Šta je novo?

Da li vredi "pojačati" laptop sa RAM memorijom?

nebojsa999

Slavan
Učlanjen(a)
06.10.2007
Poruke
129
Poena
319
Koristim Acer Extensa 5630 laptop (Intel Core2Duo T5800, Intel PM45 chipset, ATI Radeon 3470M, 2GB DDR2-PC25300S 667MHz Single Channel)

Treba mi realno za osnovne stvari (internet, office, muzika, HD filmovi i slično).
Solidno radi (sa obzirom na konfiguraciju i godište, ali bi hteo da ga malo "osvežim".

Da li vredi da kupim još 2GB DDR2 ili, ukoliko je moguće, stavim "jaču" memoriju? (možda DDR3?)
Da li može DDR3 na moju matičnu ploču PM45?
Da li bi se to odrazilo na performanse u Windows-u 7?
Sada se pomalo guši kada gledam neki HD film i ne znam da li bi pomoglo da nadogradim RAM memoriju?
Grafiku i procesor znam da ne mogu da menjam...
 
Uvek se isplati "pojačati" računar memorijom. Tvoja ploča podržava i dd3 o tome detaljno imaš ovde

Nisi napisao koji OS koristiš ali ako staviš 4 gb memorije gledaj da staviš i 64bitni Os kako bi tu memoriju adekvatno koristio ako je u pitanju Windows na Linuxu nećeš imati tih problema. INače možeš da nateraš i 32-bitni d avidi 4 GB memorije ali po cenu stabilnosti što nije preporučljivo
 
Kritika je u pravu, svakako se isplati dodati još memorije, trebalo bi da se pozitivno odrazi na odziv sistema i u svakodnevnom radu. E sad, što se DDR3 tiče, tačno je da PM45 čipset podržava DDR3, ali mislim da je slaba vajda od toga zato što je Acer na tu ploču stavio slotove za DDR2, a koliko sam ja upoznat (možda grešim), DDR2 SODIMM ima 200 pinova, veću voltažu i onaj zarez za ubadanje u slot na drugom mestu u odnosu na DDR3 SODIMM (204 pina) - znači moduli se fizički razlikuju.
U svakom slučaju DDR2 vs DDR3 ne treba da te mnogo opterećuje, nije to neka razlika u performansama, tako da bih ja dodao 2GB RAM-a u drugi memorijski slot i to je dovoljno za tu konfiguraciju (ne mora da bude ddr2 667Mhz, ako kupiš neku bržu ddr2 usporiće se automatski na 667).
Što se tiče gušenja prilikom HD reprodukcije, 3470 nema hardverski video dekoder ako me sećanje ne vara, tako da celokupan posao pada na procesor. Nisam siguran da će RAM doneti boljitak u tom segmentu, sve zavisi iz kod razloga se guši komp (koristi swap za baferovanje, ili se možda pregreva procesor pa namerno obara takt radi zaštite, loš video plejer itd.).
 
Ako ti mnogo ukilavi kada radis nesto, dodatni ram ce ti doneti boljitak ali ce se opet desiti da malo kilavne.. A ako ne kilavi mnogo onda je nadogradnja rama pun pogodak. Ne opterecuj se ddr3 memorijom jer donosi prednost od samo 2-3 % za ono sto vecini treba. Dakle ako je moguce ubaci samo jos 2gb rama i uzivaj, komp ce disati lakse i osecace se primetna razlika da sav rad tece glatko na njemu
 
Ok. Hvala na pomooći.
Koristim Windows 7 64 bit. Razmišljam da li da instaliram Windows 8 (i koju verziju)? Navodno je pomalo "lakši" za rad kompjutera?

Ne guši mi se mnogo kompjuter, ali bogami onako "zapne" i "zakoči" sa vremena na vreme. Inače se solidno drži.
Poslušaću savete, kupiću još 2 GB DDR2, taman da ne komplikujem, pa neka radi tako dok ga jednog dana ne zamenim.
 
@Windows 8, ja nisam primetio neki boljitak u radu na mom Lenovu, osim što se sistem brže podiže, mada mi je i to nebitno jer inače koristim hibernaciju, pa ni ne palim - gasim laptop više od jednom mesečno. Metro ili kako god se sad zove mi se nije svideo pa sam se vratio na W7 32bit :)
Ako imaš na raspolaganju osmicu, čisto isprobaj zbog novog interfejsa, možda ti bude lagodniji za rad, u suprotnom ako želiš maksimum iz sedmice da izvučeš, ugasi Aero pa ćeš još malo rasteretiti komp.
 
Jos 2 GB RAM ce svakako podici performanse malo ali u svakom slucaju ne drasticno.
Ta graficka nema hardverski video dekoder ali postoji DXVA (directX video acceleration) a ona ga podrzava. PotPlayer ce je prepoznati i automatski ukljuciti DXVA (pod Sedmicom i DXVA2) pa ce procesor biti znatno manje opterecen. Cak i bez DXVA taj procesor moze bilo koji HD sadrzaj da pusti bez problema tako da verovatno imas neki problem sa kodecima tj plejerom. Mozes koristiti LAV Filter (0.58 je najnoviji) i ukljuciti DXVA za HD video sadrzaj u njima i podesiti plejer da koristi bas taj filter. HD filmovi idu na mom sedam godina starom NX6325 sa 1.5 GB RAM, ATI Xpress 1150 i jednojezgranim Sempronom na 1,8 GHz bez problema. Pri 1080p rezoluciji CPU je iskoriscen oko 50-60 posto jer graficka ne podrzava DXVA u potpunosti ali to i nije bitno jer filmovi idu odlicno.
Samo za gledanje HD filmova nije potrebno dodavati RAM. Plejer ti pojede oko 100-120 MB pri pustanju 1080p filma. Toliko memorije imas na raspolaganju u svakom slucaju. Najverovatnije imas problem sa kodekom, grafickim drajverom ili instalacijom directX-a. Skini poslednje directX 9 biblioteke. Iz juna 2010. Windows Vista, Sedmica i Osmica nemaju kompletne directX 9 biblioteke "out of the box". Stavi poslednje drajvere za tu grafiku (catalyst 13.1 valjda), proveri plejer tj kodeke.
 
Poslednja izmena:
Ok, onda ću malo da pretresem programe, kodeke, procese u pozadini pa da vidim šta može da se ugasi.
Koristim VLC Player, a npr, od full HD filmova sam gledao najnovijeg James Bond-a, pa je imao malo problema u po kojem trenutku. Ništa ekstremno, ali opet nije bilo 100% fluidno.
Ali priznajem da više ne znam koji su mi kodeci... nisam dugo ništa menjao. Malo sam izgubio tok.
Da li da uninstaliram sve ostale kodeke i ostavim samo LAV Filter?

Uključen mi je Catalyst Control Center, za grafiku... tako je ostalo nakon što sam instalirao drajvere i ATI softver... ne znam da li mi je to potrebno? Ne vidim da ima neku svrhu?
 
1. Skini najnoviji potplayer, on ima kodeke vec u sebi:
http://www.free-codecs.com/Daum_PotPlayer_download.htm
skini slobodno 32bitnu verziju mada mozes i 64bit. Mislim da 32bitna bolje radi.

2. Drajvere za graficku sa AMD sajta:
http://support.amd.com/us/gpudownload/Pages/index.aspx

3. Poslednji directX 9 odavde:
http://www.filehippo.com/download_directx/download/90ae8f5bd1652097a51c66a550abc588/

I sve ce raditi kao podmazano.

LAV filter ti u sustini ne treba - potplayer ga vec ima. Ako ga bas hoces skini ga odavde:
http://files.1f0.de/lavf/LAVFilters-0.58.exe
Dovoljni su ti 32bitni filteri (sva tri) ako ces da koristis neki 32bitni plejer ali mozes da instaliras i 64bitne, da imas ako se ipak odlucis za 64bitni plejer.
Prethodno deinstaliraj sve kodek pakove, pakete koje imas ako nisi vican njihovom podesavanju.
Catalyst Control Center ostavi, mozes i bez njega uz npr mali Ati Tray Tools ali Control center ima vise opcija za podesavanje. Pri deinstalaciji starih drajvera ukloni naravno i stari CCC.
 
Poslednja izmena:
Odlično! Hvala puno na postu!
Evo trenutno skidam sve što si mi preporučio.
 
Još jedno pitanje, pre nego što postavim oglas za kupovinu 2GB RAM.
Da li da prihvatim na primer jedan modul od 4GB DDR2 ukoliko neko prodaje?
Da li mi vredi 6GB ukupno? (ako moja matična ploča može da to podrži)
Na šta treba da obratim pažnju prilikom kupovine RAM?
(ako se ne varam... ukoliko je ispravna, kompjuter je prepoznaje i to je to)
 
Ako laptop podržav ai imaš novca stavi 6 GB. Memorije nikad dosta.

Na prvi pogled ništa i ne možeš da vidiš dok neubaciš u računar i neistestiraš je
 
Skini ovaj program i instaliraj ga:

http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

procitaj koji RAM imas: nazivni clock, proizvodjaca kao i latencije (timing). Kupi ako je moguce isti takav modul (ne mora da bude isti kapacitet ali bi bilo dobro da bi imao dual channel mada mislim da to zapravo malo znaci). U principu bi trebalo da radi svaka brzha memorija i ista memorija sa tom koju vec imas. Brzha ce se prilagoditi tvojoj postojecoj, bitno je da nije sporija od nje. Ipak je najbolje da kupis modul sto slicniji postojecem. S obzirom da ti i 2 GB "vrse poso" verujem da ti vise od 4 GB ne treba a i taj uredjaj nije toliko jak da moze da gura monstruozne aplikacije koje trose vise od 4 GB. RAM nije skup pa ti sam odluci. U svakom slucaju preko 6 GB ti bas nikako ne treba a sa 4GB (2+2) bi mogao da imas dual chanell za rad memorije sto nije ne znam koliko bitno ali neka mala brzinska razlika ipak postoji.
 
Poslednja izmena:
ddr2 sodimm jeste skup ;) a nisam kod nas ni vidjao 4gb..
 
:shock:Sumanuto skupo a i nepotrebno, za taj laptop je ukupno 4 GB puna kapa.
 
U planu mi je kupovina polovne memorije, kao što sam naveo u prethodnom postu.
Hoću da postavim oglas, pa će se javiti neko. A ima i po KupujemProdajem dosta modula po pristojnim cenama.
 
е што се тиче те половне меморије ја бих ти саветовао да кребеш да обилазиш сервисе лаптопова јер можеш добити много повољнију цену. Дакле нађеш на нету који су сервиси где ти живиш и где се налазе о кренеш . Батали огласе јер их постављају углавном алави људи жељни да зараде на застарелој технологији и још им је стање хардвера сумњиво.
 
е што се тиче те половне меморије ја бих ти саветовао да кребеш да обилазиш сервисе лаптопова јер можеш добити много повољнију цену. Дакле нађеш на нету који су сервиси где ти живиш и где се налазе о кренеш . Батали огласе јер их постављају углавном алави људи жељни да зараде на застарелој технологији и још им је стање хардвера сумњиво.
lepo si napisao "uglavnom alavi ljudi" - ima ih i koji hoce da prodaju za normalne pare. narocito na ovom ovde forumu.
 
Ok, hvala na savetima.
Da li znate možda kako se kreću cene 2GB DDR2 memorije? Ja sam mislio da dam 1000din maksimalno. Mada mislim da bi trebalo da bude jeftinije...
 
Prati odlase, limundo i ostalo pa ako ti nije hitno cekaj da naleti nesto povoljno
 
Imam laptop Acer Aspire E1-531...Procesor je 1.8 GHZ,graficka je integrisana ( Intel HD Graphycs),2 GB rama....sad me interesuje,zbog jedne igre(dota 2) da li kupovina ram memorije(4-8 GB) moze da mi omoguci da je igram ? sa ovakvom konfiguracijom igrica koci,secka,tako da mislim da nije do slabe graficke :)
Hvala
 
Otvoris Task Manager, upalis igru, krenes igrati, alt-tab iz igre i vidis sta te koci...
 
Nazad
Vrh Dno