Šta je novo?

Vaše mišljenje: zašto menjate laptop?

filipenko

Znamenit
VIP član
Učlanjen(a)
16.12.2001
Poruke
11,720
Poena
1,020
Ćao svima,

želimo da napravimo članak na sajtu koji će biti sublimacija vaših razmišljanja na temu zašto menjate laptop. Naravno, ne možemo da kontrolišemo da li ste zaista menjali laptop, pa vas molimo da nam dajete autentična razmišljanja na tu temu :) Interesuje nas šta je motiv promene i zašto ste se na nju odlučili, i to ćemo da posle nekog vremena (2-3-4 nedelje) organizujemo u jedan članak koji će biti sublimacija vaših razmišljanja na ovim stranicama.

Šta nas zanima - napišite ukratko vaša razmišljanja oko promene laptopa, da li su kriterijum bile performanse, da li dizajn ili kvalitet izrade, da li ste želeli da promenite format jer ste npr. shvatili da vam je 15,6" puno za nošenje, kako ste došli do odluke koji model da se uzme, da li ste imali problem pa promenili brend...jednostavno, sve sa vaše strane dolazi u obzir.

Pošto će to ići na sajt, molim vas da vaše formulacije i razmišljanja budu napisana pitkim, čitljivim rečenicama, tj. da ne bude kao da se obraćate forumaškoj publici - pri čemu naravno ne zabranjujemo da u forumaškom stilu komentarišete mišljenja drugih forumaša na ovoj temi, samo teško da će takav komentar posle biti objavljen. Naravno, zadržavamo pravo da objavimo komentare po svom izboru i one koji su najrečitiji, najviše nam se dopadaju i slično, tj. ne obećavamo da ćemo sve objaviti. Uostalom, pitanje je da li bi sve moglo da stane, ako odziv bude bio dobar :)

Toliko i hvala vam puno unapred!
 
Uzeo zenbook jer je lagan, dobra rezolucija ekrana na 13", ima SSD, BT, vrlo dobar touchpad sa zadnjih nekoliko drivera, dobra baterija, i5 mobile. Uz to je i lep i od aluminijuma.
Sada se razmišljam da menjam njega i uzmem neki sa ips ekranom i boljom tastaturom, ali ne asus. :)

Ako ste tako nešto imali na umu.
 
Nikada necu zameniti svoj Toshiba satellite.
Uzeh ga pre 2 godine ,i to 3x odjednom,prvi put-zadnji put-i nikada vise.
Boze samo kada se setim kolika guta para ode i kakvu pc masinu sam mogao da kupim.
Pored monitora od 24 i kusur inca stvarno deluje jadno,sto se tice mobilnosti jeste praktican.
Kada mi zena drekne "kakve su to mrve" ja ga samo popridignem bez prekidanja igre i za cas otpusem problem.
Baterija da li jos uvek drzi to ne znam,uvek je na adapteru.
U mojoj kuci ga koristi samo onaj ko zadnji stigne,a otala dva kompa zauzeta.
 
Poslednja izmena:
Iskljucivi razlog promene laptopa je dijagonala, 15,4 mi je puno i sasvim sam zadovoljan sa 11,6. Gledao sam da ima USB 3.0, ne znam ni sam zasto. Planiram da u laptop ubacim SSD i to je to.Iskljucivo ja ga koristim, supruga i deca koriste ostale racunare.
Imam Acer, pre sam imao Lenovo s205 i imao je mrtav piksel na sredini ekrana.Pre njega sam imao Dell, ne mogu da se setim oznake sad, i bio je prava masina ali 15,4 i bio mi je glomazan da ga vucem sa sobom.
Laptop koristim iskljucivo za zabavu,gledanje utakmica,filmove i internet...nekad otkucam nesto.
 
Poslednja izmena:
Imam MSI ex630 koji me odlično služi već nekih od 4 i po godina, jedini problem koji sam imao s' njim je nešto veće zagrevanje, pa sam zbog toga kupio postolje za hladjenje. Baterija je oslabila, drži oko 45min, pa sam zbog toga prinuđen da stalno nosim i punjač. Kad se na to doda i torba, ispada da svakodnevno vučem oko 5kg na ramenu, pa zbog toga planiram da uzmem neki lakši laptop, sa manjom dijagonalom nego ovaj (MSI ima 16.1'' dijagonalu). Najviše bi mi odgovarao neki ultrabook sa ssd-om, ali su još uvek malo (pre)skupi, videću za nekih mesec dana kada najverovatnije idem u kupovinu.
 
Kad sam dobio dete odlucio samm da vise radim od kuce i kupio 17,3 Inca... Dete poraslo, penje mi se po glavi kad radim, pa sam prešao na 13,3 inča, ssd, kilo i po koje lako mogu da ponesem. Stari komp se vukao, windows bio spor, i jednostavno me nervirao.
 
Imam HP 4740s, ubacio sam mu 120 gb SSD Samsung 840, i još 4 gb rama.

