Šta je novo?

Nokia 1020

Ok, mozda sam corav i lud (a nisam :d) ali ne znam sta je ovde impresivno osim sto je u pitanju telefon.

Sempl 1 http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/1305711237/WP_20130723_13_08_24_Pro__highres.jpg

Saturacija, senke = beskonacno, boja trave/vegetacije kao iz Far Cry 3

Sempl fotka 2 http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/1305711237/WP_20130723_12_11_34_Pro__highres.jpg

Blago podeksponirana a majica opet gori, pogledajte lice devojke kada se zumira, previse suma, takodje nebo unisteno sumom.

Sempl 3 http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/1305711237/WP_20130723_12_58_03_Pro__highres.jpg

Automobili i ljudi (koza) deluju kao da je u pitanju isecena fotografija iz dnevnih novina :) Na svim fotkama je toliko kolornog suma da je to strasno. A ljudi i objekti na krajevima fotografija kao da nisu bili u fokusu.

808 je za klasu iznad ovoga.

pa ove fotke su u rangu nexusa 4 :d
mutno, muljavo, šumovito, čime se ljudi ovde oduševljavaju da mi je znati. da ne znam cenu rekao bih "onako", a s obzirom da košta koliko košta jedini komentar je :wc:
dizajn posebna priča, kockasta cigla sa 4.5" ekranom a široka preko 7cm. bitno da samsung pravi sapune i ružan je :trust:
 
ne moze sa velikim senzorom da izgleda kao ajfon ili S4, zaboravite na to :)
 
Au vojkane, pa jel moguce da vise verujes svojim ocima nego placenim testovima? :)

Ali ne vredi, sad ces biti optuzen da mrzis Nokiu.. da si slep i da ne znas nista.

Ovo je posledica veoma jake obrade koja je fail u startu, senzor je odlican i ako je manji od onog iz 808 ali nema veze, i dalje je najveci senzor u nekom smartfonu, xenon je dosta jak (bar prema prvim podacima) ali sta ti vredi kada je neki mozak resio da boje UNISTI pa trava i vegetacija imaju boju kao da su iz Far Cry 3 ili slicne igre, senke i saturacija su povecani na beskonacno, ekspozicija po defaultu ne radi bas najbolji posao a kolicina suma i ostale smetnje su posebna prica, suma je toliko da je to nenormalno. A sharpness.. pa odvrnut ludacki, toliko da se najmanjim zumiranjem gube detalji i sa sumom se dobija ulje na platnu, ja ovde ne pricam o ozbiljnom zumiranju nekih sitnih, udaljenih detalja (tek to je bas lose, da ne kacim sad primere, svako to moze da vidi).

Jednostavno, preteranom i losom obradom ces unistiti fotografije i sa veceg senzora.. E sad, sve ovo deluje ok na prvi pogled jer su boje jake a sve je ostro, znaci dok se ne zumira za prosecnog insta korisnika koji o fotografiji zna kao eva ras o wrc-u ovo je do jaja :)

Mene samo zanima ovo - zasto su se pljuvale fotografije sa htc one ako su ove sa 1020 nesto savrseno? Boje na one fotografijama su cesto nerealne ali nisu uvek prenapucane, ima tu i ''mrtvih'' fotografija ali je kolicina suma, smetnji i muljavih detalja kada se i najmanje zumira prakticno ista i opet kazem svako ko nije ostrascen i histerican to moze da proveri - da li vise veruje svojim ocima ili testovima ako skine full rez random fotku sa One i neku nastalu u slicnim uslovima sa 1020.

Ovde nije stvar da li se voli ili mrzi neki brend i pojedinci nikako to da shvate ovde. Kad treba da se ''pljuje'' htc ili neki drugi proizvodjac onda krene lavina i to je ok, opravdano, neopravdano pljuvanje i histerisanje, nije bitno. Ali kada je Nokia u pitanju e to ne sme.
Kao sto mislim da su fotografije a One-a ispod proseka u klasi tako mi se uopste ne svidjaju ni ovde sa 1020 i mislim da su fail za ovoliki senzor i da je softver morao da bude bolji.


dizajn posebna priča, kockasta cigla sa 4.5" ekranom a široka preko 7cm. bitno da samsung pravi sapune i ružan je

Sa ovim se bas i ne slazem, dizajn je odlican, trebalo je spakovati sve ovo u sto manje kuciste, grba nije kao kod 808, telefon izgleda bas lepo osim sto je presirok ali eto.. stvar je u tome da li neko gotivi dizajn sa ostrim ili zaobljenim ivicama, kombinaciju boja i jos neke detalje, mat ili glossy finis.. uglavnom meni je 1020 bas lep fon i mislim da je odlican, najbolji WP8 ali mi je bedak sto su softverom na neki nacin unistili ogroman potencijal senzora :) I PV808 pravi za klasu bolje fotografije.
 
Poslednja izmena:
Daj kada kačite onu "devojku" napišite da je ona da ne otvaram. Jbt juče sam se uplašio kada sam video onu zumiranu brnjicu.
 
I da ne bude da sad nesto bulaznim i da ''mrzim'' nokiu, evo par primera pa neka svako ko hoce pogleda i proceni.

Sempl sa 1020 http://connect.dpreview.com/files/p/cms_posts/1305711237/WP_20130723_13_08_24_Pro__highres.jpg

'ajde da zanemarimo to sto je vegetacija u bojama planete Pandore ili u najboljem slucaju iz neke igre :d, sto je saturacija odvrnuta na maksimum kao i senke pa je prosto nemoguce videti lica ljudi na fotografiji a detalji koji su u prirodnim senkama NE POSTOJE jer su senke kao sto rekoh softverski prenapucane. Znaci da zanemarimo ovo, nije to bitno kada test ekipe kazu da je ovo realno i da tako treba :d

Sempl 2, sa Nexusa 4, okacio Ivan I ovde na benchu.

http://farm8.staticflickr.com/7287/9127864989_381d2332e6_o.jpg

Na prvi pogled, fotografije se razlikuju. 1020 sempl ima mnogo, nerealno jace boje i senke i prosecnom korisniku to deluje vrh. N4 sempl deluje ispranije ali je fotografija takodje softverski izostena.

Ali sta se desava pri obicnom zumiranju, npr ovako dok je svaka fotografija otvorena u pretrazivacu? Ovo sam uradio na brzinu i trudio sam se da izaberem semplova nastale u slicnim uslovima i da se vide ljudi i zelenilo.

crop sa 1020

Sta je sa bojama, jel ovo realno? Sta je sa senkama, sa detaljima, sa kozom ljudi, zasto su lica ljudi u jakim senkama tako da jedva mozes da razlikujes ko je ko, gde su detalji sa 2/3'' senzora i ostalom tehnologijom? Pa ovo deluje muljavije i sa vise nekog tinta nego one prve fotografije sa XZ

crop sa N4

Ispranije bolje ali takodje pojacan sharpness, dosta kolornog suma i kvalitet fotografije ispod proseka za premium klasu.

Evo da dodam crop sa SGS 4
, mrzelo me da trazim slicne uslove ali cisto da se uporede sum i detalji



I ajde sad da vidimo, ko je ovde corav, lud, nokia hejter, noki fan, nokia zilot :)

Jel ovo razlika koja je realna i vredna pisanja hvalispeva o 1020 kameri? Ej n4 koji ima najslabiju kameru u premium klasi sa smesnim senzorom protiv drugog najveceg senzora ikada na telefonu i mocne optike? ko je ovde lud, corav, jel ovo treba da bude razlika izmedju prosecne kamere na androidu i na papiru najjaceg smartfona?

Problem je u softveru.
Koji je na 1020 napravljen tako da odusevi instagram korisnike i ljude kojima bi i htc one zavrsio sve poslove.

Ovo je forum i nemam nameru da se prepucavam sa histericnim pojavama, vec sam provitao utiske fotografa, random ljudi sa neta, vlasnika 808 i N8 ali i ljudi sa foruma - djilkosa, telepa, vojkana,NSX-a (zamisli, covek je Nokia fan, ima N8 i gotivi 808 koji je najjaci kamera fon ikada ali je fan koji polemise normalno i sa argumentima a ne histericni zilot, ovo prvo se ceni a ovo drugo je dijagnoza :)

Ne bi bilo lose da jos neko napise utiske i sam uporedi, nemam nista protiv, kao sto rekoh ovo je forum i treba procitati jos misljenja :)

I jos nesto, kada je htc delimicno failovao sa One ultrapixel kamerom napljuvan je opravdano jer ima dosta suma, malo detalja a kada se zumira sve to lici na kameru sa androida nize klase. Tada je pljuvanje bilo ok, zumiranje fotografija nesto normalno, One kamera krs, posebno je emix poredio S4 i One i smejao se koliko uzasne detalje ima htc u odnosu na Samsung cak i kada se malo zumira a sada na nokiji to nije bitno, jadno :)

Sto se mene tice, 1020 je najbolji WP8 telefon a meni je i najlepsi i deluje premium i kvalitetno, podesavanja kamere i kamera UI su za postovanje ali ako ne moze da se utice na sharpness, saturaciju, boje, senke itd sve pada u vodu, dok ne izadje gsm arena test necu da donosim zakjucke ali meni deluje odlicno i radi bih kupio kada padne cena ali kamera mi ne odgovara (osim ako ne izbace neki apdejt) sto ne znaci da neko kome je i ovo odlicno ne treba da kupi. Nocne uz xenon nemaju konkurenciju medj' smartfonima (ne racunam 808).

I jos jesto, ako svi mi ovde bulaznimo i pisemo gluposti najbolje bi bilo da kameru prokomentarise neko ko zaradjuje lebac od fotografije, ima ih dosta na forumu, marti, drajver i jos nekoliko moderatora, ovo bi cak bilo i narealnije :) Ali da se ne posmatra samo 1020 vs prosecan android nego i vs 808 i uopste kako treba da izgleda kvalitetna fotografija.
 
Poslednja izmena:
Ne bih da kvarim ovu fanboy zabavu i kolektivnu masturbaciju ali samo da primetim da moj prvi digitalac Fuji A101 sa 1.2mpix iz 2001 godine pravi bolje fotke od ovog sto ja vidim od Nokia EOS (kud li nam skrnave sveto Canonsko ime! :d )... Ko ovo gore vidi kao dobre fotke, bogme oci lekar mu ne gine ili psiholog, tj da proveri hardver ili softver. Ljudi stvarno mi niste jasni, kako ovo moze biti dobro, pa ovo je vise u klasi impresionizma nego fotografije!
Problem je ocigledno u jako jako lose napisanom softweru jer toliki senzor mora mnogo, mnogo vise da izvuce (osim ako ne lazu o velicini i karakteristikama).
 
Istini za volju, mora se pohvaliti odsustvo hromatskih aberacija kod Nokie dok N4 ubija koliko ih ima.
 
N4 je google fon i akcenat je na svemu ostalom pa tek onda na kameri.. pored malog senzora ima i jedva prosecan softver kamere sto se jasno vidi (u smislu kvaliteta fotografije a ne fensi opcija).

@ nsx, verovatno si u pravu.

Ali zasto onda silne test ekipe pisu o najrealnijim mogucim bojama i vrh fotografijama? Zato sto danas niko nije gadljiv na pare ;)
 
Poslednja izmena:
1020 ima BSI senzor koji je i dalje prilicno neispitana tehnologija, pogotovo u toj velicini...sumnjam ja da je Nokia bas toliko softverski napucavala boje i ostrinu vise je to karakteristika senzora, slicno je i kod S4 i kod XZ i kod svih tih BSI kamerica samo su ti senzori mnogo manji pa se malo teze uoce te karakteristike

a BSI senzor je stavljen jer je uprava rekla inzenjerima "hocemo 41 MP u 10 mm debljine i ne zanima nas nista drugo" i onda su inzenjeri rekli krastavac OK onda mora BSI...i sto je najjace izreklamirali su ga isto kao i HTC njihove ultrapixele, kao da je to najjaca stvar na planeti :D to sto nijedan highend compact ili DSLR nemaju BSI senzor (valjda bi imali da je to tako dobro) to nema veze :)
 
Da li 1020 uopšte koristi oversampling kao 808? Kvalitet slike mi govori da ne koristi.
 
posto nema hardverski DSP(moderni WP8 to bas i ne podrzava) radi softversku emulaciju sto je u sustini obicni resize koji mozes uraditi i na kompu
 
evo da ne bude da smo hejteri i jedna prilično dobra slika(ostali telefoni osim 808 se ne mogu primaći ovome)

http://www.flickr.com/photos/58720664@N08/9361322169/sizes/o/in/photostream/

korišćen je i tripod(OIS ipak nije svemoćan, ako hoćeš extra kvalitet moraš sam da stabilizuješ telefon imao nemao OIS)

ima više šuma nego 808(recimo na 808 bi mogao da vidiš ona slova na znaku iza) ali je generalno baš dobra slika
 
^ Nema sta, ova je odlicna za te uslove i pored tripoda :)

Cini mi se da je i kamkorder bolji na 808.. ovde deluje kao da ima problem sa fokusom (pored boja).. opet, u poredjenju sa androidima ovo je mnogo bolji kvalitet a zvuk je primetno bolji.

[YOUTUBE]IOI1ORziNXI[/YOUTUBE]

Evo jos par testova i 1020 vs htc One.

[YOUTUBE]kN3jh3QTBKs[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]75PlIQnZqCE[/YOUTUBE]
 
Poslednja izmena:
^ko o cemu MM o odsustvu h.aberacija... impresivno ali pokusavam da zamislim koliko drhtavih (intoksiniranih) omladinskih ruku i ruchica nocu vuklja sa sobom stative i slicno naoruzanje tokom fotkanja (fajtovanja). Mnogo piksela trazi mirnu ruku (citaj dobru tehniku fotkanja) inace... impresionizam :d
 
Sa ovim se bas i ne slazem, dizajn je odlican, trebalo je spakovati sve ovo u sto manje kuciste, grba nije kao kod 808, telefon izgleda bas lepo osim sto je presirok ali eto.. stvar je u tome da li neko gotivi dizajn sa ostrim ili zaobljenim ivicama, kombinaciju boja i jos neke detalje, mat ili glossy finis.. uglavnom meni je 1020 bas lep fon i mislim da je odlican, najbolji WP8 ali mi je bedak sto su softverom na neki nacin unistili ogroman potencijal senzora :) I PV808 pravi za klasu bolje fotografije.
ne znam, meni se ovolika kockastost :) ne sviđa, ali ajde to je od čoveka do čoveka što kažeš, problem je što je glomazan, ok je da napraviš kockast fon na 60mm širine i 4" ekranom, na 71mm mogu zamisliti kako to leži u ruci... znaš priču za xperiu Z, ali ona to bar pravda 5" ekranom, ovaj ima smešnih 4.5"...

ako je nekom žao što je nokia tu gde je sad onda sam to ja, ali krastavac :)
 
kamkorder daje bolji kvalitet slike na 808 jer DSP radi oversampling svakog frejma, kod 1020 toga nema...ali je OIS kod videa bitniji mada može da se nabavi steadicam za 808 s tim što je OIS svakako mnogo praktičniji :)
 
Jbga, i ovde se mnogo tj previse ocekivalo zbog glasina koje pisu fanovi..

Al' ne sumnjam da ce opet biti do jaja snimaka kao sto je radio topolono70 sa 808 kao i odlicnih fotografija.

Koje nokia fan forume pratis? daj neki najbolji :) Slabo nesto ima semplova po netu..


da ne kucam novi post, mislio sam da imaju svoje hc jezgro :d

ok, hvala za ovaj link :)
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
http://www.wpcentral.com/nokia-lumia-1020-review

WP_20130724_21_17_41_Pro_0.jpg

WP_20130724_22_51_28_Pro.jpg

Shootout1.jpg
 
''Nocne fotke'' su odlicne za telefon i za nekoliko klasa iznad htc One kome je jedini adut sto se tice kamere (foto) ali ipak losije od 808, ali nema veze, za WP8 koji je ziv os ovo je odlicno.

Ipak, izgleda oni drugi problemi ostaju.. moguce da je razlog ono sto je nxs pisao (bsi i ostalo)
 
Koja je fora sa ove 3 slike dole, ne mogu da provalim koja bi trebalo da je najbolja..
 
Koja je fora sa ove 3 slike dole, ne mogu da provalim koja bi trebalo da je najbolja..

Naravno prva.
Najrealnija i onako kako u stvarnosti treba da izgleda ili najpribliznije tome.
920 i 925 slike su previse svetle i nerealne. Softverski se nadomesta nedostatak hardvera tj. veceg senzora i slabije rezolucije. 920 posebno preteruje po tom pitanju.

Inace Elop izjavio ono sto svi znamo, da softverski mnogo toga moze da se "ispravi":

http://wmpoweruser.com/stephen-elop-responds-to-question-about-oversampling-tech-in-lumia-1020-compared-to-808-pureview/
 
Poslednja izmena:
Naravno prva.
Najrealnija i onako kako u stvarnosti treba da izgleda ili najpribliznije tome.

Otkud znas kakvo je stvarno tamo osvetljenje :) Meni ova na 920 najbolje izgleda, da neko stoji tamo pored ona tri sanducica ili sta su vec desno, bolje bi se video..
 
1020 je tu najbolja, od ta tri, vidis da su to male sijalice, na 920 kao reflektor sa stadiona da su stavili da bije direkt. Ali meni se te nocne slike sa 920 uopste ne svidjaju, suvise sve "zombi" izbeljeno deluje.
 
Poslednja izmena:
Naravno prva.
Najrealnija i onako kako u stvarnosti treba da izgleda ili najpribliznije tome.
920 i 925 slike su previse svetle i nerealne. Softverski se nadomesta nedostatak hardvera tj. veceg senzora i slabije rezolucije. 920 posebno preteruje po tom pitanju.

Inace Elop izjavio ono sto svi znamo, da softverski mnogo toga moze da se "ispravi":

http://wmpoweruser.com/stephen-elop-responds-to-question-about-oversampling-tech-in-lumia-1020-compared-to-808-pureview/

pa obzirom da mu firma i posao zavisi od prodaje tih lumia naravno da će izjaviti da "sve mož da se sredi", pitanje je šta su oni radili godinu dana i kusur ako će tek sad da sređuju...
 
Ne pricamo mi o nekom krsu od kamere koliko se meni cini. Koliko god da je nesto dobro moze i bolje.
Ne vidim sta je tu cudno, nije Nokia jedina koja je ili koja ce da poboljsa kvalitet kamere softverski.

Prosto mi nije jasno ovo pljuvanje po telefonu kao da je u najmanju ruku neki raspad od kamere! Ja ponavljam, dajte mi smartphone koji moze bolje i ja cu da napustim temu za sva vremena.
 
Poslednja izmena:
Pa koji smarfon ce generalno da ima bolju kameru kada svi imaju jadne senzore i optiku, led ''blic'' a odlican softver imaju samo IP/Samsung (i neki Sony modeli) a ostali su bulja? Ako ne racunas 808 sa cime uopste mislis da poredis? (ne racunam ni GS cam/zoom)

A naravno da si procitao sta je napisao marti, i negativno a i pozitivno o ovoj kameri (apsolutno se slazem sa tim), ako smo nsx, ja i jos x ljudi slepi, nokia hejteri ili sta si se vec nalupetao onda valjda treba da uvazis misljenje coveka koji se deceniju+ bavi fotografijom i nije placen za pljuvanje a bogami ni za pisanje hvalospeva o ocigledno nedovrsenoj kameri (ponavljam, daj boze da srede ''dnevne fotografije'' preko apdejta/podesavanja jer je ovo za sada insta-prenapucano i nema veze sa).
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno