Šta je novo?

Vaše mišljenje: zašto menjate laptop?

Bavim se informatikom u zdravstvu, i laptop je "hljeb".
-Prvi koristeni laptop (do tada samo desktop masine) - IBM R32 (p3 celeron, 256ram).
-Pocetkom 2008 toga ga zamjenim sa HP/Compaq 6820s (17'', dualcore) - odlican laptop za te pare, u tom trenutku mi je trebala veca dijagonala, zbog intenzivnog programiranja (glavni kriterijum).
Isti sam nekoliko puta nadogradijivao, pa je na kraju zavrsio sa maksimumom koji je mogao da se izvuce (8GB ddr2, ssd 64GB + 500GB hdd umjesto optike). Taj laptop je po performansama mogao jos da mi sluzi, ali godine koristenja su pokazale svoje - baterija spala na <40minuta, poceo je da se previse grije i zuji (uprkos ciscenju), istroseno dugme na toucpadu, pokidao se kabl ispravljaca... te sam odlucio da ga zamjenim, kada se zadesi povoljna prilika.

Glavni uslov je bio:
-15'', jer je 13'' meni previse sitno (supruga ima Vaio T seriju 13, a kolega Asus UX31A... sitno za bilo kakav ozbiljniji rad, pogotovo FHD rez.), a 17 mi je postalo malo glomazno
-numericka tastatura, pozadinsko osvjetljenje (cesto kucam u mraku)
-SSD i min 8GB ram, ili mogucnost nadogradnje istih
-do 2.5kg tezine max
-po mogucnosti IPS ekran i metalno kuciste

U igri su bili Lenovo z510, Acer Aspire v5-573G, Asus ux52vs, hp envy 15t

-Na kraju je ispao Samsung Ativbook 8 - odlicna masina, malo skuplja od gore navedenih, ali vrijedi.... stavljen ssd od 256GB i 16GB. Malo patnje oko Linuxa, ali je i to leglo.
 
punih 5 godina sam koristio fujitsu simens amilo pa 2510,biio je neunistiv,za vreme kad je kupljen solidne perfomanse,meni dovoljne,ali vremenom se poceo kvari,prvo wiirales kartica,pa jos neke sitnice i na kraju,nije mogao uposte da se upali,problem je bio do dugmeta za paljenje,nikako nisam mogao da nadjem taj deo za njega,posle mesec dan potrage odustanem i prosle godine uzmem acer aspire 5750g sa i3 procesorom,4gb rama ,1gb graficka i 750gb hard,vec godinu i po dana ga svakodnevno koristim i zadovljan sam,u normalnoj upotrebi se ne greje,led ekran je odlican,nisma neki fanatik za igrice,ali sam par njih instalirao cisto da ga probam,odlicno ih pokrece ali se osetno dize temp,procesor moze da ode i do 80 stepeni za kratko vreme,posle sam procitao da je to normalno za te procesore pa caki dod 100 stpeni,baterija je odlicna,mada sam primetio ug zdnje vrme da je oslabila ali i to je normalno,sledeci ce verovatno opet biti acer,neki i7 procesor,vise rama i to je to
 
Prosecan vek trajanja bilo kog laptopa je oko 3 god.
Otprilike posle tog perioda dolazi i do realnog unapredjenja hardvera laptopova na trzistu (cpu, grafika, ekran itd).
To su glavni razlozi zasto menjam laptop na svake 3 god.
 
ja sam u rebusu sta zadrzati...
asus rog g73sw i7-2630qm/gtx460 1,5GB ddr5/17.3" 1920x1080 ili acer v3-571 i5-3210m/gt630/15.6" 1366x768

asus ima neuporedivo bolji ekran, iako nije IPS, sto je za moje zanimanje sa photoshopom i LR-om skroz ok, pa u nekoj teoriji mogu da eliminisem potrebu za eksternim monitorom uz acer-a. s druge strane acer je noviji tehnoloski, jos je pod garancijom itd...
sto se tice zivahnosti ne vidim neku veliku razliku, pa mi to jos vise produbljuje rebus.
jel ima neko ideju koliko bi uospte mogao da vredi sada polovan g73?
 
