Šta je novo?

Mobilne mreze i jacina signala: iskustva,lokacije..

Na telenoru sam, probao sam da napravim novi apn-internet, user-telenor, password - gprs, i dalje mi bude oko 10mbps kao i kod defaultnog apn
Sta da radim??

Probaj sa
APN - internet
APN type - default,supl

Sve ostalo ne diraj tj. "not set"
Ne zaboravi da nakon sto sacuvas takav APN npr. kao Telenor Nikola, vratis se u podesavanja za APN i selektujes isti.
 
Da ne tumacm 50 strana rezultata, ako ima neko ko prati temu. Dakle, ko trenutno ima najbolju pokrivenost 3g po BGu?
Ovo sto sam ja do sada video poredici svoj VIP, pa Telenor sa mtsom drugara, vidim da mts ipak najbolje pokriva, a VIP najgore...
 
To moze da zna samo neko ko aktivno koristi sve tri mreze. Ja generalno imam bolje iskustvo sa telenorom u odnosu na vip.
 
Ja nigde u BG-u nisam naisao ni na jednu jedinu rupu u VIP signalu. Jeste da ne idem u sve delove (ne idem na Vozdovac recimo, Zvezdaru retko..), ali kada prosetam bulevare NBG-a i Stari Grad, i celu trasu 56.ce (ili 53.ke, ne secam se sta ide do Petlovog Brda), nigde nije zastucao, od kad sam na WCDMA only i rucno izabrana VIP mreza.
Za MTS ima prilican broj pridika za rupe u signalu, a nikako da bas na Vozdovac odem trasom 10.ke da vidim to :)

U temi nazalost i nema neke price o pokrivenosti 3G-a u BGD, samo nasumicnih rezultata. Sve price o pokrivenosti su uglavnom poglavicine o zabitima Srbije :D
 
Ja sam navukao neki trip da gde god odem poredim signale po tudjim telefonima :D
Sta znam, meni se na mtsu desavalo da nemam mreze ili da sam nedostupan cak i kada je ima, na VIPu mi je redovno seckala veza, a na Telenoru sam pronasao rupu u komsiluku(Borca) gde mts i VIP rade kako treba, a meni jedva domet na 2g...Kod kuce, telenor raducka, mts ima prekide, VIP se raspada. Kajak u Zemunu, mts pun, Telenor bez dometa, ...Centar grada i Nbgd su bicno bez greske kod sva 3 operatera. Naravno, ni tu nije 100% pokrivenost, ma sta pricali. Kod drugara na Visnjickoj banji Telenor i Mts jos i nekako rade, VIP nista. Ni jednom mi se jos nije desilo da je VIP full negde, a da se druga dva raspadaju. Crveni krst, VIP i mts full, Telenor malo slabije. Gradska bolnica, sva tri generalno tuga, Telenor malo bolji od ostatka. Vukov spomenik, svi full.
 
Meni je Vip pravio probleme dok nisam prebacio na wcdma only. Od tada nijednom seckanje, prekid, los zvuk ili bilo sta slicno.
 
Gde konkretno?
 
Ti vec zalazis u zabiti ^^
 
Ti vec zalazis u zabiti ^^
Leva obala Dunava ima stanovnika koliko jedan manji grad u Srbiji i pripada gradskoj opstini Palilula. Mislim da je nekorektno reci zabit.
U tim istim zabitima, kako kazes, ostala 2 operatera ipak imaju domet.
VIP je djubre od mreze, ma koliko ih branio. Da nisam koristio i da ne slusam 90% onih koje znam da imaju VIP da se zale, pa da poverujem. Ovako, ipak verujem sebi.
Mozda je kod tebe sve ok, ali generalno nije.
 
Kod mene je poredak sledeći: 1. Telenor 2. Vip i 3. Mts
Stalno sam u pokretu i obilazim maltene 80% grada svaki dan i Telenor je po meni najbolji sa 3G signalom. Jedine "rupe" sa 3G signalom koje sam primetio su deo od Meka Rakovica ulicom Ratka Mitrovića ka Žarkovu. Dedinje oko bolnice Dragiša Mišović, Ulica Dragoslava Srejovića ka Mirijevu (Ćalije), mada tu se gubi signal svih provajdera i deo V Stepe na Voždovcu kod crkve. Ostalo je sve ok.
VIP je takođe dobar sa 3G u BG.
Mts je horor. 2G pokrivenost im je super, a 3G se gubi samo tako. Na papiru pokrivenost wow a čim pozoveš nekoga (taj kvalitet zvuka je gori od onog preko pandurske motorole) sve pada u najboljem slučaju na EDGE. Totalno nestabilna mreža. Da ne govorim što recimo Banjica skoro pa uopšte nije pokrivena 3G signalom (što su u Telekomu i priznali kad sam im šibnuo jedan mejl).
 
