Šta je novo?

WINDOWS 8.1

Ma ne dirajte mi čika Billya, ovo nije njegova krivica. Ballmer je sve to skuvao, on je običan trgovac (da ne uvredim piljare) i nešto savim drugačije od Gatesa. U svakom slučaju posle toliko "iscurelih" vesti (verovatno namerno) i M$ priznade da su većina njih tačne i da znaju o tome.
http://betanews.com/2013/05/30/microsoft-officially-confirms-what-we-already-know-about-windows-8-1/
Sada opet ne idu na potpuno rešenje nego našto pola-pola. Trgovci uvek gledaju da bar malo zakinu pa posle dođe nešto "New and improved ", kao deterdžent.
 
Hvata ih panika jer su godinama imali monopol i nisu vezali korisnike za servise kao sto to rade google, apple i amazon. Sada pokusavaju novcem da nadoknade propusteno.
Ceo koncept modern ui je totalno pogresan i to se vidi iz tezultata prodaje. Ako zanemarimo desktop, surface i ostale winrt uredjaje niko ne kupuje. To znaci da im nesto debelo fali.
Modern ui ce bitj na novom xboxu i to bi bio neki maksimum rasprostranjenosti. Modern ui je prakticno mrtav na desktopu sve dok postoji klasican desktop i prozori. Ako i to ukinu izgubice gomilu korisnika.
 
Potpuno se slažem sa yooyo-om, rezultati prodaje Win 8 definitivno potvrđuju da su se negde zeznuli.
Čak ni Apple nije posegnuo za toliko radikalnom izmenom GUI-ja (što ne znači da neće) i potpunim zaokretom ka iOS GUI-ju (a bilo je govorkanja da hoće već sa Mountain Lion-om), već su to bile samo diskretne prepravke, OSX je praktično isti već dugi niz godina.
Mislim da je ovaj Metro suviše radikalan zaokret koji će debelo da ih košta, ipak je GUI ono što 90% korisnika privuče ili odbije kad probaju neki OS.
I da dodam, pokušavaju da na ovaj način kopiraju Apple-ov App Store, ali mislim da nisu skapirali da je filosofija razmišljanja prosečnog PC korisnika dijametralno suprotna od prosečnog Apple korisnika, koga je Steve Jobs postepeno nav(u)ikao na Store sistem, a ovi hoće preko noći to isto. Ne ide to tako...
 
Poslednja izmena:
Stvar je jednostavna, oni (M$) su culi da su $$$ u smartphone-ima i tabletima, doneli odluku da batale/zapostave desktop i da se razvijaju u tom (novom) pravcu.
Mislim da nije kompromis sto Metro stoji na PC-u, vec sto postoji klasican desktop.
Kontam da su zamislili da Metro UI bude za smartphone i tablete, a desktop da postoji samo kao opcija u Pro varijantama tableta (za programere, biznis korisnike i sl.).
PC ili planiraju da sahrane ili su potpuno nezainteresovani za sudbinu istog.
E tu su se malo za*ebali - biznis (corporate) umesto na Pro tablete mogu (jeftinije) da odu i na terminale i mainframe/cloud, pa im Win ne treba. A mogu i na druge tablete, iOS ili Android, pa im takodje Win ne treba.
Ako prodaja nastavi da opada ili stagnira, ostace im xbox i office (i server, mada i tu guraju Metro, pa je pitanje) ali ce izgubiti mnogo.
Tek sad su poceli da vezuju korisnike za servise (mail, skype, ovo-ono), kasne debelo za Google-om i Apple-om...
 
Win 7 sam probao, sasvim dobro odrađen OS, u principu ono što je Microsoft odavno morao da napravi, pošto od NT-a i 2000 nisu imali kršten operativni sistem (možda XP, ali sa svih 3 miliona zakrpa).
Imam instaliran Windows Server 2008 R2 (za neke poslovne zezancije) i to radi kako treba i stabilan je kao stena, nema da štucne.
Win 8 nisam probao, priznajem, ali nisam probao ni da skočim kroz prozor sa 4. sprata da bi znao da ne znam da letim.
Ono što sam video na internetu, GUI koji je za moj ukus blago rečeno odvratan (a GUI je jako bitna stavka, osim ako nisi sistem administrator pa sve radiš u konzoli), ne znam o čemu su razmišljali kada su ga pravili, takav zaokret posle GUI-ja na Win 7 i svim prethodnim je jako radikalan, a nije doneo praktično ništa korisno, što se vidi iz sve većih zahteva za vraćanjem na staro.
Daleko od toga da je OSX idealan OS, ali meni radi posao, logičan je, sve što mi treba od aplikacija imam, nije hardverski zahtevan, a stabilan je ko granit - moj sistem je instaliram daleke 2007 kao Leopard i od tada sam ga update-ovao i selio veliki broj puta, a radi kao prvog dana.
Na kraju, ako neko smatra da mu je Win 8 okay neka ga i koristi, nemam ništa protiv, ja sam ionako u drugom taboru.

Pa vidi, ja u metro ulazim koliko sam ulezio i ranije u klasičan start meni, a to je samo da otkucam nešto otvorim nešto preko search-a što mi nije u toolbar-u ili dock-u. Sve ostalo je i u start meniju bilo gubljenje vremena, kao i sada u metro-u. To je meni minimalno vremena i u jednom i u drugom slučaju, tako da ja tu ne gubim niti žalim za ničim. Ja zaista ne znam šta ima neko da provodi vreme u start meniju ili metro-u.

A sa druge strane win 8 u odnosu na win 7 je brži, stabilniji, pa čak ima i bolju podršku za neki stariji hw, koji win 7 bez drivera nije mogao da prepozna, i to je ono najbitnije, barem meni. A ne tih par sekundi u metro-u ili start meniju :)
 
Hvata ih panika jer su godinama imali monopol i nisu vezali korisnike za servise kao sto to rade google, apple i amazon. Sada pokusavaju novcem da nadoknade propusteno.
Ceo koncept modern ui je totalno pogresan i to se vidi iz tezultata prodaje. Ako zanemarimo desktop, surface i ostale winrt uredjaje niko ne kupuje. To znaci da im nesto debelo fali.
Modern ui ce bitj na novom xboxu i to bi bio neki maksimum rasprostranjenosti. Modern ui je prakticno mrtav na desktopu sve dok postoji klasican desktop i prozori. Ako i to ukinu izgubice gomilu korisnika.

Upravo tako.
 
Poslednja izmena:
Ma ne brinite se, biće gore.
 
zar već nije:d
 
Cemu zalba ?
Tu nam je Win 7 ili neka od fantasticnih distribucija linuxa .
 
Kozmetika, who cares, ali bi stvarno mogli malo da naštimuju sam sistem, imam utisak da bi moglo još bolje, mnogo bre raznih servisa mada ono "Manual (trigger start)" nije loša ideja. Moglo bi više takvih da bude. Ja "Pobio" gomilu servica i ništa se ne buni. Njihovo "Recomended minimum system requirements " je baš previše optimistično za toliki system.
 
Linux bi bio ok da MS i dalje ne smara sa ubogim directX, dobro sada sa konzolama racunam na OpenGL openCL itd sto znaci da ce mozda i linux da progleda malo :D
 
Da ne idemo u totalni off sa linuxom, postoji deo foruma namenjenog za njega
 
Ala ce autori virusa i trojanaca da se obogate.
 
Suviše malo novca za tako nešto
 
Ja jos uvek nemam potrebu niti vidim poentu da sa fino sredjenog win7 prelazim na 8 ili 8.1...
 
Hoce li biti nekih bitnih poboljsanja? Ovo oko GUI-ja stvarno vise nije interesantno. Zabrljali su, nece da vrate na staro vec prave neke glupe kompromise. Iskreno, meni svejedno da li ostaje kako je sada ili kako je opisano u linku gore. Ni jedno ni drugo ne valja ali sam se pomirio sa time.

Vec sam rekao sta treba da urade ako hoce prelaznu ocenu za UI, izgleda niko u MS-u to ne kapira vec jos uvek forsiraju tablet mod na desktopu. Nek se ugledaju na Chrome, prebace aplikacije u Internet Explorer a ostave Start Screen za tablete i to je to. Svi srecni i zadovoljni.

Mada i ovaj tekst je pisao neko polu informisan. Zakljucak teksta je da ko hoce da ima UI ko na Windows 7 treba i dalje da se drzi Start8. Totalno je smetnuo s uma (ili pak ne zna) da bi lako moglo da se desi da Microsoft potpuno izbaci repove koda koji je iscrtavao Start meni. U tom slucaju ce Classic Shell verovatno raditi dok ce Start8 i StartIsBack morati da se pisu iznova i nece nuditi isto iskustvo kao sto nude sada.
 
Sad bi neki rekli svi svi u red:d
 
Ne mora da znaci da ce link za Windows 8.1 preview biti dostupan za download kad u San Francisku bude 9 ujtru!

Inace evo bloga uzivo http://channel9.msdn.com/
 
Poslednja izmena:
Hoce li biti i u formi apdejta ili samo ISO?

Ah, to je preview. No me interesa...
 
Poceo sam da skidam en_windows_8.1_preview_x64_dvd_2358761 javljam utiske kad skinem

Link za download magnet:?xt=urn:btih:A9156CE44D981DB6FEE3CB2F22C91E1A15EF4F18&dn=Win8.1preview&tr=udp%3a%2f%2ftracker.openbittorrent.com%3a80%2fannounce&tr=udp%3a%2f%2ftracker.publicbt.com%3a80%2fannounce&tr=udp%3a%2f%2ftracker.ccc.de%3a80%2fannounce Potreban utorrent

Link je orginal Microsoft koji je dodao neko na torrent pre oko pola sata skinut sa Miscroft Subscriber download sajta i nakacen na torrent , znaci nije fake nadam se da moderatori nece da obrisu , nemaju svi Subscriber id! A ko ima moze i sa microsoft sajta da skine , ja nemam pa moram sa torrent!
 
Skinuo sam onaj fajl sa MS sajta za Windows 8.1,instalirao je neki update,i restartovao sam racunar,ali nema nikakve poruke od Windows prodavnice. Zna li neko u cemu je problem?
 
Meni isto ne radi taj update fajl za windows.8.1 sa microsoft sajta od 15 megabajta izlazi greska

2zexm5t.png


A ovaj iso fajl sto skidam en_windows_8.1_preview_x64_dvd_2358761 za sada je ocajna brzina skidacu celu noc nadam se da ce biti vise seedera , posedujem product key ako nekome treba dacu mu na pp!

Update: Uploader torenta je pre 20-ak minuta izjavio da je ponovo uploadovao torrent zato sto je slucajno stavio sifru na torrent , ja skinuo skoro 600 megabajta za sada mrzi me da prekidam , ako trazi sifru skinucu sutra ponovo link je isti za torrent ostavio!
 
Poslednja izmena:
>>Najimbecilniji mi je Skype - moze da se koristi i pre login-a. Pa ko jos sedi ispred kompa neulogovan?!

Mozda kad budis tablet/laptop iz sleep moda da uopste ne moras da ga otkljucavas da bi se javio na Skype?
Da li "otkljucavas mobilni" kad se javljas na njega?
Ne vidim problem sa ovim, hteli su da pokazu da developeri imaju vise opcija za lock screen nego sto je to bilo u 8.0...


>>Za pocetak ako zele da ljudi zgotive Start Screen, treba da ga srede da lici na nesto i da daju nogu onome ko je osmislio ceo taj Metro UI. Nek naprave da se skalira pa da bar mozemo da ga smanjimo ako smo na desktopu (nema potrebe da je preko celog ekrana)

Kad na 7 "udjes u start" koristis samo taj deo ekrana, ili radis i sa aplikacijama u pozadini, posto ti smeta da je u fullscreen-u?


Kao boot to desktop "problem". Sta radite kad ukljucite kompjuter? Pa valjda pokrenete neku aplikaciju, ne gledate samo desktop...
Iskreno ako su mi sve precice za aplikacije na Metro-u, logicnije mi je da se on pojavi nego desktop!


Microsoft je uprskao svasta, ali dobar deo komentara su random hate-ovi...
Ima stvari sa Osmicom koje mi bas smetaju...

Ali 4 strane komentara, a bas niko nije spomenuo da se u slucaju da odaberete logovanje sa Microsoftovim nalogom, na bilo koji kompjuter sa W8, imate share-ov Start, aplikacije etc.
Stvarno je super, da ustanete sa jednog racunara, da sednete za drugi (ili cak tablet) i da sve bude isto... I ne mislim na "cloud" tipa DropBox, vec je dosta 3rd party aplikacija bas vezano za Microsoft nalog. Krenete na jednom racunaru i nastavite gde ste stali na drugom.


Necu da kazem da sa W8 sve radi bolje i da je Metro nezaobilazna stvar, ali... Nisam probao, ne znam sta je - ali znam da ne valja :)
 
Nazad
Vrh Dno