Šta je novo?

Vaše mišljenje: zašto menjate laptop?

Imam HP 4740s, ubacio sam mu 120 gb SSD Samsung 840, i još 4 gb rama.

Sada ko god ga vidi hoće da kupi ali nema više, čeka se nova verzija :)

Dizajn, slika, mat ekran, 17,3", USB 3.0, AMD i Intel, zvučnici, hladan, jedan program "HP SoftPaq Download Manager" i sve drajvere skine i instalira sam, pristupačnost otvaranja (poklopac sa donje strane se otvara bez šrafova), tastatura, tačped, sve radi ekstra, OS leti...

ALI :)

- Uglovi vidljivosti su slabi, kako vertikalni tako i horizontalni.
- Nema mesta za dodatni hard, osim ako se ubaci umesto optike.
- Nema svetleću tastaturu.
- Ne svetli logo.
- Linux (probao sam više distribucija) ne radi kako treba. Kao najveću manu bih izdvojio grejanje kod bilo koje distribucije. Kada se sredi situacija sa AMD-om i još nekim stvarima (ne postoje drajveri za moj skener itd.) verovatno ću preći na Linux, do tada Windows 7.

Sve nabrojane mane meni nisu mane ali ne može sve biti idealno :p

Da javim da posle nešto više od četiri godine od prošlog posta i dalje je isti lap u kući samo je na njemu W10.

Ranije sam menjao hardver/softver ko čarape, danas nemam potrebu (ne mislim na čarape :p).
 
^ Sta mu dodje: "Iceland style keyboard" ?
 
Kakav saturn.. Idi na pc zentrum i konfigurisi svoj laptop kakav ti hoces.

Evo ti primer, slicna konfiguracija ( igraj se pa vidi diff u ceni ) a koliko jeftiniji i pri tom ima 100% bolje hladjenje od te sasije iz saturn-a.


click
 
Poslednja izmena:
Kupujem na svake 2 godine (kada izadje iz garancije uglavnom) nov laptop, i tek sada sam po prvi put kupio laptop koji kosta malo preko 500€, do sad su uvek bili do 400€. Imam potrebu za dobrim racunarom, volim da menjam, i prosto mislim da je bolje kupovati jeftinije, a cesto, nego da kupim sad neku i7 masinu i da posle zastari a ja puko velike novce. Ovako uvek imam novo, ne brinem da li ce nesto da crkne, i uvek imam sveze performanse.

Prosla kupovina je bio hp za 370€: i3 7100u, 6GB ram, 128GB ssd, 14'' FHD IPS, i to je bilo pre malo vise od godinu dana tek.
Sad sam uzeo Lenovo 530s 550€: ryzen 5, 8GB ram, 256 ssd, ekran isti, ali ovaj ima 2 godine garanciju i jako je dobro izgradjen, ceo od aluminijuma.
 
Tako je i najbolje, menjati cesto i biti uvek u garanciji. A ja posto nisam zahtevan korisnik uzimam polovno, imao Elitebook sa C2D do jesenas, onda zamenio za Lenovo Thinkpad T430 za 160e. Teram godinu do godinu i po i posle menjam za nesto bolje, obicno doplatim 50-70e i to je to.
 
Aj da ne otvaram novu temu bezveze, da pitam ovde:

Lenovo Idepad 530s 14 vs Lenovo Yoga 530 14 (oba u istoj konfiguraciji)
Dakle oba ryzen 5, baterij 45Wh, isti ekrani (osim sto je yoga glossy & touch). Imam prvi pa znam kakva mu je baterija, a kakva baterija se moze ocekivati kod yoge? Koliko ja kapiram, moze (i bice) samo gora od idepad-a, zbog touch-a koji dodatno trosi?
 
Aj da ne otvaram novu temu bezveze, da pitam ovde:

Lenovo Idepad 530s 14 vs Lenovo Yoga 530 14 (oba u istoj konfiguraciji)
Dakle oba ryzen 5, baterij 45Wh, isti ekrani (osim sto je yoga glossy & touch). Imam prvi pa znam kakva mu je baterija, a kakva baterija se moze ocekivati kod yoge? Koliko ja kapiram, moze (i bice) samo gora od idepad-a, zbog touch-a koji dodatno trosi?

Baterija može biti samo gora, ako je specifikacija inače ista. Na sve to, Ryzen u laptopovima je generalno iz svega što sam čitao (a čitao sam više nego što smem da priznam) dosta loše konfigurisan i jako varira od modela do modela. Neki crpe na idle bateriju ko ludi, a skoro svaki je užasno optimizovan. Eventualno sad tek sa trećom serijom možda nešto promene, ali i to je znak pitanja.
 
