Šta je novo?

Osvezeni Vivax: TPC-7151

Blackeyed

Slavan
Učlanjen(a)
20.03.2007
Poruke
522
Poena
330
Gledao sam ovih dana da kupim model 7150 i naravno nigde ga nije bilo. Danas pogledam cenovnike i vidim da se pojavio za iste pare njegov naslednik TPC-7151.

Ono sto sam video na brzinu, rezolucija je dignuta na 1280x800 i baterija je sada malo jaca (3700 mAh)...
 
Vidim da su mu dodali i zadnju kameru. http://hr.vivax.com/VIVAX-tablet-TPC-7151-310.aspx

Lepo osveženje je nova rezolucija i ubacivanje kamere. Prethodni TPC-7150 sam kupio ženi i uglavnom smo zadovoljni performansama. Sasvim je dovoljno brz za osnovne funkcije jednog tableta. Ona ga koristi za surfovanje netom, Skajp, lagane igre tipa hidden object i sl. i za to je sasvim OK. Gurao bi dobro i multimediju, pa čak i neke 3D igre, ali za to mojoj žemi nije potreban, a ja imam svoj tablet. Ponekad se naš Vivax kao ukoči, npr. ako se prevuče onaj krug za otključavanja čim se pojavi pri startovanju, ali ako se sačeka nekoliko sekundi pre otkljulčavanja, sve bude OK. Najveće mana tog tableta je, kao što je dobro poznato, veoma slabo trajanje baterije. Krivac verovatno nije sama baterija, već poznata velika potrošnja Rockchipovog SoC-a. Baterija se puni po 4-5 sati, a drži 3-4 što je stvarno loše. Ta baterija je, ako se ne varam, od 3500 mAh, tako da povećanje na 3700 mAh kod novog modela verovatno neće doneti neki veliki napredak (još ako se uzme u obzir i veća rezolucija koja troši više energije). Jedini značajan napredak u trajanju baterije bi bio ako je unapređen SoC.

Sve u svemu - za cirka 95 evra mislim da je ovaj Vivax TPC-7151 odlična kupovina. Još uvek ljudi daju slične pare (tj. bacaju) na tablete sa rezolucijom 800x480 i sl. kod kojih su pikseli kao piksle, plus jednojezgarni procesori, RAM manji itd. Tako da ovaj tablet ispada sasvim dobra opcija za nekoga ko ne može da probije granicu od 100 evra.
Za sve koji bi želeli neku veću pouzdanost, bolje trajanje baterije itd, njima preporučujem svakako Asus MemoPad HD7 za cirka 150 evra. A ko bi hteo i još bolje od toga, a da bude i dalje tablet od 7", onda zna se šta je pravi izbor - čekamo novi Nexus 7 koji će koštati oko 250 evra kod nas.
 
Da li je hardware dovoljno snazan da tera tu rezolucju ?
 
Bez problema.
Performanse ovog tableta nikada nisu bile upitne. Problem je samo baterija da to isprati.
 
@star-duster
Po tvom mišljenju da li vredi dati 11000 din za ovaj novi TPC-7151 ili uzeti stari model TPC-7150 za 8100 din (nov ali sa 12 meseci garancije) ?
 
Uzmi stari ako ima za te novce, jer ovde nema toliko toga novog da opravda tu razliku u ceni ;).
 
Uglavnom se slažem s prethodnim komentarom, ali imam i par napomena. 8100 je odlična cena za ovaj tablet, tj. stari Vivax je verovatno nešto najbolje što može da se nađe za taj novac (oko 70 evra).
Tačno je i da novi model nema mnogo unapređenja u odnosu na stari. Ali ako ceniš oštrinu prikaza, onda je jedno unapređenje itekako bitno, a to je bolja rezolucija kod novog modela. Da se razumemo, i kod starog modela je oštrina prikaza sasvim dobra, ali će kod novog biti primetno bolja, sve će biti oštrije, lepše, a pikseli manje uočljivi. Ja imam istu tu 1280x800 rezoluciju na tabletu od 10", tako da verujem da na 7" izgleda zaista sjajno. (Nisam imao prilike da uživo vidim 1280x800 na toj dijagonali, samo sam video 1024x600 koju ima stari model.)

Uvek je teško donositi odluke za drugoga, jer je individualno šta kome treba i koliko novca može da izdvoji. Dakle, sam proceni - da li želiš oštriji prikaz koji ćeš platiti 3 hiljade dinara više, ili si ipak u poziciji da ti više znači ta ušteda u novcu. Po ostalim kriterijumima su ovi tableti skoro isti.
Ako ti se ne žuri, možeš da sačekaš da krenu ljudi da kupuju novi model i da javljaju svoje utiske po forumima.

