Šta je novo?

SBB D3i Platforma iskustva

Da nemas slucajno LG LCD?
 
Znam da su se neki vlasnici LG lcd-ova zalili na cudne probleme, i to ne samo na D3i vec i na D3, pa reko da nije nesto slicno, ali ocito nije.
Ne znam da li jos imas tih problema, ako ti nesto znaci, kod mene ih trenutno nema niti sam tako nesto ikada primetio (a siguran sam da bih). Opet, nismo kod istog provajdera pa je pitanje koliko ti je bitno kakva je trenutno situacija kod mene...
 
Hmmm sad tek cuh ovo za LCD lg...
Imam i ja slicne probleme , dosta manje, bas to sto pominjes za mrezu kad gledam tenis HD.
Cak mi je na obicnoj kablovskoj slika ocajna, SD nije losa.
 
Mislim da se to vidi na svim HD kanalima, ali se najviše vidi na sportskim kanalima, gde ima dosta neba, trave i ostalih velikih površina gde se najlakše primećuje to kratko zamućenje.

S obzirom da se ponavlja u jednakim vremenskim intervalima, otprilike po jedan treptaj u trajanju od 1-2 frejma svake sekunde, sekunde i po možda, sve mi to smrdi na nuspojavu nekakvog baferovanja u pozadini ili tako nešto.

Možda Angelos ili neko upućeniji može da rasvetli ovu misteriju.
 
To nema veze sa baferovanjem nego slika "pulsira" jer koriste ocajan h.264 enkoder i kratak GOP (group of pictures). Razlika izmedju kvalitetnog I frejma, kasnijih B (bidirekcionalnih) frejmova koji su uvek manjeg kvaliteta je u ovom slucaju ogromna, zato se i vidi ta razlika tj. pulsiranje. Kada bih imao originalan stream koji enkoduju mogao bih i bolje da proucim ali lako se da zakljuciti da koriste ili los enkoder, ili koriste normalan enkoder ali neki ultrafast setting gde je cilj brzina a ne kvalitet. Brzina je cilj iz prostog razloga jer imaju gomilu kanala da enkoduju. Razlika izmedju enkodera koji se korsiti za RTS HD na DVB-T2 i ovo sto SjBB koristi je nebo i zemlja a RTS HD jos koristi prilicno niskih 6 mbps. Tamo nema pulsiranja.
 
Sta mislite da je bolje (ko je koristio) d3i ili ts iptv?
 
ja mislim da je bolji iptv, mada nisam video d3i, zbog stanja danasnjeg interneta kao i unicast-a.
 
To nema veze sa baferovanjem nego slika "pulsira" jer koriste ocajan h.264 enkoder i kratak GOP (group of pictures). Razlika izmedju kvalitetnog I frejma, kasnijih B (bidirekcionalnih) frejmova koji su uvek manjeg kvaliteta je u ovom slucaju ogromna, zato se i vidi ta razlika tj. pulsiranje. Kada bih imao originalan stream koji enkoduju mogao bih i bolje da proucim ali lako se da zakljuciti da koriste ili los enkoder, ili koriste normalan enkoder ali neki ultrafast setting gde je cilj brzina a ne kvalitet. Brzina je cilj iz prostog razloga jer imaju gomilu kanala da enkoduju. Razlika izmedju enkodera koji se korsiti za RTS HD na DVB-T2 i ovo sto SjBB koristi je nebo i zemlja a RTS HD jos koristi prilicno niskih 6 mbps. Tamo nema pulsiranja.

Hvala na odgovoru.

Teško da će oni onda bilo šta tu da menjaju, osim da sve kanale prebace na D3 strimove, pošto još uvek ima kanala koji ih koriste.

Misliš li da ima nade da se ovaj servis vremenom "utegne" da radi sve barem pristojno, u smislu da se prebace na neki efikasniji enkoder ili podešavanja?

Ja sam se baš ponadao da će ovo konačno da valja, jer sam čitao da koriste x264 umesto mpeg-a koji koristi lelekom IPTV, a zna se da je x264 efikasniji od mpeg-a, pogotovo u 1080 rezoluciji... međutim cvrc izgleda.