Мени делује ОК. Чини се да је други исти модел само са разликом у SSD капацитету.
 
Kada se zatvarao Bench House, za suprugu sam uzeo Toshiba Satellite® C650. Procesor i3 nisam siguran za model, 500 GB HDD, YU tastatura. Za sve ove godne dodao sam mu još 4 Gb DDR3 Ram a, tako da sada ima 8 GB DDR3, i izvršio sam legalno prelaz na win 10 Pro. Naravno ima i postolje sa hlađenjem. Za sve ove godine zamenio sam mu 2 puta bateriju. Sada je na punjaču. Služi kao office mašina. Imam u planu da mu sledeće godine ubacim jedan cady, i SSD od 120 GB. Nismo razmišljali da ga menjamo jer odlično još uvek obavlja posao za koji je namenjen. Očuvan je odlično, a sahranio je 3-4 laptopa mlađih od njega :) Jedini razlog za njegovu zamenu bi bio kvar na matičnoj ploči, ili previš hardverski zahtevne aplikacije. Ekran je loš za gledanje pod uglom (za to vreme normalno), a tastatura je baš očuvana i ako se svakodnevno kuca po njoj. Još uvek posedujem njegovu originalnu ambalažu i papire :)

Priča sa mojim desktopom je drugačija. Ja igram igrice i zbog toga je mnogo puta nadogađivan ili je jednostavno zamenjena cela platforma. Najstariji deo je kućište CM Haf koje je napravljeno tako dobro, da verovatno nikada i neću da ga zamenim. Žao mi je samo što nema nove prednje USB 3 i čitač kartica, ali ti to mugu da dokupim za nekih 20€.

Summa summarum, računare (delove) mejam isključivo zbog hardverkih problema ili previše zahtevnih aplikacija - igrica.
 
Svašta od laptopa prošlo meni kroz ruke, što privatno što službeno. Oznake sam uglavnom pozaboravljao, možda nađem podatke u arhivama pa napišem duži tekst.

Ali najzanimljiviji detalj jeste...

...jedan Fujitsu Siemens, sada star jedno 14-15 godina. Onda je to bio apsolutni flagship FS firme. Ono što je na njemu posebno zanimljivo, izgleda da ima neku fabričku grešku. Naime, baterija je sada, tih bar 14 godina kasnije, i dalje u veoma dobrom stanju. Gura 1.5h normalnog office rada (neka da je gurala 2 do max 3h). Laptop je tokom svih ovih godina, 90% vremena korišćen na terenima, i lagerovan u kolima. Zimi je bio na minusima koliko minus bude, leti na parkingu (parking u firmi je na Suncu od 13h do sumraka), koliko već auto može da se na Suncu ugreje. Laptop koristi onaj ko je taj dan na terenu (od nas 10-ak), kači se na struju kada neko stigne/seti se ili kada se ugasi, stoji na struji ponekad danima (kada ga, doduše retko, zaboravimo u kancelariji). Laptop je štrokav do zla boga. Bilo je i da malo pokisne, bilo je da ga poprska blato, bilo je i da jadan stoji otvoren na Suncu satima (imamo radove i na otvorenom). Nedavno sam vadio bateriju i otvarao ga da ga izduvam, i onda strugao prljavštinu oko otvora i šrafova, poklopac jedva skinuo koliko je zapek'o...

...i baterija a i sam laptop, još su živi i u upotrebljivom stanju. :zgran:

Ako neko pita zbog čega još koristimo tog metuzalema, odgovor je da se koristi kao upravljački uređaj za jedan drugi, prilično skup industrijski ispitni uređaj (koji je baj d vej, 2x do sada morao na popravku). Fujistu taj posao radi i dalje kako treba, pod WinXP. Od nedavno smo ga zamenuli novim laptopom, ovaj stoji tu kao backUP ako novi zakaže.

Kod 10-ak drugih laptopa kasnije, baterije žive od 2 godine, do max 4-5-6. A već posle 2-3, uglavnom se oseti da su oslabile.

Dakle, onaj Fujitsu Siemens ima neku grešku, bar sa baterijom :D
 
Poslednja izmena:
Posle skoro osam godina treba da zamenim svoj ROG za novi. Ovaj mi je zapao za oko, pa ako ga neko ima neka podeli iskustva.

ROG Zephyrus G14 GA401

ROG Zephyrus
 
Odlican laptop.
Ali, licno nikada ne bih kupovao laptop ciji displej nema bar 15.6 inca.
 
