Šta je novo?

AMD APU Kaveri

Не може све то да стане на чип (може али је прескупо). Или Л3 кеш или графика.
 
U pravu je kosta za x264 benchmark v5 posto dolazi sa starijom verzijom enkodera koja ima dosta slab prvi prolaz na AMD-u. Kada se ubaci poslednji x264 enkoder prvi prolaz radi daleko daleko bolje

Moze da stane i l3 cache ali ako uzmemo u obzir da je ovo pre svega consumer cip sa naglaskom na GPU deo i da bi to uticalo na velicinu cipa i iskoriscenosti vafera, odluka ne cudi. Mozda kada budu sisli u nizi proizvodni proces dodaju i l3 pa izvuku jos koji % performansi.
 
Poslednja izmena:
U pravu je kosta za x264 benchmark v5 posto dolazi sa starijom verzijom enkodera koja ima dosta slab prvi prolaz na AMD-u. Kada se ubaci poslednji x264 enkoder prvi prolaz radi daleko daleko bolje

Da,o tome i pričam. Iluzorno je raditi test bez update-a na reviziju 2377 x264 kodeka. Bojsa nam se nešto izgubi, čekamo sad njegov komentar na sve ovo i na predloge koje sam dao oko testioranja Kaverija, kad mu dođe u ruke.


Što se tiče L3 keša na nekom budućem APU, to je teško izvesti zaista, ali nije i nemoguće uz drukčiju organizaciju i dodatnu optimizaciju budućeg 20 nm proizvodnog procesa. Samo se nešto plašim da se to neće još godinama desiti, nego će se verovatno staviti još jedan modul pa tako ćemo dobiti 6-core APU. Najviše bih voleo da se načini prvo bilo kakav napredak, pa makar to bilo prelazak na 6-core APU.
 
@ romario

Malo si konfuzno postavio pitanje, no razumeo sam te. Da, FX u globalu ostaje najjača AMD ponuda kroz celu 2014. godinu i, za sada, nema baš nikakvih najava da će se pojaviti novi FX procesor koji bi bio u istoj generaciji sa Kaveri APU-om. Da te podsetim, FX ima 8 MB L3 keša što mu u mnogim situacijama daje veliku prednost u odnosu na APU koji ga uopšte nema, tako da će 8350 verovatno ostati i dalje najbolje rešenje za video kompresiju i 3D obradu (CAD,CAM,Autocad...). Ali, Kaveri, pošto ima prilično naprednije Steamroller jezgro, će tu razliku prilično smanjiti, ostaje da se vidi koliko.

Kad bi, npr samo, AMD odlučio da izbaci Steamroller FX (sa fiktivnim imenom AMD FX 9350) sa 8 ili čak 10 jezgra, to bi tek bio PRAVI pogodak i siguran sam da bi takav jedan procesor vrlo moguće pobedio Ivy Bridge i neke i5 varijante Haswell procesora. No, ostaje nam ds se nadamo da će AMD u 2015. godini izbaciti pravog naslednika FX 8350 i vratiti se u High-End Desktop segment u velikom stilu.


Inače, što se tiče FM2+ socketa, ostaće aktuelan sigurno dve generacije, kao što gore reče naš kolega član. Postoji neka malecna mogućnost da Carizo APU bude neka prelazna varijanta i da istovremeno podrži i DDR4 i DDR3 memoriju, ali je to malo verovatno i ostaće se na DDR3 memoriji.

@Kosta10 Hvala na odgovoru

Pitao sam iz razloga sto sam se mnogo namucio sa Amd procesorima pre na Phenom sad Fx bio sam budala koja je kasno shvatila da sam jos u pocetku kupio fx 6*** pa sigurno nebih imao muke koje sam imao,te mi zakuca u igri ili se iz cista mira digne na 80%+ treba mu 5min da se spusti dole neka ide dojdvola sad sam uzeo 8350 zato sto sam imo plocu mislim se da ne dajm novac za drugi chip set ajde...Nakon ovih svih muka definitvno mislim da cu im zatvoriti vrata ZAUVEK.

Evo nesto sta se vrti nije za temu crvenih http://vr-zone.com/articles/broadwe...s-reliability-per-core-performance/66845.html
mislim da su vremena malih corova prosla nije problem sam "procesor" problem je GPU koji ga jede ako je "mali"...
 
Zakucavanje u igrama ili nasumično skakanje iskorišćenosti procesora nema nikakve veze sa AMD procesorima kao takvim.
 
@Slobal Hoces snajperom da te gadjam odävde:D Znaju svi da odu oni na par sekundi ajde i minut ali da odu na 5min e jbga.Uzmem ja Aerocool V12ht za konroler za za temp e sad na njemu mozes sve temp da kontrolises s´tim da cpu temp pustis neki test linx,prime..najvecu koju ti dostigne zapamti i preko toga pisti meni na linx 42s max bila sa oko 5h.U igram btf,metro,far cry,rome..igram svasta kad nemam sta da radim ..odjednom cujem ventilatore se obrcu vise i krene da mi pisti pokazuje mi temp 43-44 :S: pisti ovo cudo proc se zakuco na 100% graficka na 70% i po par minuta nece da se skine dole...par puta tako mislim sad ovo cudo nije uredu pitam ljude koji imaju niko problem..morao sam da ga skinem.Takvis situacija je bilo milion knjigu da pisem,koliko puta iz cista mira nesto na netu,youtube,stampa ode na 80% i tu stoji po 2-3min nako doslo mu :) Na intelu takvih nezgodacija nisam imao.
Dati korisniku koji ima amd i koristi svaki dan,dati mu intel je prlazak sa starog zaveta na novi kako prelazak sa 20 na 27 zoll rezolucije to je revolicija.Ne sporim ja ok jeftini su nekom ko ne igra ne nateze ps i ne obraca paznju mozda ce i biti dobar,za zahtevne stvari je tesko s**** intel u datom trenutku zna da iskristi zadatak amd se pogubi i npravi lom.Koliko mi je puta doslo da bacim ceo ps pod noge neznam ni ja ili da ga prodam.Uzeo sam sad 8350 evo 3 nedelje ga nisam napakovao nemam volju da ocistim ps a ne da ga rasklapam..
 
Kao što rekoh problem je do tvog konkretnog sistema, a ne do AMD procesora kao takvog. Zadnjih 10-12 godina kod kuće imam AMD-ove mašine (od starog Durona i Thoroughbred pa do FX-8350) i sa njihovim procesorima nikad nikakvih problema nisam imao. Na poslu koristim mašine sa Intelovim procesorima zadnjih 6-7 godina. Zaista nemoj da me ubeđuješ da postoji neka magična razlika u nekom svakodnevnom "user expirience" između tih platformi. U igrama postoji razlika u performansama i tu zbora nema, ali ni opet ona nije tako dramatična da AMD mašine čini neupotrebljivim (daleko od toga). To što ti problema na Intelu nisi imao, ne znači da ih ni drugi nisu imali. Kako je to lepo rečeno, koliko para, toliko i muzike, tako je bilo od kako je sveta i veka.
 
Da,o tome i pričam. Iluzorno je raditi test bez update-a na reviziju 2377 x264 kodeka. Bojsa nam se nešto izgubi, čekamo sad njegov komentar na sve ovo i na predloge koje sam dao oko testioranja Kaverija, kad mu dođe u ruke.

Svakako cu probati da updateujem kodek, jasno mi je da nema poente raditi sa starom verzijom.

Sto se tice ostalih testova kao sto su PS, ACad i sl. mislim da je veca verovatnoca da to bude poseban tekst moji ce doci kasnije. Moram da ispostujem deadline, jer je to, nazalost, postalo najbitnije od svega zbpg citanosti :)
 
Kao što rekoh problem je do tvog konkretnog sistema, a ne do AMD procesora kao takvog. Zadnjih 10-12 godina kod kuće imam AMD-ove mašine (od starog Durona i Thoroughbred pa do FX-8350) i sa njihovim procesorima nikad nikakvih problema nisam imao. Na poslu koristim mašine sa Intelovim procesorima zadnjih 6-7 godina. Zaista nemoj da me ubeđuješ da postoji neka magična razlika u nekom svakodnevnom "user expirience" između tih platformi. U igrama postoji razlika u performansama i tu zbora nema, ali ni opet ona nije tako dramatična da AMD mašine čini neupotrebljivim (daleko od toga). To što ti problema na Intelu nisi imao, ne znači da ih ni drugi nisu imali. Kako je to lepo rečeno, koliko para, toliko i muzike, tako je bilo od kako je sveta i veka.

Pa gde je problem u sistemu,reci sta ne dihtuje? karike,malo ulja,antifriz nije dobar ili je turbo otkazao..
8350 nisam jos probao o ostalim nemoj da mi priicas ujedam:mad:
Razlika? u medium radu ne velike (korisnici tipa kao moja zena,youtube,vodjenje knjije,gledanje indiskih filmova citanje prtom da ne obraca paznju sluzice ihhha) korisnici ko ja sta igram (gde se ceo sistem nateze na max kilometrska razlia)
 
@Slobal Hoces snajperom da te gadjam odävde:D Znaju svi da odu oni na par sekundi ajde i minut ali da odu na 5min e jbga.Uzmem ja Aerocool V12ht za konroler za za temp e sad na njemu mozes sve temp da kontrolises s´tim da cpu temp pustis neki test linx,prime..najvecu koju ti dostigne zapamti i preko toga pisti meni na linx 42s max bila sa oko 5h.U igram btf,metro,far cry,rome..igram svasta kad nemam sta da radim ..odjednom cujem ventilatore se obrcu vise i krene da mi pisti pokazuje mi temp 43-44 :S: pisti ovo cudo proc se zakuco na 100% graficka na 70% i po par minuta nece da se skine dole...par puta tako mislim sad ovo cudo nije uredu pitam ljude koji imaju niko problem..morao sam da ga skinem.Takvis situacija je bilo milion knjigu da pisem,koliko puta iz cista mira nesto na netu,youtube,stampa ode na 80% i tu stoji po 2-3min nako doslo mu :) Na intelu takvih nezgodacija nisam imao.
Dati korisniku koji ima amd i koristi svaki dan,dati mu intel je prlazak sa starog zaveta na novi kako prelazak sa 20 na 27 zoll rezolucije to je revolicija.Ne sporim ja ok jeftini su nekom ko ne igra ne nateze ps i ne obraca paznju mozda ce i biti dobar,za zahtevne stvari je tesko s**** intel u datom trenutku zna da iskristi zadatak amd se pogubi i npravi lom.Koliko mi je puta doslo da bacim ceo ps pod noge neznam ni ja ili da ga prodam.Uzeo sam sad 8350 evo 3 nedelje ga nisam napakovao nemam volju da ocistim ps a ne da ga rasklapam..

nije to do procesora (ako sam dobro protumacio)

Pa gde je problem u sistemu,reci sta ne dihtuje? karike,malo ulja,antifriz nije dobar ili je turbo otkazao..
8350 nisam jos probao o ostalim nemoj da mi priicas ujedam:mad:
Razlika? u medium radu ne velike (korisnici tipa kao moja zena,youtube,vodjenje knjije,gledanje indiskih filmova citanje prtom da ne obraca paznju sluzice ihhha) korisnici ko ja sta igram (gde se ceo sistem nateze na max kilometrska razlia)
ne moze on to da ti kaze preko interneta moze da bude svasta
meni deluje kao da neki proces zabada tj da je software u pitanju ko zna sta moze da bude nije to bas jednostavno kao antifriz
 
Poslednja izmena:
A dok Kaveri ne stigne, da malo ponovimo... :smoke:

[YOUTUBE]OlCqYyAQE_w[/YOUTUBE]
 
koliko sad Radeon R7 sa 384 cores može da bude bolji od HD 8000 obzirom da mu je i GPU clock niži? sem ako ne može da se klokuje bolje.
 
