opet :)

Inace tu su negde telenor i mts u ovim krajevima, vip je realno iza ali vec godinu dana vip 3G radi sa manje problema od telenor u samom gradu (do uvodjenja ''pametne mreze'' telenor 3G je radio odlicno, sta su syebali nemam pojma).
 
Izgleda da neki telefoni stvarno imaju problem MTS-om.
Dooooobro... sad imamo novu teoriju (zavere) - nekompatibilnost sa mt:s-om. Sjajno, ovo postaje sve bolje i bolje.
Nakon lazne mape pokrivenosti, prebacivanja na G(PRS) u sred Beograda, loseg zvuka tokom razgovora, lose/nekvalitetne/nestabilne opreme... pisanja dopisa na koje momentalno reaguju i postavljaju baznu stanicu po zelji... te osiguraca koje predsednik skupstine stanara sam odvrce - stigosmo i do nekompatibilnosti telefona sa mt:s-om. Pardon, *nekih* telefona... ne svih.
Pitam se samo sta je sledece...

Nego, kazi mi, ovo bih zeleo da znam - da li postoje i slucajevi nekompatibilnosti *nekih* telefona sa Telenorom? Ili je on izuzet iz toga, prosto savrsen operater, bez greske i mane... te toga jednostavno nema, svi telefoni rade savrseno sa njim. Da li je samo mt:s problematican, sa Telenorom nema greske?
A Vip, kakav je Vip? Je l' i on problematican?
Ja imam Sony Xperia Mini telefon. U dual modu je brljao kod mene. Od tipova mreža, na Telenoru imam samo EDGE:2 (E ikonica) i HSPA:11 (H ikonica). A na MTS-u sam imao GPRS-EDGE:2 , UMTS:3-HSPA:11. Na MTS-u, kad konekcija miruje, onda je UMTS:3 (3G ikonica), čim počnu da se prenose podaci, prebacuje na HSPA:11 (H ikonica). Na Telenoru je uvek HSPA:11 (kad je dostupna 3G mreža, naravno), bilo da data konekcija miruje ili je potpuno isklječena.
MTS koristi jednu opremu, Telenor koristi drugu opremu. Moj telefon se jednostavno ne slaže dobro sa MTS-om i kraj priče.
Ja sam samo izneo svoje iskustvo bez namere da se raspravljam. Rasprava nikuda ne vodi.
Vidis, tu se varas. Rasprava itekako vodi necemu - ruse se neki mitovi i legende, cinjenice postaju "cinjenice".
Zato je dobra rasprava. Rasprava donosi nesto, *svadja* ne vodi nicemu.


BTW, trebalo je odma' da kazes da imas SONY Xperia Mini telefon. To bi razresilo sve nedoumice u startu i uopste ne bismo ulazili u ovoliku raspravu.
Da, opste je poznato da je doticni telefon nekompatibilan sa mt:s mrezom, mislim da to stoji i na zvanicnom mt:s sajtu. Narocito oni crni. Beli jos i mogu da prodju, ali crni su do zla Boga nekompatibilni.
Care, ono je sa MTS-ove zvanične FB stranice, ali to sad nije ni bitno. Zaključio sam da se moj telefon jednostavno ne slaže sa MTS mrežom i tačka.
Pa sta? Jel' to sad nesto treba da znaci? Validan argument, dokaz, sta li je? Zasto ides sa takvim odvalama, i mi posle treba da vodimo nekakvu ciivilizovanu i normalnu raspravu.
K'o da ne mozes ti, dokaz85, srdjan-m iz Stare Pazove (karikiram, ne zameri) ili pak bilo ko drugi da ostavi tamo takav komentar? Ili pak, analogno tome, da hvali iste do besvesti i ostavlja odgovarajuce komentare? Uostalom, za to je dovoljno samo da ima FB nalog.

Druga stvar, cisto da te pitam - a ono sto je Djilkosh okacio, sto je (valjda) sa Telenorove zvanicne FB stranice... to nista? To se ne vazi?
Mislim, meni sasvim svejedno, samo idem po analogiji koju si ti utvrdio.


