Šta je novo?

Moja iskustva sa iPad i Android tabletima

Vlasterx

Slavan
Učlanjen(a)
23.01.2004
Poruke
4,992
Poena
440
Za one koji se dvoume između Android i iOS tableta, napisaću moje iskustvo u korišćenju oba. Možda nekome pomogne da se odluči.

Pre nego što počnem, moram da napomenem da sam zagriženi PC korisnik i da imam Android telefon. Otvoreni softver je nešto što je po meni mnogo primamljivije od zatvorenog ekosistema koji promoviše Apple. Imam HTC Android telefon i prezadovoljan sam njime, svoj PC nikad ne bih menjao za Mac (a radio sam na Macu), međutim kada su u pitanju tableti, tu se stvari znatno menjaju. Prošle godine sam kupio iPad 2 64GB WiFi nadajući se da ću jednog dana praviti aplikacije za njega, međutim od tog posla sam odustao u međuvremenu preusmerivši svoj fokus na responsive web design. Ono što sam naučio i na šta sam se veoma lako navikao je da tablet radi zaista besprekorno - baterija mi je trajala po 5-6 dana (surf i beleške svakog dana), sve aplikacije su radile sjajno, čak i sa jailbreakovanim uređajem. Kopiranje fajlova u taj zatvoreni sistem sam prevazišao instaliranjem aplikacija u koje se preko WiFi-a / FTPa / Clouda ti isti fajlovi mogu prekopirati i maltene svi problemi sa zatvorenim sistemom su rešeni.

Jedino šta mi je smetalo je što iPad 2 ima veoma slabu rezoluciju (1024 x 768) koja mi je maltene beskorisna za web dizajn. To je bila i najvažnija stavka zašto sam želeo neki drugi tablet sa većom rezolucijom i otvorenijim sistemom.

Rekoh - ajde da isprobam neki dobar Android tablet sa ekranom za koji mogu da pravim sajtove za monitore visoke rezolucije i izbor je pao na Asus Infinity TF700. Na papiru sjajan uređaj sa odličnim procesorom, aluminijumskim kućištem, 4x više RAM memorije nego iPad 2, Tegra 3 grafičkim procesorom i 1920x1200 rezolucijom... skoro pa retina. I posle kupovine me je sačekalo veoma neprijatno iznenađenje - Android tablet laguje, greje se, ekran sporo menja orijentaciju, aplikacije baguju i sporo se pokreću, otkucani tekst ponekad kasni u prikazu na ekranu, multitasking bolje i da ne postoji. Najgore od svega je što baterija uz isti nivo korišćenja kao i iPad 2 izdrži jedva 24h, nasuprot 5-6 dana koliko je iPad izdržavao.

Ono što je neverovatno je da neke od Google aplikacija izgledaju i ponašaju se mnogo bolje na iOSu nego na Androidu. YouTube za iOS recimo izgleda 5x bolje nego onaj koji imamo na Androidu. Google Chrome mnogo bolje i brže renderuje web stranice nego isti taj Chrome na Androidu...

Sve u svemu, nedajte se zavesti hardverskim specifikacijama. Kada su u pitanju tableti, iOS nema premca. Gledao sam ponašanje Samsung tableta, a oni su još gori nego ovaj ASUS.

I sve ovo dolazi od čoveka koji ne voli Apple.

Na žalost iPad još uvek nema konkurenciju.
 
Pocetkom 2011. sam bio u Bangkoku i odlucio da kupim neki tablet. Na jednom mestu bilo je sve sto je tada postojalo na svetu, jedno pored drugog. Cackao sam ceo dan sve redom i na kraju kupio ipad1 16gb wifi. Tada nije imao konkurenciju ni na papiru a pogotovo ne u praksi. Ipad2 je predstavljen par dana pre toga no bio je u tom trenutku preskup.

Pocetak 2013. sajtovi su postali veci a mala mamorija na ipad1 je ubijala safari toliko cesto da je postao neupotrebljiv. Isprobao sam Asus i Samsung modele tableta gde sam mogao i koliko sam mogao no na kraju sam kupio ipad4 16gb wifi iz razloga koje si gore naveo.

Zakljucno se slazem sa gore napisanim (imam android telefone od kad su se pojavili).
 
Taj Asusov tablet je bas imao problema. Mnogi su se zalili i na hardver a posebno na softver. Bio je zbrzan, losa optimizacija ili sta vec ali uopste nije dobio dobre ocene korisnika.
Za iPad se slazem najbolja kupovina sto se velikih tableta tj. 10" tice. I dalje bez konkurencije.

Za mene:
7" Nexus 7
8" iPad Mini posebno ako najave novi model sa boljom rezolucijom.
I 10" iPad.
 
slobodno onda i probaj iphone,da vidis kako sve glatko radi,a android batali.Ako ti se nije svideo na tabletu,kako ti se onda svidja na telefonu?
 
Najbolja kombinacija Android mob i iPad...Android za telefon jer je otvoreniji,moze vise da se cacka oko razlicitih romova i personalizuje,a iOS za tablet jer je vecina aplikacija mnogo bolje uradjena za iPad...
 
I kod mene isto. Android fon i ipad :)
Najbolje od oba sveta :)
 
Slicnu stvar sam video sa cuvenim SGS3 kad je covek pokazivao kako mu laguje telefon dva meseca star. Lag se osecao cak i pri skorlovanju imenika. Sta je pravi razlog tome zaista ne znam, ali znam da telefon/rom nije modovan. Da li je razlog sto je telefon bio prenatrpan aplikacijama i unosima ili nesto trece, ali svakako je nedopustivo da se tako ponasa jedan flagship model, pa makar i samsungov.
I dalje mi nije jasno zasto dajete toliku prednost otvorenim sistemima kada od njih generalno imate vise stete nego koristi dok je iOS po meni zaokruzen proizvod a u kombinaciji sa JB je otvoren i vise nego sto je potrebno...
 
Samungovi telefonu uvek laguju, nista novo, kompaniji je prioritet da budu prvi po updateovima po svaku cenu...

Ja licno ne mogu potpuno da se oprostim sa androidom zbog nasih (domacih) aplikacija, a i iphone mi je mali (iako ne bih voleo da krenu kao i ostali da povecavaju, ipak neki dodatni maxi model ih ne bi ubio).
 
Isto iskustvo sa Android tabletima... Koristim Android telefon, ali na tabletu je Android toliko lošiji od iPada da je to neverovatno, tako da koristim iPad 3 već drugu godinu bez ikakvog bagovanja ili problema.
 
slobodno onda i probaj iphone,da vidis kako sve glatko radi,a android batali.Ako ti se nije svideo na tabletu,kako ti se onda svidja na telefonu?

Jako sam zadovoljan sa HTC Desire X i kada uporedim odnose cena/kvalitet, opet bih izabrao njega umesto iPhonea. Na tržištu tableta nemam taj izbor i mislim da on neće ni postojati bar još dve godine. Tu iPad suvereno vlada.
 
Imam Nexus 7 i iPad 4
Nexus 7 cu zameniti sa novim koji je tek izasao, cim se pojavi kod nas.
Aplikacije znatno poboljsale za Android tablete (barem one koje ja koristim)... a kad vec neko spomenu YouTube app za iOS, koji YouTube app?
Prosle nedelje aktiviran iPad4, nema nikakv YT app a skoro sve koje sam isprobao su bile ili uzasne ili ocajne.
 
Za one koji se dvoume između Android i iOS tableta, napisaću moje iskustvo u korišćenju oba. Možda nekome pomogne da se odluči.

Pre nego što počnem, moram da napomenem da sam zagriženi PC korisnik i da imam Android telefon. Otvoreni softver je nešto što je po meni mnogo primamljivije od zatvorenog ekosistema koji promoviše Apple. Imam HTC Android telefon i prezadovoljan sam njime, svoj PC nikad ne bih menjao za Mac (a radio sam na Macu), međutim kada su u pitanju tableti, tu se stvari znatno menjaju. Prošle godine sam kupio iPad 2 64GB WiFi nadajući se da ću jednog dana praviti aplikacije za njega, međutim od tog posla sam odustao u međuvremenu preusmerivši svoj fokus na responsive web design. Ono što sam naučio i na šta sam se veoma lako navikao je da tablet radi zaista besprekorno - baterija mi je trajala po 5-6 dana (surf i beleške svakog dana), sve aplikacije su radile sjajno, čak i sa jailbreakovanim uređajem. Kopiranje fajlova u taj zatvoreni sistem sam prevazišao instaliranjem aplikacija u koje se preko WiFi-a / FTPa / Clouda ti isti fajlovi mogu prekopirati i maltene svi problemi sa zatvorenim sistemom su rešeni.