Paz' vako - G14 je poprilicno nahvaljen i s razlogom.

Ako mozes (i ako ti odg 14" form factor), masina izuva.

Samo jedno malo upozorenje - po redditu sam procitao u par navrata kako im se ove rupice cestu napune prasinom i/ili isprljaju te imaj to i vidu.
 
Odlican je to laptop, sto kaze mad_skillz, to zna da bude problem, i tesko se cisti, ali ne smeta u nekom funkcionalnom smislu, vise estetskom.

Sto se tice menjanja laptopova...hmm...ja sad imam Lenovo Y540 17" navikao sam na tu velicinu ekrana, mada svidja mi se sto sada izlaze laptopovi sa 16" 16:10 2k ekranima, tako da bi verovatno neki sledeci laptop bio neki slican, malo da se smanji velicina ekrana, ali da bude veca rezolucija i da se smanji tezina sa 2.8kg na 2kg i to je to.
Cini mi se da ce novi Macbook Pro 16" sa manjim okvirima oko ekrana i M1x procesorom, biti moj sledeci racunar...ali to ce biti tek za koju godinu, za sada me ovaj sluzi super... :)
 
Odlican je to laptop, sto kaze mad_skillz, to zna da bude problem, i tesko se cisti, ali ne smeta u nekom funkcionalnom smislu, vise estetskom.

Sto se tice menjanja laptopova...hmm...ja sad imam Lenovo Y540 17" navikao sam na tu velicinu ekrana, mada svidja mi se sto sada izlaze laptopovi sa 16" 16:10 2k ekranima, tako da bi verovatno neki sledeci laptop bio neki slican, malo da se smanji velicina ekrana, ali da bude veca rezolucija i da se smanji tezina sa 2.8kg na 2kg i to je to.
Cini mi se da ce novi Macbook Pro 16" sa manjim okvirima oko ekrana i M1x procesorom, biti moj sledeci racunar...ali to ce biti tek za koju godinu, za sada me ovaj sluzi super... :)


Definitivno ga uzimam, ali cu ipak 15''. Kod nas je ovaj isti model skoro 700 eur skuplji .
Uzece mi prijatelji u USA, pa ce po nekom da posalju.

ASUS ROG Zephyrus G15 GA503QM
15.6" QHDAMD Ryzen 9 5900HS
RTX 3060
24 GB 3200MHz RAM
2 TB PCIe SSD
Eclipse Gray

1,984$ (1580 eur)
 
Bagatela... :D
Odlicna konfiguracija...cak je i bela verzija lepa... :D
Za nedelju-dve izlazi i Lenovo Legion 5 Pro, koji ce imati bolji ekran(16" 2k 165hz 16:10 jos manji okviri oko ekrana), ali nece prelaziti 16gb rama(mada mislim da ce podrzavati 32gb) i nece prelaziti Ryzen 7 5800h... :D
Taj laptop bi meni vise odgovarao, ali svakako, taj Asus je odlican. :)
 
Bagatela... :D
Odlicna konfiguracija...cak je i bela verzija lepa... :D
Za nedelju-dve izlazi i Lenovo Legion 5 Pro, koji ce imati bolji ekran(16" 2k 165hz 16:10 jos manji okviri oko ekrana), ali nece prelaziti 16gb rama(mada mislim da ce podrzavati 32gb) i nece prelaziti Ryzen 7 5800h... :D
Taj laptop bi meni vise odgovarao, ali svakako, taj Asus je odlican. :)
Legion 5 Pro je super, pri tom je 16", malo robusniji od Asusa. Mene samo brinu zagrevanja sa ovakvim hardverom u tako malom prostoru. Sto kazes, mozda je taj Legion bolji. Jbga, ja sam imao na spisku i Razera sa Quadro 5000 kartom, ali je skup kao djavo, tako da cu se zadovoljiti i Asusom.
 
Prosle godine je Legion 5 bio best buy...mislim da ce ove godine Legion 5 pro biti best buy...svakako, treba sacekati malo da izadje i da izadju neki testovi. :)
Pazi, bilo koji od ta dva da izaberes, neces se pokajati, dele ih neke sitnice.. :)
 
Imam HP 350G1, konfiguracijom sam totalno zadovoljan, ali otkazuju mi polako sitni hardverski delovi. Wifi kartica, jedno slovo na tastaturi, par mrtvih piksela na ekranu....Ne znam da li da popravljam sve to ili da ulozim u njega. Jer zaista ok radi.
 