P.S. Najbitnija stvar... ono oko famoznog prebacivanja na GPRS u centru grada. Zeleni venac, Corner shop. Izvinjavam se, nisam bio u gradu za vikend, sad stigoh, pa da ti odgovorim i razresim situaciju - obecao sam da cu da isprobam, a ne volim da pogazim rec.
Elem, kao sto sam i rekao, isprobao sam to jos u petak. Otisao na Zelenjak, nasao Corner shop tamo tik do Meka... stao ispred njega i telefon u ruke. Na telefonu 3G u tom trenutku, povremeno se prebaci na H+ i vrne nazad. Okrenem drugara (Telenor mreza, BTW, no. 1 na ovim prostorima), on se javi... ja se derem u mikrofon, telefon stoji ispred mene, pazljivo motrim na ikonicu - 3G. 3G, 3G, 3G... povremeno djipne na H+, bas kao u "leru", pa se vrne na 3G. Prodje minut, prodjose i dva, pa i tri... bogami, ispricasmo se mi posteno, a ja ono famozno G nikako da ugledam. Ma ni E, kada smo vec kod toga (ali to nije dovoljno, to se ne trazi)... G je tek misaona imenica. U jednom trenutku, kazem ja njemu "aj' ti mene okreni, da probam nesto". Mozda treba obrnuto da bude, ko ce ga znati. Okrene on, meni zazvoni, ja se javim,... sad pak stoji na H+ maltene sve vreme, povremeno ode na 3G. Isto par minuta, pomno motrim na ekran... ma kakvi. H+ ili 3G, nema nista sem toga. Niti pak obican H, niti E (nadao sam se makar njemu, sta cu)... ali G ni u ludilu. Lagao bih kada bih rekao da nisam ocekivao takav sled dogadjaja, al' ajd' sad... da ne likujem.
Ipak, pomislih kako mozda ne stojim na pravoj lokaciji, mozda ima jos neki Corner shop u blizini... mozda nisam ubo pravi! :smoke:
I vidi cuda - ima jos jedan Corner shop! Maltene tacno ispod ovoga, u donjem nivou, gde je pocetna stanica autobusa linije 15/72/75/706 i cega sve vec ne. Em nize, em uvuceno, a sa gomilom betona iznad i oko mene - rekoh, to je ono na sta je Rock86 mislio, garant je to, to je pravi Corner shop, a ne onaj lazni iznad... ako ovde na zafasujem G, nigde necu! I ponovim ja sve ovo jos jedared, zvao drugara ponovo, potom on mene, isti scenario potpuno... isti rezultat ponovo - G ni u ludilu. 3G ili H+, to je to.

Ali ni ovo mi nije bilo dovoljno, iskreno... pomislih da sam ja nesto lose uradio, da je moja krivica bila tu. Corner shop sam valjda pogodio, bar se nadam... ali mozda je trebalo da zovem nekoga ko je takodje na mt:s-u kao i ja? Mozda je trebalo u drugo doba dana (ono je bilo popodne), mozda da probam ujutru, il' uvece?
I probam, eto, jos jednom... bas veceras, oko 10. Ista lokacija (tacnije, lokacijE - oba Corner shopa su bila u igri, i gornji i donji), samo ovaj put zovem 064 broj, koji je pak odmah do mene, pa pratimo situaciju na oba telefona. I sta da ti kazem, krastavac - opet ista prica. 3G ili H+, nema treceg. Kakav G, kakvi bakraci.
Kod mene je mahom bilo H+, na tom drugom telefonu (inace, isto SONY kao tvoj, zanimljivo... samo Xperia U) uglavnom 3G. No, to nije bitno ni najmanje. Poenta je da onaj mitski G vidimo samo ako ima trojku ispred njega.


Tako da... myth busted, sto bi rekli u onoj seriji. Cinjenica postala "cinjenica", kao sto vec rekoh negde gore.
Cisto da napomenem - moj telefon je (bio) Samsung Galaxy S II, ovaj drugi (isto sa mt:s mreze), kao sto rekoh, SONY Xperia U. Da li su to neki specijalni telefoni, da li su kompatibilni sa mt:s-om, da li smo samo imali ludu srecu... to ne znam. To ti proceni.
 
Dokaz85 mode:

DOKAZI dokazi dokazi, nemoj Care vise molim te, ja stvarno ne znam, ali ti sta radis i sta izvlacis svaka ti cast. Da ne pricam o izrazavanju i "rukopisu" koji je za cistu destetku, sa svim zarezima na svom mestu, stvarno NO Comment. Respect i samo ih tovari ;-) ;-) ;-) ;-)

Djilkosh mode:

Ne znam sta bih rekao... Daj bre tu sam ja dole isto imao 3G kad sam ziveo kod ujaka dok sam isao na fax u BG, cekao bus gore 15/95, a dole 706 valjda, neki 70x bese za Zemun Polje. Inace VIP koji je najmladji i ima najmanje baznih stanica... To je bilo pre tri godine... MADA mozda se stanje pogorsalo ne znam...

A ovo ostalo, nikad se ne zna, mozda telefoni nisu kompatabilni, posebni cipovi idu u telenor, vip, mts telefone, ko zna...
 
Poslednja izmena:
Pod jedan - nisu dokazi, jer ih nemam u vidu nekakve slike. Video zapis bi bio idealan :)
Razmisljao sam se o tome, ali me mrzelo, iskreno da kazem. Mada mogu i to da uradim, nije mi tesko, Zelenjak mi ionako na pljuvomet... ipak, zasada ostaje samo na mojoj *reci*. To je sve sto mogu da ponudim u ovom trenutku.

Druga stvar - rukopis, tj. izrazavanje. To uvek. Pazim maksimalno, uvek idem na preview posta pre nego sto posaljem, trudim se maksimalno da ne napravim niti jednu gresku. Zapeta, tacka... dve tacke, tri. Sve kako treba. U svakom slucaju, nisam ni izbliza k'o onaj na koga aludiras sve vreme, onaj je grozomoran... tuga videti kako i sta pise, te koliko je pismen. Rock86, npr. je po tom pitanju za svaku pohvalu, to (mu) priznajem.
A meni ako pak koje nesto promakne, koje slovo, krastavac - promaklo mi :)

I treca stvar - nemoj me sa tim "dokazima", sa "izvlacenjem", "respect-om" i "tovarenjem", to me taaaako podseca na onoga. To je taj recnik, to je taj limitirani vokabular. Uvek se vrte iste reci i isprane fraze ;)
A i sa tim (tj. TAKVIM) smajlijima o'ladi, uvek me bre isprepadas da je on :D
 
Pod jedan - nisu dokazi, jer ih nemam u vidu nekakve slike. Video zapis bi bio idealan :)
Razmisljao sam se o tome, ali me mrzelo, iskreno da kazem. Mada mogu i to da uradim, nije mi tesko, Zelenjak mi ionako na pljuvomet... ipak, zasada ostaje samo na mojoj *reci*. To je sve sto mogu da ponudim u ovom trenutku.

Mislis da onaj zna sta su dokazi? :D Sve su to dokazi :D

Nista ako treba, screenshot se radi home+power button, pa odradi, a ima program cak i za snimanje, da ne bude ono slikao si tacno kad je bilo H+. App https://play.google.com/store/apps/details?id=com.ms.screencast&hl=en ako bude trebalo javi se za "working" verziju :p

I treca stvar - nemoj me sa tim "dokazima", sa "izvlacenjem", "respect-om" i "tovarenjem", to me taaaako podseca na onoga. To je taj recnik, to je taj limitirani vokabular. Uvek se vrte iste reci i isprane fraze ;)
A i sa tim (tj. TAKVIM) smajlijima o'ladi, uvek me bre isprepadas da je on :D

Prilika je takva, da mi zao da je propustim u ovom trenutku :D Necu vise, evo obecavam. Bojim se samo da mi ne predje u naviku :D
 
Vidis, razmisljao sam o screenshot-u (ti ces da me ucis kako se radi, kus! :d), ali to nije dovoljno detaljno, ne prikazuje dovoljno informacija - u prvom redu *lokaciju* gde sam, kao najbitniju stavku za ovu pricu... tako da: ili da imam neki program u pozadini koji prikazuje tacnu geografsku duzinu i sirinu :D... ili pak vec pominjani video zapis, pa da svenkujem sa ekrana na sam Zelenjak (Corner shop, McDonalds, dolazecu 15-icu) i nazad :p
To bi bilo validno u potpunosti, jos da bude full HD :smoke:


P.S. A ovo drugo si se editovao, ja odgovarao na originalni post :)
Nemoj, k'o Boga te molim, slabo srce imam, samo jos fali da krene da preskace :D
 
