Šta je novo?

Okupljanja developera u Beogradu?

ays

Slavan
Učlanjen(a)
18.08.2009
Poruke
1,581
Poena
200
Pozdrav svima,

Danas sam dobio vrlo interesantno pitanje od mojih kolega iz firme i glasi: Da li postoje organizovana okupljanja programera (prvenstveno ovih što rade web) u Beogradu? (inače, moja firma je u Berlinu i ja često putujem tamo, pa sam prilikom svakog odlaska bio na barem jednom od meetup-a, dal na temu JS ili Ruby dev.)

Generalno za "vrlo razvijeno" kako mnogi nazivaju IT segment u Beogradu, mislim da smo vrlo zaostali po pitanju svih mogućih oblika socijalnih povezivanja, počev od manjka sajtova pa do činjenice da jedini posvećini forum developmentu je više nego mrtav.

Zanimaju me vaša mišljenja i iskustva, kao i predlozi kako unaprediti našu dev scenu, kako po pogledu više socijalne interakcije kroz tematska(javascript, php, ruby on rails... itd) okupljanja, tako i kroz prizmu bolje povezanosti radi lakšeg ostvarivanja ciljeva po pogledu razvoja pojedinačnih i grupnih(čak i startup) projekata.

:)


p.s.
Beograd sam naveo kao primer, jer sam ja iz istog... ali naravno da bi bilo kul da se povežemo svi iz cele Srbije i da se organizuju dotična okupljanja i po drugim mestima, ne samo u Beogradu. ;)
 
Poslednja izmena:
Da znas da nisam cuo za neko "otvoreno" okupljanje. Ne racunam neke velike komercijalne simpozijume. Postoje neka "kvazi profesionalna", koja mi se ne svidjaju jer na njima obitavaju dizajneri digitalnih tehnologija, infotainment menadzeri, life couchevi i slicne para-IT sorte. Sto se tice bas cistih developera, gotovo da nisam ni video ni cuo, a bilo bi lepo :).

Primetio sam i da nemamo domaci forum, mada nisam siguran ni kako to razviti pored dominacije stvari kao sto su stack overflow.

A predlog... pa recimo neko okupljanje/seminar ne bi bio los gde bi se predstavile na primer Top 10 nekih manjih firmi/timova po izboru urednistva, jer obicno vecina ljudi nalazi inspiraciju u njima i mnogo je lakse komunicirati sa njima. Na stranu sto bi se mozda rodile nove ideje, zaposljavanja. Workshopovi su mi ok ideja, dovesti strucnjake na primer za Ruby da odrze neku radionicu. Uz dovoljno pauza za kafu i keksice izmedju, ljudi ce se vec sami upoznati. Ja sam obicno na pauzama nekih seminara dobijao vise informacija nego na predavanjima.

Bilo bi super ako bi ovo pocelo od same zajednice, da ne mora "krupni kapital" da mesa prste :).
 
Da znas da nisam cuo za neko "otvoreno" okupljanje. Ne racunam neke velike komercijalne simpozijume. Postoje neka "kvazi profesionalna", koja mi se ne svidjaju jer na njima obitavaju dizajneri digitalnih tehnologija, infotainment menadzeri, life couchevi i slicne para-IT sorte. Sto se tice bas cistih developera, gotovo da nisam ni video ni cuo, a bilo bi lepo :).

Upravo tako... ja sam bio više puta pozvan na razno-razne prezentacije nekih šatro novih tehnologija, da bi se taj navodni seminar zapravo pretvorio u klasičan headhunt i recruiting session kompanije koja je stajala iza toga. Zato i ideja jeste da ovo bude incirano od developera za developere...

Primetio sam i da nemamo domaci forum, mada nisam siguran ni kako to razviti pored dominacije stvari kao sto su stack overflow.

Kutija i ja ćemo probati da napravimo nešto na tu tematiku, kako bismo imali prvo mesto za okupljanje... tkzv početnu tačku od koje bi dalje razvijali pravu Dev zajednicu. ;)

A predlog... pa recimo neko okupljanje/seminar ne bi bio los gde bi se predstavile na primer Top 10 nekih manjih firmi/timova po izboru urednistva, jer obicno vecina ljudi nalazi inspiraciju u njima i mnogo je lakse komunicirati sa njima. Na stranu sto bi se mozda rodile nove ideje, zaposljavanja. Workshopovi su mi ok ideja, dovesti strucnjake na primer za Ruby da odrze neku radionicu. Uz dovoljno pauza za kafu i keksice izmedju, ljudi ce se vec sami upoznati. Ja sam obicno na pauzama nekih seminara dobijao vise informacija nego na predavanjima.
Check Food Lovers Specials and Game Specials.

Seminari su daleko u budućnosti... pogotovo bilo kakvi seminari gde će neka firma da predstavlja nešto. Takođe, dao si predlog za jezik koji ima(pored Python-a) verovatno najmanje profesionalaca koji ga koriste u Srbiji.
Okupljanja - kratke prezentacije pojedinačnog ili grupe developera na unapred najavljene teme. Napredne teme
Seminari - duže prezentacije isto pojedinačnog ili grupe developera na unapred najavljenju temu. Srednji nivo
Radionice - do 1h mini škola za početnike.

Bilo bi super ako bi ovo pocelo od same zajednice, da ne mora "krupni kapital" da mesa prste :).

Kao što sam i napisao iznad. ;)
 
Poslednja izmena od urednika:
Ono sto mi je sveze u secanju:

PHPSrbija kao grupa je krajnje neozbiljna, za ove ostale nisam imao prilike da cujem bilo sta relevantno.

Da znas da nisam cuo za neko "otvoreno" okupljanje. Ne racunam neke velike komercijalne simpozijume. Postoje neka "kvazi profesionalna", koja mi se ne svidjaju jer na njima obitavaju dizajneri digitalnih tehnologija, infotainment menadzeri, life couchevi i slicne para-IT sorte. Sto se tice bas cistih developera, gotovo da nisam ni video ni cuo, a bilo bi lepo :).

Primetio sam i da nemamo domaci forum, mada nisam siguran ni kako to razviti pored dominacije stvari kao sto su stack overflow.

A predlog... pa recimo neko okupljanje/seminar ne bi bio los gde bi se predstavile na primer Top 10 nekih manjih firmi/timova po izboru urednistva, jer obicno vecina ljudi nalazi inspiraciju u njima i mnogo je lakse komunicirati sa njima. Na stranu sto bi se mozda rodile nove ideje, zaposljavanja. Workshopovi su mi ok ideja, dovesti strucnjake na primer za Ruby da odrze neku radionicu. Uz dovoljno pauza za kafu i keksice izmedju, ljudi ce se vec sami upoznati. Ja sam obicno na pauzama nekih seminara dobijao vise informacija nego na predavanjima.

Bilo bi super ako bi ovo pocelo od same zajednice, da ne mora "krupni kapital" da mesa prste :).

Da, upravo nam to i jeste ideja, da napravimo dobar community koji bi okupljao samo developere. Za pocetak Web, a kasnije ko zna :)
 
Ok, super. Ja licno nisam previse web orijentisan lik, trenutni posao mi je daleko od web tehnologija. Ipak imajte na umu da pored weba i mobilnih aplikacija (mada njih ipak manje, pogotovo za iOS) ima i drugih tehnologija i oblasti :). Python je recimo super stvar za neki uvod. On jeste mocan jezik koji se sve masovnije koristi na netu, ali ima i vrlo ozbiljne primene van tog sveta.

Nordeus hackaton je zanimljiv dogadjaj, ali nema tu toliko komunikacije (bio sam pa znam :) ). Ima sa samim organizatorima i to je ok, ali i pored dobre zabave i super iskustva tamo, to nisam doziveo kao situaciju iz koje cu imati koristi osim ako me ne pozovu da radim za njih. Hocu reci, oni imaju najvise koristi od toga :D .

I naravno, neka je srecno i bericetno. Licno mislim da je potrebno tako nesto. Manje zajednice ce nekada dati kvalitetnije odgovore nego neke vece u sta sam se uverio par puta i ipak je jednostavnije naci odgovore na pitanja koja su vezana za lokalitet :)
 
Poslednja izmena:
Ok, super. Ja licno nisam previse web orijentisan lik, trenutni posao mi je daleko od web tehnologija. Ipak imajte na umu da pored weba i mobilnih aplikacija (mada njih ipak manje, pogotovo za iOS) ima i drugih tehnologija i oblasti :). Python je recimo super stvar za neki uvod. On jeste mocan jezik koji se sve masovnije koristi na netu, ali ima i vrlo ozbiljne primene van tog sveta.

Generalno se slažem sa tobom, samo što i Kutija i ja (nas dvojica smo se dogovorili da ovo proguramo do kraja) smo web developeri i u tim vodama se krećemo, pa nam je(barem inicijalno) daleko jednostavnije da se fokusiramo na isti. Naravno, to ne umanjuje, niti malo, vrednost jezika poput Python-a, niti nekih drugih tehnologija koje se ne koriste za Web dev.

Nordeus hackaton je zanimljiv dogadjaj, ali nema tu toliko komunikacije (bio sam pa znam :) ). Ima sa samim organizatorima i to je ok, ali i pored dobre zabave i super iskustva tamo, to nisam doziveo kao situaciju iz koje cu imati koristi osim ako me ne pozovu da radim za njih. Hocu reci, oni imaju najvise koristi od toga :D .

To je i cela poenta, da korist imaju programeri a ne firme...

I naravno, neka je srecno i bericetno. Licno mislim da je potrebno tako nesto. Manje zajednice ce nekada dati kvalitetnije odgovore nego neke vece u sta sam se uverio par puta i ipak je jednostavnije naci odgovore na pitanja koja su vezana za lokalitet :)

Dodao bih još i potencijalne mogućnosti koje lokalne zajednice mogu da imaju i u nekim drugim slučajevima, poput međusobne ispomoći u realizaciji prototipa ideje nekog od članova... samo na primer. ;)
 
oko 2x godišnje je okupljanje http://scalability.rs/
nije loše, samo ode ceo dan :D

Nisam ni čuo za njih... samo potvrđuje moju poentu.
Između ostalog, moj plan je da imamo okupljanja barem 2x mesečno sa tematikom... pa ako bude dovoljno ljudi, možda čak i jednom nedeljno. Pošto će biti tematske prirode, neće svi dolaziti na sva okupljanja(a možda i hoće, ko zna), pa neće "zvanično" trajati po ceo dan. Nekoliko ljudi bi nešto prezentovali (na već dogovorenu temu) i to bi sve trajalo do 2h... dal bi se posle rakijalo u obližnjoj kafani ili ne - nije do organizatora :D

A sto se ne bi organizovalo neko Bench okupljanje na tu temu? :)

Pa ja sam ovo započeo na Benchu, jer je ovo jedini domaći forum na kojem sam aktivan... Kutija mi se odmah pridružio(prvo mi je rekao da sam ludi optimista ali je kasnije njegov pesimizam ipak bio "pobeđen" :d) i generalno smo u saglasnosti šta bi bio dobar put da se ideja realizuje.

Pokretanje sajta koji bi bio posvećen programerima i generalnoj socijalizaciji sa q&a formatom, bi bio prvi korak
Drugi korak, kada nas bude barem 10-15 zainteresovanih za neko organizovano okupljanje na tematsku prezentaciju - onda i to.

NA šta mislim kad kažem tematska prezentacija... evo ovako nešto:

Prvo okupljanje Javascript developera u Beogradu, 15.07.2013.
Tema: razvoj Single Page Apps
Prezenteri:
* Igor (kutija) prezentuje BackboneJS + MustacheJS
* Bogdan (ays) prezentuje EmberJS + HandlebarsJS
* The Stig (izvini, ne znam ti ime) prezentuje MeteorJS

Upad besplatan, ali ograničen broj, obezbeđeno piće za kupovinu(a parama od istog bismo pokrili troškove iznajmljivanja prostora i opreme).

To je cela ideja... :)
 
A jeste razmisljali o streamingu tih predavanja, na primer? Jeste da se time gubi jedan od smislova (smisala, smisovljeva :d ), a to je okupljanje. Ali je zgodno za inicijalnu promociju i opstu edukaciju :)
 
A jeste razmisljali o streamingu tih predavanja, na primer? Jeste da se time gubi jedan od smislova (smisala, smisovljeva :d ), a to je okupljanje. Ali je zgodno za inicijalnu promociju i opstu edukaciju :)

To bi bilo dosta tesko da se izvede bez super-mega-giga dobrog internet uploada.
Zato bih ja pre video da se snimaju prezentacije i da se onda postavljaju na YT kanal. ;)
 
Nisam bas u toku, ali valjda ima servisa kao YouTube live? Nebitno, samo ideja za razmisljanje :D . Ali snimak je takodje ok resenje. Ako developeri koji ne zive bas blizu, ili se dvoume, vide da je to dobro, podlozniji su da prevale put.
 
Ne preterujte :)
 
TeamSpeak možete da koristite i BAN-ov (World of Tanks benchforum klan), ima dovoljno mesta, mislim da je Kutija tamo o Moderator pa možete da pravite sobe i grupe za vas...
Znam kako je teško organizovati skup, možda je TS bolje rešenje za početak.
 
Kutija i ja smo bili vredni danas i napravili nešto za početak i pomeranje sa mrtve tačke. ;)
Javljamo kada bude spremno za "široke narodne mase". :d
 
Jesu svi dobrodosli i oni koji jos ne znaju najbolje :)?
 
Jesu svi dobrodosli i oni koji jos ne znaju najbolje :)?

Apsolutno SVI!
Pogotovo oni koji žele da pitaju kako bi unapredili svoje znanje i oni koje žele da pomognu drugima, deleći svoje znanje kroz odgovore na ta pitanja. ;)
 
A zašto sajt šalje plain tekst lozinku mailom. Vidim da ste iskoristili stack exchange platformu, nije valjda da mora tako da radi.
 
Poslednja izmena:
Koristili smo open source SO klon sa kojim, obojica, se nikada nismo susreli... mnogo toga, pa i to za email ćemo popraviti u narednom periodu. ;)
 
Podržavam stvar!
U zavisnosti od vremena oko škole i polako priprema za prijemni za fakultet, ja ću banuti ponekad iz Kraljeva :)

Ukoliko bude trebala neka pomoć, ja sam tu.
 
Kada je u planu prvo okupljanje?
 
A zašto sajt šalje plain tekst lozinku mailom. Vidim da ste iskoristili stack exchange platformu, nije valjda da mora tako da radi.

Pa sta bi ti da ti salje, SHA1 hash pa da ga dekriptujes sam? :)
 
Pa sta bi ti da ti salje, SHA1 hash pa da ga dekriptujes sam? :)

Ja mislim da se on, vrlo opravdano, zenta od toga da neko ne "presretne" email i da ga procita.
Ne brini Ivane, NSA ionako ima backup celih servera za poslednje 2 godine... :d
 
Ispravno :) moja greska u izrazavanju.
 
Zasto uopste saljete password nazad korisniku? Uvek me to iritiralo pravo da vam kazem, ali evo sada imam priliku da pitam nekoga. Zasto, za ime svega svetog? :D
 
Nazad
Vrh Dno