Sve u svemu, danas sam otišao do poslovnice po novi stb, gde su mi rekli između ostalog da će uskoro da uvedu mogućnost uzimanja dodatnih risivera za 256 din po komadu, a paketi koji se uplate moći će da se gledaju na svim STB-ovima, a ne samo na onom "glavnom", kao što je slučaj s IKOM-om.

Dakle, to drastično menja situaciju po pitanju isplativosti, ali opet ostaje problem nedovoljnog kvaliteta slike, jer kad gledam neki sport, gde ima dosta "velikih površina", (trava, šljaka), to pulsiranje čini te kanale negledljivim. Na ostalim kanalima se uglavnom ređe primećuje zbog drugačijeg sadržaja, ali to opet nije to.

RTS HD je za 3 klase bolji na IKOM-u (uveli pre koju nedelju RTS HD i Dorcel HD, ali ko zna kada će izbaciti pravi hd paket u ponudu, znam samo da neće skoro) nego na D3i.

Sve nešto izgleda da CS nema alternativu u mom slučaju, tj. da ću izgleda morati da pljusnem lovu za dobru opremu, pa da gledam TV ko' čovek i ne makljam se više ni sa jednim našim provajderom.
 
Rekli su cini mi se jednom da jos poboljsavaju tu platformu, posle zamerki po forumima na nedovoljan fps, prebacili su vecinu kanala sa d3go strimova (25p nedovoljnih za live prenose) na 25i mbaff (tip interlejsinga zasluzan za tecniju, 50hz sliku) tako da nikad ne reci nikad ali opet pricamo o SjBB, oni su i dosad uvek gledali da uloze najmanje moguce a da naplate najvise sto mogu tako da sumnjam, njihovo opravdanje ce za kvalitet verovatno biti, sta fali slici, dovoljno je dobra najsirem sloju korisnika.

Nemam pojma da li mogu da izmene neka podesavanja za bolji kvalitet, treba tu dosta hardvera jer ako znamo da ima sve ukupno preko 150 (?) kanala tu treba dosta masina koje to enkoduju u realnom vremenu, e sad, posto za d3i varijantu znam da su koristili HLS striming onda znas da tu postoje i oni slabiji strimovi sa nizom rezolucijom i bitrate-om. Znam da ih je na d3go bilo bar 4-5 razlicitih strimova raznog kvaliteta. E pa i to treba enkodovati ako kojim slucajem korisnikova konekcija oslabi. Moja neka laicka pretpostavka je da jedan server kodira vise strimova odjednom i naravno da onda brzina mora da bude ispred kvaliteta. Sve je to skupo a kao sto rekoh, SBB nije neko ko ce da se polomi da poboljsa uslugu sve dok im ljudi to placaju.

Nisam video telekomov iptv pa ne mogu da kazem, cuo sam ranije da oni koriste mpeg2 za sd a h.264 za HD, d3i koristi valjda H.264 za sve ali je to ista platforma kao d3go tj. apple HLS striming samo sto su odvojeni strimovi za vecinu kanala. Ipak telekomov servis je pravi IPTV a d3i je OTT, tj. koristis postojecu konekciju koju delis sa ostalim aplikacijama, recimo cim pocnes da uploadujes punom brzinom sa utorrentom, slika i zvuk pocnu da seckaju.

Ovo nije jedini problem sa kvalitetom, recimo gledao sam neki tenis ranije i recimo enkoder uopste ne moze da izadje na kraj sa velikim, ravnim, jednobojnim povrsinama iza ledja tenisera kada ide krupan kadar dok recimo servira, umesto da bude sve ispeglano i uniformno mnogo puta sam video da ima toliko krupnih blokova (kvadrata) koji konstantno "igraju" i trepere sto je odlika losijih enkodera i podesavanja. Iz dosadasnjeg iskustva, najgori kvalitet je uvek za fudbal. Ako nema pokreta vidis teksturu trave, cim pocnu da trce izgube se detalji. Tu se najvise vidi manjkavost platforme koju koriste.

Koliko citam ni za CS nije vise tako bajna situacija kao nekad, sve cine da razbiju deljenje i uvode nove zastite itd. Oko toga sigurno moze neko drugi bolje da ti kaze.
 
Ovo nije jedini problem sa kvalitetom, recimo gledao sam neki tenis ranije i recimo enkoder uopste ne moze da izadje na kraj sa velikim, ravnim, jednobojnim povrsinama iza ledja tenisera kada ide krupan kadar dok recimo servira, umesto da bude sve ispeglano i uniformno mnogo puta sam video da ima toliko krupnih blokova (kvadrata) koji konstantno "igraju" i trepere sto je odlika losijih enkodera i podesavanja. Iz dosadasnjeg iskustva, najgori kvalitet je uvek za fudbal. Ako nema pokreta vidis teksturu trave, cim pocnu da trce izgube se detalji. Tu se najvise vidi manjkavost platforme koju koriste.

Baš to mi najviše i smeta, jer se na većini kanala jedva primećuje ono "pulsiranje", ali tenis i fudbal... ma katastrofa. Pa maltene mi bolje izgleda IKOM-ov sd, samo zato što je slika manje više uniformna šta god bilo na ekranu, dok ovde čas oštra slika, čas mutna, bez detalja i s gomilom artefakata, a to više odvlači pažnju.

Generalno, IKOM-ovi SD kanali su za klasu bolji od SD kanala na D3i, isto tako je i IKOM-ov RTS HD za dve klase bolji od D3i, ali IKOM je nedavno izbacio samo RTS HD i Dorcel HD (i to bez ikakve najave, vesti na sajtu, ma ništa) i ko zna kad će da počnu s formiranjem krštenog HD paketa. Pričao sam s više zaposlenih, što iz korisničke službe, što s terencima koje sam nahvatao, ali svi mi samo odmahuju glavom i govore: "Ne verujem da će to skoro, sigurno ništa pre nove godine", a s poslednjim terencem sam pričao pre par nedelja i isto to mi je rekao.

Koliko citam ni za CS nije vise tako bajna situacija kao nekad, sve cine da razbiju deljenje i uvode nove zastite itd. Oko toga sigurno moze neko drugi bolje da ti kaze.

Pa ni ja ne znam šta ću i kako ću... ili da čekam da se IKOM smiluje i uvede HD paket u ponudu (ima da se načekam) ili da se igram s CS-om (skupa igračka).

IPTV mi ne igra ulogu jer nema foxova i sport klubova, a ovaj D3i moram da plaćam 1500 dinara samo za HD kanale koji pritom i nisu baš na zadovoljavajućem kvalitetu.

Mogu i SjBB da čekam da se smiluje i utegne sve, ali i tu ću da se načekam.

A baksuz sam najveći jer živim u ulici gde su sve kuće i gde je IKOM zauzeo sve bandere. Par ulica iznad i ispod moje je IKOM, a svuda okolo je SjBB, ali oni ne mogu da se dovuku do mene (iako su mi rekli da je maltene cela ulica slala zahtev za uvođenje sbb-a) zato što je IKOM zauzeo sve bandere, tako da oni kao nemaju uslova da postave njihovo šta treba... ili je to još jedan od dogovora provajdera tipa: "Ja ću tebe da pustim ovde, a ti mene ne diraj ovde i svi zadovoljni"... osim korisnika.

Ybt. na NBG-u i Kosi se razbacuju optikom, a kod mene (Jerković - TC Stadion) ni ADSL ne može da tera iznad 20 Mbps (tako mi rekli u lelekomu), a optiku mogu samo da sanjam, tj. da pljusnem masne pare samo da se dovuče oprema do mene (pretpostavljam da bar to može, nisam pitao :d)

Ne znam više ni ku'ću ni kako ću... :wall:

Da li je moguće da u ovoj zemlji čovek ne može sebi da organizuje da gleda HD kanale ko' čovek?
 
Poslednja izmena:
Sve je tako kako si rekao, kako god okrenes korisnik uvek na*ebe sa ovakvim domacim pruzaocima telekomunikacionih usluga.

A sta sad IKOM ima od HD kanala, samo ta dva? Jel to digitalna ponuda?
 
Ma da, ali oni nude samo buđave kaon risivere, koje ne bih ni najgorem neprijatelju preporučio, tako da oni ne mogu s njima da se gledaju.

Doduše, počeli su da dele conax module, pa sam ja maznuo jedan zbog nekih kanala koji su bili u osnovnoj ponudi, a sada su u nekoj plus ponudi, koja se ne plaća, ali ne može da šljaka bez conaxa ili kaona.

Ja idem direktno u TV, pošto on ima dvbc tjuner... pre koju nedelju uzeo da apdejtujem kanale, da vidim koji se novi pink pojavio kog neću da gledam... :d kad ono RTS HD i Dorcel HD!

Nigde nikakve najave niti bilo šta slično.

Pretpostavio sam da je to neka experimentalna faza, gde testiraju šta i kako mogu s postojećom infrastrukturom, jer njih trenutno mogu da gledaju samo oni koji imaju dvbc tjunere.

Sreo sam pre par nedelja jednog njihovog terenca i pitao ga šta se dešava, je l' to kreće priprema za izbacivanje HD paketa u ponudu, a odgovor je bio da neće to skoro.

Kaže da im je negde infrastruktura ok, negde nije, ali da verovatno neće pre kraja godine uvoditi još neki kanal... što znači da ko zna kada će to konačno da se desi.
 
Poslednja izmena:
Ovo sa doplatom od 256 din menja stvar nabolje jer zbog toga sam i vratio opremu. E sad sto se tice kvaliteta nadam se da je bolji nego prosle godine. Nadam se da ce mojih 15/1 ili eventualno povecanje na 20/1 biti dovoljno za kvalitetnu sliku. Jedino bi onda bio problem pad brzine download-a.
Nego Kobayashi Maru interesuje da li ti nisu pravili problem sto si ponovo potpisivao ugovor?
A to sto nemoze da se menja kablovski operater kao npr internet je za posebnu temu.
 
Poslednja izmena:
Nisu, pošto sam prvi put uzeo na kevu i sebe dva komada, a sada sam uzeo na ćaleta.

Kad sam otišao u korisnički servis da mi zamene STB, pitao sam ga kad će to zvanično da krene s doplatom od 256 din za dodatni risiver, kao i hbo, cinemax itd... on mi kaže da je to već trebalo da krene i da ne zna tačno.

Ja sam mu na to odgovorio da ne znam šta onda da radim, da ne bih da zadržim opremu i rizikujem, a da oni to odrade tek za 6 meseci godinu dana.

Pritom sam mu pomenui da bih mogao da uzimam tako na druga imena samo u nedogled na probu, pošto nije vezan za adresu, već za jmbg, ali da mi je malo bezveze to da radim, a on je samo slegao ramena i polu-zagonetno se nasmejao, tako mi je indirektno odgovorio da to opušteno može da se izvede.

Mislim, ja ću im verovatno vratiti opremu ako do isteka mesec dana to ne krene, a verovatno neće. Mogao bih onda da izređam celu bližnju i dalju rodbinu, ali mi je nekako bedak to da radim.

Ali definitivno je moguće da se čovek tako šlepa koji mesec više.

Mislim, ako oni žele da ja zadržim opremu, moraće da uvedu sve to, kao i da utegnu taj enkoder da nema tog zamućenja slike, što sumnjam da će se uskoro desiti, najviše zato što nema mnogo takvih picajzli kao što sam ja, većina korisnika je zadovoljna i ovim, pa zbog čega bi se oni cimali da unapređuju bilo šta i troše lovu i resurse, ako i ovako mogu da šišaju ovce.

Šaltam sad napred nazad hd kanale s D3i i te iste kanale, ali SD na IKOM-u, gde je slika, iako niže rezolucije i samim tim i mutnija, barem je kvalitet konzistentan i ima dosta manje artefakata, dok na D3i upadaju ti očajni frejmovi i drastično kvare doživljaj, bukvalno se svake sekunde, sekunde ipo raspadne slika, a to može svako da primeti ako se zagleda dublje, ali imalo iskusnijim očima to mnogo više smeta.
 
