Šta je novo?

Kompaktna tastatura - preporuka

padawan

Čuven
Učlanjen(a)
02.12.2003
Poruke
3,486
Poena
720
Moja oprema  
CPU & Cooler
Ryzen 7 3700x & AMD Wraith Prism RGB
Matična ploča
MPG X570 Gaming Plus
RAM
32 GB Kingston Fury RGB
GPU
Sapphire Radeon RX6800 16GB
Storage
SSD 512 + 2TB Kingston MV2
Zvuk
Logitech G560 RGB
PSU
FSP HYPER K PRO 700W 80 Plus
Kućište
MSI Mag Forge 100R RGB
Monitor
HP x24x 24"
Miš & tastatura
Razer's Basilisk V3 + Huntsman Mini
Laptop
Corporate's Lenovo Thinkpad
Tablet
Ipad Pro 12.9 M1
Mobilni telefon
Samsung Galaxy A52s
Pametni uređaji
Samsung Galaxy Watch 4
Pristup internetu
  1. Optički internet
Posto imam jako malo mesta na stolu, kompaktnost je prioritet. Ono malo sto sam trazio pronasao sam samo Roccat Arvo i to za manje od 3000 dinara sto je super cena za verovatno vrlo solidnu gaming tastaturu.

Arvo21.jpg


Tastatura bi bila savrsena, da ima sve backlit keys a ne samo beskorisne kursorske. Jel ima jos nesto sto sam prevideo? Neka mehanicka?
 
U hvala, bas su dobre i jedna i druga. :)

Koju izabrati, koja je razlika izmedju switcheva?
 
Imas oznake tu koji su prekidaci zavisno od serijskog.
http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=3060
Znaci ta prva je blue koliko vidim
http://www.coolermaster-usa.com/product.php?product_id=10019
Ovo je druga ali po infou sa itsveta nema punog naziva tako da se nemoze odrediti tacno.. imas tu na sajtu koja ima koje switcheve

Prednosti/mane mozes poguglati...
guide za mehanicke tastature
http://www.overclock.net/t/491752/mechanical-keyboard-guide

Inace sam i ja sam sa itsvet.com tih linkova selektovao puni naziv, desni klik -> search on google.com i tamo odabrao sajtove proizvodjaca i to su linkovi koje sam ti tu postovao. Bez uvrede ali nauci da se snalazis a ne da ocekujes da drugi odrade neke stvari kad je sa samim imenom sve servirano.
Preporucio bih ti da potrazis preko googla review/opinions svih tastatura, moguce probleme, na youtube zvuk i sl pre nego sto odaberes.
A za kupovinu iz inostranstva ima znatno vise izbora...
Recimo:
http://mechanicalkeyboards.com/shop/index.php?l=product_list&c=27
Opet preko googla mozes potraziti "compact small mechanical keyboard" i imaces dosta rezultata... Ono sto jeste problematicno je nase ograniceno trziste i zato sam ti i postovao linkove/odgovorio...
Projekat koji bi se mogao nazvati kompaktan
http://ergodox.org/

Sve zavisi za sta ce ti sve koristiti, cenovna ogranicenja, sta zelis (sljastecu ili sta tacno?)......


I jos jedan savet.... mehanicka tastatura se neodabira po izgledu nego po specifikacijama, od switcheva, fizickog izgleda-oblika-rasporeda tastera, velicine tastera i same tastature, kvaliteta izrade (reviews na internetu), kontrolora (koliko moze tastera istovremeno da se pritisne na svim delovima), .... Imas na tom guide-link-u dosta toga... na osnovu toga mozes lako poceti sopstveno istrazivanje na netu jer je dovoljno....

Inace jos jedan savet, nazovi svaku od tih firmi sa itsveta i pitaj ih tacno oznaku, vidi dali imaju negde na lageru da probas i sl. (ali pre toga procitaj taj guide...)....

Isto tako koliko sam shvatio (a relativno sam nov) ovo bi trebalo da bude u podforumu "sta da kupim"...
 
Poslednja izmena:
Hvala na linkovima, morace to da se prostudira, bas je haos sa tim switchevima :) Ne bih narucivao iz inostranstva. Sluzila bi prvenstveno za gaming.

Bez uvrede ali nauci da se snalazis a ne da ocekujes da drugi

None taken. ;)

Ma snalazim se dosta dobro, mislio sam vise neki quick tip. Problem sa tim rivjuovima je sto ih ima poprilicno i u sustini na kraju izadjes jos zbunjeniji nego ranije. :D
 
Onda imas samo te 2 koliko vidim, pogledaj oznake, imas linkove, pogledaj garancije, nazovi i pitaj za ovu drugu koja je tacno, probaj, poguglaj reviewe i odaberi...
Isto tako uzmi u obzir da ce ti mehanicka tastatura trajati znatno duze (2-3*puta duze minimum), da nece biti degradiranja pritiska pa da se bakces sa problemima gumicarki (moras da pritisnes po sredini kad gumica degradira a cak i tada pritisak varira pa se "mucis" da pritisnes - zastajkuje, te tako imas probleme brzine/sinhronizacije kod igranja ili jos gore kad koristis za kucanje a kucas sa svih 10 jer svaki "prekid" ti poremeti "fluidnost")...
Imas tu taj link sa "guide" om i procitaj prednosti svih, za gaming bih ti preporucio black,red ili brown switcheve. Isto tako uzmi u obzir i buku narocito nocu kod blue switcheva (neki bas nevole zvuk kalasnjikova)....

