Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

@ seizmos

Sad sam malo vise pogledao taj HKIpost. Oni se predstavljaju kao neki posrednici izmedju prodavaca i kupaca. Otprilike, ti na primer si mali prodavac imas ogranicen broj medjunarodnih prodaja. Da ne bi isao u postu , pa za svaki paketic posebno popunjavao papirologiju itd. Predas njima, oni pokupe sve na gomilu, pa kao DX na primer i druge velike firme, ostvare neki popust na kolicinu, koju ti kao mali prodavac ne bi mogao, tako da se i tebi isplati , a i njima, plus papirologija se uradi takodje djuture, za sve pakete.

Tako da mi se cini da posto nema na zvanicnom sajtu nikakav podatak, da je to poslano kao Neregistrovana posiljka, preko ovog HKi , koji poslao sa ostalom postom preko HK poste. Jer na zvanicnom uvek mora da pise i da su primili i da su poslali, ako toga nema verovatno nece ni biti.
 
Znaci popio sam dva fake traking broja :), bice lutrija sa posiljkama..
 
Dva konkretna pitanja vezana za eBay:

1) Da li, ako mi je u account-u stavljena Srbija za lokaciju, prilikom pretrage vidim samo one aukcije koji imaju worldwide shipping ili vidim i US shipping only?
2) Jel mogu da licitiram nekako i da kazem posle prodavcu da mi posalje na US adresu? Jel to po pravilima? Ili je bolje da svoju adresu u eBay accountu promenim na tu US adresu?

'de si jox prijatelju :d

1) Vidiš sve, osim ako eksplicitno u podešavanjima levo posle inicijalne pretrage ne staviš da ti prikazuje samo international shipping (ili samo domestic, itd). Takođe možeš i da ideš na "advanced" pretragu i da podesiš ove opcije.
2) Ti možeš da uneseš alternativne adrese za slanje, kao na amazonu i da prilikom plaćanja izabereš adresu. Problem je što neki prodavci limitiraju aukciju pa ne možeš ni da biduješ ako ti je matična adresa van njihovog opsega slanja. Naravno, možeš i da pobediš na licitaciji koja ne šalje van USA i da nakon toga dostaviš prodavcu USA adresu, nema razloga da to bude protiv pravila. Prodavcu je cilj da proda, ispunio si njegov uslov kad si mu dao USA adresu, ebay dobio proviziju, paypal dobio proviziju, svi srećni i zadovoljni. :)
 
Ipak nece, ostaje pri svome da Varies ne znaci nista jer nece da salje preko bare, drugim recima navlakusa i verovatno nije zadovoljan cenom, ali kaze trazio je od eBay-a ponistenje i odobrili su, ali tek 12.09. ne znam zasto!?

Ja sam imao slican "problem" sa kupovinom sata preko eBay-a, ali postoji opcija da se ponisti bid, I to si trebao da uradis.
 
'de si jox prijatelju :d

1) Vidiš sve, osim ako eksplicitno u podešavanjima levo posle inicijalne pretrage ne staviš da ti prikazuje samo international shipping (ili samo domestic, itd). Takođe možeš i da ideš na "advanced" pretragu i da podesiš ove opcije.
2) Ti možeš da uneseš alternativne adrese za slanje, kao na amazonu i da prilikom plaćanja izabereš adresu. Problem je što neki prodavci limitiraju aukciju pa ne možeš ni da biduješ ako ti je matična adresa van njihovog opsega slanja. Naravno, možeš i da pobediš na licitaciji koja ne šalje van USA i da nakon toga dostaviš prodavcu USA adresu, nema razloga da to bude protiv pravila. Prodavcu je cilj da proda, ispunio si njegov uslov kad si mu dao USA adresu, ebay dobio proviziju, paypal dobio proviziju, svi srećni i zadovoljni. :)

'des Leksa, long time no see...

Hvala na kvalitetnom info-u.
Samo da mi potvrdi kontakt da dolazi u skorije vreme iz US i krecem u akciju...
 
Ja sam imao slican "problem" sa kupovinom sata preko eBay-a, ali postoji opcija da se ponisti bid, I to si trebao da uradis.

Pokusao sam, nije mi dalo jer sam bio jedini ponudjac i bilo je manje od 12h do kraja aukcije! Rekao mi je da ce 12. da ponisti moj bid, tj eBay u njegovo ime, i pre par sati mi je ipak stiglo obavestenje da sam duzan da platim za robu na aukciji na kojoj sam pobedio!? Zato ako se ne sredi sutradan zalicu se eBay-u, jer ako ne poniste mora da mi da negativnu da mu ne uzmu proviziju!
 
Pokusao sam, nije mi dalo jer sam bio jedini ponudjac i bilo je manje od 12h do kraja aukcije! Rekao mi je da ce 12. da ponisti moj bid, tj eBay u njegovo ime, i pre par sati mi je ipak stiglo obavestenje da sam duzan da platim za robu na aukciji na kojoj sam pobedio!? Zato ako se ne sredi sutradan zalicu se eBay-u, jer ako ne poniste mora da mi da negativnu da mu ne uzmu proviziju!

Ebay automatski posle par dana šalje obaveštenje (mail) da se plati nešto što je dobijeno na aukciji. Pročitaj mejl pažljivo i videćeš da piše "ako ste drugačije dogovorili sa prodavcem, zanemarite ovaj mejl...". Dakle, bez panike, sačekaj odgovor prodavca odn. ebay-a.
 
Imam problem sa e bay shipping adresom sve je uredu do trenutka kad treba da platim na pay palu pise shipping address Belgrade NOTPROVIDED 11000 Serbia and Montenegro, menjao sam razne nacine napravio 10-ak adresa ali uvek isto jedino se promeni ovo Belgrade u Beograd , pay pal mi je sigurno uredu imam vise porudzbina sa razlictih sajtova, jel zna neko u cemu je problem ?
 
Ne znam u čemu je problem ali mogu ti reći da to ne smeta, dešavalo se i meni da to piše pa je stizalo.

Nego da ne tražim po ebay faq, jel u redu da prodavac napiše ovo između ostalog:
Your order can take up to 12 weeks to be delivered.
If your shipment is lost, we will not be able to offer a refund.

I šta ako ne stigne za 45 dana, ja otvorim case...
 
svaki prodavac vodi svoju politiku i u redu je sve što napišu, a na tebi je da izabereš da li ćeš te uslove da prihvatiš ili ne. Nije u redu kad ne napišu, a onda se ispostavi da ne prihvataju reklamacije. Neki prodavci odbijaju da šalju u određene zemlje zbog čestog gubljenja pošiljki. Neki zahtevaju da se plati tracking inače ne prihvataju odgovornost za izgubljene pošiljke (na tebi je da platiš ili preuzmeš rizik na sebe). Meni je to u redu.
 
Ma i meni je u redu naravno, nego čisto me zanimalo zbog onog *****nog roka od 45 dana koji po meni nije u redu jer mnoge pošiljke uobičajeno putuju duže sa kraja na kraj sveta. A 12 nedelja se kosi sa tim rokom, pa reko jel to ok.
Inače, naravno da može da se doplati par dolara za skuplju, bržu i pouzdaniju varijantu... a na kupcu je da odluči. Sve je to što kažeš i više nego ok:)
 
E to je pomalo siva zona. Ebay kaže 45 dana, a sad ako pošiljka putuje duže nije kriv ni ebay ni prodavac. Meni je taj rok od 45 dana potpuno nerazuman, ali to nije do prodavca već do Ebay-a. Verovatno ne mogu da se nose sa administracijom i onda su "sečom" roka za žalbe smanjili sebi posao. Imao sam pošiljke koje su stizale i posle 2-2,5 meseca. Srećom pa je prodavac hteo da mi izađe u susret i refundira novac i posle tog famoznog roka. Na kraju je pošiljka stigla pa nije bilo potrebe.
 
jos jedno newbie pitanje:

Da li moram na paypal-u (tj. kartici vezanoj za paypal acc) imati sredstva prilikom bidovanja/zavrsetka aukcije, ili tu nema automatizma vec mogu nakon aukcije da prebacim sredstva na karticu i negde kliknem magicno dugme PAY?
Takodje, kod placanja, jel novac moze da mi bude na kartici ili moram da prebacim na PayPal account?

(ocigledno je da ni eBay niti PayPal nikad nisam koristio :) )
 
Bidujes danas i pobedis na aukciji, odes sutra do banke i uplatis devize na racun i onda na ebay samo kliknes Pay za tu stavku u Purached listi, to je sve..
 
Ako tvoja banka ima neki web portal, možeš isto to da uradiš i bez odlaska u banku.

Kod Inteze je npr to jako lako, sa jednog računa prebaciš pare na drugi i još pri prebacivanju sa računa na račun možeš da konvertuješ dinare u eure ili dolare ili šta ti već treba i u real time-u imaš devize na svom internet računu.

