Šta je novo?

Opera

Ninoslav

Slavan
Učlanjen(a)
07.11.2008
Poruke
2,773
Poena
405
Moja oprema  
Tablet
iPad Pro 11”
Mobilni telefon
iPhone 13 Pro Max
Pametni uređaji
Apple Watch
Pristup internetu
  1. Optički internet
After a busy Winter here in the Desktop department at Opera we are finally ready to lift the covers of the latest preview of the next generation of our Web browsers. Today we are releasing Opera Next 15 for Windows and Mac. For all the latest information on the features head on over to the product information page. If you just can't wait grab the builds from the links below.

OperaNext.png


Opera Next for Windows
Opera Next for Mac

One of the changes in this release is moving Opera's internal email client M2, into it's own separate product. It's almost ready, so today we want to introduce to you, the first release candidate of Opera Mail. If you have been using M2 please download it and send us your feedback.

Opera Mail for Windows
Opera Mail for Mac





Opera 15 is a major reinvention for Opera. Going forward, the browser's source code will be based on Chromium and Blink, a fork of the WebKit rendering engine.

Everything for this browser is new:

  • New rendering engine based on WebKit
  • New user interface
  • New capabilities
  • New features
  • Improved site compatibility
  • Silent auto updates


As Opera has recreated its desktop browser, the Next builds will introduce features selectively and iteratively.

Combined address and search bar
Opera 15 combines the address and search bar, allowing for multiple predictive results that can be filtered by search engine. This bar includes options for adding current pages to Opera's Speed Dial or Stash, and expandable page information.
Enhanced Speed Dial
Opera 15 allows you to combine Speed Dial entries into groups, and introduces a search function that filters through entries.
Stash
Opera 15 introduces Stash - a feature that records the location, meta data, and a screenshot of a page. It places this information into a collapsable list entry on the browser's Start Page, that can be searched by keyword and/or scanned visually by screenshot.
Discover
A recommender service is included with Opera 15. Discover displays news and topical content that can be filtered by category or location/language.
Off-Road mode
Opera 15 adopts the server-side compression technology used by Opera Mobile.


How does Opera improve performance?

Opera 15 has a new feature called Off-Road mode, which uses server-side compression to give you better browsing speeds when you are on slow connections. If you are on dial-up or pay for your internet connection by data usage, Off-Road mode compression can save you money, too.
 
Poslednja izmena:
Au, bas lose, ne obecava uopste.

Ajde sto fali sve zivo sto je valjalo u operi, to ce verovatno vremenom ubaciti, ali ono sto verovatno nece, to je skrol stranice nakon srednjeg klika misem, koji secka isto kao u chrome-u. Ni skrol tockicem vise nije isti.
 
Zna li neko mozda gdje mogu da ukljucim smooth scrolling?
 
Ono sto se odmah primeti je brzina. Drasticno je brza i tecnija. Drugo sto se primeti jeste da je default mobile platforma :D Fali jos gomila opcija, sigurno ce biti ubacene u prvu stabilnu verziju. Moj prvi utisak je da dosta obecava.
 
Sad kazes da je nova Opera drasticno brza i tecnija a kada neko u O12 temi pomene da je taj pretrazivac kilaviji i sporiji od Chrome i FF/WF poslednjih verzija onda kazes kako je to glupost i pozivas se na neke sintetike :) Ako je nesto bilo najbrze i bez bagova kako sada moze da bude drasticno brze i bolje? :)
 
Poslednja izmena:
Ono što je najbitnije u vezi ove verzije Opere je to što je ovo sada njihova prva verzija na Blink rendering enginu, tj na Chromiumu 28.
Brz je browser, scrolling i dalje ima seckanje i "stucanje" kada se koristi na retina MBP, dok na Windows radi super dobro.

Fali bookmarks, npr... medju gomilom drugih opcija koje takođe fale.


Sad kazes da je drasticno brza i tecnija a kada neko u O12 temi pomene da je taj pretrazivac kilaviji i sporiji od Chrome i FF/WF poslednjih verzija onda kazes kako je to glupost i pozivas se na neke sintetike :) Ako je nesto bilo najbrze i bez bagova kako sada moze da bude drasticno brze i bolje? :)

Možda jer je drugi engine... nije više Presto, 15 je na Blinku(Chromium 28).
 
Poslednja izmena:
Sad kazes da je nova Opera drasticno brza i tecnija a kada neko u O12 temi pomene da je taj pretrazivac kilaviji i sporiji od Chrome i FF/WF poslednjih verzija onda kazes kako je to glupost i pozivas se na neke sintetike :) Ako je nesto bilo najbrze i bez bagova kako sada moze da bude drasticno brze i bolje? :)

Naravno da moze biti i brze i bolje. I naravno da je i Opera 12 daleko brza i bolja od FF, Chrome ne koristim, niti me interesuje.
Posto vidim da ti nije jasan koncept, evo uprosticu maksimalno - uzmes recimo Bugatti Veyron i poredis mu brzinu sa nekim Ferarijem. Par godina kasnije, Bugatti stavi motor sa jos 200 konja koji je jos brzi i bolji od prethodnog. Capisci?
 
Ono sto se meni svidja kod Chrome (da budem iskren, to je i jedini razlog sto sam napustio Operu i presao na Chrome) je fantastican rendering strane i odusevljava me kako se stranica uopste ne zamucuje dok se vuce skroz traka gore dole (znaci ne mislim na skrolovanje tockicem), sto kod Opere i FF-a nije slucaj.
A koliko vidim za sad, zali boze onog fenomenalnog speed diala koji je nekad krasio operu. :(
 
Kol'ko ja vidim nije Blink već WebKit, kao i Chrome.

Inače, ne sviđa mi se za sada. Ponaša se kao Chrome a ima manje opcija. Bez M2 mi ne služi ničemu. A i troši memoriju samo tako (kao i Chrome). Za sada ostajem na IceDragon-u. Kad izađe final - videću.
 
Sto je najgore ne ponasa se kao Chrome. Evo probam uporedo neke stranice, i toliko kilavo se skroluje i koci dok se vuce skrol traka da je to strasno!
 
Ja sam vise nego zadovoljan ovom verzijom Opere,brza je,stabilna j,nije se jos nijednom srusila,svaki sajt ide kao podmazan,nema kocenja. Jedino sto mi fali je smooth scrolling.
 
Kol'ko ja vidim nije Blink već WebKit, kao i Chrome.

Inače, ne sviđa mi se za sada. Ponaša se kao Chrome a ima manje opcija. Bez M2 mi ne služi ničemu. A i troši memoriju samo tako (kao i Chrome). Za sada ostajem na IceDragon-u. Kad izađe final - videću.


Pa Blink je Webkit fork, koji razvijaju Google i Opera.
Blink je prvi put upotrebljen u Chromium 28, na kojem je bazirana Opera 15.
 
Secka u Next, a u Operi 12 radi kako treba. Polako, ljudi, ovo je tek beta, ako se ne bude zurilo sa izbacivanjem (a nema razloga), ima vremena da se sve ispegla.
 
OK, ajde probaj ovu stranicu prvo u Chromu pa u Operi, vidi kako se skroluje kada vuces traku gore dole:

http://www.polovniautomobili.com/mo...rom=0&tag_218_to=0&tag_297=308&showoldnew=all

A probaj u Firefox-u, pogotovo ako si u fazonu da probaš Aurora ili Nightly(23, odnosno 25 verzije)... nema nikakvog seckanja, pa ni na Retina ekranima. ;)


Secka u Next, a u Operi 12 radi kako treba. Polako, ljudi, ovo je tek beta, ako se ne bude zurilo sa izbacivanjem (a nema razloga), ima vremena da se sve ispegla.

Ovo je zapravo tek Alpha verzija.
 
Svuda je najavljena kao beta. Mada je u krajnjoj liniji potpuno nebitno.
 
ays

Nightly je 24.

Ono sto meni nije jasno, kako je sad odjednom Opera 15?

Edit:

“The recently released Opera for Android has been given the number 14, while the newest version of Opera for desktop has been named 15, as it is based on a more recent engine version.”

Sto prakticno znaci, da ce krenuti u numeraciju kao Chrome i Firefox. I do finalne verzije ce verovatno biti 2x.
 
Poslednja izmena:
Zato sto je 14 na androidu
 
Naravno da moze biti i brze i bolje. I naravno da je i Opera 12 daleko brza i bolja od FF, Chrome ne koristim, niti me interesuje.
Posto vidim da ti nije jasan koncept, evo uprosticu maksimalno - uzmes recimo Bugatti Veyron i poredis mu brzinu sa nekim Ferarijem. Par godina kasnije, Bugatti stavi motor sa jos 200 konja koji je jos brzi i bolji od prethodnog. Capisci?

Pa to je samo kod tebe brza :) evo ja svaki put instaliram Operu za matorce, klot (znaci nikakvi dodaci) i sluzi im samo za vesti, YT.. i radi primetno losije od Chrome-a i WF. Jos neki ortaci koji koriste Chrome su probali operu i pobegli bukvalno sa iste. Pre neki dan palim fb profil radnje i 2x za redom se gasi sama od sebe. Nemam viruse i ostalu gamad, komp radi kao sat..

Vec sam napisao da ne znam zbog cega je ovo ovako ali Opera kilavi na raznim win i ne samo kod mene..

A poredjenje ti je.. :d Nista gore nego biti fanboj nekog programa, to nikada nisam razumeo :d

I da, da sam nekakav ''opera hejter'' ne bih koristio istu godinama na telefonu a i na kompu, jednostavno na osnovu duzeg koriscenja na razlicitim (''zdravim'') sistemima Opera se uvek pokazala kao pretrazivac koji je bar korak iza FF/WF i Chrome-a u skoro svakom smislu..
 
Poslednja izmena:
ays

Nightly je 24.

Typo... ;)
Ali to ne menja činjenicu da ASM.js objašnjava i da su konačno uspeli da reše memory i cpu leaks, tj, sada su barem u granicama do 1GB :d

Ono sto meni nije jasno, kako je sad odjednom Opera 15?

Edit:

“The recently released Opera for Android has been given the number 14, while the newest version of Opera for desktop has been named 15, as it is based on a more recent engine version.”

Sto prakticno znaci, da ce krenuti u numeraciju kao Chrome i Firefox. I do finalne verzije ce verovatno biti 2x.

Verovatno, da bi bili priblizniji Chromium verzioniranju.
 
Ma znam. Nego mrzim tu numeraciju. Bas sam mislio da ce Opera da se izuzme iz toga, izgleda da nece.

U svakom slucaju brzo se pali nova verzija, ali je Speed Dial glup, i onaj search bar na njemu takodje. Link ne radi, sto ne mogu da im oprostim, i opcije su na nivou Chrome, sto kao neko ko voli da cacka, prcka, ili da jednostavno ima mogucnost, uopste mi se ne svidja. Racunam da ce da doprave. Uskoro.
 
kako da pristupim configu (opera:config preusmerava na opcije) ili necemu slicnom ?
Hocu da iskljucim animacije itd ? Ili je ovo sve sto imamo od opcija ? :(
 
kako da pristupim configu (opera:config preusmerava na opcije) ili necemu slicnom ?
Hocu da iskljucim animacije itd ? Ili je ovo sve sto imamo od opcija ? :(

U ovoj verziji pola stvari ne radi. Kontam da su ovaj build izbacili samo da bi videli šta možemo da očekujemo od WebKit/Blink opcije.

Nema takođe Opera Linka, Bookmarksa, F12, RSS readera i ostalog...
 
IgorHW

Treba da je 14, a ne 15. Ali izgleda da su krenuli u numeraciju kao Chrome i Firefox.

Inace Opera je sada multi proces ili je to bug, ali ima po cetiri pet procesa, za samo jeda ili dva taba.
 
Ti izgleda nikada nisi koristio Chrome?

Ovo je po svemu sudeci za sada samo skinovani Chromium, trebace da prodje vremena da implementiraju sve funkcije starih izdanja.
 
Nazad
Vrh Dno