Šta je novo?

Opera

a sta vam to fali u novoj operi a imali ste u staroj, izuzev Opera mail-a ?

Opera mail nikad nisam ni koristio. A ovde fali toliko puno da jos uvek ni ne pomisljam da predjem. Za pocetak, bookmarks. Zatim dobar password manager, kontrolni panel, normalan download manager, PODESAVANJA, vidljiv menu bar...
 
Password manager unutar browsera koriste samo nubovi. Koristite KeePass/LastPass.

Download manager je odličan, mnogo bolji nego kod bilo kod drugog browsera.
 
a sta vam to fali u novoj operi a imali ste u staroj, izuzev Opera mail-a ?

customizovan speed dial i bookmarks. mail nikad nisam ni koristio. čak mi se dopada fazon sa odvojenim klijentom.
 
customizovan speed dial i bookmarks. mail nikad nisam ni koristio. čak mi se dopada fazon sa odvojenim klijentom.

sve oprastam ali nema bookmarks u side panelu? :S:
ostajem na 12 a posle verovatno promena browsera ako ne ubace bookmarks panel.
 
Password manager unutar browsera koriste samo nubovi. Koristite KeePass/LastPass.

Download manager je odličan, mnogo bolji nego kod bilo kod drugog browsera.

Daj mi jedan dobar razlog zasto bi mi bio potreban dodatni softver za lozinke na racunarima koje koristim i odrzavam sam? Za download manager nadam se da govoris o starom, ne o ovom u 16?

Realno, osim brzine, novi engine nije doneo nijedno poboljsanje, a nedostaje vise od pola starih funkcionalnosti.
 
Sigurnost na prvom mestu. Password manageri koji su deo browsera su sigurnosna rupa, svaki script kiddie može da ti ukrade passworde. Dok u slučaju pomenutih rešenja to može samo NSA. Na drugom mestu je cross platform podrška tj. baza sa šiframa će raditi u svakom browseru.

Mislio sam na dl manager u opera next. Napravili su ga onako kako sam želeo da izgleda dl manager koristeći druge browsere. Evo i zašto tako mislim:

Opera 12 - dobar dl manager ali se otvara u novom tabu što je nepotrebno
Firefox - dobar dl manager ali se otvara u novom prozoru
Chrome - iritantan dl manager koji se otvara kao horizontalna traka koja se mora svaki put sklanjati
Opera Next - otvara se u pop-up prozorčetu do koga dolaziš klikom na ikonicu u extension baru, koja se pojavljuje samo kada nešto skidaš

Ne vidim šta će ti puna funkcionalnost dl managera u 2013. godini a živiš u Beogradu što znači da imaš dobar net. U zadnje dve godine nisam došao u situaciju da skidam toliko veliki fajl da u procesu skidanja imam potrebu za pauziranjem ili gašenjem browsera. Takve potrebe jednostavno više nemam. Ako se skida nešto sa share sajtova (što iskreno više ne radim) onda za to koristim jDownloader.

Isto važi i za menu bar koji pominješ. Meni skoči pritisak kada vidim da neko drži upaljen menu bar. Svi koristimo 16:9 monitore gde je cilj menije prebaciti u vertikalni položaj zbog boljeg iskorišćenja prostora. Horizontalni meniji su danas gotovo neprihvatljivi.
 
Poslednja izmena:
sve oprastam ali nema bookmarks u side panelu?
ostajem na 12 a posle verovatno promena browsera ako ne ubace bookmarks panel.

Biće u nekoj od narednih verzija. U svakom slučaju pre Firefox 25. Ostale browsere ne moraš ni da gledaš, krš su. IE je IE, Chrome se raspada i ima manje opcija od Opera Next a trenutni Firefox je dizajnerski promašaj i trom browser. Ja čekam FF25 da vidim pomake i odlučim koji će mi biti primarni browser. Chrome to sigurno neće biti, ne sa ovakvim odnosom od strane Googla i gomilom iritantnih rešenja i bagova.
 
Sigurnost na prvom mestu. Password manageri koji su deo browsera su sigurnosna rupa, svaki script kiddie može da ti ukrade passworde. Dok u slučaju pomenutih rešenja to može samo NSA. Na drugom mestu je cross platform podrška tj. baza sa šiframa će raditi u svakom browseru.
E-banking password nije sacuvan, sve ostalo mogu da rizikujem bez neke vece stete. Druge browsere ne koristim, tj. ne koristim za private browsing. Drugim recima, nemam potrebe za paranoisanjem oko passworda.

Ne vidim šta će ti puna funkcionalnost dl managera u 2013. godini a živiš u Beogradu što znači da imaš dobar net. U zadnje dve godine nisam došao u situaciju da skidam toliko veliki fajl da u procesu skidanja imam potrebu za pauziranjem ili gašenjem browsera. Takve potrebe jednostavno više nemam. Ako se skida nešto sa share sajtova (što iskreno više ne radim) onda za to koristim jDownloader.

Isto važi i za menu bar koji pominješ. Meni skoči pritisak kada vidim da neko drži upaljen menu bar. Svi koristimo 16:9 monitore gde je cilj menije prebaciti u vertikalni položaj zbog boljeg iskorišćenja prostora. Horizontalni meniji su danas gotovo neprihvatljivi.

Svako ima svoje potrebe i zahteve. Ponekad download prekinem, pa zelim da obrisem delimicno skinuti fajl bez kopanja po folderima; van kuce ponegde sam osudjen na slab net, pa mi puca download i zelim da ga nastavim. Dakle, MENI TREBA.
To sto tebi skace pritisak kad vidis menu bar, to je opet tvoja stvar. Bookmarks koristim iz padajuceg menija, i ne zelim da menjam navike samo zato sto se nekom dopada da stvari organizuje drugacije. Ta politika mi vise prilici Chrome silovanju, Opera je dosad uvek imala opcije da se skoro sve moze podesiti individualnim potrebama korisnika, i ne vidim razlog da se sa dobrom praksom prekine - u protivnom, tesko da ce privuci neke nove korisnike, a dosta postojecih mogu izgubiti.
 
A u Jericho, kao da sam ja pisao taj mail :) Jedino što ja koristim bookmarks bar, i to mi je otprilike najkorisnija opcija, zbog koje ne želim da menjam browser :) 25 malih ikonica u vertikalnom panelu - izbegavam nepotrebno kliktanje, a ne zauzima mnogo prostora
 
... i ne vidim razlog da se sa dobrom praksom prekine - u protivnom, tesko da ce privuci neke nove korisnike, a dosta postojecih mogu izgubiti.

Ti možda ne vidiš, ali google vidi. :) Ja ne vidim razlog da u kratko vreme izbace tri "velike" verzije a da ni u jednoj nisu ispravili ni jedan veći nedostatak. Sem ako ni nemaju nameru da ispravljaju, onda se vratiti na prvu rečenicu. Prilično sam ubeđen da će Operu snaći sudbina Netscape-a.
 
Ti možda ne vidiš, ali google vidi. :) Ja ne vidim razlog da u kratko vreme izbace tri "velike" verzije a da ni u jednoj nisu ispravili ni jedan veći nedostatak. Sem ako ni nemaju nameru da ispravljaju, onda se vratiti na prvu rečenicu. Prilično sam ubeđen da će Operu snaći sudbina Netscape-a.

Prvo i osnovno, izricito su rekli da ce da vrate funkcije od pre i da rade na novim.
To sto izbacuju velike verzije sada, je zato sto je Google smislio tu nebulozu, koju je na zalost usvojio i Firefox.
Bookmarks se ocekuje u 18, 19 verziji. Rade na svemu i svacemu. I deo nekih test opcija je u opera:flags.
Ne imitiraju Chrome, nisu izbacili opcije. Nego moraju sada svaku da naprave opet, kako ne shvatate?
Kada su odbacili Presto, sve sto je bilo gradjeno u njemu i oko njega je otislo u djubre.
Sada moraju sve iz pocetka.
 
I samo da dodam, nova Opera je naprednija od Chrome, sada treba da prestigne Firefox. I posle toga se treba da stignu sami sebe, i Maxthon koji se veoma malo koristi. Ovde naravno mislim na nivo opcija.
 
... I posle toga se treba da stignu sami sebe...

Da li tebi ovo zvuči kao dobar poslovni potez? Meni ne. Ozbiljna firma čak i ako pravi ovako drastične rezove i promene, ne izlazi u javnost dok ne bude imala spreman proizvod koji će ponuditi.

Prelazak na Chromium je jasan pokazatelj da je google umešao prste. Nisam optimista, kao što sam napisao gore, mislim da se opera polako gasi.
 
Da li tebi ovo zvuči kao dobar poslovni potez? Meni ne. Ozbiljna firma čak i ako pravi ovako drastične rezove i promene, ne izlazi u javnost dok ne bude imala spreman proizvod koji će ponuditi.

Prelazak na Chromium je jasan pokazatelj da je google umešao prste. Nisam optimista, kao što sam napisao gore, mislim da se opera polako gasi.

Prelazak na Chromium je da skresu troskove, ovako imaju da im najveci internet gigant razvija engine, koji ce sigurno da radi na vecini sajtova.
Ako cekaju da dok sve ubace, izgubice sve korisnike, s toga, moraju da izbacuju na po malo.
Generalno ja koristim samo Next od kada je izasla, nedostaju mi stavri tu i tamo. Ali je brzina nezamenjiva, i Speed Dial mi je najbitniji.
 
Sto se tice Chromiuma, cujem da su neki sumnjicavi po pitanju privatnosti jer Gugl tu mesa prste.
Vi koji ste u toku: je li to opravdano ili je neka vrsta paranoje?
 
Prelazak na Chromium je da skresu troskove, ovako imaju da im najveci internet gigant razvija engine, koji ce sigurno da radi na vecini sajtova..

Naivan si ako tako misliš. I stara opera je radila sasvim dobro na većini sajtova.

Ako cekaju da dok sve ubace, izgubice sve korisnike, s toga, moraju da izbacuju na po malo.

Upravo suprotno, izbacujući nefunkcionalan proizvod izgubiće sve korisnike. Dok metodom "malo po malo" ubace sve što nedostaje već će svi preći na konkurentske browsere.

Niko tebi ne brani da koristiš šta god hoćeš, pa čak i da propagiraš svoj omiljeni proizvod. Ipak, što se Opere tiče, ovo je potez dostojan naših političara.
 
Chromium je open source kao i Firefox tako da te priče da je Firefox sigurniji od Chromiuma jer Google razvija Chromium su gluposti. Kod je svima dostupan, neka promene ono što smatraju da pravi problem. Svakako da je paranoja u pitanju, jer se ne možeš sakriti od tajnih službi od kojih bi većina gikova koji poturaju takve priče na internet, iz nekog razloga da se sakriju. Imamo već temu koja se bavi privatnošću, nema smisla ponavljati isto po stoti put. Ukratko, očuvanje privatnosti na današnjem internetu predstavlja izuzetan napor i ne isplati se običnom korisniku. Tehnički, ne postoji prednost Firefoxa u odnosu na Chromium kada je obezbeđenje privatnosti u pitanju. Ali to je trenutna situacija koja se može promeniti u budućnosti jer Google može promeniti odluku od otvorenosti Chromiuma.

Štp se tiče čisto tehničkog aspekta, iako je za očekivati da Webkit/Blink browseri rade najbolje jer Google=Internet, to za sada nije slučaj. Za sada je bolje podržan Gecko dok Webkit browseri povremeno imaju iritantne bagove na nemalom broju web sajtova koje posećujem. To će se promeniti u budućnosti u korist Blink browsera i to je sigurno glavni razlog zašto je Opera prešla na Blink. Njihov Presto ionako na tom polju zaostaje već godinama, ne znam kako možete da surfujete internetom preko browsera čiji endžin nije u potpunosti kompatibilan sa nekim od najposećenijih sajtova.
 
Poslednja izmena:
Naivan si ako tako misliš. I stara opera je radila sasvim dobro na većini sajtova.

Upravo suprotno, izbacujući nefunkcionalan proizvod izgubiće sve korisnike. Dok metodom "malo po malo" ubace sve što nedostaje već će svi preći na konkurentske browsere.

Niko tebi ne brani da koristiš šta god hoćeš, pa čak i da propagiraš svoj omiljeni proizvod. Ipak, što se Opere tiče, ovo je potez dostojan naših političara.

Nisam uopste naivan, pocetna strana samog Benchmarka ne prikazuje se kako treba u 12. Kako je molim te, upravo suprotno?
To ima efekta jedino na ljude koji nemaju pojma sta rade. Ovako imas staru verziju i mozes da probas ovo novo na cemu rade.
Dok bi po tvom, bila samo stara verzija, koju bi neki koristili, i mnogi napustili, dok dodje sasvim sagradjena izradjena u Blink.
 
Poslednja izmena:
Upravo suprotno, izbacujući nefunkcionalan proizvod izgubiće sve korisnike. Dok metodom "malo po malo" ubace sve što nedostaje već će svi preći na konkurentske browsere.

Izgubili su tebe, dobili su mene kao novog korisnika :)

Ja sam se prebacio sa Firefoxa na Chrome u ranoj fazi razvoja Chrome, kada većina nije mogla da zamisli da će jednog dana taj browser biti dominantan. Isto sam uradio kada se pojavila prva upotrebljiva beta Firefoxa, kada većina nije ni znala da FF postoji (morao sam da smaram ljude da batale šuplji IE). Ne funkcioniše tržište browsera tako kako zamišljaš. Opera je imala zanemarljiv udeo na tržištu, za godinu dana će se to promeniti ako ostane situacija između takmaca kakva je sada. Sada je Opera Next najbolji browser na tržištu i to će uskoro korisnici prepoznati. Kao što su prepoznali Firefox, kao što su prepoznali Chrome. Naravno, ukoliko konkurencija ne podigne kvalitet ili krene sa postavljanjem klipova u točkove (stara dobra Microsofta taktika, koju će Google uskoro početi da primenjuje na konkurenciji).
 
Sto se tice Chromiuma, cujem da su neki sumnjicavi po pitanju privatnosti jer Gugl tu mesa prste.
Vi koji ste u toku: je li to opravdano ili je neka vrsta paranoje?

Privatnosti nema, sto se tice samog Googla. Ne brini ti za Chromium, oni ti citaju Gmail na sta je sef izjavio, da ne treba korisnici da ocekuju privatnost.
Sav saobracaj snima NSA (gde Sam Fisher radi :d), i procurelo je da je Google dobio nalog da da pristup svojim podacima, i da ne smeju da to nigde kazu da im je nalozeno. Google se bunio na sudu, ali su izgubili, a onda je procureo dokument.
Tako da te Google spijunira za reklame, Amerika jer si moguci terorista. A nasi domaci, nemam pojma sta rade... :smash:
 
G@W

Slazem se, samo vecina korisnika stavi i koristi sta im se kaze.
A to odredjuju ljudi koji prate desavanja.
 
Nisam uopste naivan, pocetna strana samog Benchmarka ne prikazuje se kako treba u 12. Kako je molim te, upravo suprotno?
To ima efekta jedino na ljude koji nemaju pojma sta rade. Ovako imas staru verziju i mozes da probas ovo novo na cemu rade.
Dok bi po tvom, bila samo stara verzija, koju bi neki koristili, i mnogi napustili, dok dodje sasvim sagradjena izradjena u Blink.
Moram se sloziti sa leksom, ne mozes izbaciti POLUPROIZVOD i onda ga krpiti. Kad ides na opera.com/download, skida se v. 16 - nekompletan browser (tacnije, nekompletna Opera, za neke browsere i v. 16 je nedostizan cilj). To je morala ostati beta sve dok se ne ubaci barem 90% funkcionalnosti.
Izgubili su tebe, dobili su mene kao novog korisnika :)

Ja sam se prebacio sa Firefoxa na Chrome u ranoj fazi razvoja Chrome, kada većina nije mogla da zamisli da će jednog dana taj browser biti dominantan. Isto sam uradio kada se pojavila prva upotrebljiva beta Firefoxa, kada većina nije ni znala da FF postoji (morao sam da smaram ljude da batale šuplji IE). Ne funkcioniše tržište browsera tako kako zamišljaš. Opera je imala zanemarljiv udeo na tržištu, za godinu dana će se to promeniti ako ostane situacija između takmaca kakva je sada. Sada je Opera Next najbolji browser na tržištu i to će uskoro korisnici prepoznati. Kao što su prepoznali Firefox, kao što su prepoznali Chrome. Naravno, ukoliko konkurencija ne podigne kvalitet ili krene sa postavljanjem klipova u točkove (stara dobra Microsofta taktika, koju će Google uskoro početi da primenjuje na konkurenciji).

Pre svega, Chrome se niposto nije probio na trziste zahvaljujuci kvalitetu, vec iskljucivo Google nametanjem. Iskopirali su nekoliko Operinih funkcionalnosti, spakovali ga u paket koji lici na FF i besomucno nametali, sto cine do danasnjeg dana. Naravno, vremenom su ga unapredili i cak prevazisli FF, ali ne mozemo pricati da su ljudi "prepoznali kvalitet" i presli na Chrome. To u 80% slucajeva nije tacno, Chrome se narocito danas perfidno ubacuje, kao bloatware, uz maltene svaki drugi softver skinut sa neta; uz to se po defaultu instalacije podesi za default browser.

Koliko god Opera unapredi postojeci browser, makar bio dvostruko bolji i brzi od Chrome-a, i dalje ce ostati na marginama, jer Google nece dozvoliti da se Chrome potisne u drugi plan. Google se tesko uspeva ubaciti u igru tamo gde vec postoje ozbiljna resenja (osim akvizicijom), ali zato ne ispustaju nijedan deo trzista gde su dominantni.
 
Osim sto nema pregrst opcija, ovo za sada radi jako lepo.
 
Meni radi jako stabilno i brzo ali mi nedostaje nekoliko opcija koje sam voleo u 12ici. Bookmarks sam prebacio u stash tako da mi to nije problem. Ali mi jako nedostaje "Edit site preferences". Takođe fali i opcija kako želite da se Opera pokrene (na speeddial, na sajtove otvorene poslednji put) mada se to lako radi stavljanjem readonly na sessions.db.
 
Kad ce ovo cudo za linux,jel ima nekih najava ?
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna, da li postoji nacin da se prilikom setanja medju tabovima, setam izmedju dva poslednje otvorena taba, a ne da otvaram sledeci koji je otvoren?
 
Imam 5 otvorenih tabova. Pogledam nesto na trecem, pa onda na prvom, rucno. Kada pritisnem CTRL+TAB, da bih se setao izmedju otvorenih tabova, stara opera je isla sa prvog na treci, pa ako opet pritisnem sa treceg na prvi. Ova nova pomera za jedan tab udesno. Znaci ako rucno otvorim treci, pa zatim prvi, kada pritisnem nakon toga CTRL+TAB ne ide na treci, vec na drugi, pa treci pa cetvrti i tako dalje.
 
Nazad
Vrh Dno