Sada ko god ga vidi hoće da kupi ali nema više, čeka se nova verzija :)

Dizajn, slika, mat ekran, 17,3", USB 3.0, AMD i Intel, zvučnici, hladan, jedan program "HP SoftPaq Download Manager" i sve drajvere skine i instalira sam, pristupačnost otvaranja (poklopac sa donje strane se otvara bez šrafova), tastatura, tačped, sve radi ekstra, OS leti...

ALI :)

- Uglovi vidljivosti su slabi, kako vertikalni tako i horizontalni.
- Nema mesta za dodatni hard, osim ako se ubaci umesto optike.
- Nema svetleću tastaturu.
- Ne svetli logo.
- Linux (probao sam više distribucija) ne radi kako treba. Kao najveću manu bih izdvojio grejanje kod bilo koje distribucije. Kada se sredi situacija sa AMD-om i još nekim stvarima (ne postoje drajveri za moj skener itd.) verovatno ću preći na Linux, do tada Windows 7.

Sve nabrojane mane meni nisu mane ali ne može sve biti idealno :p
 
Poslednja izmena:
Posedovao sam Macbook Pro miodel iz 2006 godine. Fantasticno me sluzio punih sedam godina. Razlog promene laptopa je iskljucivo softverske prirode, jer vise nisam mogao da radim upgrade sistema i programa. Ovaj laptop je posedovao CoreDuo procesor, a izlazak MacOS Mountain Lion je zahtevao Core2Duo procesor. Znaci softver koji je donosio novotarije me naterao na promenu...
 
Uf nemam laptop trenutno ali sam u procesu uzimanja jednog pa ću da napišem svoje mišljenje o laptopu i menjanju istog.

Prvi i jedini je bio fujitsu siemens cirka 500 eura tada, single core i 1,5gb ram, dijagonala ekrana 14.1
Crkao je nakon tri godine korišćenja, razlog ploča koju se naravno nije isplatilo mjenjati, tako da je otišao za djelove za 40 eura.
Inače polovan ispravan bi košao u tom momentu oko 150 eura.

Zbog samog koncepta po kome su komponente bukvalno zalemljenje jedna u drugu i nema mogućnosti izmjene ili je izmjena veoma skupa, rekao sam nikad više.
Ne smatram opravdanim gubitak od 460 eura za 3 godine, naročito što sam u tom periodu bio student i to mi je bilo mnogo novca.

Dok sam ga koristio, kao prednosti mogu da istaknem
- relativnu mobilnost , kažem relativnu jer ga nisam vukao sa sobom na dnevnom nivou, ali mi je na putovanjima bio više nego koristan.
- izrada je bila zadovoljavajuća, tastatura zaista na nivou, ništa nije škripilo, baterija je bila korektna za klasu kojoj je pripadao
- dobra strana je i to što je došao sa jednim praznim memorijskim slotom tako da sam u dogledno vrijeme 512mb nadogradio sa još 1gb.

Nedostaci:
na linuxu se grijao, bio je kao omanji šporet, ako ne budem imao djecu to će biti zbog njega, a čišćen je kompresorom na mjesečnom nivou.
ekran je imao loše uglove gledanja ali opet za tu klasu od 500 eura više se i nije moglo očekivati

Sad što se tiče prezenta, situacija se izmjenila, počelo se raditi i to ozbiljno, sve više sa odsustvom iz kancelarije, pa se nametnula potreba jačom mobilnom spravom.
BIla je dilema da koristim u tu svrhu asus memo pad 7 inča ali sam odustao jer ipak to nije za ozbiljnije kucanje koliko god bio kompaktan, u prevodu treba mi tastatura, jer kucam na slepo sa svih 10 prstiju, a touchscreen mi je za obim i stil konverzacije prosto nedovoljan, iako je kao sprava zgodna zbog veličine.

Zbog svega ovog, nametnula se potreba nabavke laptopa kako bi dio posla mogao obaviti u nekom restoranu ili kafiću, dok sam van kancelarije a nadjem luft u vremenu.

Idealna stvar bi mi bila ultrabook od 11 ili 13 inča obzirom na malu težinu ne bih ga osjetio puno u aktovci.
Nešto konvencionalno od 3 kile ne bih teglio.

Jedino što me odbija od ultrabook-a je cijena od 700 eura ili tu neke približne cifre i strah da mi se ne desi isto kao i sa predhodnim uredjajem.
Od uredjaja ranga 700-800 eura očekujem da traje barem 4 godine , ako ne i 5.
Ispod toga nemam razumjevanje.
Na ove uredjaje odnosno na ovu kupovinu gledam isključivo kao nabavku sredstava za rad, ne mjenjam ih iz hira ili fensi razloga, kupujem da bi radio posao.

Zbog gore navedenog i obrazloženog , druga opcija je nabavka notebook-a, medjutim ono što je tu problem ili ja možda ne gledam dobro ponudu naših prodavaca, je što su većina zasnovana na atom procesorima i 1 gb rama što je malo čak i za linux, naročito ako očekujem da me služi 4 godine.

Načelno, da zaključim, za moje potrebe bi bio idealan notebook od 10-12 inča ali sa nešto jačim procesorom od atoma i sa barem 2 gb rama.
Poželjna mi je i politika produženja garancije pod uslovom da godišnji servis ima razumnu cijenu.
 
Poslednja izmena:
Razlozi promene lt mogu biti razliciti, od zastarelosti samih komponenti do nepouzdanosti u radu i cestih kvarova koji se mogu javiti u toku koriscenja, jer vecina ljudi koji kupuju lt planiraju da ga koriste kao pokretnu radnu stanicu i zele pouzdanost. Sasvim je besmisleno kupovati lt od 500-600e a da se on koristi iskljucivo kao desktop jer se za istu kolicinu novca moze dobiti bolji desktop racunar. Zastarelost komponenti nece mnogo znaciti ljudima koji lt koriste za surfovanje internetom, gledanje filmova itd, ali ce svakako biti problem ljudima koji lt koriste za neke naprednije programe kojima je svaki mhz i mb bitan u radu. Takodje razlog promene lt moze biti i isticanje njegove garancije jer su zamene van garantnog roka uglavnom skupe i pri kupovini lt bi trebala da se obrati paznja na brend koji se kupuje i istorijat kvarova koji ga prate jer kao sto znamo imamo par brendova na trzistu ciji se lt greju mnogo vise od ostalih a za lt je najvise pogubna visoka temperatura i nemogucnost da lt i posle duzeg rada ostane koliko toliko hladan, moze se na ovo uticati postoljem za lt koje ce ga hladiti ali onda lt gubi smisao kao pokretna radna stanica ako se sa njim vuce i postolje za hladjenje. Izbor brenda moze biti licno opredeljenje ka nekom brendu, ja sam svoj TOSHIBA Satellite L755-125 izabrao i pored drugih koji su za istu kolicinu novca donosili vise, npr mogao sam dobiti veci hdd ili jaci procesor itd ali je Toshiba pobedio iz prostog razloga sto je zadovoljavao sve moje trenutne kriterijume. Posle 2 god i dalje ih zadovoljava, cak se razmisljam da dokupim jos 2 god dodatne garancije jer me ni jednom nije izdao, lt je i posle skoro 2 god koriscenja spolja kao nov, radi kao prvog dana sa skoro pa istim temperaturama i sv na njemu radi, jedine promene koje su usledile su dodavanje 4 gb rama i dodavanje ssd diska od 256gb. Moji razlozi da ja promenim lt bi bili sledeci:

Jedini razlozi zbog kojih bi promenio lt su kupovina drugog sa mestom za 2 hdd-a, vecim ekranom sa vecom rezolucijom i tjt. Ali to se ne bi moglo dobiti za novac koji bi izdvojio za kupovinu lt jer ovaj ne bih menjao a sad u poslednje vreme ga slabije i koristim jer sam kupio desktop racunar pa mi lt sluzi samo kad negde idem poslovno ili privatno a znam da ce mi zatrebati.
 
Poslednja izmena:
Imao sam hp530, ne znam ni sam zasto sam ga zamenio, kad sam imao i dodatnu bateriju... volim manje masine
Onda sam uzeo acer timeline (sa 1core celeron cpu), e on mi je bio preslab za posao u principu, mada je bila dobra autonomija i sve po redu...
tu sam se zeznuo pa sam uzeo asusa n53, koji je bas jaka masina za moje potrebe, ali jednostavno ogroman mamut i brzo mi je dosadilo da ga vucem (velik skoro kao neka obicna 17", a 15"4 je)...
sad imam acer s3 (prvi ultrabook kod nas), zavrsava mi odlicno posao, mada sam ga dosta i platio... dodao sam mu ssd... e sad primecujem da mu baterija krace traje u zadnje vreme ( a ocajno su skupe i na netu), mada to kod njega jako zavisi od toga sta mu radim - flash ga ubija, cpu ima dosta snage, al kad se jako koristi onda se i greje i srce bateriju... normalne upotrebe izvuce i 4h
Mislim da cu sledeci da cekam da dobijem sluzbeni ;)
 
Thinkpad R50 zamenjen za R52 zbog brzine. Thinkpad R52, je nazalost zamenjen posle par godina jer su mi obili auto i ukrali ga.

Nakon njega je dosao Dell D620 (poprilicno robustan, magnezijumsko kuciste), pa sam za njega uzeo 2 docking station-a, vecu bateriju itd. Njega nisam imao nameru da menjam, ali je onda naleteo povoljno D630 (isti laptop samo sledeca verzija intelovog chipset-a) i iskoristio sam sve postojece dodatke koje sam imao, ubacio T9500, 4GB i imao nameru da ga koristim duze vreme.

Onda je pocelo da me nervira kako se sve "vuce" i hteo da uzmem novi ali sam dosao do zakljucka da uslovi rada (cesto secanje, povremeno padanje, udaranje itd) ne bi prijali novijim laptopovima za pare koje sam bio spreman da izdvojim, i tako sam ubacio SSD, nabavio rezervnu maticnu (kad moja bude ispustila dusu) i nemam nameru da vise bilo sta menjam u doglednoj buducnosti, jer ubacivanjem SSD-a sam fakticki ubio jedino usko grlo na istom, a kupovinom novog ne bih dobio maltene nista po pitanju realne brzine u radu.
 