Prilozi

  • Screenshot_1.jpg
    Screenshot_1.jpg
    141.5 KB · Pregleda: 36
Wifi kartica kosta oko 10-15e, tastatura kosta 20e...ekran isto ako menjas ceo, mislim da je sa zamenom oko 50-60e, ako hoces sam da menjas, mozda mozes da nadjes za 20-30e... :)
To dodje skoro 100e...sad, da li se isplati, ne znam bas... :)
 
Posle skoro osam godina treba da zamenim svoj ROG za novi. Ovaj mi je zapao za oko, pa ako ga neko ima neka podeli iskustva.

ROG Zephyrus G14 GA401

ROG Zephyrus
Ovaj ASUS sa tim Anime Matrix display-om izgleda toliko dobro da bih ga ja sad uzeo :D ( zasto si to postovao, ja cak ni nemam laptop :D ) Pretpostavljam da ga nema nigde kod nas zvanicno/nezvanicno ?
 
Ovaj ASUS sa tim Anime Matrix display-om izgleda toliko dobro da bih ga ja sad uzeo :D ( zasto si to postovao, ja cak ni nemam laptop :D ) Pretpostavljam da ga nema nigde kod nas zvanicno/nezvanicno ?
Moze da se poruci preko KP od nekih likova, ali oni se ugradjuju skoro 700 eur, sto je potpuna besmislica. Vec su mi uzeli, ali ne 14", vec verziju od 15.6" i to Hi Devolution gde sam biras kakvu konfiguraciju hoces (vise rama, bolja graficka, veci diskovi, win). Samo da mi donesu iz USA. Jbga, ja ne menjam tako cesto laptop masine i onda uzmem uvek nesto dobro da mi traje godinama. Sa ROG serijom imam super iskustva.
 
Lenovo B590 jun 2014. i3-3110m radi kao sat, non stop na punjacu ne gasi se, baterija skoro kao nova zahvaljujuci lenovo softveru (ograniceno da se baterija puni kad padne na 60%).
Par puta dosao u iskusenje da ga zamenim ali nisam jer nema realne potrebe. Nekad su razlike izmenju generacija bile znacajne sad u realnom radu neprimetne.
Menjacu ga verovatno kad nesto na njemu otkaze ili ako postane spor u svakodnevnom koriscenju. Mada kako se ponasaju novi laptopovi sa win 10 i office 2019...treba im vecnost samo da otvore dokument mislim da necu skoro.
 
Trenutno imam Thinkpad X250 . Potrebe za zamenom trenutno nema jer ga koristim isključivo kao backup ukoliko nestane struje i za filmove preko HDMI kad kad putujem, pa je za to dovoljno jak.

Za zamenu može biti par razloga, zavisno od situacije :) ukoliko bi mi laptop imao i dalje istu primenu kao sad, vijao bih nešto jako slično, samo sa FHD ekranom, čisto radi reda. Ne mora ni puno novije.

Ukoliko bih prešao da radim mix 50-50 gde bi laptop bio na docku, onda opet nešto te veličine (12-13") ali dosta novije (npr poslednji Ryzen 5) i sa 16gb rama i dobrim ekranom.

Treća situacija, ako bih prešao 100% na laptop, bez dodatnog ekrana, onda isti spec kao gore, samo 14", eventualno 15" sa tanjim bezelima (npr. XPS15).
Preko toga mislim da nikad ne bih uzimao laptop, gubi poentu za mene lično.
 
ja ne znam da li da menjam macbok air m1 basic model za neki ryzen 5 laptop... ne treba mi realno ni za sta zahtevno samo za blejanje na netu, serije, filmove, iscitavanje literaturice za posao, rad u office.

nisam neki apple fan vise volim linux (arch , debian) casual sam user ali sam se odlucio za ove nove m1 iz prostog razloga sto je sa ovim modelom apple odlican bang for buck iskreno ne znam koji windows laptop nudi ovakav dizajn, performanse, bateriju, ekran i tastaturu za 1200e koliko sam ga platio. bar kod nas ga nema a i oni koji bi mogli da se nadju kod nas su neki rariteti sa cenama koje su nerealne uzimajuci da postoji ovo cudo.

jos sam nov sa macOS ali za sad deluje ok (sreca pa sam koristio i elementaryOS i gnome pomalo) inace bih se navikao nikad na GUI xD
 
Posle skoro osam godina treba da zamenim svoj ROG za novi. Ovaj mi je zapao za oko, pa ako ga neko ima neka podeli iskustva.

ROG Zephyrus G14 GA401

ROG Zephyrus
Malo kasnim vidim da si već poručio , ali da podelim svoje utiske možda još nekom bude korisno.
Imam ovu konfiguraciju sa slike.
Laptop je izuzetno brz mislim imam dobru konfiguraciju ali bez problema staje rame uz rame u poređenju sa ovim laptopom.
Naravno ne mogu baš i za gaming ali laptop pruža zaista solidno iskustvo.
Da nije u pitanju ova maxQ varijanta sigurno bi situacija bila izjednačena u desktopu imam 1070ti.
Izrada je zaista vrhunska i samo zbog toga sam i kupio ovaj laptop , inače ovo mi je 6-ti laptop za 10 godina da se uklopim i u samu temu.
Imam verziju sa FHD ekranom na 120Hz i ekran je za moj ukus odličan naravno nije kao na macbook pro nema tu oštrinu , ali za gaming je odiličan.
Baterija je sasvim korektna. Nisam još stigao da se igram sa raznoraznim podešavanjima i da namestim da traje 10 sati , ali to mi nije ni bitno jer laptop veoma retko iznosim van kuće.
Tastatura sa jedne sttrane me oduševljava sa druge totalno razočarenje. Tipkanje na njoj je pravo uživanje , ali osvetljenje je užas u svakom smislu toliko je loše.
Otisak prsta ne koristim tako da tu ne mogu puno pomoći.
Touchpad je odličan , ali omalen.
Na bateriji je laptop izuzetno tih skoro kao macbook , ali kada se uključi punjač situacija se menja
Prilikkom igranja zna da se lepo zaleti sa ventilatorima , a i tempreatura ume da napravi problem za prste na tastaturi. Deo između F-tastera i ekrana ume veoma da se ugreje pa osetljiviji mogu da se skoro popeku nema onaj toplomer na daljinu što meri ali vidim po netu da zna da bude preko 50 stepeni.
Inače baš sam pratio da vidim kako se kreće temperatura i max što sam dostigao je 87 za Gpu i 89 za Cpu.
Da nažalost moj modell nema animematrix
Eto toliko od mene.
 

Prilozi

  • Zephyrus G14.png
    Zephyrus G14.png
    50.2 KB · Pregleda: 19
Malo kasnim vidim da si već poručio , ali da podelim svoje utiske možda još nekom bude korisno.
Imam ovu konfiguraciju sa slike.
Laptop je izuzetno brz mislim imam dobru konfiguraciju ali bez problema staje rame uz rame u poređenju sa ovim laptopom.
Naravno ne mogu baš i za gaming ali laptop pruža zaista solidno iskustvo.
Da nije u pitanju ova maxQ varijanta sigurno bi situacija bila izjednačena u desktopu imam 1070ti.
Izrada je zaista vrhunska i samo zbog toga sam i kupio ovaj laptop , inače ovo mi je 6-ti laptop za 10 godina da se uklopim i u samu temu.
Imam verziju sa FHD ekranom na 120Hz i ekran je za moj ukus odličan naravno nije kao na macbook pro nema tu oštrinu , ali za gaming je odiličan.
Baterija je sasvim korektna. Nisam još stigao da se igram sa raznoraznim podešavanjima i da namestim da traje 10 sati , ali to mi nije ni bitno jer laptop veoma retko iznosim van kuće.
Tastatura sa jedne sttrane me oduševljava sa druge totalno razočarenje. Tipkanje na njoj je pravo uživanje , ali osvetljenje je užas u svakom smislu toliko je loše.
Otisak prsta ne koristim tako da tu ne mogu puno pomoći.
Touchpad je odličan , ali omalen.
Na bateriji je laptop izuzetno tih skoro kao macbook , ali kada se uključi punjač situacija se menja
Prilikkom igranja zna da se lepo zaleti sa ventilatorima , a i tempreatura ume da napravi problem za prste na tastaturi. Deo između F-tastera i ekrana ume veoma da se ugreje pa osetljiviji mogu da se skoro popeku nema onaj toplomer na daljinu što meri ali vidim po netu da zna da bude preko 50 stepeni.
Inače baš sam pratio da vidim kako se kreće temperatura i max što sam dostigao je 87 za Gpu i 89 za Cpu.
Da nažalost moj modell nema animematrix
Eto toliko od mene.
Odustao sam od 14" i na kraju sam im rekao da mi uzmu 15". Ovo su mi uzeli:

HIDevolution ASUS ROG Zephyrus G15
15.6" QHD 165Hz
AMD Ryzen 9 5900HS
RTX 3070
16 GB 3200MHz RAM
2 TB PCIe SSD
Eclipse Gray

 
Nazad
Vrh Dno