Nemoj da se brines nisi jedina picajzla na ovom forumu :d.
 
Ali koliko god picajzli bilo, ne samo na ovom forumu, već i u celoj državi, (i da im svi kukaju) bojim se da ni to neće biti dovoljno za SjBB da reaguje i ispegla da sve šljaka kako treba i za korisnike, a ne samo za njih.
 
Uzeo bi ovih dana da probam ovaj servis posto imam iptv a hteo bi da imam sport klub kanale i jos neke kojih nema u ponudi kod iptv.
Znaci ovaka je situacija brzina neta je 17/1 kako najlakse da povezem da imam internet u sobi gde mi se nalazi tv a da ne provlacim kabel od rutera (TP-LINK WR1043ND) sta da uzmem od AP/Rutera???
 
Hvala.
Kakva je situacija sad da li se isplati uzimati d3i?
 
Hvala.
Kakva je situacija sad da li se isplati uzimati d3i?

Zavisi sta ocekujes i kakve alternative imas. Ako mozes i imas volje da se bavis satelitskom televizijom i popularnim metodama dobavljanja besplatnog pristupa kanalima, to ce svakako dati najbolji kvalitet slike. U odnosu na ostale metode, d3i je sasvim konkurentan, pod uslovom da imas koliko toliko stabilan internet. Slika je solidnog kvaliteta, za mene licno iznenadjujuce dobra obzirom na protok koji zahteva. SD kanali na D3i su uglavnom bolji nego na mojoj digitalnoj kablovskoj (sto i nije bilo tesko obzirom da je Radijus Vektor cist kriminal). Danas sam odgledao i sat-dva IPTV-a koji daje telekom i mirne duse mogu da preporucim d3i pre nego iptv. HD kanali su ok, ali nemaju onaj vau efekat koji bi trebalo, jednostavno je premali bit rate jer SBB verovatno nije hteo da podigne potreban protok preko 5 Mbps da ne bi odbijao potencijalne musterije.
Na kraju krajeva, uzmes, probas, ako ti ne odgovara, vratis.
 
Tako ce i biti!
 
HD kanali su ok, ali nemaju onaj vau efekat koji bi trebalo, jednostavno je premali bit rate jer SBB verovatno nije hteo da podigne potreban protok preko 5 Mbps da ne bi odbijao potencijalne musterije.
Na kraju krajeva, uzmes, probas, ako ti ne odgovara, vratis.

Zbog toga im i vraćam opremu. Odbili su jednu potencijalnu mušteriju... ali nažalost, bole njih uvo za mene. :d

Imam fore da im vratim opremu do 22. maja, ali ću to verovatno i ranije uraditi, s obzirom da opet više gledam Ikomov-e SD kanale nego d3i. Više artefakta imam na HD kanalima na D3i, nego na SD kanalima na Ikomu.

Da bar HD kanale puštaju s većim bitrejtom, onda bi ovi sa slabim netom mogli da gledaju sd kanale, a ovi s malo jačim HD kanale kako valja, a net paketi sve brži i brži.
 
Poslednja izmena:
Evo danas sam ukljucio d3i i meni je sve ok!
Posto imam i iptv cini mi se da je lepsa slika na d3i.
Jos me nesto zanima a to nisam uspeo da prokuzim kako se vracaju emisije koje nisam pogledao?
 
Pritisnes info, pa strelicom ulevo prelistas emisije i kad nadjes koju hoces da gledas pritisnes ok pa "gledaj ispocetka"
Premotavanje, pauziranje, play, stop ide putem tastera pri vrhu daljinca.
Vodi racuna da nemaju svi kanali ovu opciju.
 
Poslednja izmena:
Moram sa da restartujem uredjaj posto nisam imao tu opciju.
Sad radi bez problema.
Ja sam zadovoljan sa ovim servisom.
 
Nazad
Vrh Dno