Posedovao sam HP Compaq 615 (AMD [email protected], 4GB RAM, 320GB HDD i ATi HD3200) i zamenio sam ga sa Acer Aspire 5755G (i3-2350m, 6GB RAM, 500GB HDD, nVIDIA 630M/HD3000). Compaq sam koristio kao multimedijalni laptop otprilike dve godine, a onda su se pojavili problemi sa pregrevanjem kao i odredjena sporost u radu (Photoshop je bio nezamislivo usporen), a o igrama i da ne govorimo. Iako je u vreme kupovine (krajem 2009) to bio, po meni, najbolji laptop cene/performanse (oko 40.000), doslo je vreme za promenu (takodje uzevsi u obzir da se mucio sa FullHD video snimcima, o obradi da ne pricamo). Acer se na svim poljima bolje pokazao, pocevsi od LED ekrana (mada su im rezolucije iste), do performansi procesora (Intel ovde ima ogromnu prednost), preko grafike (ocigledna razlika, cak je i HD 3000 bolja od stare ATi) do autonomije baterije (~2 puta duze trajanje). Ukratko receno - zamenu sam izvrsio zarad boljih performansi i to je sve. Da sam imao veci budzet i promena bi bila vece (npr. bolja rezolucija ekrana, veci HDD), ali i ovime sam zadovoljan, i bicu sigurno jos godinu dana... Posle - videcemo...
 
Imao Dell Inspiron N5110 i7/nV GT250 varijantu, Zamenuo ga za Dell Vostro V131 i5, posto sam skontao da mi je dodatni GPU (a i i7) totalni visak a i zbog mnogo vece mobilnosti...
 
Moja poslednja promena je izvrsena jer je na HP-u (15,6") crkla grafika, tacnije "odlepio" se graficki cip. Kvar je jednom saniran u jednom poznatom laptop servisu i izdrzao je laptop tako par meseci a jedva je koriscen. Tada sam prelomio da HP ne zelim uzimati bas zbog tog problematicnog hladjenja, jer je komplikovano otvarati celu donju stranu zbog brzog usisavanja prasine. Sledeci model koji bi uzimao je morao imati laksi pristup kuleru. Uzeo sam Lenovo 15,6", sa tom opcijom. Da se predjasnji nije pokvario tada kada se pokvario ostao bi bar jos neko vreme u upotrebi, tacnije do perioda kada sam zbog obaveza imao sve manji pristup desktopu. Mada postoji mogucnost da bi zadrzao taj stariji lap i uzeo bolji tablet. Jos jedna stvar koja ide u prilog novom laptopu je i hdmi izlaz kao i usb 3.0.
Na tu pricu je da je matori uzeo sebi Dell Vostro 15,6" najvise zbog 3 godine garancije, njegov izbor...
Po svemu sudeci ovaj sadasnji laptop necu menjati dok hardware ne zastari ili se u medjuvremenu ne pokvari. Estetika je pri izboru naravno imala uticaja ali prvenstveno su bile u pitanju komponente a na drugom mestu kvalitet izrade. Pri sledecoj kupovini na prvom mestu ce biti kvalitet izrade, zatim komponente pa estetetika mozda i deliti drugo mesto. Sve to poucen iskustvima u upotrebi laptopa.

Inace sam takodje dosao do zakljucka da dodatna grafika nije dovoljno jaka da bi opravdala ulaganje, bolje da su za taj novac ubacili vise ram-a, veci hard ili pak ssd mozda. Totalno su u rangu koji je zastupljen kod nas nepotrebne jer nisu dovoljne za iole normalnije igranje a komplikuju situaciju u mnogo cemu, bar iz mog ugla jer sam mogao uzeti malo jaci model po pitanju procesora i/ili ostalih komponenti.
 
Poslednja izmena:
ja recimo koristim toshibu L500 od 2009. godine i jos uvek sljaka fino, vrsi mi posao za sve trenutno potrebe osim za igrice za koje je zaduzena desktop masina, koja radi kao grejalica na ovim vrucinama pa se ne pali toliko...pri kupovini sam na prvo mesto stavio estetiku, prvo celokupnu kao pojavu, drugo da ima crnu tastaturu a okolo da bude sivo, dok je poklopac nebitno koje je boje, da lampice budu na sto zabacenijem mestu da ne bi upadale u oko, a onda sam rekao bilo koji intel sa dva jezgra, min 2 gb rama i 250 gb hdd, grafulja nebitna, a u pitanju je dual core t4200, 4gb ddr2, 320gb hdd i intel gma4500 integrusa...razmisljam da ubacim kedi i u njega fabricki hard, a na mesto hard da upadne ssd i onda ce leteti, ali videcemo, racunam jos jedno 2 godine da sljaka pa da menjam, vise zbog estetike nego hardvera, a i racunam da je 6 godina skroz dovoljno i za lap i za desk i da je nakon toga vreme za refresh ;)
 
Mislim da je za sublimiranje ove teme neophodno razdvojiti minimum dve kategorije korisnika laptopova:
1) Oni koji rade i zarađuju na njemu
2) Oni koji koriste laptop za razonodu.

