Šta je novo?

Cooler Master V series

ko zna koje su ploche i koje grafike stavljali.
 
@Proday,

Samo treba obratiti paznju na potrosnju grafickih i uzeti u obzir koliko struje prodje kroz 6/8 pin konektore a koliko mora ploca dodatno da isporuci preko ekstendera.

Jer ako ploca mora da doda 50-60W svakoj grafickoj, to bi bilo havarija i sa 4 komada. Tako da je najsigurnije uzeti ekstendere koji nemaju izvedenu zicu za napajanje. Tako ce graficke vuci samo preko 6/8 pin konektora direktno iz napajanja a maticna ce svo to vreme biti hladna kao vesticina s*sa. :p

@OnTopic,

Zna CM sta se ceni i znaju kako se postupa sa svojm kupcima. :) Dugogodisnji sam i zadovoljni korisnik CM proizvoda i apsolutno su mi uvek izasli u susret, sta god je trebalo. O komunikaciji da ne govorim, uvek na nivou.

A to da li ce rudarenje (Bitcoin) potrajati, mislim da se ne trebate preterano brinuti oko toga jer je u tendenciji rasta i svaki dan se prikljuci xxxx novih rudara. Toliko se ukljucuje da visi nivo ne dozvoljava trziste grafickih (a i napajanja) jer ih je nestasica i to na svetskom nivou. Pratim i strane forume a pogotovo forume vezane za bitcoin, i definitivno se dize najveca buka oko napajanja jer jedna jaka BTC masina sa 4 gpu-a trosi ~1000W, gde je V1000 knap pa se vidim preporucuju dosta skuplja resenja(ax1200i i x-1250) ili spajanja 2-3 napajanja sto moze biti komplikovano i neprakticno.

Uglavnom, kad izbace to V1200, videce kolika ce im biti potraznja za tim napajanjem, pa bi mogli barem izbaciti neko V1500 u limitiranoj seriji (ili samo pre-order), to bi znacilo neutralisanje problema za napajanjem dokle god je ono u garanciji. Raj za nas rudare. cheers
 
P.S. Neko je ovde pomenuo da mu se čini da je overklok lakši i ceo sistem radi stabilnije a onda je dobio odgovor da je to samo privid. Koliko je ovo tačno da se zaista lakše overklokuje u u odnosu na neko drugo napajanje od 700 ili 850 W ? Ili je to zaista samo trip ?

To bih bio ja :D

Pravio sam paralelu izmedju OCZ napajanja od 600W koje sam posedovao malo duze pa sam nakon instaliranja V1000 stvarno imao osecaj da komponente bolje rade, konkretno samo stelovanje napona i odrzavanje istog mislim da je bilo bolje, jer su naravno i komponente kvalitetnije a i tehnologija izrade novija... Eto samo moj neki osecaj.

Inace podrzavam izbacivanje 1500+ V modela za kopace jer ce uvek biti neko ko "u cugu" uzima po 5-6 pa i 10 kartica i trebace mu najkvalitetniji i najpouzdaniji PSU sa dosta konektora naravno a mislim da to CM moze da pruzi (kao sto je i sa V1000 modelom).
 
Druze na kojoj ploci radi 6 karata provereno?! Znam dosta njih koji ni 5 nisu uspeli da poteraju ili su im crkavali random delovi na ploci posle par dana!!
Btw i od mene pohvale za Cm,citao sam par slucajeva kako su korisnicima izlazili u susret!

Asrock H61 btc naprimer. Ploca je namenski za to i pravljena.
 
Zahvaljujem za info,nisam znao da i toga ima!!
 
Slazemo se, sto da ne. CM je jedini koji pruza feedback i komunicira s korisnicima. Nama korisnicima to svakako puno znaci a to pomaze i vama nema razloga da iko ima ista protiv.

Sto Demios kaze, ranije niko nije kupovao jaka napajanja a zadnjih godinu dana je problem kupiti ista preko 850W jer ih nema u dovoljnim kolicinama. Nije potrebna ne znam koliko detaljna analiza da postoji potreba za jakim napajanjima vec neko vreme.
1500W ili 1600W sa 12x PCI-e kablovima bi mnogima resilo probleme. Mnogo je lakse pakovati rigove po 6 karata nego po 4, pogotovu onima koji imaju gomilu karata.

Za potraznju napajanja preko 850W si u pravu.Mi imamo neverovatne porudzbine za V850/1000W, tako da je i nama problem da u ovom momentu ispratimo potraznju.Situacija samo kod nas,EWE uveze 20 x V1000 20x 850 i sve prodato krajnim korisnicima za 3 dana.Veca je potraznja za HighEnd modelima nego za mainstream 500W.Potraznja je tolika da neke zemlje u EU i partneri porucuju neverovatnih 1000-5000 napajanja od 1KW.Cak neki koji asembliraju racunare prave bas BTC systeme.

V1200 bi trebalo da bez problema podrzi i pogura te sisteme za 6-VGA
 
Ne bas. V1200 nece imati dovoljno kablova i ipak nema dovoljno snage za 6 jakih grafika tipa 280x koliko god da im ustinemo na naponu a da ne pricamo o tome da napajanje nece imati lufta. Bez obzira na kvalitet, niko od nas ne zeli da sili HW na 100% opterecenosti. Zato smo i spomenuli 1500 i 1600W napajanja s vise kablova.
Svakako ocekujemo V1200 s nestrpljenjem, steta sto ih nije jos ranije bilo.
 
V1200 će biti adekvatan za sisteme sa 4x280X ili 4x290(X). Ako sam dobro uočio ima 6x(2x8pin) što može da posluži za veći broj kartica manje snage ali takvi sistemi su nepraktični i iz drugih razloga (lokalno zagrevanje kartica, ploča sa 6 pcie slotova, ekstenderi....)
 
drugaru za 4x290 undervoltovane nije dovoljno seasonic 1250w, tako da, sumnjam da ce v1200 tu neshto da promeni drastichnije.
za tu akciju mora 1500+ ili dva napajanja.

zamerio bih kod V serije shto se dva 2+6 pinska konektora za grafike spajaju u jedan 6 pinac koji ide u napajanje.
to je po meni u nekim zahtevnijim uslovima slaba tachka i moze doci do oshtecenja u vidu pregrevanja i topljenja konektora.
bilo bi ful da je se to malo bolje odradi, kao npr kod seasonic xm serije gde je taj broj duplo veci.
takodjer, na nekim v1000 se chuje blagi coilwhine pod opterecenjem.
 
Lapsus calami, 'teo sam da napišem 4x280X i 3x290(X), ispraviću.

Što se tiče ostatka tvog posta on je na mestu ali ne znam jesi obratio pažnju da 8pin konektor ustvari poseduje dodatne provodnike za masu (a.k.a. povratne provodnike), dakle poprečni presek provodnika koji napaja karticu ostaje ne promenjen. Pošto sve to i onako završava na jednom rejlu mnogo je bitnije kakav je poprečni presek tih provodnika i kako su terminisani (stopice, kleme, krimpovanje...) Jer džaba više provodnika ako je kvalitet kabla loš (podrazumevam loš kvalitet licnastog provodnika) i ako su kablovi lose terminisani (loš kontakt, mala kontaktna površina...).

EDIT:

Stativa, moderatori nemaju mogućnost moderacije u ovom forumu :d
 
Poslednja izmena:
coilwhine nisam primetio ali ih nisam maksimalno opteretio, 3x280X koliko sam kačio nije proizvodilo zavijanje osim ako nije jako tiho pa da ne čujem zbog buke ventilatora.
 
Poslednja izmena:
aaa....nisam ti razumeo ovaj prvi deo sa konektorima, i povratnim provodnicima.
htedoh reci da smatram da je slaba tachka taj 6 pinac kojim se pcie kabl, koji nosi dva 6+2 za grafike, kachi u napajanje.
u teoriji preko 8 pinca ide ~150w, to u prevodu znachi 300w preko tog jedno 6 pinca.
ne znam kako da je krimpovano, ako neko natakari npr r9 290(x) kartu na vodeno i malko je klokne, ima da shiba i preko tih 300W lagano, i napravice karambol, poprilichno sam siguran u to.
to naravno pod pretpostavkom da se grafichka poveze na jedan pcie kabl.
nisam nikakav elektronichar, ali koliko ja znam, strada deo veze koji je najslabiji, uska zica, slabi kontakti i sl tj najslabija karika....zato i postoje osigurachi u kucnim instalcijama.
a u ovom sluchaju, po meni, taj deo je najslabije mesto, em je konektor u pitanju, em pichi puno struje preko njega.

imam ih 5 komada (v1000), znam o chemu proicham.
u kucnoj mashini mi je jedan, nije opterecn ni sa 200w i on je ful silent, od ostala 4, a svaki od njih vozi undervoltovane 4 x 280x (950mhz @1025mv),
chuju se mozda 2 ili 3, nisam preterano obracao paznju jer nije mi ni toliko bitno, trenutno ne smetaju nikome :D
ali definiitvno proizvode neki visok i pomalo iritantan zvuk (nije vent).
uostalom, nisam jedini koji je to primetio.

mozda na coinwhine ima uticaja i kvalitet struje, produznog kabla, primerka/serije napajanja, ko zna....mozda pishte svi pod hevi loadom, ali ja nisam bash obratio paznju, da budem iskren.
 
Poslednja izmena:
Još jednom, rezon ti je na mestu. Ja sam, izgleda nevešto, hteo da kažem sledeće:

Nije od suštinskog značaja to da li postoji jedan konektor ili više njih, jedna žica ili više žica već da je ključno da ukupni poprečni presek provodnika bude dovoljan i da ti provodnici budu propisno terminirani.

Pošto si me zaintrigirao, a to mi je struka, analizirao sam malo ovo o čemu pričamo. Krećem od pretpostavke da su korišćeni AWG 16 kablovi ali ću se osvrnuti i na mogućnost da se koriste AWG 18. Dakle, AWG 16 ima poprečni presek od 1.31mm². PCIe konektor sadrži (bilo 6-pinski, bilo 8-pinski) 3 provodnika sa ovakvom žicom pa je to u zbiru 3,93mm². Grubo se može uzeti da provodnik toleriše struju od 10A/mm².

AWG 16: 3.93mm² x 10A/mm² x 12V = 471W.

AWG 18: 2.47mm² x 10A/mm² x 12V = 296W.

Dakle kungfu napajanja i ona nešto bolja od njih koja koriste AWG 18 kablove su no-no za R9 290.

Ovaj moj edukovani osvrt se odnosi na same kablove pa bi sad trebalo analizirati i konektore i njihovu terminaciju ali to je previše za ovaj post.
 
mozda na coinwhine ima uticaja i kvalitet struje, produznog kabla, primerka/serije napajanja, ko zna....mozda pishte svi pod hevi loadom, ali ja nisam bash obratio paznju, da budem iskren.

Sve što napišeš primam kznanju, ali takođe pripovedam iz ličnog iskustva. U mašini imam V1000 koji nije opterećen sa više od 300-400W i nisam imao prilike da čujem coinwhine. Rigovi koji rudare (4 komada) imaju po tri R9 280X karte i nisam uočio coinwhine. Dakle ne osporavam već samo navodim svoje iskustvo.
 
^PDV na 40%?? :d
 
@paradigma
ok sve to shto kazesh, samo koliko ja znam, niko se do sada nije zalio na istopljene kablove, vez su iskljuchivo goreli/topili se konektori.
a o njima smo i zapocheli polemiku konto v1000 i 2x8 pin na 1x6pin odnosno ovog poslednjeg kao najslabije karike.

shto se tiche coilwhine, nisam neki inache ful silent fan, tako da nije to neshto shto se mikronski chuje, ili neshto shto chujem samo ja.
i to se chuje samo sa 4 x 280x

@mige
kasnish, vec smo to komentarisali u hw za kopanje :D
 
Nesporim, samo ti tvrdim da i dvopinski konektor može da zameni 8 pinski ako je dobro dimenzionisan i ako je spoj propisno odrađen. Ako je konektor fizički većih dimenzija to mu sigurno samo može pomoći ali se ne sme dozvoliti da na spoju temperatura poraste u odnosu na provodnik. Slažem se sa tobom da to jeste slaba tačka.

Takođe za coinwhine insistiram na svom slučaju da ne bude kako se to dešava u svim situacijama. 4 x 280X je previše za V1000, ali to ne amnestira zavojnice ili VF trafo ako se pod opterećenjem čuju.
 
Poslednja izmena:
mani ti to.
u teoriji moze i preko zice debljine kao prst lupam 100kw, ali prichamo sada o konkretno coolermaster v1000 koja imaju dizajnirane konektore kako imaju.

za ovo drugo sam pisao tamo u hw za kopanje.
 
Neću više da gnjavim, dovoljno sam napisao i rekao na ovu temu ali moram te još jednom podsetiti da 6pinac i 8pinac imaju jednak broj pinova koji služe za napajanje, razlikuju se samo u broju povratnih provodnika. Termin povratni provodnik je naš naziv za masu odnosno ground (engleski naziv).
 
Nesporim, samo ti tvrdim da i dvopinski konektor može da zameni 8 pinski ako je dobro dimenzionisan i ako je spoj propisno odrađen. Ako je konektor fizički većih dimenzija to mu sigurno samo može pomoći ali se ne sme dozvoliti da na spoju temperatura poraste u odnosu na provodnik. Slažem se sa tobom da to jeste slaba tačka.