Leva obala Dunava ima stanovnika koliko jedan manji grad u Srbiji i pripada gradskoj opstini Palilula. Mislim da je nekorektno reci zabit.
Nisam mislio na Palilulu kao zabit, ali Borca jeste malkice :)

VIP je djubre od mreze, ma koliko ih branio.
Nije djubre od mreze, ali vrlo malo pokriva - gde pokriva radi odlicno ;)
 
Nisam mislio na Palilulu kao zabit, ali Borca jeste malkice :)



Nije djubre od mreze, ali vrlo malo pokriva - gde pokriva radi odlicno ;)

Ocigledno i VIP misli kao ti. Srecom, ima alternative.
Pa onda uz ugovor treba da daju mapu na mikro nivou kuda da se kreces ako zelis domet...


Inace, primetio sam da Telenor na nekoliko mesta po gradu nema pun domet na 3g, jedna crta manje od max. Malo mi je to razocarenje, posto na dosta tih mesta mts ima pun 3g.
Juce na Konjarniku, mts na SGS 3 crte 3g, meni Telenor 2 crte 2g, a sa 3g 1-2, na momente ispadne...
Mogli bi malo da porade na tome, u skladu sa sloganom da je razlika u mrezi...
 
Poslednja izmena:
Kolko vidim, situacija je totalno promenjiva, evo sta sam ja zakljucio kao neko ko je retko u Beogradu (par puta godisnje).

Van Beograda je situacija sledeca (ako gledamo broj naseljenih mesta i puteva sa 3G signalom):
1. mt:s
2. Telenor
.
.
5. Vip

Namerno sam stavio Vip na 5. mesto, jer ako odete u neki mali grad (sa manje od 10k stanovnika) mozete da zaboravite na Vip 3G.

Uzmimo za primer Nis, Vip nisam koristio, al kazu da je generalno u gradu ok. Telenor retko gde nema dobar 3G - dosta su se popravili. mt:s uglavnom ima problem sa 3G-om na potezu Duvaniste - Calije, ostali delovi grada su odlicno pokriveni.

U Pirotu, generalno je ok kod sva 3 operatera - ali jugoistocni deo grada ipak ima najbolji Vip 3G. - tako su postavljene 3G stanice, a znam da je mt:s hteo na najvisoj zgradi u gradu da stavi 3G stanicu, pa su se zalili oko zracenja, i onda odustali (inace tu postoji Orion CDMA stanica, kao i pristupna tacka za ExeNet wifi). Takodje znam da je slican slucaj u Beogradu - kad su sa FPN-a skinuli bazne stanice sva 3 operatera, zbog zracenja, pa sad ljudi imaju problem sa signalom.

Sad idemo malo van gradova, i van zabiti - drzavni putevi prvog reda - koridor 10:
- Od Nisa do Bugarske granice ako stavite 3G only dobicete sledece rezultate:
- na Vipu cete biti nedostupni ci prodjete Nis i Nisku banju, pri ulasku u Sicevacku klisuru se gubi svaki trag od Vip 3G signala, i tako je sve do pred sam ulazak u Pirot (5-6 km ispred grada), imacete signal negde do sela Sukovo (jer je put prav ko strela i ide kroz kotlinu, a grad se vidi), tu je kraj Vip 3G signala, u Dimitrovgradu i na samom granicnom prelazu ga naravno nema.
- Na Telenoru imacete signal sve dok ne prodjete Sicevo (mada je u planu da se pokrije i deo oko Ostrovice i prvih nekoliko tunela od 13 ukupno), kad izadjete iz tunela opet imate 3G, sve do Bele Palanke bez prekida, a gubi se nesto pre sela Ciflik, i nema ga do pred ulazak u Pirot. Dalje imate signal do ranije pomenutog sela Sukovo, i tu prestaje, pa se pojavljuje 10ak kilometara dalje blizu Dimitrovgradakao i na samom granicnom prelazu postoji 3G Telenora.
- Na mt:s-u je ovako: 3G ne postoji samo na duzini od 2 km izmedju Siceva i Ostrovice. sve ostalo (sem dva najduza tunela) ima kakav - takav 3G - uglavnom ok. i sigurno necete biti nedostupni sve do Pirota, jedino se od Pirota prema granici gubi na jos oko 1km posle Sukova, mada sa dve nove stanice koje treba uskoro da postave (Veliko Selo i Crni Vrh), ni te rupe nece biti.

Inace, u februaru kad sam isao za NS, slusao sam internet radio od Nisa (krenuo sam iz Nisa na taj put) do NS-a na mt:s 3G mrezi uz ukupno 2 prekida (nesto posle Aleksinackih rudnika, i nakon izlaska iz Bagrdanskog klanca, kada idete iz smera Nisa). Ostalo bez prekida.

Inace ovde kod mene konkretno (prigradsko naselje) zbog mnogo kuca koje blokiraju direktnu vidljivost ka nekom delovima grada i udaljenosti od baznih stanica od preko 2.5km, a nedostatka 3G stanica van grada - istocni izlaz - petlja istok, situacija je sledeca:
- Telenor GSM najbolji - 10dBm bolji od mt:s-a i Vipa, 3G samo u tragovima.
- mt:s GSM - prihvatljiv, al ako se bas zavucete u neki objekat, mozete da ispadnete sa mreze na trenutak, 3G uglavnom postoji, sem ako ste u prizemlju ili negde napolju bas zaklonjeni, al planiraju dve nove stanice, pa ce biti bolje.
- Vip GSM je skoro skroz isti ko mt:s, a 3G u ovom trenutku bas najbolji, ima ga bas cesto, ali ipak nije dovoljno dobar za wcdma only.

Eto malo iskustava van BGD-a.
 
Konacno i sadrzajni postovi :), bice prebaceno u odgovarajucu temu..

Btw, kada posmatrate signal gledajte dBm. Dve, tri ili cetiri crtice su prilicno neprecizan "merac".
 
Konacno i sadrzajni postovi :), bice prebaceno u odgovarajucu temu..

Btw, kada posmatrate signal gledajte dBm. Dve, tri ili cetiri crtice su prilicno neprecizan "merac".

Jeste, samo mi je malo nezgodno da uzimam neciji telefon, pa da jurim u opcijama :)
Za neku prvu dijagnozu i ovo pomaze.

btw, kako na Lumia telefonu naci te parametre?
 
Evo gde je bolji signal Telenora

Kompanija Telenor pustila je u rad osam novih baznih stanica u Beogradu, usled čega će komunikacija korisnika na ovim mestima biti još lakša, brža i sigurnija.Foto: BetaCilj je i dodatno poboljšanje korisničkog iskustva.Izgradnja ovih baznih stanica doprineće boljoj pokrivenosti teritorije mrežom i poboljšanju signala na Petlovom brdu, u Bloku 11, u Hotelu Kraun Plaza, naselju Vinča, na Senjaku, Čukarici, Pionirskom gradu i u okolini Sajma, saopšteno je iz kompanije.Plan Telenora je da, pored investicija u mrežu od 20 miliona evra, dodatno budu postavljeni i optički kablovi u dužini od više od 800 kilometara.Sve prednosti Telenor mreže, kao što je brzi mobilni internet, sigurnost mreže i prenos podataka u njoj, korisnici mogu iskusiti na naprednim pametnim uređajima, bilo da je u pitanju telefon, tablet ili laptop.Projekat renoviranja mreže počeo je 2010. godine kao jedna od najvećih kapitalnih investicija Telenora od dolaska u Srbiju. Sa ciljem da se korisnicima omogući najkvalitetnija i najbolja usluga, kontinuirano se ulaže u unapređenje infrastrukture mreže.Pametna mreža trenutno pokriva više od 80 odsto stanovništa, a pokrivenost je moguće u svakom trenutku proveriti na zvaničnoj stranici Telenora. 
www.b92.net/mobilni/biz/874507
 
А у Гроцкој на Дунаву
e8e6ysem.jpg
 
Vodene povrsine svasta nose ;)
Savetuje se zakljucavanje telefona na mrezu da ne bi ovde sutra osvanuo jos jedan topik, kao "Nevidjena kradja, necu da im platim!".
 
Poslednja izmena:
Merim sada brzinu u Kneza Milosa. Lagano ide preko 18 mbps. Ne znam da li je do manje guzve, njihovih radova ili promene paketa. Raniej nije islo preko 14mbps i to bas retko. Obicno 11,12
 
Здраво свима, треба ми савет. Пре једно 2 недеље сам раскинуо уговор са Випом и желим да пређем у МТС или Теленор па ме занима који од та 2 има бољу мрежу у Борчи и ужој околини Београда као и самом центру? Битан ми је интернет, док сам био у Випу, често је прелазио из 2г у 3г и доста пута се десило да изгуби мрежу на пар секунди...
 
Kupis ili pozajmis karticu od nekog i isprobas na mestima kod tebe. Ja sam isto raskinuo ugovor sa VIP-om, ali MTS je ocajan kod mene, a kod Telenora ne bih presao. Sva sreca pa nisam potpisao ugovor, inace bi bilo haos. UVEK PROVERI na mestima gde se kreces i kod kuce, u kraju.
 
Interesuje me kakav je signal Telenor mreze oko Zavojskog jezera? Jedan prijatelj mi je rekao da misli da tamo Telenor zna da pravi porblem, da nema signala uopste, ali nije siguran. Voleo bih ako ima nekog iz Pirota, kao sto je poglavicas, da prokomentarise ovu lokaciju i signal na Telenorovoj mrezi, moze i info za MTS. Hvala!
 
Nazad
Vrh Dno