Ja spadam negde između prve i druge grupe, nešto uspem da naplatim od rada, ali mi rad na laptopu nije osnovni izvr prihoda.
Obzirom na navedeno, mislim i da su potrebe i želje za novom mašinom različite.

Ja sam konkretno od laptopa želeo da mogu praktično "sve" da završim na njemu kao što bih i na desktop računaru, samo sa udaljenih lokacija. Manje više desktop replacement, samo sa nekoliko "must" opcija.
Bitni parametri su bili: kvalitet izrade, trajanje baterije, i bar meni najbitnija stavka - ekran.
Posle nekoliko desetina dana čitanja testova, gledanja cenovnika i specifikacija, suzio sam izbor.
Imperativ je bio da uređaj ne bude manji od 15" za iole komotan rad, a opet sa druge strane da nema 5Kg kao pojedince 17"-ice.
FullHD je bio definitivno "top priority" te se broj modela koji zadovoljavaju navedenu stavku ne smanjio, nego praktično iščezao.
Naravno, budžet nije bio neograničen te su i modeli od preko 1000 evropskih jedinica sa stilom isklizali sa liste želja.
Prostim sistemom eliminacije a u skladu sa potrebama i željama ostalo je svega 2-3 modela.

Pobednik je bio Lenovo Y500 za koji sam našao na netu informaciju da ima dobar ekran, da je vrlo dobrog kvaliteta, ali pronaći podatak o trajanju baterije za "non-SLi" model nije bilo moguće.
Očekivao sam do 3 sata rada, međutim, potpuno (za mene) neverovatno, laptop pruža "laganih" 4-5 sati surfovanja, što svakako nisam očekivao.
Ekran je ispunio sve ono što sam želeo, pa čak i više od toga.

Sledeća laptop mašina može biti isključivo neki ultrabook, od aluminijuma, isto tako dijagonale 15" i sa minimum FullHD rezolucijom.
Nadam se daće krenuti najezda takvih uređaja i da će sa smanjenjem cena to biti finalni udarac Desktop mašinama.

Toliko od mene za ovo javljanje :)

:wave:
 
Do sada sam izmenio 5 laptopova evo i razloga:

ACER
eMachines E642G-P342G32Mnkk - Razlog: Grejanje poprilicno!

Asus X54HR - SX028 - Razlog: Slab procesor!

Fujtisu Lifebook AH531/GFO - Razlog: Ram ekrana pukao na dva mesta!

MSI CX640-055XEU - Razlog: Crkla baterija

Samsung NP300V5Z-S01RS - Razlog: Grejanje i los kvalitet izrade!

Trenutno imam SONY VAIO SVE1713F1EW pravljen za Nemacko trziste sa nemackom tastaturom , za zada nemam problema mada mi se malo vise ponekad greje prelazi ponekad 60 stepeni! Baterija i nije neka pri maksimalnom osvetljenju drzi 1 sat i 50 nekad 1 sat i 53 minuta! Shvatam da koliko para imam toliko muzike , mozda nekome deluje cudno sto sam mozda zbog sitnica menjao laptopove ali nije tako sve sam menjao sa razlogom!
 
Krenuh pre nekih 45 minuta da kucam zašto sam menjao svoj prethodni laptop za ovaj koji sada koristim, zazvone mi i fiksni i mobilni istovremeno i ja u pokušaju da dohvatim mobilni lansiram punu čašu vode direktno na laptop.

Oko laptopa bara, laptop se cedi. Brzo ga isključim sa adaptera, okrenem, skinem bateriju, krenem da ga brišem i rasturam. Shvatim da je vode bilo samo po tastaturi, da je ispod sve suvo. A i sama tastatura je brzo bila suva. Osušio je, izduvao kompresorom, kao i sve delove sa laptopa, ostavio šasiju ploču i tastaturu na prozoru gde greje sunce nekih 10 minuta (IC merač pokazuje ~50C). Pustio da se ohladi, sastavio i sve radi.

Posle pogledam quickspecs za moj laptop i piše spill resistant keyboard :)

Dakle uslovi za zamenu laptop-a: spill resistant tastatura i lako servisiranje (tj. rastavljanje i sastavljanje).

Inače prethodni HP 8510p (C2D, 4GB RAM, Radeon HD2600, 1680x1050 ekran) sam zamenio zamenio za sadašnji HP 5330m (i3, 8GB Ram, i320 120GB SSD) jer mi je dosadilo da vucaram 15.6" od preko 2.5kg. Za mene je 13,3" i manje od 2kg jedan od osnovnih parametara za izbor sledećeg laptopa - naravno uz to da bude otporan na vodu :)
 
