Šta je novo?

Auto navigacije kao bord comp

Blackeyed

Slavan
Učlanjen(a)
20.03.2007
Poruke
522
Poena
330
Nesto mi je palo na pamet a nisam nasao da je neko nesto pisao na tu temu.

Ove jeftine navigacije su uglavnom pod Win CE 6.0, recimo da imaju bluetooth , kupi se onaj ELM327 OBD2 bluetooth adapter, instalirali nesto ovako: http://hobdrive.com/ i dobili bi zanimljiv gadget u kolima.

Da li je neko probao ovako nesto?

Navigacija mi retko treba ali ovako nesto bi mi bilo mnogo zanimljivije...
 
Na kojim kolima ovo radi? Nije mi bas jasno gde bi zakacio ovaj adapter, deluje skroz interesantna ideja. Realno koliko razumem treba ti relativno nov/moderan auto?
 
Treba ti OBD2 priključak za dijagnostiku, većina kola proizvedena posle 2000 godine bi trebalo da ga ima. Za konkretan model moraš da konsultuješ internet...

Puni su oglasi za ove adaptere, pošto je pala cena a pojavili se free programi za isčitavanje grešaka i brisanje grešaka (recimo Torque za Android, za Win ih imaš gomilu...)
 
Druga varijanta, uzeti jefin tablet od 7", mora da ima BT i GPS i sve to poterati na Androidu + može dete da igra neke igrice ili odgleda crtani na dužim putovanjia...

Jedino što je kačenje tableta od 7" malo problematično...ove navigacije su uglavnom 5"...
 
Imam ja taj ELM327 BT modul, i lepo radi sa Android telefonom, sa iPod Touch-om, a i sa Windows-om. Probano na Dačiji Logan, Ford Focus-u, Škodi Roomster, Kia Ceed, Fiat Stilo, Fiat Punto (zastavin)... ma radi na svemu što ima OBD konektor.

E sada, fora je u programima. Postoje standardni protokoli koje ovaj modul čita bez problema i to radi na svim kolima (aj, ovim mlađima, ne radi na Golf II, ni na stojadinu). Međutim, mnogo je podataka u automobili što samo fabrički softveri mogu da čitaju. Za neke ima i third party softvera koji rade skoro sve. Tako za vozila Fiat grupe (Fiat, Alfa, Lancia) ima programčić koji može sve i koji radi sa ovim modulima. Ali za Ford npr. nema. Bar ja nisam uspeo naći.

U svakom slučaju, možete pročitati greške koje pale check engine lampicu, možete uživo očitavati parametre motora, dok radi (br. obrtaja, temperaturu motora, pritisnutost papučice gasa, merenja sa lambda sondi...)

Meni je skoro pomoglo na Fordu, upalila se check engine lampica. Pročitam kod, na netu reče nešto u fazonu, koleracija protoka vazduha. Navede me to da pogledam, tek malo napuklo gumeno crevo posle turbine. Protokomeri pre i posle turbine je davali različita merenja i kompjuter je zaključio da nešto nije ok. U vožnji se nije primetilo. Crevo je koštalo 3000din, lako se menja. Dakle, uštedelo mi odlazak kod majstora. Ali isti taj softver nije mogao da mi pročita koji je parking senzor crk'o od 4 komada. To je uspeo tek fabrički softver kod majstora, i koji ne radi sa ELM327.

Dalje, vrlo četo dobijate neke kodove koje laiku ništa ne znače i navode ga na pogrešan trag. Manje pažljiv "majstor" bi u slučaju Ford-a koji sam gore spomenuo krenuo da čačka ili menja protokomer npr. Vrlo često su očitani podaci samo posredni pokazatelj šta je kod motora stvarno problem. Tumačenje kodova, tj. detektovanje tačnog kvara iz onog što kodovi javljaju je mnogo veća nauka nego samo očitavanje.
 
Poslednja izmena:
ELM327 je već dobro poznata stvar, tu nema šta da se doda. Meni je više cilj da dobijem zanimljiv gadget u kolima, koji prikazuje razne parametre koje očitava i da za to iskoristim WinCE na kome radi većina ovih jeftinijih navigacija...

Znači imam navigaciju ali imam i ovo npr:

3.jpg

thumb_intro_sshot3.jpg

Koliko sam do sada video, što se WinCE platforme tiče izgleda da se priča završava sa ovim http://hobdrive.com/, ništa drugo slično nisam našao, za sada.
 
Poslednja izmena:
Koji ELM preporučujete za ovu gradnju? Mislim, ima ih raznih, od 8.5 US$ do 40 US$, a na http://www.obdsoftware.net upozoravaju da neki jeftini ELM OBD2 imaju spori refresh rate i da se povremeno neočekivano resetuju.
 
Imam neki najjeftiniji sa Deal Extreme, i radi.
 
Negde sam pročitao, čini mi se na nekom wholesale sajtu komentar nekoga iz Srbije,
Navodno, srpska carina je zabranila uvoz ELM OBD !? Jel to istina ili...
 
Nisam čuo da je zabranila (uzgred, ne može carina da zabrani već ona samo može da sprovede neku meru koju joj ministarstva ili vlada nalože da sprovede) a saznaćemo za par nedelja pošto sam pre neki dan sa dx naručio jedan takav BT uređaj.
 
Postarina je besplatna na ovih 11 dolara? Zanimljivo.
 
Dodajte još neki artikal, da vam ukupna cifra bude preko 15$. Dobićete besplatno tracking number za praćenje pošiljke.
 
Ja imam taj drugi po redu na slici, radi ok.
 
Nazad
Vrh Dno