Šta je novo?

AMD APU Kaveri

Ko zna šta je ovde istina i koliko ovom navodnom roadmapu možemo verovati. Ali, ko se seća, zna da se na jednom AMD blogu pojavio nezvanični test nekog ranog primerka Steamroller FX koji se zvao FX 9650, ako se dobro sećam. Pogledajte linkove i sami :

1) http://amdfx.blogspot.de/2013/05/amd-steamroller-fx-9650-45-ghz-48-ghz.html
2) http://www.game-debate.com/blog/ind...amroller CPUs FX-9450 and FX-9650 benchmarked


Da li je onda sve ovo laž ili kako ? Ili se AMD u međuvremenu predomislio i otkazao ovaj Steamroller FX, ili se zaista tu nešto kuva ispod površine ko će ga znati. Nekako mislim da AMD čeka Excavator jezgro i da će u 20 nm procesu predstaviti pravu zver od procesora. Ko je pratio vesti zna da AMD na sva vrata priča da će Excavator doneti VELIKO povećanje sirovih CPU performansi krajem 2015. godine.


Što se tiče 6-core i 8-core APU procesora, ne vidim zašto ih AMD nije već isplanirao za Kaveri generaciju procesora. To je sledeći logičan potez jer ostati toliko dugo na 4 jezgra je pomalo čudno. 6-core APU nabijen sa makar 4 MB L3 keša bi učinilo čuda za AMD. Podsetimo se da pravi FX ima 8 MB L3 keša.
 
Morate razumeti da je AMD kompanija kao i svaka druga usresdjena na stvaranje profita, a FX im trenutno, ni u doglednoj buducnosti, tu nece puno pomoci. Pre svega potreban im je manji proizvodni proces, ne samo zbog zagrevanja ili potrosnje, vec i zbog dobitka po vaferu. S jedne strane trebas da smanjis cip drasticno, a sa druge ti performanse moraju biti konkurentne. Znamo ko ima vise kesa na raspolaganju i ko koliko moze da ulozi u proizvodnju i proizvodni proces. Vrlo je bitna i cinjenica da AMD cipovi pogone dve najpopularnije konzole i to ce biti tako narednih par godina, a sve te ugovore o snabdevanju za to vreme treba ispostovati.
Da li ce biti nekog novog FX-a, pa mozda ce i biti ali za sada to im nije u planu, trenutno im se masovna proizvodnja takvog cipa ne isplati.

Sto se APU-a tice, predvidjam mu sasvim lepu buducnost. Cim se stabilizuju cene tamo negde u februaru-martu zamenicu G550 u sec. masini, posustaje Keleraba jako brzo sa malo ozbiljnijim workload-om.
 
AMD Kaveri A10-7850K and A10-7700K Pre-Order Prices Revealed

"The A10-7850K has been listed $189.24 US while the A10-7700K has been listed for $167.00. Such retails have listed upcoming products much earlier prior to their launch but the prices have always been on the high-side until the official launch of the products. The actual price range of these chips would be set below the $150 price point when they launch on 14th January 2014."
 
Hmmm lepo, dakle dobijamo Quad Core proc i grafiku tipa 7730 (sumnjam da će biti reda 7750 jer postoji ograničenje što se tiče memorije)

Ali ono što mene brine je cena...Pretpostavljam kod nas cena tipa 150e plus povećanje cena zbog poreza.

Dakle očekujmo nekih 18000din za ovaj proc...

E sad nisam pametan ali koliko je to bolje nego recimo Athlon Quad Core 750K + Discrete 7750... oni zajedno koštaju nekih 16000din trenutno...
 
Videcemo koja ce se cena pojaviti kad osvane na nasim rafovima,nazalost neko gore pametan ce na i ovako tehnoloski zatucanu naciju,da na postojece cene uvede vecu porezu i muzicki dinar!Tako da Kaveri nece biti bas jeftin!Posto sam bio prinudjen da preko kupim plocu,tacnije GA-F2A88X-UP4,verovatno cu preko kupiti i cpu!
 
Ne verujem da ce biti preko 150 $ jer bi sve preko toga bilo previse i neisplativo. E sad pitanje je kolko ce biti kod nas.
 
Samo se nadam ne po ceni koja pise. Ipak je 190 $ previse cak i da dolazi sa bf4. Realna cena bi trebala da je 150 $.
 
To im je izgleda cena u nekakvoj pretprodaji, ma šta im to značilo. Čisto sumnjam da će nakon 14. januara koštati više od Intela i5, odnosno preko nekih 150€ sa svim novogodišnjim bajnim nametima.
 
Pa i ja ocekujem cenu od 130-150eur. Svi apu koji su se do sada pojavljivali imali su max pocetnu cenu od 150 $. Pretpostavljam da ce i 7850 biti toliko. E sad dal ce kod nas biti 130 ili 150eur pitanje je.
 
Da li se zna sa kojom najbržom memorijom će moći da se upare? DDR3 1866/2133?
 
Richland vec podrzava 2133.

Za kaveri "zvanicna" podrska bi trebala da bude 2400mhz
Sto ne znaci da nece moci da radi i na visim frekvencijama... ali opet ne znaci i da ce svaka memorija moci da radi na 2400 :) samo da ce biti dobre sanse da ce da rade na 2400 :)
 
Da li sada pazariti neku memoriju, pre poskupljenja, ili sačekati januar/februar dok se stvari ne iskristališu?
 
Po svemu sudeci memorija nece pojeftiniti mada bi realno trebala.
 
Pre novog poreza...
 
Pa to je valjda ocigledno, poskupece kada stupi na snagu a memoriju mozes koristiti i sa drugim komponentama.
 
Ja se ogreba danas za 2x4gb Corsair Vengeance 2133 za 9 i kusur.Kud i ovaj Amd ne izbaci kaveri pre nove!!
 
vrlo cudna odluka ako se ispostavi da je istinita. ako vec imaju novo Kaveri jezgro, sta ih kosta da mu dodaju L3 kes i zapakuju u FX kutiju?

Kosta ih TDP budzeta, ukoliko zele da ostanu u okvirima od 100W, keš memorija zauzima jako veliku porciju ukupne povrsine cipa. Inace bi verovatno imali vise uspeha sa dodavanjem jos dva jezgra odnosno jednog CPU modula. Moje razmisljanje, ne mora da znaci da je tako :)

Pa pazi, nisu više DDR3 2400 memorije toliko skupe kao pre godinu ili dve dana, sada im je cena sasvim prihvatljiva da može svako da ih kupi. Naravno ima tu nekih razlika od proizvođača do proizvođača i razlike u latencijama (da li je latencija CL10 ili CL11), pa se ne može reći nikako da su sve DDR3 2400 memorije iste(nije isti kvalitet koji ima npr Corsair Dominator ili G.Skill Trident i neka jeftina DDR3 2400 memorija). Daleko od toga, naravno. Ko hoće kvalitet uvek će izdvojiti malo više para, ko neće ostaće na DDR3 1600 i to je to, nema tu mnogo filozofije.

U pravu si, ali i pored toga to sto podrzava 2400 memoriju, sasvim ce to dobro raditi i sa 1866, a kao sto neko rece i iole kvalitetne 1333 MHz idu na 1800 tako da to i dalje nece biti problem. Daleko vise moze da se izvuce iz overkloka GPU-a, nego overklokom memorije. Evo ovde sam bas danas odradio nekoliko poredjenja sa A10-6800K sa overklokom memorije, pa onda GPU + memorija. I Richlandov GPU ima jezivo mnogo prostora za OC, tako da sam bas zainteresovan sta ce biti kada se Kaveri pojavi :)

http://forum.benchmark.rs/showthrea...K-CPU-amp-GPU-overclock&p=3556132#post3556132
 
Poslednja izmena:
Bojso, video sam tvoj test Richlanda, sviđa mi se stil kako si sve to napisao i predstavio. Svaka čast !

Iskreno i mene zanima kakav će biti Kaveri, nadam se da će zaista biti tako veliki skok kao što svi pričaju.
 
Hvala, to je samo deo, sada kada imam konfu kod sebe, potrudicu se da bude zanimljivih tekstica i tema kako na forumu, tako i na sajtu :)
Kaveri mi stize uskoro, verovatno nekih nedelju dana pre zvanicnog launcha, pa cemo da vidimo kakav ce napredak da bude!
 
Moze neko da mi napravi poredjenje Kaveri-a i FX-a nisam opste pratio Kaveri zar ne ostaje i pored izlaska novog socket-a i Kaveri-a,Fx i dalje najace oruzje amd-a prvenstveno mislim na seriju 8***.Sta se desva sa nama koji imamo 8350,nece valjda amd da pocne ko intel svaki procesor drugi socket:)
 
Fm2+ ce da traje barem dve generacije (kaveri i carizzo)

inace sto se povecanja performansi steamrollerB jezgra mozete ocekivati u proseku ovo:

Integer ~15% u single thread i 10% u multi thread
Floating point performanse u ~15% za single thread i ~9% multithread


U sustini moze se ocekivati singlethread perforamanse na nivou sandy bridge i3 procesora a multithread osetno jaci od i3 haswel procesora tu negde na nivou originalnih FX-6200 procesora ili solidno klokovanih phenoma x4 9xx, mada ipak dosta slabije od sandy klase i5 procesora.
 
Poslednja izmena:
Hvala, to je samo deo, sada kada imam konfu kod sebe, potrudicu se da bude zanimljivih tekstica i tema kako na forumu, tako i na sajtu :)
Kaveri mi stize uskoro, verovatno nekih nedelju dana pre zvanicnog launcha, pa cemo da vidimo kakav ce napredak da bude!

Ne bi bilo loše kada bi ga baš pošteno namučio, kada ti Kaveri stigne. Pretpostavljam 7850K, jel tako ? Nadam se da će ti prvi primerci biti raspoloženi kako za iGPU overklok tako i za CPU overklok. Ako budeš taj test radio s tim entuzijazmom kao i ovaj na forumu, ne sumnjam u tvoj uspeh da ga nateraš na maksimalne stabilne vrednosti.

Bojso, jesi li našao neki pouzdan video enkoding program koji bi svaki procesor bacio na muke i prikazao tačan broj frejmova u dva prolaza, na raznim podešavanjima x264 kodeka ? Ja koristim Avidemux 2.67 x64 ali on baš i nije najbolji što se testiranja prosečnog FPS-a tiče. Kad budeš testirao Kaveri, molim te(moja molba pa ako može bilo bi super), baci Kaveri na muke kroz zahtevnu x264 video kompresiju.
 
@ romario

Malo si konfuzno postavio pitanje, no razumeo sam te. Da, FX u globalu ostaje najjača AMD ponuda kroz celu 2014. godinu i, za sada, nema baš nikakvih najava da će se pojaviti novi FX procesor koji bi bio u istoj generaciji sa Kaveri APU-om. Da te podsetim, FX ima 8 MB L3 keša što mu u mnogim situacijama daje veliku prednost u odnosu na APU koji ga uopšte nema, tako da će 8350 verovatno ostati i dalje najbolje rešenje za video kompresiju i 3D obradu (CAD,CAM,Autocad...). Ali, Kaveri, pošto ima prilično naprednije Steamroller jezgro, će tu razliku prilično smanjiti, ostaje da se vidi koliko.

Kad bi, npr samo, AMD odlučio da izbaci Steamroller FX (sa fiktivnim imenom AMD FX 9350) sa 8 ili čak 10 jezgra, to bi tek bio PRAVI pogodak i siguran sam da bi takav jedan procesor vrlo moguće pobedio Ivy Bridge i neke i5 varijante Haswell procesora. No, ostaje nam ds se nadamo da će AMD u 2015. godini izbaciti pravog naslednika FX 8350 i vratiti se u High-End Desktop segment u velikom stilu.


Inače, što se tiče FM2+ socketa, ostaće aktuelan sigurno dve generacije, kao što gore reče naš kolega član. Postoji neka malecna mogućnost da Carizo APU bude neka prelazna varijanta i da istovremeno podrži i DDR4 i DDR3 memoriju, ali je to malo verovatno i ostaće se na DDR3 memoriji.
 
Poslednja izmena:
Ne bi bilo loše kada bi ga baš pošteno namučio, kada ti Kaveri stigne. Pretpostavljam 7850K, jel tako ? Nadam se da će ti prvi primerci biti raspoloženi kako za iGPU overklok tako i za CPU overklok. Ako budeš taj test radio s tim entuzijazmom kao i ovaj na forumu, ne sumnjam u tvoj uspeh da ga nateraš na maksimalne stabilne vrednosti.

Bojso, jesi li našao neki pouzdan video enkoding program koji bi svaki procesor bacio na muke i prikazao tačan broj frejmova u dva prolaza, na raznim podešavanjima x264 kodeka ? Ja koristim Avidemux 2.67 x64 ali on baš i nije najbolji što se testiranja prosečnog FPS-a tiče. Kad budeš testirao Kaveri, molim te(moja molba pa ako može bilo bi super), baci Kaveri na muke kroz zahtevnu x264 video kompresiju.


Probacu da nadjem nesto, jedino sto mi pada na pamet je x264 benchmark, mislim da je najnovija verzija 5.0.1. Jedino sto traje oko 20+ minuta, ali kontam da mogu da probam i trebalo bi da je bas zahtevan :) Ukoliko neko ima bolji predlog neka javi... Inace potrudicu se da u vremenu koje budem imao sto vise toga odradim.

Evo i link:

http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=520
 
Poslednja izmena:
Probacu da nadjem nesto, jedino sto mi pada na pamet je x264 benchmark, mislim da je najnovija verzija 5.0.1. Jedino sto traje oko 20+ minuta, ali kontam da mogu da probam i trebalo bi da je bas zahtevan :) Ukoliko neko ima bolji predlog neka javi... Inace potrudicu se da u vremenu koje budem imao sto vise toga odradim.

Evo i link:

http://www.techarp.com/showarticle.aspx?artno=520

Takođe je odličan program i Mediacoder jer se praktično non-stop updateuje. A što se tiče x264 benchmark 5.01...slažem se da je to izuzetno dobar benchmark reper ali su malo podbacili što se aktuelnosti kodek revizije tiče. Ne znam jesi li primetio, ali od izlaska x264 revizije 2377 ( http://free-codecs.com/download/x264_Video_Codec.htm ) kao da je razvoj prekinut ili je izuzetno usporen zbog nedostatka ideja. Ako već koristiš x264 5.01 benchmark, skini ručno x64 i x32 verzije revizije 2377 i ubaci ih umesto sada već stare revizije 2200, koju koristi x264 5.01. Valjda će da to funkcioniše, možda treba samo imena fajlova da prilagodiš da se poklapaju sa x264 5.01 benchmarkom.


Takođe, trenutno je u ŽESTOKOM razvoju x265 kodek (trenutno nema puno funkcija i tek treba da se to ispegla u narednim mesecima i godinama da bi po kvalitetu prestigao x264). Ako te zanima problematika, pogledaj ovde :

http://forum.doom9.org/showthread.php?t=168814
https://x265.cc/
http://forum.videohelp.com/threads/357754-[HEVC]-x265-EXE-mingw-builds
http://x265.ru/en


Takođe, ako imaš mogućnosti, baci ga na muke i što se tiče Photoshopa CC, AutoCAD-a 2014 i bar jednog od najpopularnijeg programa za 3D obradu u verziji za 2014. godinu.
 
Poslednja izmena:
@ romario

Malo si konfuzno postavio pitanje, no razumeo sam te. Da, FX u globalu ostaje najjača AMD ponuda kroz celu 2014. godinu i, za sada, nema baš nikakvih najava da će se pojaviti novi FX procesor koji bi bio u istoj generaciji sa Kaveri APU-om. Da te podsetim, FX ima 8 MB L3 keša što mu u mnogim situacijama daje veliku prednost u odnosu na APU koji ga uopšte nema, tako da će 8350 verovatno ostati i dalje najbolje rešenje za video kompresiju i 3D obradu (CAD,CAM,Autocad...). Ali, Kaveri, pošto ima prilično naprednije Steamroller jezgro, će tu razliku prilično smanjiti, ostaje da se vidi koliko.

Kad bi, npr samo, AMD odlučio da izbaci Steamroller FX (sa fiktivnim imenom AMD FX 9350) sa 8 ili čak 10 jezgra, to bi tek bio PRAVI pogodak i siguran sam da bi takav jedan procesor vrlo moguće pobedio Ivy Bridge i neke i5 varijante Haswell procesora. No, ostaje nam ds se nadamo da će AMD u 2015. godini izbaciti pravog naslednika FX 8350 i vratiti se u High-End Desktop segment u velikom stilu.


Inače, što se tiče FM2+ socketa, ostaće aktuelan sigurno dve generacije, kao što gore reče naš kolega član. Postoji neka malecna mogućnost da Carizo APU bude neka prelazna varijanta i da istovremeno podrži i DDR4 i DDR3 memoriju, ali je to malo verovatno i ostaće se na DDR3 memoriji.

Ovo za FX se nikada nece desiti

i veca sansa a i vise bi ja licno voleo da izbace jaci APU, veci TDP veci i skuplji chip sa 3 ili 4 modula i jakim grafickim delom nego da izbace go CPU kao dosadasnji FX chipovi.
 
Ovo za FX se nikada nece desiti

i veca sansa a i vise bi ja licno voleo da izbace jaci APU, veci TDP veci i skuplji chip sa 3 ili 4 modula i jakim grafickim delom nego da izbace go CPU kao dosadasnji FX chipovi.

To sa većim TDP-om za APU se neće skoro desiti, barem ja ne verujem kao ni dosta njih na raznim stranim forumima. To ne bi bilo loše, ali bi onda TDP morao da poraste na minimum 140 W da bi se dobila neka AŽDAJA od APU procesora, sa verovatno 4 modula i makar 4 MB L3 keš memorije.
 
Nazad
Vrh Dno