Šta je novo?

Opera

@Dark Magician
Izvinjavam se, promaklo mi je to da su presli sa 12 na 15. Za 13 znam da su rekli da preskacu, ali zasto su izostavili 14 je stvarno vrlo cudno.
 
Folder na Speed Dial ima uzasan lag kada kliknes na njega.
 
@Dark Magician
Izvinjavam se, promaklo mi je to da su presli sa 12 na 15. Za 13 znam da su rekli da preskacu, ali zasto su izostavili 14 je stvarno vrlo cudno.

Kada izađe finalna verzija 15, na Androidu će takođe biti verzija 15. Je l' sad jasnije?

Nakon toga će verovatno Desktop i Android varijante pratiti jedna drugu što se tiče verzije.
 
Pa to je samo kod tebe brza :) evo ja svaki put instaliram Operu za matorce, klot (znaci nikakvi dodaci) i sluzi im samo za vesti, YT.. i radi primetno losije od Chrome-a i WF. Jos neki ortaci koji koriste Chrome su probali operu i pobegli bukvalno sa iste. Pre neki dan palim fb profil radnje i 2x za redom se gasi sama od sebe. Nemam viruse i ostalu gamad, komp radi kao sat..

Vec sam napisao da ne znam zbog cega je ovo ovako ali Opera kilavi na raznim win i ne samo kod mene..

A poredjenje ti je.. :d Nista gore nego biti fanboj nekog programa, to nikada nisam razumeo :d

I da, da sam nekakav ''opera hejter'' ne bih koristio istu godinama na telefonu a i na kompu, jednostavno na osnovu duzeg koriscenja na razlicitim (''zdravim'') sistemima Opera se uvek pokazala kao pretrazivac koji je bar korak iza FF/WF i Chrome-a u skoro svakom smislu..

Stvarno ne znam zasto vise polemisem sa tobom, meni se nije skrsila NIJEDNOM u poslednja 2-3 meseca. Koristi sta hoces, samo nemoj mene ubedjivati da je nesto bolje. Otvori sebi temu i nadji istomisljenike, pa se slazite do mile volje, nemoj trovati ovu temu.
 
Dovoljno je da se pogleda anketa o pretrazivacima.. tacno onako kako sam rekao, Opera je korak iza Chrome i FF/WF, znaci treci pretrazivac trenutno, nikako najbolji :) Nisu valjda svi toliko skrenuli pa da najvise koriste 2 ''sporija i losija'' pretrazivaca od Opere :d

A ja cu nastaviti da koristim O12 za fb radnje tj roditelji za YT i vesti jer je bez ikakvih dodaka i minimalno se koristi pa bagovi i kilav rad mogu da se istolerisu u ovom slucaju..
 
Fali mnogo opcija u 15ci... kad se udje u settings, čak i u odnosu na chromium fali barem 40% podešavanja. No... nisam ni očekivao mnogo više od alpha verzije.

Ono što mi se mnogo dopada je sledeće:
- Bolji speed dial od Chrome/FF, sa mogućnošću da spakuješ više "sajtova" u grupe i da ih samostalno postavljaš(kao na Maxthon-u)
- Kombinacija Opera plugins sa Webkit extensions, trenutno ne radi najbolje ali potencijal je fenomenalan
- Blink engine, za sada barem, se ponaša bolje na mestima gde webkit baguje
- 10% niži cpu usage prilikom renderinga canvas-a i nekih obilnijih JS stvari

Biće kul ako bi do kraja godine "utegli" sam browser a onda lagano dodavali neke svoje specifične stvari... ;)
 
Ova Opera ne koristi Blink već WebKit. Tako piše u logu.

Everything for this browser is new:

New rendering engine based on WebKit
New user interface
New capabilities
New features
Improved site compatibility
Silent auto updates
 
Moram da opovrgnem tvrdnje da nova Opera ždere mnogo više memorije od stare Opere. Upravo sam otvorio svojih standardnih 50+ web stranica/tab-ova u novoj Operi i ukupno zauzeće memorije računajući sve "opera.exe" procese je izašlo oko 1300 MB. Iste te web stranice/tab-ovi otvoreni u staroj Operi (12.15) daju zauzeće od oko 1350 MB za "opera.exe" proces i oko 90 MB za "opera_plugin_wrapper.exe" proces.

E sad, upoređujem Operu 12.15 64-bitnu sa Operom 15 koja je 32-bitna pa nije baš fer. 64-bitna Opera verovatno ima nešto veće zauzeće memorije od 32-bitne. S druge strane među gomilom otvorenih tab-ova u 12.15 je bilo i onih kod kojih je isključen prikaz slika, pogašeni plugin-ovi, blokiran određen sadržaj itd. što je nesumnjivo smanjilo zauzeće memorije 12.15 u odnosu na Operu 15 gde je bio prikazan sav sadržaj.

Kad sumiram sve, zauzeće memorije je skoro isto ili nešto manje kod Opere 15. Čak i da je veće za recimo 100MB, mislim da je to u granicama normale.

Za kraj ostaje činjenica da novoj Operi nedostaje grdilo opcija i funkcionalnosti. Praktično nema svega zbog čega koristim Operu 12.15 tako da mi je Opera 15 beskorisna.
 
Da li zna neko kako se ukljucuje smooth scrolling? Primjetio sam da toga nema.
 
Ima li jos neko ovaj problem,kad npr. hocu da udjem na blic.rs,Opera mi otvara mobilnu verziju sajta.
 
Iz toga vidim da je potvdjeno Blink, i da prelaze na numeraciju kao Chrome i Firefox.

Tako da u ovoj temi potpuno nepotrebno stoji 15 u naslovu.


Edit

I meni otvara mobilnu verziju Blica, i ne mogu da nadjem nacin da promenim.
 
Poslednja izmena:
Ova Opera ne koristi Blink već WebKit. Tako piše u logu.

Everything for this browser is new:

New rendering engine based on WebKit
New user interface
New capabilities
New features
Improved site compatibility
Silent auto updates

opet ti...pa jel treba da se crta :D

u Operi 15 NIJE WebKit nego Blink, kao chrome 28 +

a taj Blink je based on Webkit, uklonjeno vec 8.8 miliona linija coda: link
 
opet ti...pa jel treba da se crta :D
Slika govori više od hiljadu reči.:D

u Operi 15 NIJE WebKit nego Blink, kao chrome 28 +

a taj Blink je based on Webkit, uklonjeno vec 8.8 miliona linija coda: link

Znam šta je Blink ali šta ja mogu kad onaj koji je pisao changelog izgleda ne zna. Osim toga, kad sam video da je potrošnja memorije i dalje veća u odnosu na Firefox i njegove derivate i da je izbačen mail klijent jednostavno sam izgubio interesovanje da se upuštam u detalje.
 
I super, rekli su da nece biti 64-bitne verzije, bar sigurno ne 15. Prosto neverovatno, koliko koraka unazad su uradili. Malcice je bolje od Chrome, i to sam za nijansu.

Ozbiljno se nadam da ce da pozure sa vracanjem funkcija, jer je ovo trenutno sramota.
 
Znači nema RSS čitač, nema mail, nema IRC (mada ovo baš retko koristim), nema torent klijent (meni odličan za sitne fajlove), ne mogu da stavim tabove na stranu, trenutne ekstenzije ne rade, Dragonfly je izbačen, nije moguće prilagoditi izgled, fali status bar, nema 64-bitne verzije... Samo dok vrate sve ovo što su već imali proćiće meseci i meseci. Nije mi baš jasan ovaj potez.

(Čuvam instalaciju 12.15, za svaki slučaj:))
 
Pa postali su veoma organizovani. Kao kad je Firefox postao krs sa 3.6.4 (mislim), pa su prosli meseci i meseci, dok su delom popravili. I dalje je prespor.
 
Ova Opera ne koristi Blink već WebKit. Tako piše u logu.
New rendering engine based on WebKit

Pa da... Blink je fork Webkit-a, kao što sam već naveo.
Blink je "codename" za Webkit derivat koji razvijaju, zajedno, Google i Opera. Prvi put je primenjen u Chromium verziji 28, na kojoj je bazirana Opera 15 aka "next".

Za više detalja, poseti wiki link

:)
 
Mouse gestures sam ukljucio u meniju. Ali mi uopste ne rade. Radi li nekom?
 
Kod mene ukljuceno, iskljuceno, nema veze ne radi uopste.
 
Ja koliko vidim 15 ni nema update, navodno ima silent, ali ne primecujem da radi.
 
Nazad
Vrh Dno