Šta je novo?

Opera

Ljudi, ovo je još alfa. Znate li šta to znači?
Feature-i se još dodaju. Tek kada bude beta i ako ne bude imalo to što vam treba, onda kukajte.

Sa druge strane, verovatno većinu stvari nisu mogli da ubace, baš zbog toga što su prešli na blink/webkit. Treba to ponovo customize-ovati.
 
Ako sve upakuju kao sto je bilo ranije, sa novim motorom ovo ce biti najbolji browser do sada. Jako mi je drago zbog toga i drzim im palceve.
 
Majko mila, koji je ovo jad. Koji im je pimpek da ovo objavljuju, pa ne bih Istoka Pavlovića silio da koristi? Ostajem na 12.15, sahranite me sa njom.
 
Majko mila, koji je ovo jad. Koji im je pimpek da ovo objavljuju, pa ne bih Istoka Pavlovića silio da koristi? Ostajem na 12.15, sahranite me sa njom.

Ako uzmemo da nisi odlepili. To rade da se pokaze da imaju novi proizvod i da rade na njemu, samo je jos ogoljen.
A i ovako imaju siru bazu za testiranje stabilnosti...
 
Majko mila, koji je ovo jad. Koji im je pimpek da ovo objavljuju, pa ne bih Istoka Pavlovića silio da koristi? Ostajem na 12.15, sahranite me sa njom.

Konkretno sta ti nije po volji? Zanima me tvoje misljenje.
 
Npr. nisam video podešavanje fonta i početne strane
Uspravni bookmark panel, tako da uštedim prostor, a stavim sve što mi treba. Block content je jedna od mojih omiljenih opcija, a uz to i podrazumevana opcija da se browser ne gasi zatvaranjem poslednjeg taba. Znam da Firefox i chrome možda mogu isto to, ali mrzim da instaliram 1000 ko zna kakvih plug-in-ova sumnjivog porekla
 
Korisnički interfejs mi nije po volji u ovom obliku. Pod time podrazumevam previše toga, od nepostojanja Start Dialog do kontekst menija, da bih gubio vreme na nabrajanje.
Skrol je oštar i nema opcije da se uključi-isključi blagi.
Kad smo kod opcija, notepad ih ima više.
Kad smo kod notepad, tu postoji mogućnost da se uključi status bar, u Next ne (ovo spada pod UI gore).
Smeta mi necentriranost otvorene usamljene slike, sad je kao na IE ili FF gurnuta gore levo.
Nema Opera:config strane, al' su zato već dodali :about, : downloads, :bookmark_importer.
Ne želim speed dial, ne koristim ga, hoću opciju da ga ne vidim. Discover mi takodje ne treba.
Ne pamti poslednju veličinu prozora.
Proxy se sada podešava na nivou sistema.
Help.opera.com (F1) ne radi, daje 403 stranu, lol, dok iz 12.15 radi normalno.
Bookmarks... ne znam gde da počnem u vezi sa ovim...
Uprostili su strukturu direktorijuma, to je plus, ali su zato ukomplikovali fajlove u njima primenjujući baze podataka i C++ sintaksu/strukturu umesto prostog teksta sa eventualnim #, pa ručna i jednostavna izmena istih pratično nije moguća (npr. sessions je SQLite baza sada).

itd. itd. itd.

Nisam probao prethodne petnaestice, kapiram da je bilo još gore. Svestan sam da je ovo vrlo udaljeno od finalnog proizvoda koji će, nadam se, da ima sve opcije dvanaestice, ali tema je baš Next verzija, pa nju i komentarišem(o). Neke od ovih promena mi se nikako ne svidjaju.
 
Poslednja izmena:
Može li da se podesi da kad kliknem na neki fajl, dobijem dijalog "open with" i "save", a ne samo "save".. Cesto hocu da odmah pogledam neku sliku ili nesto drugo, bez da je snimam na disk.

Takodje, moze li da se podesi brzina kojom učitava i prikazuje tekst neke teme na forumu, npr. na benchu kad stavim kursor na neku temu odmah prikaze tekst, u FF pokaze posle odredjenog vremena kad se zadrzi mis na linku.Ako me razumete na sta mislim :)


Inace, nova opera mi se bas svidja, brza je od svega sto sam koristio, i folderi u speed dialu su pun pogodak.

Nikad nisam previse koristio bookmarks, pa mi se cak i ovaj stash dopada... Stvar ukusa, valjda :)
 
Može li da se podesi da kad kliknem na neki fajl, dobijem dijalog "open with" i "save", a ne samo "save".. Cesto hocu da odmah pogledam neku sliku ili nesto drugo, bez da je snimam na disk.

Takodje, moze li da se podesi brzina kojom učitava i prikazuje tekst neke teme na forumu, npr. na benchu kad stavim kursor na neku temu odmah prikaze tekst, u FF pokaze posle odredjenog vremena kad se zadrzi mis na linku.Ako me razumete na sta mislim :)

Nijedno od ta dva ne moze trenutno.
 
Poslednja izmena:
Ovo je pre-alpha verzija ljudi i zato bez kukanja. A ko hoce neka kuka Operinom razvojnom timu da ih cuje pa mozda i uslise nesto od toga. Ovde kuknjava nije konstruktivna :)
 
Nije konstruktivna kritika, ali koja je onda svrha teme? Moram da primetim da konstantno zapucava kada se odjednom otvori dosta tabova sa flesom, cak i pre ucitavanja fles sadrzaja.
 
Poslednja izmena:
Dobro je da si napisao da nova instalacija gazi 12, van svake pameti. Ne znam sad ni kako probati nove verzije, jer ne zelim da imam bookmarks u speed dial-u, a i gomile drugih opcija iz 12 nisam spreman da se odreknem.
 
Dobro je da si napisao da nova instalacija gazi 12, van svake pameti. Ne znam sad ni kako probati nove verzije, jer ne zelim da imam bookmarks u speed dial-u, a i gomile drugih opcija iz 12 nisam spreman da se odreknem.

Pa ostani na Next, bice i dalje Next i Dev (ultra novo).
Ovo je samo da ima kao finalna, nece gasiti beta kanal, samo sto ce eventulano da ima vecu numeraciju 16+.
 
Cekaj, kako sad odjednom final verzija, a pre nekoliko postova je neko rekao da je ovo tek "pre-alpha" verzija?? Kakav je kvantni skok sa pre-alpha na final za nekoliko dana??
 
"feature-complete candidate for the Stable version", nije finalna svakako. Mada, ako je ovo feature-complete, izem im pos'o!
 
Ma bre, stabilna je Next 15. Samo joj fali sve zivo od funkcija, i posto je samo skelet, ne moze da bude finalna, nego se smatra za alfu.

To za ''ferutre-complete'', mislim da im je to cilj za verziju 15. Zaboravljate da je sada nomenklatura, kao Chrome i FF, brzo cemo da stignemo i do Opera 20.
 
Nije opera 12 spora sto se obicnog koriscenja tice, kada se pogase nepotrebne opcije i iskljuce animacije ubedjen sam da je nabrzi browser, naravno vecina ljudi o tome nebriga :)
Kada uperedim operu next koju koristim od kada su je pustili medju narod i koja je kao cist chromium mogu samo da kazem da iako je munjevito brza opet je sporija od opere 12 koju sam sasvim fino doterao (a i tako obogaljena bez tone animacija i opcija, opet ima vise mogucnosti nego drugi popularni browseri )i koja otvara tabove brze nego windows explorer :)

Problem sa dvanaesticom je losa podrska sajtova i uzasno los rad sa html5, lose odradjena i neefikasna hardverska akceleracija, mnogo memory leakova itd
Inace dosao sam do zakljucka da je strategija opera tima bila: ok imamo brz browser ali engine koji niko ne koristi ajde da trpamo bloatware u taj browser i da ih napadnemo indirektno. Sto se pokazalo kao glupost i totalni promasaj. Jer vecina funkcija u koje su mnogo ulozili (widgeti i unity) ne samo da su oduzeli dragoceno vreme u razvoju nego su jos i usporili operu i ucinili je nestabilnom sto je oduzelo jedan od glavnih prednosti tog pretrazivaca.


Ono sto me vec specijalno iritira jesu animacije koje ne samo sto su spore na opera next nego i baguju, a ne mogu da se iskljuce ...
od vecih funkcija najvise mi nedostaje opera LINK naravno a ovaj stash mislim da je odlicna ideja i nemam nista protiv toga i mislim da bi to trebali da guraju i unapredjuju.
Sa druge strane discover je jedan obican bloatware koji su trebali da ostave kao obicnu extenziju.
Sta ce biti sa Next videcemo. Bojim da ce opet poceti da trpaju gluposti u browser i tako useru stvari.
 
Poslednja izmena:
ja je koristim na Mac-u od prvog dana....i uz sve pocetne bolesti,radi jako brzo.....od poslednje ver...poslednji broj 100....u nizu brojeva....nema onog glupog problema sa blic sajtom....otvara ga normalno.....u extenzijama se pojavio I addons koji omogucava instalaciju Chrome ekstenzije(verovatno ne sve)....
za bookmarks jedino resenje za sad....podesiti Opera link na staroj Operi....pa sinhronizacija na novoj Next....i Opera Next ne gazi staru Operu.....bar ne na Mac-u....stara ima Crvenu ikonu...Next sivu....:D
pratim dalje.....
 
Izasla je stable Opera 15

Version: 15.0.1147.132
Update stream: Stable
System: Mac OS X 10.8.4 64-bit

Radi sasvim kul...
 
Ne pratis na casu. :) Bilo je vec reci o tome
 
Nazad
Vrh Dno