Edit: Evo ga novi model za 10 hiljada: http://www.eklik.rs/VIVAX-tablet-TP...mania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
Sa tom cenom razlika između dva modela pada na ispod 2 hiljade dinara. Ja bih u tom slučaju svakako išao na skuplji model, bolja rezolucija mi uvek dosta znači (prednja kamera i slična sitna unapređenja nisu mnogo bitna).

Edit2: I još nešto - sa novim modelom imaćeš i dvogodišnju garanciju, a vidim da si za onu ponudu napisao da dobijaš 1 god. garancije na stari model (ineče, ne znam kako imaš samo 1 god. garancije, mislim da je sada 2 godine zakonska obaveza).
Dakle, moja preporuka ide ka novom modelu.
 
Poslednja izmena:
Hvala svima na odgovorima!

Video sam tu ponudu danas za 10K i sada sam baš u dilemi. Inače ovo za 8100 je u WinWin na akciji kao outlet stvar, tu stoji da je garanicija 12 meseci, nisam zvao da pitam što je to tako jer se još nisam odlučio.

Nažalost, u NS-u ga još nema fizički ni u jednoj radnji (može da se naruči, to nije problem), hteo sam da ga uzmem u ruke i vidim uživo kako to izgleda, još bi bilo bolje da budu oba pa da probam i jedan i drugi i odlučim.
 
A je l' moze da se ubaci neka baterija veceg kapaciteta?
 
@KAMIKAZE - Kod skoro pa svih tableta menjanje baterije nije moguće, kućišta su zaptivena i ne mogu se otvoriti, bar ne jednostavno u kućnim uslovima ili bez slanja proizvođaču. (Jedan od retkih izuzetaka je tablet Toshiba Thrive koji ja imam i kojem se lako menja baterija, čak već imam jednu rezervnu kupljenu da je ubacim kad originalna oslabi.)

@Blackeyed - ti "outlet" proizvodi su često roba bez ambalaže, zatim ona koja je bila izložena u radnji itd. Ne isplati se. Uzmi definitivno novi model, ako možeš da izdvojiš 10k.
 
Toga sam se i bojao, a taj Toshiba Thrive mi je preskup :S:

Moguce je da cu se pre odluciti za neki mali laptop sa qwerty tastaturom :type:
 
Toshiba Thrive je i zastareo tablet. Ja ga koristim jer ga imam već više od godinu i po dana, sada ga svakako ne bih kupio.
Inače, razmisli još jednom da li ti je mali laptop bolji izbor od tableta za tvoje potrebe. Ja bih sada sigurno izabrao tablet. Ako ti je tastatura bašneophodna, postoje i dodatne tastature za tablete.
Tržište tableta je u velikom zamahu, a netbookovi su gotovo sasvim nestali. To nije slučajno.
 
Tržište tableta je u velikom zamahu, a netbookovi su gotovo sasvim nestali. To nije slučajno.

Nestali su jeftini, skupih modela imaš koliko hoćeš ako imaš dovoljno novca. To je smao dokaz da je netbook pre svega korišćen za FB i YT a sad kad može na tabletu on još bolje a i više si in. Dakle nije to baš tako jednoznačno
 
Ako ti je tastatura bašneophodna, postoje i dodatne tastature za tablete.
Tržište tableta je u velikom zamahu, a netbookovi su gotovo sasvim nestali. To nije slučajno.


Hvala, dobro si me podsetio. Video sam te dodatne tastature za manje od 2,000 dinara, ali opet se postavlja pitanje trajanja baterije kod jeftinijih tableta. Cini mi se da bi neki mali laptop sa 6-cell baterijom imao duzu autonomiju, a mogao bih i da ubacim rezervnu ako je neophodno.
 
Nemoj onda da kupiš no-name tablet. Ako je tebe tablet od 7" dovoljno veliki, onda kupi Asus MeMo Pad HD7 za 18 hiljada dinara i imaćeš odličan tablet, sa baterijom koja drži i do 10 sati.
 
Nemoj onda da kupiš no-name tablet. Ako je tebe tablet od 7" dovoljno veliki, onda kupi Asus MeMo Pad HD7 za 18 hiljada dinara i imaćeš odličan tablet, sa baterijom koja drži i do 10 sati.

Ne izgleda lose taj Asus, ali mu je cena malo dalje od 100€ nego sto bih voleo :d

Gledao sam sad malo po netu, i nekako su mi se Prestigio i GoClever ispod 13,000 dinara izdvojili u prvi plan :type:
 
Ili - da se vratimo na temu - lepo kupi ovaj tablet iz naslova teme. Za 95 evra je odlična kupovina, a verovatno nije mnogo lošiji od ovih koje si naveo.
 
Naručio sam danas ovaj tablet iz eklik-a, sa dostavom me je izašao 10200 din. Pišem prve utiske ovde kada mi stigne...
 