Malo im je sizofrenicna konfiguracija ali dobro ne moze da pokrije sve ...

ova r7-260x graficka koju su ponudili ce da oduva i APU i sve do 7770 klase grafika a uz to trosi veoma veoma malo i vidis kako je kompaktna :)
 
Poslednja izmena:
Naravno da će biti niže i to sigurno za desetak dolara. Verovatno će u Evropi malo posle predstavljanja da 7850K košta oko 145-150 evra, a 7700K oko 20 evra manje.
 
Čudi me da nema nekih testova već :-(
 
3.33 poena u Cinebench-u 11.5, to ga dovodi na nivo od prilike gde je Phenom II X4 955......
 
Meni sumnjivo deluju skorovi za grafiku, 33% vise shadera je 33% vise shadera. Jedino ako nije zesci bottle neck u memorijil.
 
Za početak, radi se o običnom (non-K) procesoru s TDP-om od 65W. Može biti da power management utiče na rezultat. CF sa HD7750 izgleda obećavajuće.
 
Pomoc strucnjaka!

Vec odavno sam odlucio da ce moj sledeci procesor biti naslednik Richland-a A10-6700 a kako vidim u zadnjim vestima to je Kaveri A10-7800.
Planiram da ga ubacim u ovo kuciste
http://www.itsvet.com/proizvod/chieftec-ix-01b-90w/comp_comp_case/48/1923
pa me interesuje da li ce 90W biti dovoljno za ovaj procesor, maticnu, SSD i memoriju 2x4GB 2133MHz?
Procesor ce verovatno s vremena na vreme biti opterecivan 100% a to znaci da ostalim komponentama ostaje samo 25W, kuler ce biti neki nereferentni pa moze preporuka i za njega jer ce ovde potrosnja svake komponente biti izuzetno bitna.
Hvala unapred na pomoci.
 
Gledao sam po netu da u LC-Power LC-1320mi kuciste koje daje 75W stavljaju intelov procesor koji ima TDP 55W plus SSD i memorija 4GB 1333MHz pa sam racunao ako je njima za ostale komponente dovoljno 20W i meni ce biti 25W.

Znaci moram u potragu za novim kucistem koje ima jace pasivno napajanje :(

Na ovom linku lik je sa A6-3500 koji kao i A10-7800 ima TDP 65W u Prime95 dosao do maksimalnih 77W
http://forums.anandtech.com/showthread.php?p=34158701
jedina razlika je sto bi ja imao 4GB vise rama.
 
Poslednja izmena:
mislim da bi to moralo da radi. jedino ukoliko bi procesor duže periode bio na 100% trebalo bi ići sa nekom rezervom snage. bila bi dobra cigla od 12V 10-12,5A tj. 120-150W ja sam pokušavao tako nešto da pronađem kod nas ali bezuspešno.
 
To mi i jeste problem jer bi se igrale igrice a tada bi procesor duzi vremenski period bio maksimalno opterecen.

Ne samo kod nas trazio sam ja slicno resenje u Madjarskoj, Slovackoj i Austriji ali i tamo je to trazenje igle u plastu sena.
 
Uspeo sam nekako da dođem do ovog PicoPSU a ciglu imam od 7,5A tu koju si mislio i ti da koristiš. kada stigne kaveri probaću sa tim napajanjem mada mi je u planu da nabavim nešto ovakvo od 12,5A.
 
A sto ti lepo ne uzmes nesto ovako? Prvo, za to gore kuciste uopste ne znam gde ces naci miniITX plocu, kod nas ih nema koliko znam. Drugo, ovde lepo imas aktivno napajanje koje ce ti sigurno biti i vise nego dovoljno.
 
Nazad
Vrh Dno