Jedino šta mi je smetalo je što iPad 2 ima veoma slabu rezoluciju (1024 x 768) koja mi je maltene beskorisna za web dizajn. To je bila i najvažnija stavka zašto sam želeo neki drugi tablet sa većom rezolucijom i otvorenijim sistemom.

Rekoh - ajde da isprobam neki dobar Android tablet sa ekranom za koji mogu da pravim sajtove za monitore visoke rezolucije i izbor je pao na Asus Infinity TF700. Na papiru sjajan uređaj sa odličnim procesorom, aluminijumskim kućištem, 4x više RAM memorije nego iPad 2, Tegra 3 grafičkim procesorom i 1920x1200 rezolucijom... skoro pa retina. I posle kupovine me je sačekalo veoma neprijatno iznenađenje - Android tablet laguje, greje se, ekran sporo menja orijentaciju, aplikacije baguju i sporo se pokreću, otkucani tekst ponekad kasni u prikazu na ekranu, multitasking bolje i da ne postoji. Najgore od svega je što baterija uz isti nivo korišćenja kao i iPad 2 izdrži jedva 24h, nasuprot 5-6 dana koliko je iPad izdržavao.

Ono što je neverovatno je da neke od Google aplikacija izgledaju i ponašaju se mnogo bolje na iOSu nego na Androidu. YouTube za iOS recimo izgleda 5x bolje nego onaj koji imamo na Androidu. Google Chrome mnogo bolje i brže renderuje web stranice nego isti taj Chrome na Androidu...

Sve u svemu, nedajte se zavesti hardverskim specifikacijama. Kada su u pitanju tableti, iOS nema premca. Gledao sam ponašanje Samsung tableta, a oni su još gori nego ovaj ASUS.

I sve ovo dolazi od čoveka koji ne voli Apple.

Na žalost iPad još uvek nema konkurenciju.

+1

Dodao bi jos optimizaciju aplikacija bas za tablete, dok to kod Androida ne postoji. Dugogodisnji korisnik android telefona.
 
Ima aplikacija optimizovanih za tablete, prvi put čujem da ne postoji, svakako ih je mnogo manje nego za iPad.
 
Prosle nedelje aktiviran iPad4, nema nikakv YT app a skoro sve koje sam isprobao su bile ili uzasne ili ocajne.

Zvanični YT app od Google-a. Na taj mislim. Mnogo je bolji nego isti taj zvanični na Androidu.
Facebook je bolji na iOS-u takođe. Evernote mi se isto više sviđa...

Danas sam uzeo iPad 4 posle očajnog iskustva sa jednim od najboljih Android tableta i ovo je nebo i zemlja koja je to razlika.
 
Na osnovu visegodisnjeg iskustva sa tabletima (5 njih tacnije), mogu da kazem sledece :
1. Najvecu upotrebnu vrednost imaju tableti sa dijagonalom ekrana od 9.7'' ili 10''. Dakle to je definitivno idealna velicina ekrana. Prvo sam ima sgt 8.9, imao sam i nexusa 7, ali 10'' mi defitnivno mnogo vise odgovara. Nexus 7 mi je bio bukvalno neupotrebljiv.
2. Format ekrana 4:3 je idealan za drzanje u ruci, surf, knjige i slike. Format 16:9 je dobar za filmove i multitasking (ali ako je multiwindow), da je note 10.1 ima makar FHD rezoluciju, iPad 3 bi imao ozbiljnog konkurenta.
3. Stylus i dock su jako korisni, cak mislim da je stylus obavezan.
4. iPad je pretezak. Sramota je da bude 650g kad je xperia z 490g. Svako ko je istovremeno drzao oba tableta u ruci kaze da je razlika ogromna. Citao sam detaljnije o ovome, sa ovom tehnologijom koja danas postoji, kada bi apple napravio tablet kao sto je xperia z a da pritom zadrzi 11000mAh bateriju, tablet bi mogao da bude tezak 570g. Jos ako bi stavili onu novu generaciju baterije koja povecava kapacitet za 30%, mogao bi i 555g da bude.
5. iOS je bolji os za tablete i tu nema govora. Ako bi samsung napravio jos jednu generaciju note-a od 10'' koji bi imao makar FHD rezoluciju, onda iOS ne bi bio u prednosti zato sto note ima multiwindow podrsku a meni to bas znaci.
6. Uvek izadje neki bolji android tablet pre izlaska novog ipad-a. Evo sada za nekoliko dana stizu svi oni tegra 4 tableti koji su najavljeni na computex-u i bice bolji od iPad-a 4 skoro svi. A posle toga izadje iPad 5 i zad im domaci. Ista prica je i sa snapdragonom i tegrom. Odnosno Apple je nVidia..
 
prosto mi je neverovatno da hvalite ios na tabletu,a da vam taj isti ios ne odgovara na telefonu...
 
Ja bih rekao da vecini smeta velicina iPhone-a,pre nego sistem...Ja sam licno sa 4s presao na n4 jer mi je ekran postao premali...:)
 
Isti slucaj i kod mene.
 
Preziveo bih velicinu ekrana na iphone 5 bez problema. Problem je u tome sto u mom slucaju ipad stoji kod kuce 99% vremena a telefon se nosa napolje (logicno :) ) te mi u tom slucaju smeta zatvorenost ios sistema. Kad sam napolju treba mi otvoreni pristup svemu na telefonu. Probao sam jailbrake i kupio sa cidije ifile (ili kako se vec zove) no sve je to krajnje komplikovano u odnosu na besplatni estrong explorer kod androida. Otg kabel je vise nego koristan kod android telefona dok kod iphonea usb adapter ne prima usb stickove (namerno blokirano od strane apple, radilo nekad). Sledece je kvalitet izrade kod iphone 5 (ljustenje boje kod crnog modela koji bi me interesovao) kao i generalna osetljivost na grebanje. Na kraju, za te pare mogu da se uzmu skoro dva dobra android telefona (sim free iphone) dok je ipad usaglasen sa cenama android tableta.

Eto meni to smeta :)
 
Ne o iphone-u !
 
Na osnovu visegodisnjeg iskustva sa tabletima (5 njih tacnije), mogu da kazem sledece :
1. Najvecu upotrebnu vrednost imaju tableti sa dijagonalom ekrana od 9.7'' ili 10''. Dakle to je definitivno idealna velicina ekrana. Prvo sam ima sgt 8.9, imao sam i nexusa 7, ali 10'' mi defitnivno mnogo vise odgovara. Nexus 7 mi je bio bukvalno neupotrebljiv.
2. Format ekrana 4:3 je idealan za drzanje u ruci, surf, knjige i slike. Format 16:9 je dobar za filmove i multitasking (ali ako je multiwindow), da je note 10.1 ima makar FHD rezoluciju, iPad 3 bi imao ozbiljnog konkurenta.
3. Stylus i dock su jako korisni, cak mislim da je stylus obavezan.
4. iPad je pretezak. Sramota je da bude 650g kad je xperia z 490g. Svako ko je istovremeno drzao oba tableta u ruci kaze da je razlika ogromna. Citao sam detaljnije o ovome, sa ovom tehnologijom koja danas postoji, kada bi apple napravio tablet kao sto je xperia z a da pritom zadrzi 11000mAh bateriju, tablet bi mogao da bude tezak 570g. Jos ako bi stavili onu novu generaciju baterije koja povecava kapacitet za 30%, mogao bi i 555g da bude.
5. iOS je bolji os za tablete i tu nema govora. Ako bi samsung napravio jos jednu generaciju note-a od 10'' koji bi imao makar FHD rezoluciju, onda iOS ne bi bio u prednosti zato sto note ima multiwindow podrsku a meni to bas znaci.
6. Uvek izadje neki bolji android tablet pre izlaska novog ipad-a. Evo sada za nekoliko dana stizu svi oni tegra 4 tableti koji su najavljeni na computex-u i bice bolji od iPad-a 4 skoro svi. A posle toga izadje iPad 5 i zad im domaci. Ista prica je i sa snapdragonom i tegrom. Odnosno Apple je nVidia..
Da dodam jos nesto, moja poenta je da nema boljeg tableta, jednostavno svako ce uzeti ono sto mu vise odgovara sem ako nije neki apple funboy i slicno. A ovo 6. sto sam rekao je jako bitno, ipad4 je bio najbolji za surf kada je izasao jer ima wifi mimo i dosta brz procesor, ali evo pre izlaska novog ipad-a pojavila se tegra 4 i surf na tegri 4 je mnogo brzi nego na ipad-u, po onome sto sam citao na netu od ljudi koji su vec radili review nekih tegra 4 tableta, kada se otvaraju sajtovi bez flesa razlika izmedju desktopa i tableta sa tegrom 4 se ne primecuje.
"Apple's A6 processor is speedy to be sure, but the Tegra 4 nuked it."
Dakle nije iPad najbolji tablet tokom cele godine :)
 
Poslednja izmena:
prosto mi je neverovatno da hvalite ios na tabletu,a da vam taj isti ios ne odgovara na telefonu...

Stvar je u tome da Android na telefonima radi odlično, dok su tableti problematični.

Ni jedan Android tablet ne radi fluidno, svi laguju, svi seckaju, stalno su prisutne te pauze koje odaju utisak kao da je tablet preopterećen i tu je apsolutno nebitno koji procesor i koliko rama taj tablet ima. Kod iOSa to nije slučaj, tamo čak i iPad 2 sa 256 mega rama i dual core procesorom na 1ghz pruža fluidno iskustvo i to teško da će promeniti i tegra 4.
 
Stvar je u tome da Android na telefonima radi odlično, dok su tableti problematični.

Ni jedan Android tablet ne radi fluidno, svi laguju, svi seckaju, stalno su prisutne te pauze koje odaju utisak kao da je tablet preopterećen i tu je apsolutno nebitno koji procesor i koliko rama taj tablet ima. Kod iOSa to nije slučaj, tamo čak i iPad 2 sa 256 mega rama i dual core procesorom na 1ghz pruža fluidno iskustvo i to teško da će promeniti i tegra 4.

Ovaj drugi stav je ključan i zbog tog razloga mi se mnogo više svidja šefov ipad nego moj asus memo pad.
Mislim da je ključ u odličnoj optimalizaciji OS-a
 
android na telefonima radi fluidno??ja ne znam na kojim to tako radi?android jednostavno nije fluidan os.Uvek je imao i uvek ce imati "kasnjenja"
 
Da, Android radi fluidno i postoje telefoni na kojima sve funkcionise.
 
@valdevit Naravno da radi fluidno. Informiši se malo.
 
android na telefonima radi fluidno??ja ne znam na kojim to tako radi?android jednostavno nije fluidan os.Uvek je imao i uvek ce imati "kasnjenja"

http://gizmodo.com/5973073/an-iphone-lovers-confession-i-switched-to-the-nexus-4-completely

Using the Nexus 4 with Android 4.2.1 is a pure pleasure when it comes to performance. I don't exactly know what Google has done with "Project Butter" in Jelly Bean, but the result is astonishing. In the past, Android felt laggy, sometimes even slow and responses to gestures didn't feel half as immediate as on iOS.

This has changed completely.

I'd say both platforms are at least even. In some cases, Android even feels a bit ahead of iOS 6. I especially got this impression when it comes to rapidly switching between apps – which I constantly do now – and scrolling through a huge number of more complex content. (I'm not talking just tables with text here.)

While Android still doesn't give you bouncing lists and scroll views – primarily, because Apple has a patent for this specific behavior – every transition between views has been reworked, polished and modernized. In most cases, it feels more modern, clean and up-to-date than its iOS counterpart.
 
Poslednja izmena:
nemam sta da se informisem,vec uzmem i probam.Android (1.5) sam imao odavno 1.galaxy i7500,pa sam onda imao desire z (2.x),a pored toga sam probao jos mnoge telefone i ni 1 nije radio fluidno.Ni jedan!

Imao sam par dana galaxy s3 i o toj fluidnosti bolje da ne pricam,jer je uopste nije ni bilo.Tek sa updatom se malo popravilo.

Jedino nisam probao Nexus najnoviji,al prethodni radi sasvim ok sto se tice fluidnosti.
 
Nazad
Vrh Dno