Ili - da se vratimo na temu - lepo kupi ovaj tablet iz naslova teme. Za 95 evra je odlična kupovina, a verovatno nije mnogo lošiji od ovih koje si naveo.

Prestigio ima bateriju od 5000 mAh, a uz GoClever dolazi i tastatura, tako da mi se ovaj Vivax ni po cemu nije izvojio.


Naručio sam danas ovaj tablet iz eklik-a, sa dostavom me je izašao 10200 din. Pišem prve utiske ovde kada mi stigne...

Pisi i druge... :)
 
Stigao tablet.

Prvi utisci - prijatno sam iznenadjen onim brušenim aluminijumom na ledjima - lepo izgleda. Ekran je odličan, slika je jasna i oštra ali to je i ono što se očekuje od IPS. Ono što sam instalirao od igara lepo i tečno radi, nema seckanja...

Ne znam da li je kriva visoka rezolucija koja daje lepu sliku ali izgleda stvara probleme oko detekcije dodira ukolko je dugme na aplikaciji sitnije, npr. na google play-u često promašim ono "instaliraj". Stavio sam malo veće fontove pa je sada bolje, mislim nije ni ono strašno već sam primetio par puta da čekam da se nešto desi a ispadne da nisam ni pritisnuo taster. Ne znam kako da povećam tastaturu, prilično je sitna za moje pojmove.

Ovo mi je prvi JB tako da se još ne snalazim najbolje, u svakoj verziji OS-a su neke stvari rešavali drugačije ali dobro to će skontati tokom vremena.

Što se tiče memorije, tablet pokazuje slobodno oko 500 MB RAM-a i nešto preko 5GB na internoj kartici, čini mi se da je tako bilo i kod modela TPC-7150...

Ovo je bukvalno za sat-dva korišćenja, ćerkica ga je odmah prisvojila tako da nisam stigao ni da ga podesim kako treba....

Ajde da ga malo koristim pa da vidimo šta ću da kažem posle 7-10 dana,
 
U zdravlju da se služiš tabletom!
Što se veličine tastature tiče, ja koristim odličnu aplikaciju (tj. tastaturu) Perfect Keyboard Free, tamo ima raznoraznih podešavanja, pa može da se podešava i širina i visina dugmadi, razmak između njih itd. Preporučujem ti da probaš.
 
Hvala na preporuci, dobra tastatura.

Inače, da li ja tripujem ili ovaj JB 4.1.1 deluje haotično. Gledao sam 4.1.2 i on mi deluje mnogo bolje ovde ne mogu da nadjem ni kako da obrišem notifikacije, nema task managera...
 
mene samo zanima koliko drzi baterija pri konstantnom maltretiranju, - surf, filmovi, i po koja igra... i u zavisnosti od toga ga narucujem ili ne posto mi se ostale karakteristike svidjaju za tu cenu...? :)
 
Jel ima HDMI izlaz? na zvanicnom sajtu i it-svet pise da ima,na ostalim sajtovima nista o HDMI izlazu :trust:
 
Poslednja izmena:
mene samo zanima koliko drzi baterija pri konstantnom maltretiranju, - surf, filmovi, i po koja igra... i u zavisnosti od toga ga narucujem ili ne posto mi se ostale karakteristike svidjaju za tu cenu...? :)

Da ne ispadne da nisam hteo da odgovorim. Iskreno ne znam, nemam vremena da ga toliko korisitm u cugu ali ono sam video do sada da za oko 1,5 sat stalnog korišćenja ode oko 40% baterije, znači treba očekivati rezultat oko 3,5-4 sata.
 
U temi za prethodni Vivax 7150 bilo je nekih linkova gde je nadjen tajvanski parnjak, ti linkovi ne rade a zanimam me da li može naći i kako koji je clon/par ovom 7151 ?
 
Nisam valjda jos uvek jedini sa ovim tabletom?

Elem, Antutu pokazuje skor od 11714. Ovo sa malom particijom za podatke me opasno nervira, moram pod hitno naci nacin da ga root-ujem pa da ide i neki novi rom, valjda ce se nesto pojaviti tokom vremena.

Ima neki bug kad se radi sa settings...da li je do njega ili do OS-a, Kada pocnem da radim sa uklanjanjem aplikacija ili premestanjem na SD card oce da se smrzne i po 30-tak sekundi. U aplikacijama se ovo nikad ne desava i sve lepo i tecno radi ali ovo sam primetio vec par puta. Primetio sam da je problem izrazeniji sto ima manje prostora na ovih 500MB, kada padne ispod 100MB onda prmetno zeza settings.
Posto nije root-ovan ne mogu da kontrolisem sta sve dize u pozadini, a dize svasta, tako da dok to ne resim...

Problem je sto cerkica instalira brdo igrica i brzo pojede memoriju....
 
Nazad
Vrh Dno