Svi mi googlamo kad nesto kupujemo, srecom pa su tastature te na trzistu duze pa ce se naci reviewi ali s obzirom na imena proizvodjaca i da su switchevi mx cherry nebi trebalo biti problema osim ako nedobijes neki skartni primerak.
I kad vec nabavljas nabavi i o-ring gumice da ublazis zvuk kod bottominga...
Evo na ovom linku kako izgleda:
 
Poslednja izmena:
Konacno sam uzeo Cooler Master Storm Quickfire TK. Sa red switchevima, koje navodno preporucuju za gaming.



Zacudio sam se kada sam dosao da kupim svoj naruceni primerak, da je u beloj varijanti, posto su svi opisi koje sam pronalazio bili sa crnim modelom. Ovaj model ima pomalo retro look, sa crnim tasterima na beloj podlozi i sa belim led osvetljenjem, kao i zbog veoma debele i teske steel plate podloge. U svakom slucaju vizuelno nemam zamerke i lepsi mi je od onog preterano-brendiranog Quickfire Rapid modela ili od crno-crvene kombinacije.

Cherry MX Red svitchevi su jako neobicni. Otpora skoro da nema i imate osecaj da slova "lete", sto moze biti dobro i lose, za neke mozda i iritirajuce. Period navikavanja je definitivno neophodan u odnosu na klasicne tastature sa membranom. Podeljena su misljenja da li je to dobro za gaming, neki kazu da su neupotrebljive a mnogima odgovara. Vecina se slaze da su braon switchevi kao neka sredina, sweetspot za sve primene.

Na zalost, kompaktan dizajn koji mi je bio prioritet znaci da je moralo biti odredjenih kompromisa a to su u ovom slucaju skraceni Enter i kursorski tasteri koje tastatura deli sa numerickim. I jedno i drugo me totalno baguje i smeta ali sta da se radi, nista nije savrseno (pogotovu u skucenom prostoru :D)

U svakom slucaju mislim da cu da je zadrzim :)
 
Poslednja izmena:
Svaka mehanicka je daleko bolji izbor od bilo koje ma koliko sljasteca bila gumicarke. Sto se tice red tastera to se slazem ali opet to zavisi od upotrebe a s obzirom na cenu po meni upotrebna vrednost je samo za neke igre mada opet to je sve subjektivno. Glavni problem po meni Red je sto "nemozes odmoriti prste" na tasterima sto je zgodno kad radis na necemu i prsti ti se "odmaraju" dok ti razmisljas ili citas nesto. Doduse ima dosta korisnika koji stalno drze "napregnute" prste u vazduhu i tako ih dosta i umaraju mada kad pogledam i same gumicarke to je jos gore.
Sto se tice bele varijante to je kao sto sam spominjao glavni problem u Srbiji. Ograniceno malo trziste sa drzavnom birokratijom koja gusi konkurenciju/uvoz cak i onih proizvoda koji ovde nepostoje samo zarad odrzavanja sve vise rastuce birokratije (svaki novi izbori imas novozaposlene "neopohodne strucnjake"). Tako da je izbor kod nas veoma ogranicen a zbog postarine koja moze izaci skuplja nego sama 2kg teska tastatura te je skoro i neisplativo nabavljati tako :(. Jedino moguce resenje je organizovanje korisnika mada ce to opet izaci u formiranje firme pojedinca koji ce "preuzeti" "novo trziste".
Isto tako si mogao pitati vece firme u Srbiji da vidis koliko bi te kostalo da ti oni nabave pojedine tastature tokom njihovih redovnih nabavki ili mozda nekog preko neta/komsija da ti donese iz inostranstva (ili cak i vozace autobusa na relacijama do vecih evropskih centara/gradova)....
Volio bih da mogu da isprobam clear switcheve jer cujem da ih hvale ali ih tesko nabavljaju i korisnici iz inostranstva a i to veoma skupo....
Ja nemogu kompaktnu niti laptop tastaturu da koristim a i obicne mi prave velike probleme. Srecom dizajn za moju verziju prave ergonomske tastature je skoro pa gotov samo jos da nadjem vremena za izradu prototipa da ocistim probleme a onda i 3d model tako da mogu da samo sastavim delove napravljene kod pojedinih firmi koje se time bave. Ako se pokaze intresovanje mozda cu je pustiti i u prodaju mada sigurno nece biti ispod 150-200 evrica jer ce biti rucno sastavljana :(. Za neku ogranicenu proizvodnju treba dosta ulaganja a da negovorimo o nekim minimalnim kolicinama koje opet moras platiti unapred. Mada i Maltron se rucno sastavlja (cena 600 $ ali mozes naruciti custom verzije i elektronike i osvetljenja i switcheve..., cujem da su poceli koristiti programibilne ploce nekih open source resenja bar dok oni neodrade svoje a i ugradjuju bilo koji chery switch umesto black koji obicno koriste).
 
Poslednja izmena:
Kao prvo kidnapovala si thread sa totalnom drugom temom.
A kao odgovor idi na winwin ili emmi sajtove (googluj da ih nadjes) i tamo nadji kategoriju sa tastaturama, selektuj bezicne tastature, filtriraj ih prema ceni od najnize i onda gledaj slike koja bi mogla imati "osvetljenje". Iskreno neverujem da ces naci bilo koju bezicnu a sa osvetljenjem svakog tastera bas zbog potrosnje struje inace ces morati puniti bateriju svakih par sati (mada bi moglo da se poveze i akumulator od nekog slepera/traktora u neki backpack :D )....
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno