Šta je novo?

Koje se sve firme bave VMware virtualizacijom (ESXi) u našoj zemlji?

Troublemaker

Čuven
Učlanjen(a)
01.02.2002
Poruke
884
Poena
620
Moja oprema  
Miš & tastatura
Microsoft Bluetooth Ergonomic Mouse & Logitech MX Keys Mini
Laptop
Lenovo ThinkBook 15 Gen 2
Tablet
Lenovo Yoga Pad Pro (Yoga Tab 13)
Mobilni telefon
Samsung Galaxy Z Fold 5
Pametni uređaji
Mi Air Purifier 3H
Steam
https://steamcommunity.com/id/acabre
Pristup internetu
  1. Optički internet
Ja znam samo za Coming, ali u cilju stare dobre konkurencije potrebna mi je informacija ko se sve bavi VMware virtualizacijom u našoj zemlji kako bih mogao da prikupim uporedne ponude od više firmi za određenom uslugom.
 
Kada otvoriš nalog na VMware sajtu i odabereš nešto da kupiš, moći ćeš da odabereš distributera, kojih koliko sam ja video ima više nekih 5-6 ali se sem Sage i Cominga ne sećam ni jednog više.
 
U kom smislu ESXi virtualizacijom, obzirom da ESXi licenca nije predvidjena za hosting retail servise, tj. ne mogu se prodavati usluge deljenog hypervisor-a. Sto znaci da bi ti tehnicki mogao konfigurisati ESXi na sopstvenom serveru u bilo kom datacentru i kao takav koristiti ESXi hypervisor samo u privatne svrhe.
 
Ja znam samo za Coming, ali u cilju stare dobre konkurencije potrebna mi je informacija ko se sve bavi VMware virtualizacijom u našoj zemlji kako bih mogao da prikupim uporedne ponude od više firmi za određenom uslugom.

Spomeni im samo da ozbiljno važeš RHEL/RHEV(CentOS) KVM kao alternativu, to je trenutno najbolnija točka :).
 
^ slažem se sa Ace Rimmerom, ja bih zaobišao VMWare, OpenStack je sad way-to-go, jedna domaća firma daje cloud na Openstacku.
 
Nama Vmware radi Coming, tako da mislim da oni imaju najvise iskustva. Mada iskreno ni toliko koliko oni imaju nije dovoljno.
 
^ slažem se sa Ace Rimmerom, ja bih zaobišao VMWare, OpenStack je sad way-to-go, jedna domaća firma daje cloud na Openstacku.

Bas me zanima da li bi pristao da u firmi u kojoj ti radis, i u kojoj si ti odgovoran za rezultate, prihvatis na sebe open stack :)
Koji se opet naslanja na kvm, open stack ti je "samo" skup komponenti za automatizaciju okruzenja. Nije hypervisor sam po sebi.
 
Ne vidim da išta fali firmi kojoj sam ja radio LAMP i još neke stvari na Openstacku. :) A isto tako, jedan od najvećih cloud hosting provajdera, Rackspace, koristi OpenStack i sve radi sjajno.

Znam da OpenStack nije hypervisor, nigde to nisam ni rekao.
 
Bas me zanima da li bi pristao da u firmi u kojoj ti radis, i u kojoj si ti odgovoran za rezultate, prihvatis na sebe open stack :)
Koji se opet naslanja na kvm, open stack ti je "samo" skup komponenti za automatizaciju okruzenja. Nije hypervisor sam po sebi.

Da, ja bih mogao jer imam vec preko 40 instanci koje se vrte na jednom OpenStack cloudu. Sta to tacno fali KVM-u i celom OpenStacku? :)
 
... pa, nije VMware :D (ne košta masne pare).
Bio skoro na IBM-ovoj edukaciji za Pure Systems ... većina regularne sales ekipe nezna za išta van VMware-a i HyperV-a.
 
gde si bio, jel u uscu :) Mozda smo se i sreli :)
 
Da, ja bih mogao jer imam vec preko 40 instanci koje se vrte na jednom OpenStack cloudu. Sta to tacno fali KVM-u i celom OpenStacku? :)

Meni licno posto sam sada u tim vodama, fali dokumentacija. I fali mi najvise fleksibilna mreza.

Licno, ne bih se usudio da radim openstack sada za neku produkciju koja podrazumeva ista ozbiljnije od web servera tj LAMPa. Isao sam i na par prezentacija, kad god bih pitao ljude da mi pomognu da resim problem a,b,c dobijao sam odgovore koji nisu dovoljni.

Nesumnjivo je openstack buducnost, to stoji, ali opet nakon dosta dumanja, skapirao sam da za barem 70 posto potreba, hypervisor sa templateima potpuno zadovoljava potrebe

Kutija, ili ko je vec zaposlio open stack, dajte malo detalja, neka iskustva, linkove. Licno meni openstack deluje najjace u delu koji bi se odnosio samo na skalabilnost aplikacije na custom HW, cak i bez hypervisoraAli opet ne znam koliko je to realno kod nas.

Da li je neko radio sa open vswitchem? Kakva su iskustva
 
Poslednja izmena:
Da, ja bih mogao jer imam vec preko 40 instanci koje se vrte na jednom OpenStack cloudu. Sta to tacno fali KVM-u i celom OpenStacku? :)

Ako se tu misli na krajnjeg korisnika public/private cloud-a, onda to nebi trebalo da bude previse bitno da li je u pitanju Openstack, VMware vCloud ili recimo AWS. Dok sa provajderske strane prica je malo drugacija jer Openstack je vise DIY dok npr. vCloud je OOTB za cloud providera.
 
Poslednja izmena:
Meni licno posto sam sada u tim vodama, fali dokumentacija. I fali mi najvise fleksibilna mreza.

Licno, ne bih se usudio da radim openstack sada za neku produkciju koja podrazumeva ista ozbiljnije od web servera tj LAMPa. Isao sam i na par prezentacija, kad god bih pitao ljude da mi pomognu da resim problem a,b,c dobijao sam odgovore koji nisu dovoljni.

Nesumnjivo je openstack buducnost, to stoji, ali opet nakon dosta dumanja, skapirao sam da za barem 70 posto potreba, hypervisor sa templateima potpuno zadovoljava potrebe

Kutija, ili ko je vec zaposlio open stack, dajte malo detalja, neka iskustva, linkove. Licno meni openstack deluje najjace u delu koji bi se odnosio samo na skalabilnost aplikacije na custom HW, cak i bez hypervisoraAli opet ne znam koliko je to realno kod nas.

Da li je neko radio sa open vswitchem? Kakva su iskustva

Mi drzimo i ozbiljnije stvari od LAMP-a, tako da ti mogu reci iz prve ruke da je to samo losa predrasuda.

Sto se ostatka price tice, stvari idu ovako. Mi smo prvi krenuli sa OpenStack-om i mislim da smo jos uvek jedini u regionu koji ga produkciono koriste. POC faza je trajala nekoliko meseci (POC je radjen na Folsom verziji) i posoa nije bio nimalo lak. Istina je da je dokumentacija u tom momentu bila stura i nepotpuna, a sam sistem nije nimalo naivan. Postoji jako velik broj servisa koje treba namestiti da rade kao jedan kako bi to sve pravilno funkcionisalo. Zahvaljujuci IRC-u na kojem sede i inzenjeri iz Rackspace-a kao i zahvaljujuci OpenStack forumu, ja sam uspeo da sklopim sve u jednu celinu i da ga nateram da radi kako treba :) Necu da kazem na koliko zidova, bagova i gremlina sam naleteo i koliko sam vremena i zivaca potrosio muceci se sa svim tim :)
Malo sam se razmisljao da li da idemo na KVM ili Xen imajuci u vidu da smo u tom momentu imali preko 20 Xen instanci, ali odluka je pala na KVM posle par dana diskusije sa zajednicom.

U test okruzenju, OpenStack se pokazao sjajno. Probali smo i vSwitch, medjutim u FOlsom verziji Quantum, NaaS servis, nije bio bas najsrecnije odradjen pa nismo nikad uspeli da ga nateramo da radi kako treba. Stoga smo se inicijalno odlucili da krenemo sa Nova Netwroking servisom koji nije toliko napredan i ne pruza toliko mogucnosti kao Quantum ali je izuzetno pouzdan i jako dobro radi. Sticajem okolnosti, imali smo prilike da vidimo kako OpenStack radi u zaista jako losim uslovima izuzetno velikog opterecenja i maltretiranja i preziveo je apsolutno sve. Produkciono ga koristimo vec 4 meseca, vrtimo sve vise i vise instanci i do sada - broj problema je 0. Mi nudimo fakticki sve servise od kojih se OS sastoji - Compute, Swift S3, Cinder...

Trenutno poslednja verzija OpenStacka se zove Grizzly. Grizzly je znacajno izmenjen i unapredjen, mnogi bagovi su sredjeni a Quantum, jedan od najvaznijih servisa koji ce u narednoj verziji da izbaci Nova Network iz price, radi kako treba. I dokumentacija je napredovala, WIki je sada znacajno bolji, izasla je i druga verzija odlicne knjige koja je meni jako puno pomogla u poslu, ali najvaznije od svega - napisan je novi OpenStack Ops manual koji, na zalost, ja nisam imao a koji daje odgovore na sva bitna tehnicka pitanja.

Za sve ostalo, savetujem da me pitas konkretno posto imam milion informacija u glavi i malo je tesko opisati ceo sistem i dati sva iskustva u jednom postu. Bottom line - OpenStack je pouzdan, stgabilan, production ready, enterprise grade Cloud platforma za svaki dan, 24/7/365.
 
Poslednja izmena:
hvala puno. ocitomda je sistem sjajan, alimzahteva posvecenost 100 posto.
 
Kao i svaki drugi enterprise grade sistem od kojeg zavisi mnogo toga :)
 
Svaki Enterprise sistem zahveta 100% posvećenosti, jer je trošak migracije sa arhitekture na arhitekturu ogroman.

Sa druge strane VMWare u počeku košta, OpenStack ne.

Još jedna prednost OS-a u odnosu na VMWare je horizontalna skalabilnost samih node-ova (ne virtualizovanih instanci). Brzina i lakoća kojom se novi Compute/Storage nodeovi dodaju u OpenStack je suluda :)
 
pa nije sad da je tesko isto to i sa drugim hypervisorima/cloud sistemima. mogao bi split topika, deluje da ce ovde mozda i niti zanimljivog štiv :)
 
Nazad
Vrh Dno