Poslednja izmena:
1. 2002: SONY VAIO SR-31, 10 inca laptop, sjajan u ono vreme, ali ga vreme brzo pregazilo, preskupo placena zabava
2. 2005: Toshiba Qosmio 17" - dva diska u RAID-u, 17 inča, super dizajn, solidna grafika - razlog, zamena za dekstop koji od tada vise nemam
3. 2007: Toshiba Qosmio 17" - druge generacije, sve to unapredjeno, jos bolje izgledala...
4. 2008: Dell XPS15 - smorio se od 17 incha i 4 kile teskog nb na ramenu
5. 2009: 15" Mac Book Pro, moja prva Mac avantura u kojoj se u to vreme nisam pronasao
6. 2009: SONY VAIO 13 inča, fantastična sprava koju sam najduze koristio, 13" sa 1600x900 rez pre 4 godine je bilo cudo
7. kraj 2011: ASUS Zenbook, ultrabook koncept, pratim trendove :p
8: mart 2012: MacBook Air koji koristim i danas i na koga nemam zamerki
9. sledece: Retina MacBook ili Samsung ATIV Serije 9

Sve u svemu...kad se skupi sta sam sve platio, bas dosta para. Kad se skupi sta sam za to dobijao prilikom prodaje - mnogo malo para. To je veliki problem laptopova. Kao i kod automobila, cim ga izneses iz radnje izgubio si 15 posto vrednosti

Ne zalim se jer mi posao od toga zavisi i laptop mi je sve, a sada lepo vidim kako me je put vodio ka sve boljoj automomiji, prihvatljivo visokoj rezoluciji, manjoj tezini, boljoj prenosivosti...savrseno se uklapam u trendove :D I da, estetski momenat mi je uvek bio jako bitan, ne volim ruzne stvari, svaki od ovih je bio vizuelno (vrlo) dopadljiv

Kad sagledam, novi laptop na nesto vise od godinu dana. Skupo zadovoljstvo ali onda se prisetim koliko sam na hw trosio pre petnaestak godina pa mi bude lakse
 
Posedovao sam Dell Vostro , 14" Intel celeron, 320gb. Kupio sam ga isključivo zbog surfa jer mi je dosadilo da sedim na stolici uz desktop računar. Lepe spoljašnjosti i izrade brzo je pokazao mane: zagrevanje, buka ventilatora i nemogućnost da se izbori sa HD filmovima i zahtevnijim sajtovima uz to baterija je počela naglo da gubi kapacitet.
Naravno pošto nije ni približno zadovoljio najosnovnije potrebe brzo je zamenjen a pošto sam dosta više vremena provodio čitajući i surfujući na laptopu nego li na desktopu reših da uzmem nešto jače kako ne bih imao sličnih problema.
Zamenjen je Acerom 5738zg 15" sa diskretnom grafikom - od tada je laptop postao primarni PC (iako sam verovao da desktop nikad neću zameniti laptopom).
Sad posle 2.5 godine opet gledam da zamenim laptop čisto jer volim promene ali obzirom da trenutni zadovoljava sve moje zahteve, nemam nikakvih zamerki i nemam potrebe za jačim laptopom - možda i odustanem.
 
Unapred da se ogradim, ja lično ne posedujem laptop ali dva moja druga ga imaju i nekoliko koleginica od moje žene, pa znam otprilike na šta se ljudi žale i šta je uglavnom (manje-više) razlog za zamenu laptopa novim.

1) Pošto se 80 % ljudi ne razume u to kako Windows funkcioniše i da uopšte postoje 32-bitna i 64-bitna verzija i da se Windows vremenom sam od sebe uspori kako se instaliraju igrice i programi, prvo na šta se ljudi žale je BITNO usporenje sistema. Ono što je najčudnije da preko 50 % ljudi koji se ne razumeju u tehniku odmah misli da nešto nije u redu sa hardverom, a skoro nikad ili dosta retko optuže Windows i softver za usporenje laptopa i uopšte rada na njemu. To je upravo razlog zbog kojeg koleginica moje žene, čiji laptop je star oko 5 godina i veoma je očuvan, hoće da sada kupi nov laptop jer se nervira...

2)Onda, naravno, ljudi ne umeju da štede bateriju i čak kad rade na adapteru ne vade bateriju već je ostavljaju unutra. I onda posle dve godine ili malko više kad baterija bitno oslabi, čude se "zar je moguće,pa laptop nije mnogo star niti previše koriščen", a ne shvataju da su ustari na sasvim pogrešan način koristili svoj laptop. I onda se iznerviraju kad vide da originalna baterija košta od 60-70 pa do preko 100 evra i počne da misle o kupovini novog laptopa.

3)Na kraju ima i nas naprednih korisnika i oni koji se malo razumeju u računare, pa je razlog kupovine novog laptopa čisto tehnološke prirode : zastarelost i nenadogradivost starog modela, napukla tastatura i eventualno ekran, nemogućnost da neki programi i igre više rade dobro na sadašnjem laptopu.I,jednostavno,smartaju da je stari laptop ružan i da su novi daleko lepši i praktičniji za rad.Tkođe, trebaju im i ekrani veće dijegonale u odnosu na ranije.Mada to važi i za ovu prvu kategoriju gore što sam naveo, ali ne uvek.



Eto to je neko moje viđenje, šta vi mislite ?
 
Poslednja izmena:
Trenutno imam 2 godine star DELL Inspiron M5010, AMD Phenom II N870 TripleCore 2.3GHz, 3072MB, 320GB, 15.6'' ekran. Posle 30min - 1h se ugreje kao nenormalan te je mazohizam kucati na tastaturi a i baterija ako pređe sat vremena, super. Menjao bih ga što pre mogu za nešto prenosivije od 13.3", 11.6" ili čak 10.1" i sa što većom autonomijom baterije, tipa 5+ sati, znači neki netbook pošto ni ovaj prethodni nisam koristio ni za šta osima surfa, muzike, filmova, malo amaterskog obrađivanja slika. :)
 
Poslednja izmena:
Posto svoju toshibu a500 1gh koristim vec 2 god kao desktop replacement,jedino sto moze biti razlog da je zamenim jeste jaca graficka i mesto za drugi hdd mada kontam da ce da sljaka jos dosta vremena kod mene ako bog da!
 
2)Onda, naravno, ljudi ne umeju da štede bateriju i čak kad rade na adapteru ne vade bateriju već je ostavljaju unutra. I onda posle dve godine ili malko više kad baterija bitno oslabi, čude se "zar je moguće,pa laptop nije mnogo star niti previše koriščen", a ne shvataju da su ustari na sasvim pogrešan način koristili svoj laptop. I onda se iznerviraju kad vide da originalna baterija košta od 60-70 pa do preko 100 evra i počne da misle o kupovini novog laptopa.
Nemaju bas izbora ako je ovo u pitanju (a vazi i za Apple i HP-ove a verovatno i vecinu ostalih)...
 
Kao student koji sledece godine zavrsava prvu etapu studija primoran sam da sa par godina starog desktopa predjem na laptop jer mi je bitna pre svega mobilnost kao i performanse. U pogledu performansi je potrebna neka Fire Pro / Quadro grafa + i7, Fire Pro / Quadro je potreban jer i7 ne moze da se snadje u CAD-u sam kako treba, vec probano na laptopu od preko 1k evra (sklop od 6k delova ima jako mali fps). Situacija kod nas u pogledu ovakvih masina je losa jer ih se proda jednocifren / nizi dvocifren broj u toku godine, pa je uvoz pre svega baziran ili na low i5 Fire Pro / Quadro modelima, ili top modela sa klokovanim i7 i jakim Quadro grafama, jos ako se na to doda display Ranga HP Dream Color koji kosta dodatnih 525$ u USA, cene postaju nebeske. U Svajcarskoj se moze kupiti HP Elitebook 15" Full HD i7 + Fire Pro M4000 za ~170 000, kod nas se moze naci i5 3380M + M4000 za 151 990 sto je ok cena pa onda sledeci ide i7 + Dream Color + Quadro K1000M za 240k, ili pak neki W530 sa i7+K2000M za ~230k. Laptop u nekom medju rangu je nemoguce naci barem u Srbiji. i5 sa vecim klokom od startnog i7 je brzi u dobrom delu modula SolidWorks-a i to je po mnogima bolja kupovina (cisto sumnjam da je situacija drugacija u drugim softverima tipa SolidWorks, dok najkvalitetniji softveri za analizu tipa Comsol koriste CPU u potpunosti), medjutim ocekivanja community-a su da ce se ta situacija promeniti za par godina. Trenutno i5 rula, dok je i7 dugorocna kupovina koja ce se pokazati u renderu (Keyshot, Modo render engine) i u samom viewport-u gde barem u Solidworks-u grafika pomaze u renderingu svega osim transparentnih delova koji padaju na CPU. Kupovina pro grafike se svodi na softver, recimo u SolidWorks-u, prakticno bilo koja AMD Fire Pro grafa daje skoro duplo veci FPS od najskupljih workstation K5000 nVidia grafi. Sa druge strane tu je Inventor koji koristi Direct X pa su Quadro / Fire Pro nepotrebne, a najbolje rezultate daju klasicne gamerske grafe.

Drugar ima Dell XPS 17" proslogodisnji model i7 2700k + GT555M GDDR3 valjda (ja mislim zadnji Dell XPS 17" koji je proizveden posle su ga izbacili kao Apple MBP 17"). Laptop se greje kao TA pec, a ventilator se cuje kao turbina, da je jednom neko preko telefona pomislio da duva neki vetar. Starcraft 2 HOTS se na nekim medium detaljima moze igrati oko 45 minuta jer dolazi do pregrevanja, kasnije je kupljen CM Notepal od 4k dinara gde 3 ventilatora uspeju da spuste temperaturu na neki normalni nivo, za premium masinu (najbolji Dell consumer laptop) koja kosta debelo to je nedopustivo. Dell je po meni u pogledu hladjenja 0 ne samo na ovom XPS-u nego i na losijim Insipironima, gde su na 15" sa i7 temperature odlazile i na 90-100 stepeni C.

Sad sam skoro instalirao sistem na neki Packard-Bell laptop 17" sa AMD E1 1.4 GHZ APU sa 7470M grafom. U jednom delu je za nijansu topliji pri maksimalnom opterecenju, kroz Win 8 se krece bez stucanja, ali kada se pokrene Chrome vidi se da mu je malo vremena potrebno da renderuje neke slozenije web stranice kao sto je The Verge. Ne znam do cega je ali je stalno zauzece procesora uvek preko 10%, sve sto postoji je pogaseno, cak radjen restore na fabricka podesavanja i ponovo pogledano stanje i to je jedini razlog sto ispod i3 ne treba ici ukoliko neko zeli da takav lap sluzi za normalan surf barem narednih 3-4 godine. Office 2013 leti na ovom lapu, ali koliko ce vremena biti ovakvo stanje da li ce krenuti da stuca za par godina videcemo.
 
1. MSI L735X

Razlog kupovine: Prvi laptop, gledao sam pre svega komponente dok za kvalitet izrade nisam imao novca. Sluzio mi je pre svega za igranje i interenet.
Razlog promene: Suvise se grejao, vremenom me je suvise iritirala njegova ocajna plastika, dva puta u garantnom roku bio na servisu i nije mu uklonjen kvar.

2. HP 3030em

Razlog kupovine: Zeleo sam nesto kvalitetnije od plastike i manji laptop posto sam uvideo da mi je 17" mnogo.
Razlog promene: Pregazilo ga vreme, mucio se sa novijim igrama a ionako je bratu trebao laptop za koji nije imao novca pa sam resio da mu poklonim ovaj.

3. Samsung ATIV Book 8

Razlog kupovine: Trazio sam laptop na kome se nije stedelo, koji je portabilan, kvalitetno izradjen i koji ima odlicne komponente za udobno igranje.
 
1. Glavni laptop - HP EliteBook 8760w Mobile Workstation 17inch.
Zavrsava mi efikasno sve poslove oko projektovanja, 3D-a, nelinearne montaze itd.
Realno mislim da iako je laptop vrhunski preterano je skup.
U proteklih 10-ak godina takodje sam koristio hp elitebook laptopove i imam generalno veoma pozitivno iskustvo u radu sa njima.

2. Pomocni laptop - Samsung np900x3c ultrabook 13.3inch.
Cesto putujem i veoma sam mobilan, tako da od uvek koristim i manje laptopove.
Ranije sam koristio Lenovo X seriju poslovnih laptopova, ali mislim da je Samsung sada uradio pravu stvar.
Laptopovi sa ekranom osetljivim na dodir su mi besmisleni. U tom slucaju bolje je koristiti pravi tablet.
 
Svoj prvi i jedinu laptop sam kupio jos 2007.godine i za svo ovo vreme me jako dobro sluzi,kada sam ga uzimao bitno mi je bilo da ima izdvojenu graficku ,da je sto kvalitetnije izrade,da je pouzdan i sve to se skupilo vise ili manje u toshibi satelite a200-14d....
Posle svih ovih godina koriscenja sad kad bih kupovao nov laptop to bi bio neki max 13.3 jer mi se cini da bi mi ta velicina zadovoljila sve moje potrebe,kvalitet izrade je i dalje jako vazan za mene cak mozda i vazniji nego neka jaca konfiguracija jer ne spadam u zahtevne korisnike,baterija da sto duze drzi( ova sadasnja posle 6godina drzi oko 80min sto je stvarno odlicno)..
 
Meni je ovo drugi laptop koji imam. 2008 sam kupio MSI EX600 koji je otisao u vecna lovista crkla mu grafika, sada imam Dell Inspirion N5010
Procesor Intel Core i3-380M 2.53GHz (3MB L3 Cache)
Chipset Mobile Intel HM57 Express chipset
Memorija 4096MB DDR3 1066MHz
HDD 500GB SATA 5400rpm
Monitor 15.6" LED HD BrightView (1366 x 768)
Grafička karta ATI Mobility Radeon HD 5650 1GB DDR3 (DirectX 11)
CD/DVD DVD RW Dual Layer
Zvučnici Stereo Speakers
Mrežna karta 10/100 Ethernet
Wireless 802.11 b/g/n
Operativni sistem Bez operativnog sistema
Baterija 6-cell Lithium-Ion (Li-Ion) battery
Težina 2.7kg
Dodaci i raspoloživi konektori
Bluetooth Integrisan Bluetooth
Card Reader 7-1 čitač kartica
Jedina izmena je da sam mu ubacio SSD i izbacio DVD i umesto njega ubacio optibay sa HDD-om od 500GB.
Ono sto znam kad budem menjao laptop bice zbog osvezavanja komponenti i kupovine vece dijagonale, ali jedno je sigurno desktop komp nikad vise necu kupiti.
Imam kod klinca u sobi njegov Desktop za koji nisam seo ali nikad sem kad mu dizem sistem.
Laptop mi sluzi iskljucivo za moju razonodu nisam gejmer ali ono sto igram radi odlicno na mom laptopu tako da jos uvek nema razmisljanja o zameni sledeci ce biti sa min 17,3 monitorom. OD 2008 nisam koristio desk top. Laptop mi sluzi isto kao desk top kupio sam mu hladnjak cooler master infinite i bukvalno svaki dan po ceo dan je upaljen kako ustanem ujutru tako ga upalim gasim ga tek kad krenem na spavanje.
 
Nazad
Vrh Dno