Šta je novo?

Moja iskustva sa iPad i Android tabletima

Pa nije bas ni iPad tako bajan, na klot instaliranom iOS6 na iPad 3 tek setup-ovanom, uradim swipe na search, zalaguje. Stvarno na iOS-u ima brdo aplikacija, evo jednu sam skoro video na The Verge, Isometric se zove, jednostavna ali zanimljiva a nekad i korisna aplikacija koja sigurno nema na Androidu. Po meni najveca prednost iPad-a u odnosu na bilo koji tablet je 4:3 odnos stranica, mada kada se pogleda sta nudi Nexus 7 po kojoj ceni stvarno je lepo, cekamo iPad mini mada i dalje najveca prednost koju dajem tom miniju je 7.85". Inace neko je najavio da ce Key Lime 5.0 Android doneti Lag Free Android tablete, to mislim da je Hugo Barra izjavio.

iOS je dobar sistem ali jako neoptimizovan za tablete, dobar je na iPhone, ali na tabletima je dosadan, statican, dok je Android dinamican, mnogo se vise informacija krece kroz celu pricu. Stavise MS Surface takodje spada u tu dinamicku pricu, po meni je ceo dizajn i kozmetika jako jako lepsa i bolja nego na iOS-u. Ocekivao sam neki napredak u iOS 7, ali su se ikonice promenile i to je to. Sustinski se ne menja nista, dok Android gazi napred sa multi account support, store optimizuje maksimalno itd. Apple ne menja nista, zato i gube trziste.

Inace ne poredi se Memo Pad od 150e i iPad od 500+ evra.

@valdevit Sve donosi prednosti i mane, Nexus radi perfektno, ali onda imas TouchWiz koji omogucuje dual app koriscenje, sto nema ni iOS, ni Android klot. Ako bih birao da koristim telefon/tablet uz neki sitan lag ili da pamtim napamet neke stvari iz browsera i radim swype na notepad ja cu uvek izabrati prvo jer podize produktivnost mnogo.

Btw. Najbolji tableti su Surface Pro i razni konvertibilni racunari.
 
Ne slažem se ni sa jednom konstatacijom iznad. IOS je odlično optimizovan i za tablete, ni jedna aplikacija mi nikada nije zalagovala.
 
Ne slažem se ni sa jednom konstatacijom iznad. IOS je odlično optimizovan i za tablete, ni jedna aplikacija mi nikada nije zalagovala.

Neoptimizovan u pogledu UI-ja, jako je losa iskoriscenost prostora. Apropro nepostojeceg laga u aplikacijam evo meni Hangouts i Google Maps ne mogu da se sastave koliko je los scroll :).
 
Poslednja izmena:
Pa nije bas ni iPad tako bajan, na klot instaliranom iOS6 na iPad 3 tek setup-ovanom, uradim swipe na search, zalaguje. Stvarno na iOS-u ima brdo aplikacija, evo jednu sam skoro video na The Verge, Isometric se zove, jednostavna ali zanimljiva a nekad i korisna aplikacija koja sigurno nema na Androidu. Po meni najveca prednost iPad-a u odnosu na bilo koji tablet je 4:3 odnos stranica, mada kada se pogleda sta nudi Nexus 7 po kojoj ceni stvarno je lepo, cekamo iPad mini mada i dalje najveca prednost koju dajem tom miniju je 7.85". Inace neko je najavio da ce Key Lime 5.0 Android doneti Lag Free Android tablete, to mislim da je Hugo Barra izjavio.

iOS je dobar sistem ali jako neoptimizovan za tablete, dobar je na iPhone, ali na tabletima je dosadan, statican, dok je Android dinamican, mnogo se vise informacija krece kroz celu pricu. Stavise MS Surface takodje spada u tu dinamicku pricu, po meni je ceo dizajn i kozmetika jako jako lepsa i bolja nego na iOS-u. Ocekivao sam neki napredak u iOS 7, ali su se ikonice promenile i to je to. Sustinski se ne menja nista, dok Android gazi napred sa multi account support, store optimizuje maksimalno itd. Apple ne menja nista, zato i gube trziste.