Takođe za coinwhine insistiram na svom slučaju da ne bude kako se to dešava u svim situacijama. 4 x 280X je previše za V1000, ali to ne amnestira zavojnice ili VF trafo ako se pod opterećenjem čuju.

Svako ko je primetio(ima) problem sa "coilwhine" neka navede ovde koji model V serije koristi i konfiguraciju celog sistema, kako bi mogli da proverimo dalje.
 
Svako ko je primetio(ima) problem sa "coilwhine" neka navede ovde koji model V serije koristi i konfiguraciju celog sistema, kako bi mogli da proverimo dalje.

Deluje mi kao da niste ispratili prepisku između mene i demiosa. On ima problem sa coinwhine-om i naveo je model i okolnosti, a ja sam izneo svoj slučaj gde koristim V1000 kako za lični računar tako i za mining rigove i nemam problem sa coilwhine-om.
 
Zanimljivo :)

EWE ce sa sledecom porudzbinom imati samo 4 komada V1000,tako da je za nestasicu u pravu.Pretpostavljamo da ce ova 4 komada otici za Monitor,Duocm,Atom... ako neko zeli u napred da se osigura i poruci neka pokusa preko njih.

Ih 4 komada...da je u pitanju 40 vredelo bi pokušati sa rezervacijom, sa 4 (što je smešna cifra) mislim da ne vredi jer je već rezervisano sigurno :).

Da li je moguće da Ewe samo 4 komada može da dobije? Baš me zanima koja je mesečna proizvodnja CM V1000 napajanja, da li će ogromna potražnja naterati da bar malo više naprave?
 
Deluje mi kao da niste ispratili prepisku između mene i demiosa. On ima problem sa coinwhine-om i naveo je model i okolnosti, a ja sam izneo svoj slučaj gde koristim V1000 kako za lični računar tako i za mining rigove i nemam problem sa coilwhine-om.

Da , u pravu si :)

Videce demios a i ostali , pa ko ima problema moze nam poslati opis i konfiguraciju.moze i na PP.
 
nije neki problem trenutno, i nije to tako buchno, niti bi mi se isplatilo da ga neshto sada reklamiram.
chuju se neki ili svi, nisam rekoh, obratio neshto paznju, i to kad rade 4x 280x undervoltovane i underklokovane (optereceno sa ~750w).
moje v1000 koje je u kompu, pored mene na 50cm od glave, se ne chuje, ali nije ni optereceno.
kako god, mene je napajanje za 175e (koliko sam ih placao pre NG-e) odushevilo i pored ovih mana (whine i pcie modularni kabl).
 
Poslednja izmena:
Joj vidi rudara, pa se pitam sto ne mogu da nabavim jos jednu 280X. Ja mogu da dam moje iskustvo sa V700, i ono je jednom recju opisano kao savrsenstvo :) Meni je bar kompletno ne cujno cak i kad naslonim uho na njega. Hladno kao spricer :D Do duse nije da sam ga opteretio, ali mi je skinulo dobrih 500 dinara sa racuna za struju. Imao sam LC Power 600W pre njega na mojoj AMD masini sa Phenom II 955 na 4,2GHz i 6950 grafom. Znaci ipak vredi 80+ Gold sertifikat. Po mom misljenju je vredlo svih 15650 dinara koliko sam dao za njega :)
 
To napajanje je tezak overkill za tvoju masinu i po snazi i po odnosu vrednost istog/vrednost racunara, ali ok, merak nema cenu :)
 
Ja bi uzo jedno za rezervu. Ali to izgleda tek sa proleca...
 
@paradigma
ok sve to shto kazesh, samo koliko ja znam, niko se do sada nije zalio na istopljene kablove, vez su iskljuchivo goreli/topili se konektori.
a o njima smo i zapocheli polemiku konto v1000 i 2x8 pin na 1x6pin odnosno ovog poslednjeg kao najslabije karike.

Malo kasnim, a i nije CM V u pitanju, ali cenim da se može u velikoj meri odnositi i na V seriju - meni su se istopili kablovi na Seasonicu X-850 koji, ako se ne varam, ima iste modularne kablove kao i CM V - bila je nakačena jedna 7970 DC2 (non-top) sa svoja 2x8pin konektora na jedan onaj trakasti koji se završava na 1x6pin modularnom konektoru u PSU gde je i nastao problem. Zato sam i odustao od V1000 i uzeo X-1250 koji ima razdvojene vodove za svaki PCIe konektor sa 2x6pin na PSU delu.
 
Nazad
Vrh Dno