Šta je novo?

Mac OS X Mavericks 10.9

Evo i ja da se ukljucim, upravo sam uradio upgrade i primecujem da je sistem znacajno brzi (iMac 27", mid2012, 16GB RAM). I primetio sam razliku u bojama, saturacija je jaca, kontrast je jaci. Meni se dopada ali mi se ne dopada prica o razlici u prikazu u browserima.
 
Otvorio sam taj folder sa profilima, ali tu je gomila profila pa sad koji da zamenim (u smislu da uradim copy/paste sa ML)... Vise bih voleo da postoji neki Import Profile from File dialog.

Postoje dva razlicita foldera sa profilima (mozda nisi obratio paznju na to) a tebe u vezi sa importom profila kojim si zadovoljan na ML interesuje onaj koji se nalazi na drugoj destinaciji koju sam spomenuo: root/Library/ColorSync/Profiles/Displays ...dakle tu se nalazi ovaj tvoj profil kojim si nezadovoljan na Mavericksu I najverovatnije bi problem resio kada bi umesto njega, sa iste destinacije na ML, ubacio profil kojim jesi zadovoljan.
 
Molim vas za pomoc. Krenuo sam da uradim clean instalaciju Mavericks-a, i jedna stvar me interesuje. U levom delu slike koju sam dodao u attachment stoje diskovi koje imam na racunaru tj volumeni. Sta su mi disk2 i disk3? Jel smem da obrisem disk2? Kada kliknem na disk3 ne dozvoljava mi da ga obrisem? Ono dole je moj usb flash sa instalacijom os x, a gorw je dvd rom i regularni hdd na koji ide instalacija. Hvala puno! ImageUploadedByTapatalk1385127834.751307.jpg
 
Poslednja izmena:
Disk2 je image fajl, disk3 ne znam ni ja tačno šta ti je... Nemoj to ništa dirati već jednostavno instaliraj OSX na ovaj Hitachi disk i to je to...
 
Hvala Vlado. Necu nista dirati, mada najvise volim da sve bude skroz clean tj sto moze da se obrise - obrisati. Moja logika je da je disk2 u stvari neka recovery particija, a disk3 mi nije jasan uopste.
 
Nisu recovery particije jer nose nazive koje su tipični za instalacioni image. OSX Install ESD, je naziv originalnog OS X image-a, a OS X Base System je drugi image koji se nalazi unutar ovog predhodnog navednog. Apple je malo zakomplikovao stvari sa tim zezalicama od Liona naovamo… Nazivi su mi potpuno jasni ono što nije je ova ikonica za disk3…

Moja predpostavka je da je disk utility ovo prikazao tokom instalacije kada su image-i bili otvoreni što je normalno, ali kada se završi instalacija i kad ih izmountuje, toga više neće biti i to nećeš više videti. Eto...
 
Poslednja izmena:
jedan savet : postoji nesto sto se zove SMB (http://support.apple.com/kb/ht3964), i ponekad nije lose da se resetuje

npr meni se mek nesto usporio od kako sam instalirao mavericks, i uradio sam nekoliko jednostavnih koraka da ga vratim u zivot

1. Disk Utility Repair Permisions i Repair Disk i sta josh ono bese ima
2. restart SMB (o ovome se verovatno malo zna, to je neki apple only izum, a resetovanje se svodi na gasenje racunara, iskljucivanje istog iz struje, i onda drzanje power dugmeta 5 sekundi. nakon toga moze da se ukljuci u struju, i mek pocinje ponovo indeksiranje, i josh neke stvari)
3. reset safarija, i josh nekih cesce koriscenih programa
4. brisanje kesa i slicnih stvari programom kao sto je Clean My Mac


i voila!
inace reset SMB-a resava i neke hardver related issues - npr ako vam wifi ne radi bas kako treba (moj slucaj) i tako neke stvari.


ovo pisem u korist diskusije koju smo imali o reinstalaciji sistema - kad god nesto ne valja. mnogo je bolje umesto reinstalacije, preduzeti korake da se par stvari sredi, krace je, manje vremena treba, i zapravo je bolje :)

:wave:
 
Moram da primetim da se stvari sa OS X-om pomalo vuku u poslednje vreme ili mi se barem tako čini. Od oktobra stvari nisu mrdnule, a kako stvari stoje neće ni do nove godine… Mogli bi baš nešto malo da pomere, jer mi se čini u ovom momentu da tu ima što šta što može da se dopravi. U prvom redu sleep funkcija koja naprosto kilavi pod 10.9-kom (mašine se gase po 15 sekundi i više), plus gomila sitnih bagova, a tu su naravno i nove grafičke karte, tako da… hmm… valja se… i redno bi bilo… :trust:
 
Poslednja izmena:
kakva su iskustva sa Mavericks-om na MacBookPro8,2 i koliko vishe ili manje prostora na disku je neophodno za novu verziju OS-a ?
 
kakva su iskustva sa Mavericks-om na MacBookPro8,2 i koliko vishe ili manje prostora na disku je neophodno za novu verziju OS-a ?

Ne znam koliko više/manje prostora treba i u odnosu na šta, mogu samo da kažem da ga koristim od početka i radi bez ikakvih problema, pre sat vremena sam uradio update na v.10.9.1 i sve radi kao podmazano.
Mašina ima Crucial M4 256GB SSD umesto hard diska, Seagate 1TB Hibrid HDD umesto SD-a i 16GB RAM-a.
 
sve mi radi lepo sa MLom ali probacu a uradim image sa CC Clonerom iki kako se vec zove pa da instaliram Mavericks. ja imam 16GB RAM i 120GB Samsung SSD al bice dosta valjda
 

Evo i mene na Maveriku. Sve radi kako treba osim sto Chimera ne vidi Linux particiju pa njega moram da butujem preko Vindovsa(Easybcd). Cak i Paragon ExtFS koji sam instalirao ne vidi ext4 particiju na kojoj je Linux.
 
potrebna mi je pomoć oko instaliranja blututa i wi-fi kartice.

pogledao sam donju stranu laptopa i piše "replace with hp spare 690020-001 8k12b0", izguglao sam da je u pitanju: ralink rt3290le 802.11bgn 1x1 wi-fi and bluetooth 4.0 combo adapter.

iz hp probook installera sam instalirao brodacom 4322x patch i ništa se nije dogodilo.

postojala je i druga mogućnost da instaliram atheros 9285 patch ali sam ipak izabrao prvi.

šta sada da radim?

potreban mi je blutut zbog bezicne apple tastature i trackpeda a voleo bih i da imam wi-fi.

Edit: probao sam programom kext helper b7 da instaliram 2418-RalinkRT3090 i sve prođe ok ali kada završi i trebam da uradim restart program zabaguje, vrti se onaj krug sa nekoliko boja i ako "na silu" isključim program i restartujem lap ništa se ne dešava, nigde ne mogu da pronađem ni wi-fi, ni blutut.
 
Poslednja izmena:
Ako moze mala pomoc. Sta da radim sa ovim na OSX 10.9.1? Ne mogu da bootujem nakon instaliranja kextova multibeastom.. nije bas bio neki izbor, inace ne bi dirao fakesmc ali bio je po difoltu cekiran i nisam ga mogao odcekirati, mada je mozda ok... Nije bilo ni za ovo PIIXPATA npr, a to mi cesto dodje kao problem...

kpmaverick.jpg
 
Poslednja izmena:
Ne mogu opet izmeniti prethodnu poruku:

Ovo dobijem kada kucam UseKernelCache=No -v prilikom boota. Kontam da je fakesmc neodgovarajuci, da ga menjam preko terminala i sta da radim sa AppleINtelPIIXPATA?

nokc.jpg
 
Da li moze da se napravi applescript koja ce automatski da mi cekira polja za proxy kada se nakacim na odredjenu mrezu i decekira proxy polja kada se skinem sa nje?
 
Ne mogu opet izmeniti prethodnu poruku:

Ovo dobijem kada kucam UseKernelCache=No -v prilikom boota. Kontam da je fakesmc neodgovarajuci, da ga menjam preko terminala i sta da radim sa AppleINtelPIIXPATA?

nokc.jpg

U tvom slučaju nije FakeSMC problem već najverovatnije HDD. Nešto nije podešeno kako treba. Still waiting for root device je greška koja se prvenstveno odnosi na problem ne prepoznavanja hard diska. Dešava se i kada OS X ne ume da prepozna grafičku kartu takođe, ali pošto imaš GTX260 koji radi Oob, zasigurno je HDD problem. Za tu ploču je DSDT uslov. Ne verujem da ćeš bez njega iole nešto ozbiljnije napraviti...

Da li moze da se napravi applescript koja ce automatski da mi cekira polja za proxy kada se nakacim na odredjenu mrezu i decekira proxy polja kada se skinem sa nje?

Pa vrlo verovatno da može, ali to bi morao malo da progooglaš sam. Izrada skripti je vrlo jednostavna pod OS X-om i dokaz za to je moja malenkost, pošto sam ja likovnjak po vokaciji što znači da veze nemam sa programiranjem i programskim jezicima, ali sam bez obzira na ovo ovaj deo za relativno kratko vreme savladao. Moja preporuka bi bila da napraviš pre shell-skriptu nego li apple-skriptu. Shell-skripta takođe vrlo jednostavno može da se okrene i u self-exe koju bi u tom slučaju mogao da aktiviraš mišem. Možeš napraviti pride i ikonicu koju ćeš dodeliti skripti, pa onda to lepo smestiš negde u dock da ti bude pri ruci. I tako nešto… Takođe imaš i Automator gde dosta takvih zezalica postoje već u ponudi pa protalaškaj malo i to za svaki slučaj. Odatle možeš direktno izraditi self-exe fajl sa kojim posle možeš raditi datlje… (vidi sliku).
 

Prilozi

  • Screen Shot 2014-01-16 at 8.49.26 PM.png
    Screen Shot 2014-01-16 at 8.49.26 PM.png
    249.5 KB · Pregleda: 93
Poslednja izmena:
Evo i ja da se ukljucim, upravo sam uradio upgrade i primecujem da je sistem znacajno brzi (iMac 27", mid2012, 16GB RAM). I primetio sam razliku u bojama, saturacija je jaca, kontrast je jaci. Meni se dopada ali mi se ne dopada prica o razlici u prikazu u browserima.

Po meni Maverick je dosta moderniji,lepsi brzi..itd
E sad vrv ima nesto jos sto im se promaklo ali generalno mi bas kul
 
Mislim da sledeće ima veze sa iCloud servisom i valjda Keychain sinhronizacijom, ali me ispravite ako nije.

Iznenadio sam se danas kada sam po prvi put inače na jednoj lokaciji pristupio jednoj Wi-Fi mreži i preko MBP uneo lozinku za pristup. Prikačio se, proradio mi je internet i instiktivno se uhvatio za iPhone5 da se povežem i preko njega. Ukapiram da se telefon automatski već povezao :)

Izvinite ako je ovo nešto normalno i znali ste, ja sam se baš oduševio!
 
Mene takve stvari vise ne iznenadjuju, navikao sam da su mislili na upotrebljivost svojih uredjaja za razliku od nekih :d Evo skoro sam se recimo povezivao lanom na drugi Mac, sto nikada nisam probao jos od PCja pre 6-7 godina, i ocekivao sam muke na spravama iz vremena inkvizicije, jer tako se secam povezivanja PCa poslednji put. Ubo sam kablove, kliknuo da serujem fajlove, i jednostavno se ulogovao za par sekundi :)
 
Mislim da sledeće ima veze sa iCloud servisom i valjda Keychain sinhronizacijom, ali me ispravite ako nije.

Iznenadio sam se danas kada sam po prvi put inače na jednoj lokaciji pristupio jednoj Wi-Fi mreži i preko MBP uneo lozinku za pristup. Prikačio se, proradio mi je internet i instiktivno se uhvatio za iPhone5 da se povežem i preko njega. Ukapiram da se telefon automatski već povezao :)

Izvinite ako je ovo nešto normalno i znali ste, ja sam se baš oduševio!

Kolega s posla jučer uzeo izvesni Acer tablet koji radi pod Androiodom. Ostavio ga po strani misleći da ga je isključio i preko svog notebook računara koji radi pod Windows 7om, povezao se na internet. Pretraživao je internet, gledao aplikacije za tablet u googlovoj prodavnici, uglavnom malo kasnije skontao da je tablet bio sve vreme povezan i da je uspešno instalirao pride i nekoliko aplikacija koje su ga zanimale...

Toliko o tome… To je inn… Svi to sada imaju.

Ono što mene zanima je recimo AirDrop koji imam aktiviran preko WiFi kartice, ali kako nemam neki iPhone ili iPad nemam prilike da to isprobam.
 
Poslednja izmena:
Kolega s posla jučer uzeo izvesni Acer tablet koji radi pod Androiodom. Ostavio ga po strani misleći da ga je isključio i preko svog notebook računara koji radi pod Windows 7om, povezao se na internet. Pretraživao je internet, gledao aplikacije za tablet u googlovoj prodavnici, uglavnom malo kasnije skontao da je tablet bio sve vreme povezan i da je uspešno instalirao pride i nekoliko aplikacija koje su ga zanimale...

Toliko o tome… To je inn… Svi to sada imaju.

Ono što mene zanima je recimo AirDrop koji imam aktiviran preko WiFi kartice, ali kako nemam neki iPhone ili iPad nemam prilike da to isprobam.
Ja probao sa ženinim win laptopom i Nexusom 7 i nisam uspeo da se "sam" poveže. Probao sam odmah kada mi se ovo desili a evo opet sada. Ne znam gde i u čemu je fora?

Što se tiče AirDrop funkcije, na žalost, iPhone i iPad koriste BT za razmenu dok Mekići koriste Wi-Fi i ne može se ništa uraditi i naterati da, recimo, sa MBP prebaciš na iPhone ili obratno (ili ja ne znam kako :) ).
 
Ah, tako… Znači samo neki lapić dolazi u obzir. Pa dobro… ,)
 
probao sam ja airdrop između aira i imaca. radi ok ali je sporo do bola, pritom moraju da budu jako blizu jer na 2 i kusur metra gube vidljivost. to je moje iskustvo sa airdropom i po meni je potpuno neupotrebljiv kao i ne nerazuman izbor za razmenu fajlova.
 
probao sam ja airdrop između aira i imaca. radi ok ali je sporo do bola, pritom moraju da budu jako blizu jer na 2 i kusur metra gube vidljivost. to je moje iskustvo sa airdropom i po meni je potpuno neupotrebljiv kao i ne nerazuman izbor za razmenu fajlova.
Meni između Hekintoša (mora se ručno aktivirati AirDrop) i MBP radi savršeno stim da je Hekintoš na LAN kablu a MBP na Wi-Fi. Ne znam kakve veze ima blizina jer kako sam čitao bitno je da su u istoj lokalnoj mreži (što je i logično) a mislim da preko Bonjour protokola se "vide".
 
Nazad
Vrh Dno