Odgovoriću ti samo ovo, nema smisla da se raspravljamo više (Sloba je isto popio G, ali nema veze): Da, ortakov Nexus 4 je u gubio mrežu na Telenoru, odjednom stigne SMS sa obaveštenjem o propuštenim pozivima. Telefon je prodao drugu koji ima MTS i telefon radi savršeno sa MTS mrežom, bio je spreman čak i da ga nosi na servis jer je pod garancijom, ali nije bilo potrebe, na MTS-u mu se to ne dešava. Ortak koji je imao Nexus 4 kupio je HTC One i nema nikakvih problema.
Što se tiče onog što je Djilkosh okacio, ko je rekao da se ne važi? Važi se i to, naravno. Da li je činjenica da se na slici vidi negativan komentar vezan za Telenor? Jeste i ne sporim to. Sigurno je u pitanju to što čovek dobija mnogo manje za iste pare u odnosu na ponudu drugih operatera. Ni tu činjenicu ne osporavam. Da, Telenor ima najskuplji postpejd i nisam na istom. Na Telenor pripejdu sam.
Ja bar ne sporim loše komentare koji su vezani za Telenor, čak sam i kačio merenja brzine gde je MTS bio osetno bolji od Telenora (upload naročito). Otvoreno sam govorio i gde sam primetio da Telenor ima slabiju pokrivenost i da korisnici koji žele da uzmu mobilni Internet na toj lokaciji imaju u vidu kod koga će uzeti isti (neće sigurno kod Telenora).
 
Odgovoriću ti samo ovo, nema smisla da se raspravljamo više (Sloba je isto popio G, ali nema veze): Da, ortakov Nexus 4 je u gubio mrežu na Telenoru, odjednom stigne SMS sa obaveštenjem o propuštenim pozivima. Telefon je prodao drugu koji ima MTS i telefon radi savršeno sa MTS mrežom, bio je spreman čak i da ga nosi na servis jer je pod garancijom, ali nije bilo potrebe, na MTS-u mu se to ne dešava. Ortak koji je imao Nexus 4 kupio je HTC One i nema nikakvih problema.
Sto, druze, pa vidis da je rasprava konstruktivna, i to krajnje konstruktivna - ti si ustvrdio neke toboz cinjenice, ja ih pobio ;)
Jes' da ne utvrdismo kojom tacno magijom nisam popio G na lokaciji Zelenjak, ispred Corner shopa (duzan si mi samo utvrdjivanje o kom se tacno radi, gornjem ili donjem ;)), ali to je sad manje bitno...

Sledece na listi mi je odlazak u naselje Stepe Stepanovic... cuo sam da tamo ima misterioznih prebacivanja na G, valja to istraziti :smoke:
Što se tiče onog što je Djilkosh okacio, ko je rekao da se ne važi? Važi se i to, naravno. Da li je činjenica da se na slici vidi negativan komentar vezan za Telenor? Jeste i ne sporim to. Sigurno je u pitanju to što čovek dobija mnogo manje za iste pare u odnosu na ponudu drugih operatera. Ni tu činjenicu ne osporavam. Da, Telenor ima najskuplji postpejd i nisam na istom. Na Telenor pripejdu sam.
Ma ne vazi se ni jedno ni drugo, to je moja poenta vezano za taj detalj celokupne price. Mislim, budimo realni - koliku tezinu to ima?
Svakakve tupadzije danas koriste kompove, internet je dostupan maltene svima... a vecina ih je upravo na tom prokletom Facebook-u. I iz dosade, neznanja, fanboy-stva, cistog fazona - "e, 'ajmo da pljujemo po Telenoru/Vip-u/mt:s-u". Validno u PM.
Ja bar ne sporim loše komentare koji su vezani za Telenor, čak sam i kačio merenja brzine gde je MTS bio osetno bolji od Telenora (upload naročito). Otvoreno sam govorio i gde sam primetio da Telenor ima slabiju pokrivenost i da korisnici koji žele da uzmu mobilni Internet na toj lokaciji imaju u vidu kod koga će uzeti isti (neće sigurno kod Telenora).
Taj deo ti ne osporavam, nikako i ni najmanje... tako i treba da bude. To vec osporava neko drugi, neko ciji je to posao ili tak zaludni hobi.
Ono sto ja tebi licno zameram jeste ono prikazivanje tzv. "cinjenica" (mozda neispravno gramaticki, ali moram i jedno i drugo, jednostavno me vuce), koje su sve samo ne to (bile istinite ili ne, suvise je mali uzorak... a jedna lasta - dve ili tri, pa i cetiri - ne cine prolece), potom onaj deo oko osiguraca, te dopisa... generalno je to - to.
Inace cenim jako sto si - najpre - veoma pismen i sto umes lepo da se izrazavas (mislim da znas vec na koga aludiram ovim)... te da umes da predstavis lepo neka svoja zapazanja i misljenje.


P.S. Inace sam i ja kacio sve i svasta (dugo sam na ovom forumu :D), prvo sto mi pada na pamet jeste Telenor vs. mt:s poredjenje kod Autokomande, gde je mt:s ravno duplo bolji u svakoj kategoriji, i za up i za down... ping bese slican, ako me secanje ne vara, da se proveriti. Sto, kao sto rekoh vec, ne znaci da situacija nije obrnuta na nekoj drugoj lokaciji.
Normalna stvar, sasvim. I nemam problem sa tim, ama bas nikakav.
 
Da bacimo malo svetla na ovu temu...

Ajd da probam ja da dam odgovor na neke tvrdnje/zablude izrecene na prethodnim stranicama.

Pisem striktno sa tehnicke strane, cinjenice, ne stajuci na stranu ni jednog operatera.

Da krenemo...

Koji operater ima najbolje pokrivanje?

Ako gledamo generalno teritoriju cele Srbije, procentualno po pokrivenosti teritorije i stanovnistva, MTS je broj jedan, Telenor drugi, Vip treci (vazi i za 3G i 2G).
Naravno u nekim manjim mestima MTS ima stub, u nekima Telenor, u nekima Vip, pa tu situacija moze da varira.
Vip ima ugovor o 2G nacionalnom roamingu sa Telenorom, pa samim tim i identicnu 2G coverage.

Telefon u idle modu je na 3G, a na istoj lokaciji kada uspostavim poziv ide na 2G. MOGUCE!

Ovo je normalno ponasanje kada pokrivanje na toj konkretnoj lokaciji nije idealno. Mrezni tresholdi za odlazak na 2G se razlikuju za idle, za data sesiju i za voice poziv. Tresholdi za voice poziv su najstroziji jer je i ovaj servis najosetljiviji na prekide, pa da bi se izbegao dropped call, mreza ce odraditi handover na 2G u slucaju da pokrivanje krene da deteriorira.

Vidim na telefonu da mi je 3G full signal (4-5 crtica), uspostavim poziv i posle nekog vremena vidim da sam na 2Gu. MOGUCE!

2G i 3G tehnologija se u osnovi razlikuju pa poimanje crtica indikatora mreze kao nivoa signala nije tako straight forward za 3G, kao sto je za 2G.
Ono sto telefon prikazuje na 3Gu kao nivo je RSSI (Received Signal Strenght Indicator), a taj parametar mreza ne koristi za evaluaciju radio uslova vec druga dva: RSCP (Received Signal Code Power) i EcNo (odnos signal – sum).
Postoje oblasti u gradu koje servira vise baznih stanica i javlja se takozvani pilot pollution. U ovoj situaciji je nivo koji telefon meri dobar (pa se vidi puno crtica), ali je kvalitet (odnos signal sum) los, a on se uzima kao primarni kriterijum za evaluaciju uslova za handover.

Na jednoj lokaciji na istom operateru, jedan telefon radi hendover na 2G, drugi ne. MOGUCE!

Svaki model telefona ima drugaciji primopredajnik, cijie su karakteristike unikatne i zato ne percipira svaki telefon mrezu na isti nacin. Signal koji telefon meri on raportira mrezi i mreza je ta koja ima komandu nad telefonom – odlucuje kada ga salje na 2G.
Ako istoj lokaciji telefon A meri signal x, a telefon B meri signal y, pri cemu da kazemo hipoteticki B ima slabiji prijem i y < x. Ako za treshold za odlazak na 2G T, vazi da y < T < x, onda je telefon B ispunio uslov za HO na 2G (i mreza ce ga tamo poslati) dok ce telefon A ostati na 3G i tu drzati poziv.
Smartphone telefoni su jako osetljivi na varijacije signala i imaju dosta problema.
Takodje smartphone telefoni paraleleno sa voice pozivom mogu u pozadini i da skidaju podatke i to takodje opterecuje primopredajnik.
Dakle ako bi hteli da radimo poredjenje pokrivanja dva operatera i ponasanje na istim, koristili bi 2 identicna telefona iz iste serje sa istim sw. Jedino je ovo pravi nacin i tako se radi u operaterima prilikom benchmark kampanja.

Na jednoj lokaciji na istom operateru, isti telefon u jedno doba dana radio HO na 2G u drugo doba dana ceo poziv ostaje na 3G. MOGUCE!

Na 3Gu postoji jedan fenomen koji se zove „cell breathing“. Celije „disu“ u zavisnosti od broja korisnika koje opsluzuju. Ista celija moze da u jedno doba dana (npr. busy hour kada ima puno korisnika) da ima manje pokrivanje, dok u npr sred noci kada je broj korisnika jako mali ima mnogo vece pokrivanje.

Na jednom operateru telefon u istoj situaciji prikazuje 3G, na drugooj stoji H. MOGUCE!

Da bi ovo razjasnili moramo da razumemo da telefon na 3Gu u CONNECTED stanju (mislim kada je CONNECTED na data servise) moze biti u vise stanja.
1) IDLE state – telefon nema podignutu sesiju i data komunikaciju sa mrezom (kada je telefon u ovom stanju obicno je na vrhu ikonica 3G ili H)
2) CELL_PCH i CELL_FACH – telefon ima podignutu sesiju ali samo osluskuje signalizaciju mreze (ikoniva je obicno H, ali zavisno od proizvodjaca moze da bude i 3G)
3) CELL_DCH stanje – telefon je u full connected stanju i prima i salje podatke (ukoliko je noviji telefon u pitanju i podrzava HSDPA/HSUPA, ikonica je H+)
Telefon je pasivan i prikazace ikonicu baziranu na kombinaciji podesavanja telefona i mreze.
Posoji i DISCONNECTED stanje, kada telefon nema podignut PDP context ka mrezi i tada nema ni IP adresu. Ovo se desava kada iskljucimo mobile data u opcijama telefona i tada gubimo ikonicu za indikaciju tipa mreze, a ostaje samo ona za signal.
Smartphone telefoni su po svojoj definiciji uvek u CONNECTED stanju i imaju Always ON PDP context (IP adresu), zato i jesu stalno dostupni za komunikaciju od spolja (kada nam sa neta stize mejl ili bilo sta drugo).


Vise se ne secam sta sam jos procitao, a da bih mogao da objasnim... Bilo je dosta toga...
Od sada cu pratiti ovu temu i davati komentare i pojasnjenja na neka ponasanja telefona, ako uopste to nekog zanima (ili ce se nastaviti po starom da svako hvali svoga, a kudi tudjeg...).

Hvala svima koji su procitali ovo, a nadam se da nisam pisao isuvise tehnicki (bar sam se trudio).

Pozdrav!
 
@banisha ovo zadnje ima veze i sa fast dormancy kad sam citao o tome, ima bas objašnjenje šta i ko kako radi...

Jel znaš nešto o tome? Bilo bi lepo da razumem lepo na srpskom.
 
...BTW, trebalo je odma' da kazes da imas SONY Xperia Mini telefon. To bi razresilo sve nedoumice u startu i uopste ne bismo ulazili u ovoliku raspravu.
Da, opste je poznato da je doticni telefon nekompatibilan sa mt:s mrezom, mislim da to stoji i na zvanicnom mt:s sajtu. Narocito oni crni. Beli jos i mogu da prodju, ali crni su do zla Boga nekompatibilni.
...

Sto je najgore, ova recenica i nije tako daleko od istine:
Pre dve godine, u MTS mrezi je odjednom doslo do drasticnog skoka neuspesnih handover-a sa GSM na 3G mrezu. Analizom, koja je trajala mesec i vise, ustanovljeno je da se problem javlja kod korisnika sa SE Xperia Mini telefonom na odredjenoj verziji Android-a. Nagli skok se desio jer je MTS tada prodao gomilu ovih telefona za dinar uz neke biznis pakete.
Slucaj je, preko Ericsson-a, eskaliran do SonyEricsson razvojnog centra koji je potvrdio da ta verzija Androida moze da dovede do ponasanja koje je uoceno u MTS mrezi.
Resenje problema je bilo relativno jednostavno: trebalo je update-ovati telefon na noviju verziju, sto uopste nije bilo lako, imajuci u vidu broj uredjaja i korisnike koji du ih koristili.
Sto se tice krajnjih korisnika, oni nisu primecivali nikakve manifestacije problema.

Sve u svemu, operateri mreze planiraju tako da sa minimalnom kolicinom opreme (tj. para) zadovolje potrebe sto veceg broja korisnika. Idealnog resenja nema.

Pozdrav
 
Fast dormancy...

@banisha ovo zadnje ima veze i sa fast dormancy kad sam citao o tome, ima bas objašnjenje šta i ko kako radi...
Jel znaš nešto o tome? Bilo bi lepo da razumem lepo na srpskom.

Ajde da objasnim prvo kako telefon uopste menja stanja...

Dakle npr. da sam nesto radio na netu (dl-ovao ili ul-ovao) i telefon je u CELL_DCH stanju i zavrsio sam, vise nemam nista da saljem ni da primam. RNC (Radio Network Controller) onda vidi da su resursi neiskorisceni, ceka odredjeni tajmer (na nivou nekoliko sekundi ili vise, zavisno od podesavanja operatera) i downgrade-uje korisnika u stanje CELL_FACH ili CELL_PCH (URA_PCH) gde ne slusa sve kanale (one glavne preko kojih idu podaci) nego samo signalizaciju. Dakle ovo je stanje gde mobilni nema kapaciteta da salje i prima punom brzinom, vec samo minornim protocima (ali to nije ni bitno jer je telefon u ovom stanju svakako kada i nema sta da prima), ali velika prednost ovih stanja je sto se stede mrezni resursi, a i baterija telefona.

Fast Dormancy je novi Rel.8 feature gde telefon signalizira mrezi kada je zavrsio sa slanjem/primanjem podataka i onda RNC ne ceka onaj tajmer iz prethodnog pasusa vec odmah salje telefon u power efficient state.

Prednost Fast Dormancy feature-a je da se stedi baterija telefona, a mana je da se povecava mrezna signalizacija. Prve verzije ovog feature-a su imale puno bagova, a sada je situacija mnogo bolja.

Jos jedan primer. Kada ste u browser-u i kliknete na link (ikonica je prvo 3G) i onda treba neko vreme da se pojavi H+ i krene full brzina. Ovo je dakle obrnuta tranzicija, iz CELL_PCH u CELL_DCH i mrezi je potrebno neko vreme da rekonfigurise telefon u ovo "najjace" stanje. Dakle telefon javi RNC-u da ima nesto u baferu da salje (to je vas HTTP request) i onda ga RNC rekonfigurise. Treshold je u velicini bajtova i takodje se konfigurise od strane operatera. Velicina ovog thresholda je kljucna za ponasanje nekih aplikacija na telefonu. Tj. velicina requesta koji salje aplikacija mora da bude dovoljno velika da pobudi telefon u vise stanje. U situaciji kada to nije slucaj, salje se vise zahteva pa je onda njihova ukupna velicina dovoljnda da se telefon pobudi.

Rock86 je napisao(la):
Pozdrav. Pročitao sam tvoj post, jvala ti puno na njemu!
Mene zanima samo jedna stvar, zašto mi se na MTS-u dešavalo da dobijem G (GPRS) ikonicu na nekim lokacijama? Sa 3G je pređe na G tokom razgovora, negde i nije prelazio tokom razgvora već odjednom. Da je EGDE pa da razumem, ali zašto baš na G? Na Telenoru mi se to nikad ali nikad nije desilo, nikad nisam video G ikonicu na svom Android smart telefonu, u najgorem slučaju imam EDGE.

Ovo je pitanje stiglo na PM.

Operater logickim parametrima podesava baznu stanicu kao GPRS capable ili EDGE capable (pod pretpostavkom da je hardware EDGE capable). Jedna od mogucnosti je da je operater iz nekog razloga iskljucio EDGE na odredjenim stanicama.

Druga mogucnost je da kada telefon predje na 2G po default-u stavlja ikonicu G, a onda osluskuje poruke od mreze (sistemske informacije). U jednom trenutku mu stigne poruka da je bazna stanica i EDGE capable i u tom momentu on menja ikonicu na E.

Razni operateri imaju razna podesavanja pa ovo sto telefon ispisuje ne treba uvek shvatati zdravo za gotovo.
 
Ovo je pitanje stiglo na PM.

Operater logickim parametrima podesava baznu stanicu kao GPRS capable ili EDGE capable (pod pretpostavkom da je hardware EDGE capable). Jedna od mogucnosti je da je operater iz nekog razloga iskljucio EDGE na odredjenim stanicama.

Druga mogucnost je da kada telefon predje na 2G po default-u stavlja ikonicu G, a onda osluskuje poruke od mreze (sistemske informacije). U jednom trenutku mu stigne poruka da je bazna stanica i EDGE capable i u tom momentu on menja ikonicu na E.

Razni operateri imaju razna podesavanja pa ovo sto telefon ispisuje ne treba uvek shvatati zdravo za gotovo.

Hvala puno na odgovoru. Onda je očigledno objašnjenje za nemogućnost konektovanja na Gtalk i Skype dok sam malo bio na "G" očito previsok ping na 2G mreži u tom trenutku, a ne "G" ikonica. ;)
 
Poslednja izmena:
Za VoIP servise je latency kljucan, ali bi chat mogucnosti trebalo da rade nevezano da li si na GPRS ili EDGE (jedino sto bi na GPRS malo duze slao slike i sl.)

Ako je tebi pisalo G, a nisi imao konektivnost ka netu, onda je neki drugi problem u pitanju.
 
@rock86

Još samo da kažeš @banishi da si ti bio slučaj sa tvojim telefonom, dok se @Caru to nije dešavalo na istim lokacijama. E sad po ovome svemu, a i gore je pisano da je problem sa xperiom mini i mts-om, tako da dolazimo do logičnog zaključka da je problem do telefona, a ne do mreže kako si ti potencirao. A i Car je još odmah na početku rekao da ti je problem do telefona.


@banisha, hvala na odgovoru, to sam otprilike dobro i razumeo kako sam i pre citao o tome.

Da ne znaš možda kako istražiti da li naši operateri poseduju fast dormancy? Mislim npr ja imam da kažemo "problem" stavljam pod navodnike zato što mi se ne pojavljuje u odredjenom programu koji prikazuje kada fast dormancy cedi bateriju (uključio ja ili ne fast dormancy) tako da ne mogu da odredim da li ima ili nema. Takodje sam saznao da ista mreža (doduše drugi grad i drugi telefon) ima fast dormancy pokazivanje i uredno u programu prikazuje wakelock.

Da li fast dormancy može da zavisi od bazne stanice?

Meni ide u idle state kada je uključen fast dormancy gotovo odmah kada završi sa prenosom podataka, a kad ga isključim, nema idle state-a. Nisam primetio neko posebno trošenje baterije kada isključim FD, ali opet bolje idle nego DCH stanje...
 
Poslednja izmena:
Da, nisam mogao uopšte da se konektujem. Kad je prebacio na 3G, odmah sam uspešno konektovan.
 
@rock86

Da ne znaš možda kako istražiti da li naši operateri poseduju fast dormancy? Mislim npr ja imam da kažemo "problem" stavljam pod navodnike zato što mi se ne pojavljuje u odredjenom programu koji prikazuje kada fast dormancy cedi bateriju (uključio ja ili ne fast dormancy) tako da ne mogu da odredim da li ima ili nema. Takodje sam saznao da ista mreža (doduše drugi grad i drugi telefon) ima fast dormancy pokazivanje i uredno u programu prikazuje wakelock.

Da li fast dormancy može da zavisi od bazne stanice?

Meni ide u idle state kada je uključen fast dormancy gotovo odmah kada završi sa prenosom podataka, a kad ga isključim, nema idle state-a. Nisam primetio neko posebno trošenje baterije kada isključim FD, ali opet bolje idle nego DCH stanje...

Postoji jedan timer koji se emituje u SIB porukama i cije prisustvno pokazuje da li je FD aktivan ili ne. Ali posto ne mozes da citas L3 poruke, ne vredi da ti pricam koji.

Fast dormancy moze da zavisi od bazne stanice tj. moze logicki iskljuciti/ukljuciti na nivou celije. Da bi FD mehanizam funkcionisao potrebno je da feature bude aktivan na mrezi i da ga telefon podrzava.

Ako ti FD tera telefon u IDLE state to znaci da ima Pre Release 8 Fast Dormancy, tj. verzija koja je postojala pre Release 8 FD (logicno je li :) ). Stari FD je terao telefon u IDLE, a novi poboljsani ih tera u CELL_PCH. Implementacija je phone dependant, pa pretpostavljam da nemas telefon iz ove ili prosle godine (noviji su uglavnom svi Rel.8). Takodje, inicijalna varijanta FD (ta tvoja) je stetna za mrezu jer izaziva puno signalizacije pri rekonfiguraciji telefona iz IDLE u aktivno stanje, pa ti savetujem da je ugasis ako vec nisi primetio benefit u produzenju trajanja baterije (na kom god da si operateru).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno