Šta je novo?

Problem sa napajanjem

AMD Gamer

Cenjen
Učlanjen(a)
03.06.2013
Poruke
428
Poena
169
Kao sto naslov kaze imam problem sa napajanjem,naime imam be quiet 500w e5 napajanje koje mi pravi probleme sa ventilatorom na njemu,kada god ukljucim komp ventilator ne moze sam da se zavrti vec moram ja sa necim da ga pomerim,zbog sumnje da je ventilator otisao izvadio sam ga (iseko zice) i prikljucio ga na 12v grani medjutim on radi :trust: !isgleda da je problem do napajanja ako neko sta je u pitanju....i da li ce biti dovoljan jedan arctic cooling 12cm da ga ohladi.? hvala
 
Otišlo je ležište i/ili uprljao se:
Često čišćenje+podmazivanje može biti dovoljno.
Ako je otišlo ležište podmazivanje je rešenje ali ne na duge staze zbog istošenosti ležalja i položaja venta ulje lako iscuri.

Obično su ventilatori za napajanje oko 2000RPM proveri koliko ima original, možda je bolje rešenje Thermaltake Thunderblade 1800rpm/AF0030(650 din), ima i chieftec sa 1600 ili 2000rpm ali moraš paziti na start voltažu tj da se pokrene na min voltaži.

Mada ako komp nije jak potrošač(manje od 50% napajanja) i taj AC će biti dovoljan samo ga nakači direktno na 12V(molex ili u napajanju)
 
Poslednja izmena:
To napajanje verovatno ima kontrolu obrataja koja ne radi kako treba. uvek možeš da ga priključiš u samom napajanju na 12V,, na jednu od žutih žica ili mesta sa kojih one izlaza izlaze napolje. Onda će raditi na punim obrtajima. Možeš i da izmeriš voltažu na žicama koje vode do ventilatora, samo pazi kada radiš na uključenom i otvorenom napajanju, heatsinkovi su na visokoj voltaži.
 
ne nije problem do ventilatora vec do napajanja ja kada stavim bilo koji drugi vent. on pravi iste probleme kao i originalni....
 
samo powezi drugi ventilator na molex i vozi... ako ti bude prebucno samo ga prevezi na 5v ili 7v i to to je najlakse moguce resenje
 
ok hvala svima samo da vas pitam koji bi mi vent. bio dobar za zamenu?ovaj fabricki radi na 2200 obrtaja?moze bi tt thunderblade 1800rpm ili cm od 2000rpm posto ovaj tt kazu ljudi mnogo je bucan........
 
Nadam se da se pokretač teme neće naljutiti da upadnem sa mojim problemom:)(čisto da ne gomilamo teme). Crkao mi je na napajanju bio kondenzator i ponio sam ga kod lika koji je isti zamijenio. U pitanju je +5V Standby. Sad vent radi full čim pokrenem neku igru, a izlazni vazduh iz napajanja je hladan. Ima li tu rješenja ili da mijenjam vent?
 
Nećeš dobiti ništa menjanjem venta, napajanje je to što reguliše njegovu brzinu. Nije ni taj promenjeni kondenzator ništa kriv za to. Neka napajanje imaju trimer potenciometar unutra za regulaciju brzine venta ali i za nameštanje nekih volltaža pa je tip verovatno nešto pobrkao i okrenuo pogrešan. Jedino da mu vratiš pa neka on to namešta kad je već zabrljao.
 
Ma, lik je to na moje oči radio i nije čačkao ništa drugo. A i odradio mi je to za dž. Nego, imam jedan Noctua vent koji je baš tih, pa sam mislio njega staviti. Ali i grafe mi se čuju, pa kad dođe tu do promjene, onda ću i vent zamijeniti.
 
ok hvala svima samo da vas pitam koji bi mi vent. bio dobar za zamenu?ovaj fabricki radi na 2200 obrtaja?moze bi tt thunderblade 1800rpm ili cm od 2000rpm posto ovaj tt kazu ljudi mnogo je bucan........
Ako imas slobodan 4pin konektor na ploci, kupi pwm vent, npr CM Blade Master.
 
Regulacija brzine ventilatora u napajanju je zavisna od temperature u njemu, ne na ploči ili kućištu, tako da kontrola preko ploče nebi bila prava za napajanje.
Ako već mora da radi na punoj voltaži onda možeš da zameniš sa nekim tišim ventom, samo pazi da ima sličan protok vazduha da se napajanje nebi pregrevalo. U tom slučaju ti treba ventilator sa 3 žice a ne PWM. Povežeš samo + i - sa njega na originalne žice u napajanju. Neznam sad koji bi bio dobar, tih i adekvatnog protoka za to Neko ko se bavio tim ti može bolje reći.
 
evo bas sam sad dobio jedan deltin fan od 2500obraja (msm da je isto iz nekog napajanja) tako da je dobra zamena zapravo i bolja jer je fabricki radio na 2200 a ovaj na 2500...i ima veci protok vazduha...nista na kraju odnecu u neki servis pa neka se oni zezaju sa tim...hvala svima...:D
 
Regulacija brzine ventilatora u napajanju je zavisna od temperature u njemu, ne na ploči ili kućištu, tako da kontrola preko ploče nebi bila prava za napajanje.
Ako već mora da radi na punoj voltaži onda možeš da zameniš sa nekim tišim ventom, samo pazi da ima sličan protok vazduha da se napajanje nebi pregrevalo. U tom slučaju ti treba ventilator sa 3 žice a ne PWM. Povežeš samo + i - sa njega na originalne žice u napajanju. Neznam sad koji bi bio dobar, tih i adekvatnog protoka za to Neko ko se bavio tim ti može bolje reći.

Kod tog napajanja, regulacija ne zavisi od temp, vec od nivoa opterecenja. Kako god, opet bi imao pristojno hladjenje i tisinu, ovako ako uzme jeftiniji vent koji ce raditi na 12V, od tisine nema nista, ali ce hladjenje biti dobro.
 
samo da kazem svima da sam resio problem,12v kondenzator za kontrolu je pukao tako mi je rekao majstor..svejedno za 500din sam resio problem...
 
Nazad
Vrh Dno