Šta je novo?

AMD APU Kaveri

gtx640 i hd7750 i slabije
 
Možda ubace 2gb gddr5 mem na 7ghz direktno u cip, samo za grafu! :)
 
Boga mi, ocekivanja su povelika koliko vidim, samo da ne bude apu bulldozer :)
 
Kakva je situacija sa drajverima za taj hibridni crossfire (ili kako se zove)? Hoce li moci nesto od jacih grafa nego sto je sada moci u CF sa kaverijem?
 
Kao što neko reče, HD7750 (ili možda HD7730).
Teško da će biti posebna memorija samo za grafiku, smisao arhitekture je da i CPU i GPU koriste isti memorijski prostor, bez particioniranja.
 
U teoriji bi radilo ... sa 8 kanala :d. Realnost je da će socket biti minimalno drugačiji (FM2+), znači ostaje 128-bit mem. kontroler (2 kanala).
Eventualno da idu tako daleko da utrpaju L3 cache na APU.
 
Poslednja izmena:
Gube, ali amd i dobija, a nvidia ne :)

nVidija ce sledece godine izbaciti Maxwella a to je nesto slicno ovim APU-ima, samo sto ce jezgra biti ARM. Da li ce emulirati X86 instrukcije ili imaju neke druge planove ostaje da se vidi.
 
Mislim da je Amd sa Apu procesorima otisao vec dosta daleko i da izlaskom Kaveri-ja postaje ne dostizan za sve ostale,slabiji ga ne mogu stici,a jaci imaju svoje adute pa nece ni pokusavati sa stvaranjem konkurencije.Sto opet za nas krajnje kupce nije dobro.Ma da pitanje je trzista tj potraznje,u koliko bude velika i ostali veliki igraci ce pozeleti deo kolaca za sebe.
 
Pa to i jeste njihov problem, sto ih nema na mobilnim napravama. PC trziste je u opadanju.
 
Baš tako. Mobilno ima boom. Ovakvu neku grafu u fonu, netbuku..
 
Poslednja izmena:
http://wccftech.com/amd-kaveri-apu-...neration-apu-featuring-steamroller-gcn-cores/

Dobar i informativan chlanak o gcn steamrolleru i kaveriju :)

AMD-Steamroller-vs-Bulldozer-635x479.jpg


AMD-Kaveri-GPU-Processors.jpg
 
Poslednja izmena:
Definitivno stičem utisak da će Kaveri biti VELIKI uspeh AMD-a i da se isplati čekati ga. Ne toliko za desktop upotrebu koliko će oduvati Intel u laptop segmentu. Ovo su dosta lepe i ohrabrujuće vesti.

A i Steamroller FX nije puno dalje, verovatno će biti predstavljen u Q1 ili Q2 2014.
 
Kaveri će biti solidan pomak, ali kao što je neko pomenuo netreba biti previše optimističan. Očekivanja da će GPU biti brz kao 7750 su blago rečeno nerealna pogotovo ako govorimo o DDR5 varijanti diskretne grafike. Trinity jeste pomak u odnosu na Liano ali realno oko 15-20% (kada se i jedan i drugi occ), u novijim zahtevnim igrama ta razlika nije značajna jer je i 20 i 25fps sporo tako da neočekujem ni od nove generacije ništa epohalno. Ako grafika bude na nivou stare 4850 kartice to je ekstra.
Mislim da su napravili glupost izbacivši Ricland generaciju, ništa novo nije doneo osim malo veće oc margine, po meni je samo trinity trebao da dobije novi steping. Čak mislim da je Liano 3870 @ 3.5GHz možda i najbolji APU ako posmatramo i CPU performanse kao reper.
Generalno AMD nam dozira performanse na kašičicu i pokušava da iscedi zadnji dinar, dolar, evro iz postojeće arhitekture, naravno da mogu da prenesu APU iz PS4 ili novog XboX-a na desktop ali će do tada da smeni još 2-3 generacije APU-a, nežuri im se, Intel mu u APU segnemtu nije konkurencija pa može da se ponaša kako hoće.
 
Richland jeste refresh ... mada se mnogo bolje klokuje nego trinity ali Kaveri je totalno nova arhitektura, nova generacija procesora i grafike. Zbog toga se mnogo ocekuje :)

Samo treba praviti razliku izmedju realnih i nerealnih ocekivanja. Ono sto smo se svi nadali sa 6 jezgara kaverijima itd je nesto cemu ne bi trebali da se nadam. A sto se tice skokau performansama ukupno gledano do 20-30%(kada se uzme hUMA/HSA u obzir) je maksimum sto moze da se ocekuje u odnosu na richland/trinity. Mislim da je to odlican skok sam po sebi.

Naravno mnogima ni to nije dosta vec po njima APU sada treba da zameni i7 i titana,a to sto kosta ~100e nema veze ;)
 
Poslednja izmena:
Možda je i moguć X6. Dosta ovisi šta će se zbivati s nasljednikom AM3+ platforme. Zanimljivo je da za serversku platformu još nema najave za ništa nakon PD-a (ako ne računamo Kaveri Opteron).
 
Ja sam gotovo 100% ubedjen da nece biti x6 kaveri modela. Bilo bi dobro da gresim ali je po meni ludost nadati se tome :)
 
Posto vidimo da AMD prica samo o APU-ima i da je takoreci sve karte bacio na njega onda ocekivanja x6 kaverija nisu uopste nerealna ali sa druge strane ako bi grafika bila imalo slabija od radeona 7750 on bi imao smisla samo u dual graphics rezimu jer u protivnom bi bila prevelika razlika izmedju CPU i GPU dela i na taj nacin bi usao na teritoriju Intela gde nema bas neke sanse.
Medjutim kaveri x6 sa grafikom koja bi bila ekvilalent radeonu 7790 sa cenom od nekih 200e bi vec itekako imalo smisla :)
 
Gpu performanse 7790-ke su za sada prilično daleko, potrebno je imati mem protok preko 100GB/s za tako nešto, što znači ili prelazak na DDR5 ili četvorokanalni mem kontorler sa ddr3 memorijom, kakav je AMD daće nam trokanalni mem kontorler :)
 
APU ce biti quad core iz prostog razloga jer je tako jeftinije, da sve bude na isti kalup mnogo je jeftinije tako i mogu masovno da proizvode sve na istom die. Vec proizvode quad corove za PS4 i Xbox (hibridna arhitektura vec je pominjano da se radi o dva chipa sto i ima logike). Performanse grafike ocekivati nivo 7750 sa ddr3 memorijom i to je to. Procesor ce mozda da i daje performanse kao stock FX-6300, ako bude klokovan na 4ghz jer inace steamroller pored boljeg IPCa treba da ima efikasnije multihread kalkulacije (15% do 20% u full multhreadu po svim jezgrima posto je to ipak samo teorija ocekivati vece performanse je suludo). Skok u frevencijama ne bi ocekivao velik ipak je novi proizvodni proces. I moguce da ce ostaviti mesta za refresh neki itd. Ipak ce pokusati da imaju smanjen TDP potrosnju i zagrevanje.

Sto se performansi tice bice skok kao sa liana na trinity mozda i malo jace sto je odlican skok.

To su neka po meni sasvim realna ocekivanja.

Inace sto se tice cene gadjace isti cenovni rang, mozda desetak % vise cene zbog potencijalno boljeg chipa, hajpa i inflacije itd. Mada ne treba zaboraviti da njihov glavni konkurent i3 haswel ce vec da bude uveliko na trzistu i iako nece moci da se meri po grafickim performansama predstavljace ozbiljnog konkurenta sto se tice cene itd.

Nemojte da me pogresno shvatite ko je citao od pocetka moje postove znace da bi ja najvise voleo da je six core chip medjutim mislim da su jako male sanse da se to desi. Tako da six core APU ostavljamo za excavator seriju APU chipova :)
 
Cisto sumnjam da ce gadjati isti cenovni rang i ne ocekujem cenu ispod 150 eurica za najjaci kaveri, minimum neki je 140e.
Izbacivanje richlanda na trziste samo nekoliko meseci pre kaverija po mnogima nije imalo smisla ali u pitanju je takticki potez jer ce richland i dalje zadrzati u ponudi posto je on jos uvek "mlad" procesor iako je u pitanju samo osvezeni trinity a zadrzace ga u ponudi samo iz razloga da bi opravdali vecu cenu kaverija koji ce biti prilicno bolji procesor a bolje perfomanse naravno moraju i da se plate. Na trzistu nema konkurencije za AMD APU-e i on ce sigurno iskoristiti tu situaciju da poveca prihode i zaradu.
To su neka moja razmisljanja a sad kako ce i sta biti videcemo.
 
Polako,polako,pravo stanje stvari pokazaće septembar mesec i Berlinski IFA sajam tehnike i elektronike, koji se održava od 6. do 11. septembra.

Pitanje je da li je zaista Kaveri odložen ili je u pitanju samo neosnovana i preterana glasina. Na IFA 2013. AMD bi trebalo da prikaže konkretnije planove, makar bi trebalo...
 
da budem iskren bolje da odloze pa da izbace proizvod koji valja nego da pozuruju :)
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno