Šta je novo?

Windows 7 i Linux Mint 15 na 2 hard diska

boxandroid

Cenjen
Učlanjen(a)
11.11.2012
Poruke
247
Poena
170
Imam 2 hard diska, na prvom koji nema particija je instaliran Windows 7, a na drugi koji sam podijelio na 4 particije od koje su 3 popunjene podacima, pokušao sam instalirati Linux Mint 15.
Tu dolazi do problema. Instalacija prođe, ali nemam dual boot. Probao sam problem riješiti sa EasyBCD 2.2, ali ne pije vode.

Ima li ko kakvu ideju??
 
Pretpostaviću da je disk sa Win 7 prvi u redu za butovanje. Na njega mora da se instalira GRUB ili koji je već bootloader. Samo tako ćeš da dobiješ dualboot opciju, jer Windows netolerantno pregazi sve što nije Windows porekla.
 
U pravu si, Windows 7 je prvi, aIi nisam baš najbolje shvatio problem. Možeš li mi pojasniti. Šta sad treba da uradim?? U šta, ili na šta instaliram GRUB?? Zašto EasyBCD 2.2 nije odradio svoj posao?? Boot Loader mi je na drugom disku, gdje mi je i Linux. Nisam ga ni uspio staviti na prvi disk gdje je WIndows. Stalno izbacuje grešku GRUB error... Inače Mint sam uspiješno instalirao u VMware Workstation i na laptop, a i na još par računara, ali nikad nisam imao 2 hard diska a na jednom Windows...

Pretpostaviću da je disk sa Win 7 prvi u redu za butovanje. Na njega mora da se instalira GRUB ili koji je već bootloader. Samo tako ćeš da dobiješ dualboot opciju, jer Windows netolerantno pregazi sve što nije Windows porekla.
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Mozes u biosu da podesis da hard disk gde ti je Linux mint bude prvi, i ako kojim slucajem ne cita windows, odradis komandu sudo update-grub i to bi trebalo da resi problem :)
 
Pretpostavljam da pišemo o istom. Ima dva diska (dev/sda i dev/sdb). Kad sam odradio particije ext4 (sa "/") za sistem i "swap", mora sam i da definišem "Device for BootLoader innstalation". Pretpostavljam da je to instalacija GRUB-a??????? Odnosno mjesto hdje će se instalirati GRUB.
Nisam ga uspio smjestiti na prvi disk (dev/sda/ Kingston SSD) gdje mi je Windows 7 jer stalno izbacuje grešku. Onda sam ga smjestio na dev/sdb/ WDC 640, a kad ni tu nije butovao, smjestio sam ga na dev/sdb/4 gdje mi je particija na koju sam instalirao Linux Mint. Znači GRUB sam probao staviti i na disk i na particiju. Podesio sam EasyBCD 2.2 kako treba (provjeravao na forumu, prati slike, raspitivao se...) jer mi je Mint na drugom disku, ali opet neće da butuje. Na kraju sam pri startanju BIOS-a sa F12 butovao direktno Disk na kojem je MINT 15, ali opet ništa. krastavac... Šta sad...
 
Poslednja izmena:
Djelimično sam riješio problem. Napravio sam novu particiju na koju sam smjestio bootloader i sad Linux Mint mogu butati direktno sa harda, odnosno tasterom F12 i biranjem drugog harda na koji sam instalirao Mint. Sad sam siguran da sam instalirao Mint i BootLoader. Međutim nedostaje dualboot. Opet sam koristio EasyBCD 2.2, međutim nema pomaka. Pronađe mi Windows ali ne i Mint.
 
Pa ne treba EBCD da ti pronadje Mint, trebas sam da ga dodas iz njega. Imas na onom linku koji sam ti ostavio kako da odradis, jednostavno je.
 
Dobro sam setovao EasyBCD. Radio sam sa njim X puta. Bio sam nedorečen pa me nisi razumio. Prilikom butanja gdje imam opciju Windows Windows 7 i Linux MInt, kad izaberem Linux Mint, tad neće da ga nađe.


Pa ne treba EBCD da ti pronadje Mint, trebas sam da ga dodas iz njega. Imas na onom linku koji sam ti ostavio kako da odradis, jednostavno je.
 
Ne znam onda sta bi mogao da bude problem, ja drzim Mint na poslednjoj particiji drugog HD-a (samo jedna particija, ne koristim ni swap), boot loader je na sdb. EBCD ga lako pronalazi.
Ako iz GRUB-a vidis Win, koristi njega onda. Moguce i da nesto zeza Mint 15, to je tek izaslo, bolje je koristiti LTS verzije (Mint 13).
 
ГРУБ треба да ти буде на /dev/sdx (хард диск на који је Минт инсталиран, без броја на крају). Тај хард диск ставиш да буде примаран у БИОС-у, подигнеш Минт и одрадиш "sudo update-grub" (без наводника). Препознаће Вин и кад рестартујеш рачунар, Вин ће бити на последњем месту у ГРУБ-у.
 
Пробао сам искористити команду "sudo update-grub" , међутим, не дешава се ништа. Нисам сад сигуран да ли ми је "ГРУБ" на /dev/sdx или ми је на једној од партиција, па морам испочетка. Међутим сад имам нови проблем. Партиције на другом диску су "Healthy". Шта треба да урадим да буду "Primary", јер их сад Минт приликом инсталације не види???

SLika 1.jpg
 
Poslednja izmena:
Jesi li uradio prema upustvu koje sam ti naveo?
 
Nisam mogao, disk mi je "Healthy" i Linux ga ne vidi. Ja iz Windowsa vidim particije, nađem ih u Disk Managament-u, otvorim i koristim. ALi kad pokrenem instalaciju, Linux ne vidi particije i nemam na šta instalirati Mint. Šta da radim da dovedem disk u operativno "Primary" stanje??

Jesi li uradio prema upustvu koje sam ti naveo?
 
Poslednja izmena:
Јбг, погрешно сам се изразио, ја пишем да је диск Healthy а Linux га не види, што и јесте истина у WIndowsu, али га Linux не види приликом инсталације
 
Dakle ako sam te dobro razumeo šta si hteo reći kad podigneš live verziju linuxa i započneš instalaciju, odabereš manuelno particionisanje i u tzv, tabli particija nevidiš npr sdb već samo sda?
 
Upravo tako. Kad sam u Windowsu, Disk Managament vidi sve particije, ali je taj disk zelen, nije plav. Ne znam kakva je to poruka osim da sam kreirao sve logičke particije. Nemam pojma da li sam u pravu.
Međutim u Linuxu kad podignem live verziju linuxa i započnem instalaciju i odaberem manuelno particionisanje, u tzv, tabli particija nemam sdb već samo sda.

Dakle ako sam te dobro razumeo šta si hteo reći kad podigneš live verziju linuxa i započneš instalaciju, odabereš manuelno particionisanje i u tzv, tabli particija nevidiš npr sdb već samo sda?
 
Onda rešenje može da bude isključenje jednog diska dok neprođe instalacija a kasnije dodavanje drugog
 
Ovo je iz Parted Magic Live CD-a... Njemu je File System nepoznat... Opcija je da formatiram hard, ali to ne želim, nemam gdje smjestiti podatke...


20130606_204108.jpg
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Riješio sam problem tako što sam obrisao sve particicije. Nakon brisanja disk je prepoznat kao "basic", tako da sam bez problema na njemu kreirao logičke particije. Pozzz...
 
Kad hoces da instaliras linuks, najjednostavnije je da mu prvo napravis slobodan neparticionisan prostor na C disku i onda pri instalaciji biras opciju wizard, koja ima jedno 7 koraka. I tu naidjes na pitanje gde hoces da ga instaliras i ti samo odaberes opciju "na najveci slobodan prostor" i onda si sve zavrsio. Bitno je i da password bude obavezno sa najmanje 6 karaktera. On se sam instalira za 20-25 minuta. Meni se svidja PClinuxOS kde, sve mu radi.
 
Ne znam odakle ti t aprastara ideja o nekom prethodnom particionisanju kad opet prilikom inatalacije moraš d abiraš. Zaista nema potrebe za tim
 
Screenshot at 2015-12-22 11:58:26.pngScreenshot at 2015-12-22 11:59:03.pngScreenshot at 2015-12-22 11:59:20.pngScreenshot at 2015-12-22 11:57:46.pngEvo sličnog problema.U računaru se dva hdd, na jednom instaliran linux mint a na drugom win.Nakon apdejta sa win7 na win10 linux ne vidi fajlove na hardu na kom je win10 i win10 ne može da se podigne sve dok fizički ne isključim hard na kom je linux.Napominjem sve je funkcionisalo kako treba do apdejta na win10.

ps prilikom apdejta hard sa linuxom nije bio zakačen
 
Poslednja izmena:
Mozda treba uraditi instalaciju gruba, i zasto si iskljucio hdd sa linuxom kada si radio update na win10 ?
 
Како уопште бираш који се ОС стартује? По овоме што си писао претпостављам да мењаш стартни хард у биосу/менију. Можда је ту проблем, можда постоји неки MBR на харду са линухом који забрља стартовање другог харда па је можда и добро да одрадиш апдејт груба. Не би било лоше ни да фиксираш MBR на другом харду, искључиш први па одрадиш bootrec /fixboot и bootrec /fixmbr (ако се добро сећам синтаксе) и онда би он могао да ради било како.

Како ниси инсталирао груб, па како се стартује линух? Да ли сам погодио оно у првој реченици или користиш неки други начин. Иначе би ти најлакше било да апдејтујеш груб на линух харду, одатле стартујеш и бираш који ОС да се подигне.

Е да, како линух не види фајлове десетке? Не види партицују/партиције, не види садржај или нешто треће? Gparted на сликама нормално приказује оба харда.
 
Како уопште бираш који се ОС стартује? По овоме што си писао претпостављам да мењаш стартни хард у биосу/менију. Можда је ту проблем, можда постоји неки MBR на харду са линухом који забрља стартовање другог харда па је можда и добро да одрадиш апдејт груба. Не би било лоше ни да фиксираш MBR на другом харду, искључиш први па одрадиш bootrec /fixboot и bootrec /fixmbr (ако се добро сећам синтаксе) и онда би он могао да ради било како.

Како ниси инсталирао груб, па како се стартује линух? Да ли сам погодио оно у првој реченици или користиш неки други начин. Иначе би ти најлакше било да апдејтујеш груб на линух харду, одатле стартујеш и бираш који ОС да се подигне.

Е да, како линух не види фајлове десетке? Не види партицују/партиције, не види садржај или нешто треће? Gparted на сликама нормално приказује оба харда.

Biranje startovanja je iz bios/menija.Linux ne vidi sadržaj,Ponavljam sve je radilo dok nije apdejtovan win7 na win10.Instalacija sistema je rađena dok je drugi hdd odvojen(i linux i win7)
 
Dobio sam padajući meni kod pokretanja računara gde mogu da biram sistem, s tim što je na spisku win 7 a ne win 10 i izborom te opcije win 10 krene da se podiže i onda javlja grešku INACCESSEBILE BOOT DEVICE
 
Nazad
Vrh Dno