Šta je novo?

AMD APU Kaveri

Po Evropi ima raznih, kod nas samo Gigabyte GA-F2A88XM-HD3 za 5.850din.
 
Sem gigabyte ima li najava da ce skorije i drugih ploca da ima na stanju????
 
Mislim da su proizvođači debelo požurili sa izbacivanjem FM2+ ploča, ko zna hoće li one uopšte biti kompatibilne od starta sa Kaveri procesorom, ili će trebati da se urade manje ili veće ispravke BIOS-a. Ali ajde da pretpostavimo da će sve biti ok. :)

Mislim da se ovo prvi put dešava, u istoriji proizvodnje matičnih ploča, da se jedan proizvod toliko ranije izbaci od samih procesora. Kaveri će biti dostupan verovatno već krajem decembra ili negde u januaru, a prve FM2+ ploče su bile najavljene još krajem avgusta, ako se ne varam.


Gde je tu logika pojma nemam, čemu tolika žurba za FM2+ pločama kada Kaveri izlazi tek u januaru ???
 
Mislim da su proizvođači debelo požurili sa izbacivanjem FM2+ ploča, ko zna hoće li one uopšte biti kompatibilne od starta sa Kaveri procesorom, ili će trebati da se urade manje ili veće ispravke BIOS-a. Ali ajde da pretpostavimo da će sve biti ok. :)

Mislim da se ovo prvi put dešava, u istoriji proizvodnje matičnih ploča, da se jedan proizvod toliko ranije izbaci od samih procesora. Kaveri će biti dostupan verovatno već krajem decembra ili negde u januaru, a prve FM2+ ploče su bile najavljene još krajem avgusta, ako se ne varam.


Gde je tu logika pojma nemam, čemu tolika žurba za FM2+ pločama kada Kaveri izlazi tek u januaru ???

Ni ja ne kontam, ovo bi mogao da bude super fijasko.
 
AM3+ matične i 970/990X/990FX čipsetovi su se pojavili od prilike maja, a Buldožer se pojavio oktobra 2011. godine, čisto za podsećanje.
 
Hmmm, to je veoma čudno onda. No, to se u svakom slučaju ne bi trebalo dešavati, čemu ???
 
FM2+ ploče se mogu bez problema koristiti sa Trinity i Richland APU procesorima, tako da ne vidim ništa čudno u izlasku ovih ploča već sada.

Meni danas da crkne PC, uzeo bih privremeno najeftiniji A4 APU od 30-ak evra i pristojnu FM2+ ploču (stigla je i Gigabyte GA-F2A88XM-D3H), a kada izađe Kaveri APU, uzeo bih ga i prodao stari A4.
 
FM2+ ploče se mogu bez problema koristiti sa Trinity i Richland APU procesorima, tako da ne vidim ništa čudno u izlasku ovih ploča već sada.

Meni danas da crkne PC, uzeo bih privremeno najeftiniji A4 APU od 30-ak evra i pristojnu FM2+ ploču (stigla je i Gigabyte GA-F2A88XM-D3H), a kada izađe Kaveri APU, uzeo bih ga i prodao stari A4.

Ma to je ok, ali nekako imam osećaj da su proizvođači matičnih ploča previše požurili i izbacili relativno prosečne, tj. siromašno opremljene, matične ploče...nadam se da će od Nove Godine krenuti jedan sasvim novi talas FM2+ ploča sa daleko boljim kvalitetom. Ovo sada mi se i ne dopada, sem možda AsRock što ima.
 
stigla je G1.SNIPER A88X po smesnoj ceni za taj kvalitet.
 
Koliko sam skontao od ranije to je dosta klot matična ploča sa malo boljom tvučnom karticom i to je to.
 
da je klot nije. nije ni vrhunska niti moze da bude za ispod 100e. ali joj isto tako nista ne fali.
 
Ploca je po komentarima i spec. dosta bolja od prosecne.Po ceni od oko 100e mislim da je odlicna!
 
Jako detaljan user-review Snajpera i njegovih mogućnosti, nažalost 4+2 VRM sekcija baš bode oči. Uprkos tome tip je poterao A10-6800K na 4.9GHz. (bez prikazanih zahtevnijih testova ala linx/prime)
Srećom GA-F2A88X-UP4 dolazi sa 8+2 VRM pa kome treba nešto pouzdanije za overklokovanje, izabraće nju.
http://www.overclock.net/t/1429830/g1-sniper-a88x-review-info
 
ma kome je interesantno klokovanje piledriver (i steamroller)4 core apu procesora koji su realno slabiji od fx 4300 , a samim tim i phenoma .

ono što meni čini apu platformu interesantnom je small form factor.
npr. mini ITX sa GCN integrisanom za 2D, i R7 koje će da rade zajedno u lucid virtu za 3D.

značajnom skoku performansi se uopšte ne nadam, već svi znamo da se inovacije u IT tržištu daju na kašičicu, u tačno odredjenim vremenskim razmacima, kako bi kontrolisali želju kupaca .
 
Poslednja izmena:
Ma sve je to mlaćenje prazne slame, da izvinete... Zbog čega FM2+ ploča NE MOŽE biti opremljena kao i ploče za AMD-ove High-End procesore (Vishera) i da budu nabudžene. Neka koštaju i preko 160-170 evra ali makar da budu u potpuno istom rangu.

Najviše se štedi na naponskim jedinicama i sistemima za hlađenje, zato su ove ploče toliko i jeftinije... :( Kada će to već jednom da se promeni ??? grrrr
 
Ma sve je to mlaćenje prazne slame, da izvinete... Zbog čega FM2+ ploča NE MOŽE biti opremljena kao i ploče za AMD-ove High-End procesore (Vishera) i da budu nabudžene. Neka koštaju i preko 160-170 evra ali makar da budu u potpuno istom rangu.

Najviše se štedi na naponskim jedinicama i sistemima za hlađenje, zato su ove ploče toliko i jeftinije... :( Kada će to već jednom da se promeni ??? grrrr
Naravno da nece nikada biti tako opremljene jer njihov cilj i jeste niska cena. Kome nije dosta APU uzima FX CPU i posebnu grafiku.
 
Ali Kaveri ce imati IGP sa vise Compute Unita od HD7770, treba da se poseduje dobra naponska sekcija da se overklokuje to cudo.
Mislim da ce za sve koji nemaju budzet za R9 260X kaveri u paru sa pilo kojom slabijom grafickom biti pun pogodak.
 
U decembru predstavljanje Kaveri modela, a tek od februara 2014. pa nadalje dostupni.
Dolaziće sa dva različita GPU-a, 'Spectre' - jači i nešto slabiji 'Spooky'. Spectre GPU ima 8 CU-a odnosno 512 GCN SP-a. (CPU deo ima 2CU-a odnosno 4 jezgra) Ovo je potvrđeno od beta testera koji ga već imaju, a one procurele slike rezultata iz Sisoft Sandre su rađene sa dodatnom grafičkom kartom i zato je broj prijavljenih SP-a bio onako velik.Takođe treba pomenuti da Kaveri izgleda poseduje i jedno ARM cortex A5 jezgro i DSP mogućnosti odnosno kompatibilan je sa True audio standardom predstavljenim s novim radeonima.
Prema navodima tih AMD testera ovako 'smućkani' procesori su budućnost procesiranja, a ovaj klasični CPU je otpevao svoje. Barem što se tiče AMD-a. U svakom slučaju i dalje postoji neka mršava nada da ćemo videti FX Steamroller za AM3+, međutim po svemu sudeći FM2+ je AMD-ova desktop platforma za ubuduće.
 

Prilozi

  • 219a.jpg
    219a.jpg
    241.6 KB · Pregleda: 168
  • 219b.jpg
    219b.jpg
    393.2 KB · Pregleda: 161
  • amd_kaveri_diagram_2013-09-12_02.png
    amd_kaveri_diagram_2013-09-12_02.png
    77.9 KB · Pregleda: 165
Ma sve je to mlaćenje prazne slame, da izvinete... Zbog čega FM2+ ploča NE MOŽE biti opremljena kao i ploče za AMD-ove High-End procesore (Vishera) i da budu nabudžene. Neka koštaju i preko 160-170 evra ali makar da budu u potpuno istom rangu.

Najviše se štedi na naponskim jedinicama i sistemima za hlađenje, zato su ove ploče toliko i jeftinije... :( Kada će to već jednom da se promeni ??? grrrr

Nece nikad, jer niko nece kupovati APU za visoko performanske radnje, za to se uzima neki sirovi procesor i diskretna grafika. Ovo je vise neko univerzalno budzetsko rjesenje. Po meni ovo je savrseno za neku ITX platformicu, samo da je procesor tih i da ima neka fina plocica da ga bocnem i uzivanje.
 
U decembru predstavljanje Kaveri modela, a tek od februara 2014. pa nadalje dostupni.
Dolaziće sa dva različita GPU-a, 'Spectre' - jači i nešto slabiji 'Spooky'. Spectre GPU ima 8 CU-a odnosno 512 GCN SP-a. (CPU deo ima 2CU-a odnosno 4 jezgra) Ovo je potvrđeno od beta testera koji ga već imaju, a one procurele slike rezultata iz Sisoft Sandre su rađene sa dodatnom grafičkom kartom i zato je broj prijavljenih SP-a bio onako velik.Takođe treba pomenuti da Kaveri izgleda poseduje i jedno ARM cortex A5 jezgro i DSP mogućnosti odnosno kompatibilan je sa True audio standardom predstavljenim s novim radeonima.
Prema navodima tih AMD testera ovako 'smućkani' procesori su budućnost procesiranja, a ovaj klasični CPU je otpevao svoje. Barem što se tiče AMD-a. U svakom slučaju i dalje postoji neka mršava nada da ćemo videti FX Steamroller za AM3+, međutim po svemu sudeći FM2+ je AMD-ova desktop platforma za ubuduće.

Pa pazi, ovo za ARM cortex A5 jezgro je sasvim nepotvrđeno, ja danas kada sam čitao vesti o terminu predstavljanja Kaveri-ja, nigde nisam pročitao taj podatak. Možeš li, molim te, da budeš malko detaljniji oko toga ?

Inače, desilo se najzad da je i AMD, NAJZAD ( !!!!!! ) ubacio direktnu PCI-E 3.0 podršku. Toliko su kaskali da je to strašno.

@ kull

Imaš li nekih saznanja kako se pokazao Steamroller u odnosu na Piledriver, gledano na sirove procesorke performanse (video-audio enkoding dekoding, kompresija, Office rad, igre, CAD/CAM rad, 3D obrada) ? To je ono što me najviše interesuje i da li je stvarno dobitak 30-35 % u odnosu na sadašnji Piledriver. Makar je tako AMD pričao pre godinu dana, kada smo dobili prva saznanja o Steamroller jezgrima.
 
Spectre GPU ima 8 CU-a odnosno 512 GCN SP-a. (CPU deo ima 2CU-a odnosno 4 jezgra)

To mu dođe isto onoliko Stream procesora koliko ima i u Radeonu 7750. Pretpostavljam da u zavisnosti od odstatka takve intgrisana grafika bi mogla da bude dovoljna za pristojno igranje u rezoluciji od 1680x1050?
 
da , ali radiće na manjim taktovima od 7750 i imaće max ddr3 podršku. ddr5 dolazi tek sa excavatorom i novim IMC . (jaguar na ps4 već sad ima taj IMC)
tako da će to raditi slabije od 7750 , koji je sad entry klasa .

ono što će da ih učini malo zanimljivijim je dual grafik mod , u koji će moći da se ubode GCN grafika, gde bi teoretski dodavanjem jednog 7750 mogli da dodjemo do performansi 7850.
naravno, amd će da onemogući dual-grafiks za jače diskret gpu-ove , kao i uvek do sad .
 
Bice zanimljivo da vidimo dokle ce taj IGP moci da se overklokuje. Ako stvarno zajedno sa 7750 dobijamo 7850 performanse onda je ovo fina kupovina.
 
U decembru predstavljanje Kaveri modela, a tek od februara 2014. pa nadalje dostupni.
Dolaziće sa dva različita GPU-a, 'Spectre' - jači i nešto slabiji 'Spooky'. Spectre GPU ima 8 CU-a odnosno 512 GCN SP-a. (CPU deo ima 2CU-a odnosno 4 jezgra) Ovo je potvrđeno od beta testera koji ga već imaju, a one procurele slike rezultata iz Sisoft Sandre su rađene sa dodatnom grafičkom kartom i zato je broj prijavljenih SP-a bio onako velik.Takođe treba pomenuti da Kaveri izgleda poseduje i jedno ARM cortex A5 jezgro i DSP mogućnosti odnosno kompatibilan je sa True audio standardom predstavljenim s novim radeonima.
Prema navodima tih AMD testera ovako 'smućkani' procesori su budućnost procesiranja, a ovaj klasični CPU je otpevao svoje. Barem što se tiče AMD-a. U svakom slučaju i dalje postoji neka mršava nada da ćemo videti FX Steamroller za AM3+, međutim po svemu sudeći FM2+ je AMD-ova desktop platforma za ubuduće.

Ne znam, ali meni tu nesto po pitanju AM3+/AM4 socketa i punokrvnih FX-eva, tj. napustanja istih u buducim planovima AMD-a, opasno zaudara. Stalno citam o tom scenariju od gosn Stilta i jos par, u AMD interno poslovanje, poslovicno dobro upucenih persona, ali nikako da se otmem utisku da AMD (koji inace zvanicno, upadljivo cuti o problematici) nesto kuva u pozadini.

Mantle, koji je nedavno u najosnovnijim crtama predstavljem na onom AMD GPU14 samitu na Havajima, tek treba da se razvija a jedna od premisa mu je po onim slajdovima i optimizacija igara za 8 core FX-eve. Koja je logika da se sad krece u razvoj necega sto kompanija zapravo namerava da posalje u EOL i da se fokusira na 2CU/4core APU pricu? Krajnje nelogicno cini mi se.
A neki dan citam na extremesystems-u one testove novih FXeva koje je mesario drug Flank3r, kako se doticnom omaklo u odgovoru na pitanje nekog od forumasa dal planira da ih turi i pod vodu, kako ga mrzi da sklapa skalameriju i da ce to ostaviti za FX Steamrollera i AM4,),)

Nisam pametan, nadam se jakako da nije tacno, da su u pitanju samo marketinske fore i da cemo prave FX-eve ipak videti, ali opet-sasvim je moguce da od toga ipak i ne bude nista.
 
35% integer prednosti u odnosu na buldozer, a floating point slabiji 15%, ako daju FX steamroller sa sredjenim L3 keshom mozda i bude kul :)

kod kaverija me vise interesuje grafika
 
Nazad
Vrh Dno