Inace ne poredi se Memo Pad od 150e i iPad od 500+ evra.

@valdevit Sve donosi prednosti i mane, Nexus radi perfektno, ali onda imas TouchWiz koji omogucuje dual app koriscenje, sto nema ni iOS, ni Android klot. Ako bih birao da koristim telefon/tablet uz neki sitan lag ili da pamtim napamet neke stvari iz browsera i radim swype na notepad ja cu uvek izabrati prvo jer podize produktivnost mnogo.

Btw. Najbolji tableti su Surface Pro i razni konvertibilni racunari.

Surface pro najbolji tablet ?

Teshko ...
 
Neoptimizovan u pogledu UI-ja, jako je losa iskoriscenost prostora. Apropro nepostojeceg laga u aplikacijam evo meni Hangouts i Google Maps ne mogu da se sastave koliko je los scroll :).

Optimizacija nije isto sto i iskoriscenost prostora. Poznato je da svi modeli zastucnu kad se ode na search prvi put, ali to ne menja situaciju u svim drugim prilikama.
 
Neoptimizovan u pogledu UI-ja, jako je losa iskoriscenost prostora. Apropro nepostojeceg laga u aplikacijam evo meni Hangouts i Google Maps ne mogu da se sastave koliko je los scroll :).

Hangouts je katastrofa na svim uređajima... I na Androidu i na iOSu.
 
Meni odlicno radi. Bolje i od Skype-a i od Vibera.

Juce probao video poziv sa Note2 na S4, odlicna slika, nema kasnjenja zvuka kao kod Vibera, aplikacija radi kao sat. Oba telefona na 3g/h+.
 
slazem se jedino za ios 7,a ovo ostalo necu da komentarisem,jer koristim aktivno ipad 2 i iphone 5 i za sad nisam primetio ni 1 lag.Iphone je na najnovijoj verziji,a ipad na 5.x...

Planiram da uzmem mini retina kad izadje,iako sam se navikao na veci ekran i u potpunosti mi odgovara.Jedino sto me primora na mini je cena,posto je razlika za celluar model ogromna,a taj mi treba.

Ios 7 je beta,ali opet,meni je sve ono nekako oskrnavljeno i podseca na Android.Videcemo finalnu verziju.
 
Meni odlicno radi. Bolje i od Skype-a i od Vibera.

Juce probao video poziv sa Note2 na S4, odlicna slika, nema kasnjenja zvuka kao kod Vibera, aplikacija radi kao sat. Oba telefona na 3g/h+.

Mislim na to da aplikacija secka i koči, da se poruke sporo pojavljuju u konverzaciji za razliku od prethodnika, Talka.
 
Imam GNex i iPad3... Ne znam stvarno.
 
Nezahvalno je hvaliti nešto što nisi koristio, na osnovu specifikacija. Na taj način bih ja mogao da kažem kako je najbolji tablet Samsung ATIV Q a to je daleko od istine pošto ima milion bubica koje kvare utisak.

iPad je proveren tablet iako se nije menjao od početka značajnije. Android tableti još nisu na tom nivou, najviše zahvaljujući guglu koji je izgleda slabo zainteresovan da ih učini boljim izborom o ajpeda.
 
iPad je proveren tablet iako se nije menjao od početka značajnije. Android tableti još nisu na tom nivou, najviše zahvaljujući guglu koji je izgleda slabo zainteresovan da ih učini boljim izborom o ajpeda.

heh... sad se ponovo pitaj zasto sajt koji u naslovu nema ANDROID pise o Androidu ;) :d (hint: skoro sam listao stare poruke i jednom prilikom si se bunio: zasto sam okacio link sa appleinsidera o microsoftu)

...ali posto si i sam zakljucio da:

"guglu koji je izgleda slabo zainteresovan da ih učini boljim izborom o ajpeda"

procitaj tekst: http://appleinsider.com/articles/13...android-over-its-intellectual-property-issues

znam da je tekst dugacak, i da ima MNOGO istorije ali bez nje stvari ne mogu da se sagledaju u pravom svetlu sto je cini neizbeznom :)

--- ---


za one sa najjeftinijim ulaznicama: u tekstu ce te naci i zasto Google Android jos uvek nije dostigao kvalitet iOSa na tabletima:

"In mid 2009, Google unveiled its plans to enter the netbook market with Chrome OS, with the expectation that the first batch of devices would ship by the middle of 2010.

Schmidt had apparently not been included in any of Apple's internal discussions related to iPad, which launched at the beginning of 2010. Its success essentially destroyed the once booming netbook category that Google's Chrome OS had originally targeted.

Google postponed the launch of Chrome OS netbooks to the end of 2010 and then again to the middle of 2011, when the first Chromebooks finally began appearing, initially from Samsung.

Without Chrome OS ready, Google didn't have any official response to the iPad for an entire year until early 2011, when It unveiled its separate Android 3.0 Honeycomb initiative aimed at taking over the iPad similar to how Android 2.0 had targeted the iPhone."
 
Poslednja izmena:
Nefluidnost interfejsa i komplikovan UI ce uvek vuci android tablete dole. Kao i sam red u aplikacijama. Problem je sto glatke animacije, grafiku na androidu mozes da ocekujes tek od top modela. Kod ajfona/ipada svaki tako radi sa sada vec prastarim hardverom, pa cak i iP 2G/3G u ono vreme. Dakle moraju da se potrude a ne samo da spakuju OS i hardver i zdravo djaci.

Mislim koliko moze da bude zahtevan hardverski sam skrol ikonica? Tu lezi problem.
 
@njikolaj Nisam se lepo izrazio, umor me je stigao kada sam to pisao :(.

@MrBug Sveobuhvatno gledano tablet je sa najboljim performansama, odlicnim dizajnom, velikom mogucnoscu dodavanja raznih tastatura, moze da pokrece Desktop aplikacije sto je izuzetno korisno ako se poveze masinica na monitor, ako se to ukomponuje sa Win 8 koji je u "Metro" rezimu rada izuzetan za tablete dobije se jasna slika, jos to nije tablet jedne ili dve generacije kao iPad koji vremenom postane desetkovan feature-ima kao iPhone 4 i iOS7. Ali po meni su one Yoge i ona konvertibilna cuda najbolja stvar, jer ti za novac jednog MBA, dobijes i iPad i Ultrabook masinu jako dobrih performansi, po nesto nizoj/istoj/visoj ceni.

@webster na full opterecenju tog Razera baterija traje sat vremena, lepo spakovan tablet sa prekratkim trajanjem baterije i brdom ventilatora, vec navedena kombinacija je znatno bolja.

@KurtK Koliko kosta top Android telefon, koliko kosta top iOS telefon? Ne poredi se Alcatel sa display-om kao Casio digitron sa 3 puta skupljim iPhone-om. Ako mislis da iPhone 2G klizi na iOS 4 u debeloj si zabludi, koliko sporo OS radi je ocigledno na samom lock screenu.

@kovacm Koja je propaganda taj tekst i kako je povrsno napisan. Na kraju me ubedi da ce Google za godinu dana da ugasi Android :banghead. Hit:

In 2012 Apple hit Google again with the surprise launch of its own Maps, the culmination of years of work and mapping-related acquisitions. Next year, Apple plans to roll out iOS in the Car, combining Siri and Maps to deliver an automotive product that, had Android never existed, would otherwise likely have been a huge partnership opportunity between Apple and Google.

Te kvazi mape mogu da se koriste u USA. A rec da Google mapa nema nigde je netacna jer se trenutno nalaze u Tesla Model S, koji je sam 8.4% Luxury trzista automobila u USA, a situacija na iOS-u je takva da je Google Maps broj 1 mapping solution na iOS-u, iOS in the car ce proci isto kao Siri in the car, trenutno nigde ni na vidiku.

Automatizacija kucnih uredjaja, Siemens Home Control, postoji i na Androidu i na iOS-u. Ja cuh cak da je izasao neki Android frizider, rerna itd. A ako stvarno hoces automatizaciju kucnih uredjaja i nekog uredjaja tipa klima itd. za to je Samsung 10 koraka ispred Google i Apple-a zajedno:

http://www.pocket-lint.com/news/116433-samsung-galaxy-s-iii-holiday-inn-olympic-app


Sa Galaxy S4 i kontrolom televizora su napravili samo takav bonus feature u odnosu na iPhone,... Retko sta je sada ekskluziva iOS-a zbog relativnog niskog udela na trzistu:

http://www.theverge.com/2013/5/29/4376908/august-smart-lock-by-yves-behar-announced

Ovaj uredjaj nije izasao za Android samo zbog BLE koji je dosao sa 4.3 Androidom, a sada kada to vec postoji samo je pitanje vremena kada ce se pojaviti odgovarajuci app, sto je i zakljucak teksta.

http://www.engadget.com/2013/07/18/google-q2-2013-earnings/

While cost-per-click continued to decline for the company, by 6 percent from last year, the number of paid clicks was up more than enough to compensate -- an impressive 23 percent.

Sigurno 23% increase ne dolazi sa WP8, Chrome OS-a ili pak Desktop-a? Inace Google Play se lepo rekonstruisao pogotovu za tablet trziste i za edukaciju, zapravo onemogucili su potpuno in app purchase za klince, kada uporedim to sa onim sta je Apple uradio u App Store-u u tom pogledu dodje ti da se smejes. Ima jos par ekskluziva tipa eDrawings za iPad koji ima stvarno lepe feature i u ciji se razvoj dosta ulaze (Augmented reality opcija predstavljena skorije je jako korisna i interesantna), meni bi inace samo taj app mogao biti dealbreaker za iOS, ali za vecinu korisnika sigurno ne bi, jer je ona masa aplikacija koja je potrebna prosecnom korisniku dostupna na Androidu. Inace ja ne znam da li sam jednom video da mi je iAd izbacio bilo kakav Ad, osim objasnjenja sta je iAd.

Inace Android-u toliko lose ide da je iPad trziste pocelo opasno da se drma:

http://appleinsider.com/articles/13/08/01/android-tablets-outshipped-apples-ipad-for-first-time-in-q2-2013-study-claims

iPad mini nista prakticno nije promenio, osim sto je naterao veliki broj ljudi da predju sa profitabilnijeg po Apple 9.7" iPad-a na tablet sa nizim marginama iPad Mini. A inace rast shipmenta Samsung-a je ogroman.

A sto se tice developmenta Androida, on je toliko ispred iOS-a, da je Apple poceo da kopira cak i dizajn Androida, pa je i ovaj Jelly Bean koji je sitno poboljsavan daleko ispred iOS-a pogotovu na tablet trzistu, multiple account support je super feature.

Evo procitaj ovaj clanak, mozda ti otvori oci ko je danas pravi inovator na trzistu:

http://www.forbes.com/sites/markrogowsky/2013/06/16/where-have-apples-loon-y-ideas-gone/
 
Poslednja izmena:
@KurtK Koliko kosta top Android telefon, koliko kosta top iOS telefon? Ne poredi se Alcatel sa display-om kao Casio digitron sa 3 puta skupljim iPhone-om. Ako mislis da iPhone 2G klizi na iOS 4 u debeloj si zabludi, koliko sporo OS radi je ocigledno na samom lock screenu.
Ja nisam spominjao top iphone telefon. Dakle fluidnost imas tek na top modelima, iphone/ipad na svima.

Pa zasto na iOS 4 (koji je tu samo radi reda) kad moze i 3.1.2 a i spomenuo sam rec "svojevremeno" jer tada je android mogao samo da sanja o HW akceleraciji GUI-a koju ima i 2G.
 
Nefluidnost interfejsa i komplikovan UI ce uvek vuci android tablete dole. Kao i sam red u aplikacijama. Problem je sto glatke animacije, grafiku na androidu mozes da ocekujes tek od top modela. Kod ajfona/ipada svaki tako radi sa sada vec prastarim hardverom, pa cak i iP 2G/3G u ono vreme. Dakle moraju da se potrude a ne samo da spakuju OS i hardver i zdravo djaci.

Mislim koliko moze da bude zahtevan hardverski sam skrol ikonica? Tu lezi problem.

nesto kao i Atari ST, Amiga vs sWinjdows 3.11 pa i 95.

- ono sto je glatko radilo na 8MHz na PCju sa Windowsom je trazilo 40MHz i 16x vise memorije...


u onom tekstu koji sam ostavio na prethodnoj strani (ili dve :)) je objasnjeno od strane programera Androida OSa zasto su verzije pre 4.0 lagovale.
 
Pa nije bas ni iPad tako bajan, na klot instaliranom iOS6 na iPad 3 tek setup-ovanom, uradim swipe na search, zalaguje. Stvarno na iOS-u ima brdo aplikacija, evo jednu sam skoro video na The Verge, Isometric se zove, jednostavna ali zanimljiva a nekad i korisna aplikacija koja sigurno nema na Androidu. Po meni najveca prednost iPad-a u odnosu na bilo koji tablet je 4:3 odnos stranica, mada kada se pogleda sta nudi Nexus 7 po kojoj ceni stvarno je lepo, cekamo iPad mini mada i dalje najveca prednost koju dajem tom miniju je 7.85". Inace neko je najavio da ce Key Lime 5.0 Android doneti Lag Free Android tablete, to mislim da je Hugo Barra izjavio.

iOS je dobar sistem ali jako neoptimizovan za tablete, dobar je na iPhone, ali na tabletima je dosadan, statican, dok je Android dinamican, mnogo se vise informacija krece kroz celu pricu. Stavise MS Surface takodje spada u tu dinamicku pricu, po meni je ceo dizajn i kozmetika jako jako lepsa i bolja nego na iOS-u. Ocekivao sam neki napredak u iOS 7, ali su se ikonice promenile i to je to. Sustinski se ne menja nista, dok Android gazi napred sa multi account support, store optimizuje maksimalno itd. Apple ne menja nista, zato i gube trziste.

Inace ne poredi se Memo Pad od 150e i iPad od 500+ evra.

@valdevit Sve donosi prednosti i mane, Nexus radi perfektno, ali onda imas TouchWiz koji omogucuje dual app koriscenje, sto nema ni iOS, ni Android klot. Ako bih birao da koristim telefon/tablet uz neki sitan lag ili da pamtim napamet neke stvari iz browsera i radim swype na notepad ja cu uvek izabrati prvo jer podize produktivnost mnogo.

Btw. Najbolji tableti su Surface Pro i razni konvertibilni racunari.
Android se trudi oko tableta ? Jel ovo neka sala ili ?
Konvertibilni jesu, ali surface :/
 
Laguje i 4.2 koji ja imam. Sto se mene tice, pre bih imao 4.0 nego 4.2 samo da ne baguje...
Upravo sada je sansa da neko izvuce ogromnu korist posto nijedan od postojecih os-a za tablete ne iskoriscava 50% njihovog potencijala, valjda ce android 5.0 to promeniti posto koliko vidim iOS7 to nije kao ni win8.1
 
Poslednja izmena:
Za temu: http://itechnow.com/google-new-nexus-7-vs-apple-ipad-mini/


p.s: Mada treba da se sačeka novi mini.


I ja sam bio jedan od tih kome je dosadio dizajn UI-ja Apple iOS-a (inače mislim da bi apsolutno mogli da reše ovo kukanje dodavanjem tema koje mogu da se biraju, čak i da se kupe ukoliko je potrebno). Kad sam malo više razmislio, koliko vremena provodim po home screen-u? Da li mi je važno šta se na home screenu nalazi ili mi je važno iskustvo u samim programima? Odgovor je pozitivan na drugi deo rečenice.
 
Poslednja izmena:
Zvanični YT app od Google-a. Na taj mislim. Mnogo je bolji nego isti taj zvanični na Androidu.
Facebook je bolji na iOS-u takođe. Evernote mi se isto više sviđa...

Danas sam uzeo iPad 4 posle očajnog iskustva sa jednim od najboljih Android tableta i ovo je nebo i zemlja koja je to razlika.

Morao sam da proverim pre nego što ti odgovorim... i sada nakon što sam proverio, moram da ti kažem da ti i ja imamo fundamentalno drugačije poimanje "boljeg".
Ovo što je na iOS-u, bilo iPhone ili iPad verzija youtube aplikacije je blagi užas i tiha jeza u poređenju sa Youtube aplikacijom koju imam na oba moja Nexus uređaja.
Maps je takođe mnogostruko bolji sada za Android uređaje (pogotovo sa 4.3)
Gmail radi bolje(stvar ukusa oko samog UI-a)

Imam svakodnevno priliku da koristim iPad 4 i Nexus 7, pa mogu da kažem da se vidno da osetiti da je iPad "brži", kada se pokrene bilo koja igrica... eh sad, da li je to zbog boljeg HW-a(što je verovatno deo priče), da li je zbog bolje optimizacije između iOS-a i HW-a ili je sve ovo prethodno + bolje napisan kod same igre - zaista ne znam.
Ali kada je "običan" softver u pitanju... ponekad mi se čini da je Apple namerno ubacio delay pre bilo kakve operacije da bi "ubio" bilo kakvu mogućnost da se pojavi seckanje ili gubitak fluidnosti u tranzicijama, odnosno animacijama... Pojedine aplikacije se čak i sporije učitavaju nego na Nexus-u. Ovo je vrlo subjektivno; da napomenem.

A što se aplikacija tiče:
Safari vs. Chrome - mrtva trka koji je više puta imao probleme, mada bih dao blagu prednost Chrome-u, kao gorem.
Maps vs Gmaps - besmisleno porediti
Hangouts vs Facetime - koristim Skype na oba uređaja (pogotovo dobro radi ako imaš uplaćen premium, kao što ja imam za potrebe posla zbog grupnih video poziva).
Facebook - manje užasan na iPad-u.
Flipboard - mnogo bolji na iPad-u (što je moguće da je i zbog činjenice da Google opasno gura "Currents" i sa svakom novom revizijom je sve bolja aplikacija).
B92 - bolja je Android tablet verzija aplikacije

Neke druge aplikacije koje koristim:
TripAdvisor
Booking
Babbel
Duolingo

Uglavnom su pandan na obe platforme, sa nekim stvarima koje su definitivno bolje na iOS-u.

Ono što bih voleo da napomenem, još jedared, da poredim Nexus 7 koji je plaćen 250eur sa iPad 4 koji je plaćen 440eur. Ne mogu da kažem da je Nexus 7 bolji tablet, jer nikako to nije ali da je bolja kupovina od svih ostalih Android, Windows i iOS (iPad mini) - to je svakako, sve do iPad 4... ovaj ekran je zaista i dalje impresivan. ;)
 
Poslednja izmena:
Super je sto si sve ti to lepo argumentovao... Sad mogu da bacim svoji ipad 4 u kantu...

Svako ko je probao ipad zna da nema konkurenciju. Mozes ti to da volis ili mrzis, al cinjenicu ne mozes promeniti.
 
Poslednja izmena:
C, c, c... Da si samo procitao sta je covek lepo napisao.

Ono što bih voleo da napomenem, još jedared, da poredim Nexus 7 koji je plaćen 250eur sa iPad 4 koji je plaćen 440eur. Ne mogu da kažem da je Nexus 7 bolji tablet, jer nikako to nije ali da je bolja kupovina od svih ostalih Android, Windows i iOS (iPad mini) - to je svakako, sve do iPad 4... ovaj ekran je zaista i dalje impresivan. ;)
 
Poslednja izmena:
Super je sto si sve ti to lepo argumentovao... Sad mogu da bacim svoji ipad 4 u kantu...

Svako ko je probao ipad zna da nema konkurenciju. Mozes ti to da volis ili mrzis, al cinjenicu ne mozes promeniti.

:D

Android RDF :d
 
Nazad
Vrh Dno