Prvi laptop kupio pocetkom 2010 zbog cestih poslovnih putovanja. Bio je to 17.3'' Asus sa 5730 grafikom i nekim core i3 i ekranom 900p. Kada se posle godinu dana i nekih 115 dana na putu agregatno, projekat zavrsio-laptop sam odmah prodao jer kod kuce laptop nikada ne koristim i stoji tako za bez veze. Takodje, bio je idealan momenat za prodaju jer je bio na pola garancije zbog igre s kursom i valjda poreza pa sam uspeo da ga prodam skoro za nabavnu cenu.

Drugi laptop kupljen krajem 2011 kada su ponovo krenula putovanja. Bio je to Alienware m14x iz PINa s 3 godine garancije. Tu nije bilo mnogo biranja jer su uvozili m14x samo s jednom konfiguracijom. To je ispalo na kraju jedan od glavnih razloga za prodaju koja se desila pre mesec dana:
mala rezolucija ekrana.
Rezolucija me nije bolela toliko pre 3 i po godine al sada je zbog kolicine rada s dokumentima i samog UI-ja software-a kojim se bavi firma u kojoj radim 768p vecinom vremena kidanje zivaca. Drugi razlog je to sto je baterija pala na nesto ispod 2 sata, originalne se vec dugo ne prave a kineske su cista igra na srecu gde jedan tiket kosta 80$. Gledao sam da preskocim ovu lutriju ako je moguce. Treci bi bio da sam shvatio da laptop ispod 15.6'' nije za mene. Moguce da ce sledeci biti ponovo 17.3''.

Za sledeci laptop je ubedljivi favorit bio Asus g501 zbog idealne tezine, odlicnog procesora, opcije za 16GB rama i opcije za bateriju od 96Wh. Javilo se ipak nekoliko problema:
1. ne postoji u zemlji i uvoz bi se cekao minimum jedan mesec, maksimum ko zna,
2. samo u najskupljoj varijanti koja je 230k dinara moze 16GB rama (za mene must have),
3. ogromna baterija zauzima slot za hdd/ssd pa su opcije za storage prilicno limitirane tj 500GB ultra brz ssd i to je to-nema nikakve nadogradnje ako se zeli sacuvati garancija.

Pala je kupovina G551JW koji dolazi uz 128GB ssd (nedostupan iza plastike-nema nadogradnje) 1TB hdd (zamenjen ssd-om od 500GB) i optika koja je izbacena i stavljen caddy u koji je ubacen fabricki hdd od 1TB za 3 odvojena storage drive-a total. Ostatak hardwarea je identican kao u g501 uz 700grama vise.
 
Realno, ja bih trenutni zenbook menjao samo jer mi je 4 gb rama malo, a ne može da se proširi. S tim što bih opet išao na neki ultrabook.
 
Bilo je različitih motiva za promenu laptopa. Prvi me je služio dobrih 5 godina (Lenovo N500) dok mom, tada trogodišnjem sinčiću u trenutku pada koncentracije nije tastatura 'popila' pola čaše gustog soka od breskve. I to tastatura koja je zaštitni znak Lenovo NB! Nije se grejao, bio bez ogrebotine do tada, ali, isplatio se svaki evro za tih 5g. Kako me zamenska tastatura nije dovoljno ubedila, ubrzo sam kupio Toshibu sa Pentium 2020 proc, koja me i sada fino služi, ali, nisam odoleo da kupim i nešto portabilnije - Asus X301. Pun pogodak za putne varijante, 13.3'' a težak svega 1.7kg. Pokreće ga B970 što je u kombinaciji sa 4GB rama donelo dobre performanse za net aktivnosti (mail, surf, YT). Generalno gravitiram jeftinijim rešenjima privatno, jer službeno koristim 17'' Inspiron sa I5+8GB rama. Da rezimiram, kao i veliki broj prethodnika, trebalo bi na max 3 godine ponoviti 'ergelu', jer im je sve posle toga previše. Osim kod premium modela, naravno.
 
Ja i dalje koristim svoj ~6 god stari Asus laptop (Core2Duo, 3GB, 320GB, 15", 1440x900, ATi...). Nedavno mi je crkao njegov punjač, pa će kupovina novog punjača biti jedini značajniji trošak koji sam imao oko laptopa u tih 6 godina. Jedan put sam ga nosio na čišćenje u servis za ceo taj period; takođe, DVD mu je manje-više crkao još pre par godina, ali pošto CD/DVD ne koristim već dugo, nisam tu komponentu ni popravljao.

Sve u svemu, po mom mišljenju (i za moje potrebe) prosečan laptop može bez problema da potraje minimum 5 godina, a verovatno i čitavih 10 ;)

Kad budem menjao laptop (za sada ne znam kad će to biti), sledeći će biti neki od 13-14".
 
Poslednja izmena:
Ja i dalje koristim svoj ~6 god stari Asus laptop (Core2Duo, 3GB, 320GB, 15", 1440x900, ATi...). Nedavno mi je crkao njegov punjač, pa će kupovina novog punjača biti jedini značajniji trošak koji sam imao oko laptopa u tih 6 godina. Jedan put sam ga nosio na čišćenje u servis za ceo taj period; takođe, DVD mu je manje-više crkao još pre par godina, ali pošto CD/DVD ne koristim već dugo, nisam tu komponentu ni popravljao.

Sve u svemu, po mom mišljenju (i za moje potrebe) prosečan laptop može bez problema da potraje minimum 5 godina, a verovatno i čitavih 10 ;)

Kad budem menjao laptop (za sada ne znam kad će to biti), sledeći će biti neki od 13-14".
Izbaci dvd drive i ubaci neki caddy sa HDD.
 
Da, mislio sam da umesto HDDa stavim SSD, pa da u kedi ubacim HDD... Ali sam i od toga odustao za sada, pošto sam se konsultovao sa par ljudi koji se u to bolje razumeju od mene - rekli su mi da sa ovom konfiguracijom i za moje potrebe brzinski dobitak bi bio prilično mali :)
 
Brate, naspram 320GB 2.5" HDD-a ne moze biti ubrzanje ravno nuli :) Ja i za obicno surfovanje da ga koristim pa bi stavio barem neki jeftin 60GB SSD.

Inace, ja koristim VAIO F1 (i7-740QM, 8GB, 2x512GB SSD - SSD je jedina stvar koju sam mu menjao vremenom), star maltene ravno 5 godina ovog avgusta ;) (mislim da mu je 5. rodjendan bas ove nedelje!). Imam jedan slican VPCF1, rezervni, trazim jos jedan takav da uzmem. TOliko mi dobro odgovara ergonomski da cu radije kupiti isti takav polovan, nego bilo sta novije.

Da, procesor bi mogao se prilicno ubrzati (imam SVS15 sa i7-3632QM, vidi se veliko ubrzanje, ali mi ne odgovara ergonomski koliko i F1 :)). F2 sam uzeo, probao, on mi je ergonomski skoro los kao Apple MacBookovi (ne mogu ja sa onakvom pozicijom tastature da radim uopste), dao ga sestri, vec eto 3-4 godine ima jaci racunar od mene :)
 
Pa... pre svega, nisam rekao "dobitak ravan nuli", nego "prilično mali dobitak" ;)

A pošto komp i koristim za surf i download filmova/serija (a zašta drugo se uopšte koriste kompjuteri u 21. veku? :D ), onda verujem da praktično nema razloga da se zezam sa SSDom. E, sad, kad budem kupio nov laptop, onda možda uzmem sa SSDom ili ga naknadno ubacim.
 
imam neki acer sa slabijim procesorom.....3 godine je kod mene i mislim da je pravo vreme da ga zamenim sa nekom i3 ili atom10 masinom ;)
 
Evo možda kontra pitanja :), zašto NE MENJAM laptop??
A odgovor je: zato što lenovo nema potrebe da se menja :), ćerka ima 4 godine neki valjda g550 15.6", samo dodat ram i zamenjen cpu (celeron na c2duo), ja imam T410 14"(ssd umesto 320sata II). Baterije traju od 2-3h na oba... a imamo i jedan lenovo koji je koristio sin 11.6" amd single core, ali 6gb i 320hd, 3h baterija. Dobio bolji i5 pa ovaj stoji kao rezerva...
 
Zastarijevanje + pregrijavanje posle 2g rada otrpilike...

Iz nekog razloga na ovom forumu i nema baš ljubitelja laptopova :D
 
Poslednja izmena:
Ja sam baš skoro menjao.
Stari Zenbook (koji i dalje šljaka dobro i baterija je iznenađujuće dobra posle skoro 3 godine) je predat ćaletu, a ja uzeh HP 840 G2. Pre svega zbog više RAMa i boljeg ekrana. Na Asusu ram nije mogao da se upgradeuje (zalemljeno 4GB), pa je to bio veliki problem.
 
Zastarevanje.
 
Svaki laptop koji sam imao, imao je neku manu. Ili flat kabl zeza, ili baterija rikne, ili jadan touchpad. Uvek nesto bude! Poslednjih dana razmisljam dosta o MacBook-u, tako da cu najverovatnije njega uzeti. Puknes pare ali i dobijes ono sto ti treba.
 
samo zbog jacine procesora kao i rama memanjm laptop " i have a need for speed"
 
Moj licni motiv je brzina u radu samog uredjaja sto podrazumeva zamenu laptop-a na odredjeni vremenski period jer svet tehnike zahteva svakim danom nesto vise ili brze. Do sada sam imao iskustva sa HP Elitebook/Probook, Dell Latiude, Lenovo ThinkPad, Asus i sl. serijama. Svaki od njih je bio sa Intel grafikama jer se jezim od AMD i nVidia grafikama iz prostog razloga nama dobro znanog da brzo otkazuju poslusnost. Nisam od nekih Gejmera ali po nekad odigram CS sto ce svaka Intel grafika da startuje, baterija mi nije od presudnog znacaja jer sam pretezno stacioniran, Velicina mi jeste bitna jer se uvek vodim mislju da cu odlaziti na putovanje/odmor te stoga lakse transportovati neki manji/tanji nego neki King 15,6 pa na vise.
E sad, sto se tice marke i modela tu sam sklon i ljubitelj Lenovo ThinkPad serijom, prosto licno svima kazem da je naj ruzniji laptop ali sa naj skladnijom i kompaktnom masinom u sebi, ne postoji laptop da nema po neku manu niti da ima sve sto je korisniku potrebno ali se u danasnjem svetu IT tehnike moze nadoknaditi nekim dodatnim prikljuccima. Verujem da svi mi koji gajimo neka lepa osecaja prema nasim uredjajima imamo zelju za necim novim, boljim sto po nekad i za nekog nije dostupno ali licno mislim da se i od neke starije masine moze izvuci maksimum zamenom CPU, dodavanjem RAM-a, instalacijom nekog SSD sto dovede masinu u rad za narednih par godina.
Da napomenem, koristim Lenovo ThinkPad T450 sto je verujem za nase trziste solidna masina za nekih dve do tri godine, ako budem mogao/morao tada da je menjam mislim da cu i dalje gajiti lepa osecanja prema Intelu jer smatram da laptop nije za Gaming iako je Asus izbacio na trziste prvi laptop sa vodenim hladjenjem.
 
Poslednja izmena:
Crk'o prethodni.
 
Ja sam svoj prethodni Asus poklonio zetu da pušta mjuzu u kafiću ;)

Sebi sam kupio nov Lenovo. Glavni razlog za kupovinu novog laptopa je želja da koristim WiDi za povezivanje sa TVom. Verovatno ga neću menjati sledećih bar 5 godina.
 
Isplatio se i zaradio za novi.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk
 
Imao toshiba l300. 2 giga rama nije moglo da se proširi. Radio 8 godina kao od prvog dana.Jedino je baterija otišla. Zamenio za jači.
 
Ja sam i dalje na prvom laptopu. :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Biće zamenjen kad trenutni prestane da radi; ili ga vreme toliko pregazi da ne radi win/office; ili dobijem neki baš suvišan finansijski zgoditak pa da obradujem suprugu nečim što nije i5 u plastičnoj krckavoj kutiji, već nečim što je lepo i lagano (a na čemu i dalje rade win, office i surfovanje :) ). Moj posao je svakako na desktopu.
 
Zamenih 14 incha za 17 , posto mi je to trenutno jedini komp. Preporodio se i ja i moje oci :) Vise rama jaci proc jaca grafa .
 
Probook 4530 menjao za mining rig :D a posle taj isti rig menjao za Probook 6460b, trenutno zadovoljava sve potrebe, čak i za WoT, mada je tu slabašan, pa mislim da će u nekom narednom periodu biti menjan za nešto malo novije :)
 
Ja sam svojevremeno 2011. godine uzeo Asus laptop. Tada mi je nekako od svih proizvodjaca Asus najvise ulivao poverenja.

Sada mi nekako na trzistu najvise poverenja uliva HP. Mislim pre svega na kvalitet laptopova u srednjoj klasi, ne na laptopove preko 1000e
 
Nazad
Vrh Dno