Prilikom plaćanja Paypal-om ne treba ništa da prebacuješ na Paypal pošto je on već vezan sa tvojom internet karticom tako da će ti on autoamtski skinuti novac sa tvoje kartice prilikom plaćanja.

Pozdrav,
 
Nisu problem devize na racunu (kao sto neko rece, prebacivanje na Intesa online je pesma), nego su me tehnikalije i procedura zanimale. A i to sam saznao :)
Znaci, bid-ujem slobodno i kad se zavrsi aukcija "rucno" izvrsim placanje.

Hvala
 
Da, nema nikakvog automatizma, gledas da platis par dana od pobede na aukciji, svaki seller navede u opisu do kad mu trebas platiti, ja recimo ili to uradim odmah ili ako nemam sredstva na racunu trenutno onda najdalje sutra.
 
Samo jos jedno "newbie" pitanje: koliko su zastupljeni problemi i prevare? Ste imali nekakvih neprijatnih iskustava?
Mislim, jel dovoljno malo da ne moram o tome da razmisljam ili?
 
postoji ebay buyer protection, oni gledaju da pruže koliko toliko zaštitu od prevara. Ipak, pogledaj reputaciju sellera, ako ima negativnih ocena, pogledaj komentare i zašto su davali negativne ocene, pa proceni rizik. U principu nema mnogo klasičnih prevara, ali ima raznih situacija, kad kvalitet naručene robe nije baš onakav kakvim se opisuje i sl.
 
Licitirao sam juče za jedan predmet na ebay-u i danas dobijam ljubaznu poruku sledeće sadržine:

"Since listing the items for sale I have realised that I have put an old paypal email address on the listing and as you have placed a bid I can't change that.

If you are the successful winning bidder, I will send an invoice with the correct address on it. Alternatively, you could cancel your bid and give me a few minutes to change the paypal address.

Really sorry for this mix up!

Kind regards,"

Ne znam da li ovo može biti neka potencijalna prevara ili je čovek stvarno napravio omašku.
Ja ne bih da poništavam svoju ponudu, jer nemam validnih razloga za to po ebay pravilima.
Zato me zanima ima li po mene štetnih posledica, ako nakon aukcije dobijem njegov invoice sa drugačijom paypal adresom od one koju je stavio na listingu?
Da li je to sve i dalje po pravilima, gubim li ebay zaštitu ili ne?
Da mi nije ovo rekao, ja ne bih ništa ni znao i platio bih svakako na onu adresu, na koju mi pošalje invoice.
Šta učiniti u ovoj situaciji?
 
Nateraj ga nek on ponisti a ti samo prihvati ponistenje...pa kad on sredi ti kupi ponovo..
 
Dobio sam ovakav e-mail sa naslovom:"Updates to the eBay User Agreement, Privacy Policy, and Buyer Protection Policy."
Interesuje me da ovo nije neka navlakusa. Ovo pitam jer sam ove godine otvorio nalog za PayPal i registrovao se na eBay.
Odnosno da li se ovaj mail dobija redovno da nije neka prevara?
 
Dobio sam i ja prekjuce, a neko je vec rekao to i linkovao vest o tome...
 
Da li je neko imao problem da ne moze da se registruje zato sto ne stize sms na telefon?
 
Da li je neko imao problem da ne moze da se registruje zato sto ne stize sms na telefon?

Imao sam ja i jos par ljudi, napravi novi nalog i drugi email stavi i trebalo bi da bude ok, ja sam se 3-4 dana mucio i ne stize i na kraju na drugi email napravim nalog i sve ok, nisu mi ni trazili taj kod.
 
Zdravo ljudi. Treba mi pomoć oko gluposti :)

Napravio sam paypal nalog i nalog na ebay. Već sam kupio neku maskicu za telefon i nadam se da će mi stići :) e sad kada sam kupovao tu maskicu, nisam toliko obraćao pažnju da li u mojim podacima za isporuku paketa ne pišu slova Č, Ć, Š i slično. Npr umesto svog imena Dušan, ja sam napisao Dusan. Ili npr ako je adresa Kneza Miloša, da li je problem ako se stavi Kneza Milosa? :) Možda je stvarno glupo pitanje ali me interesuje kako ste vi podešavali vaše naloge. Kontao sam da stranac nema u svom jeziku ova naša slova pa da nije greška tj da će paket stići kako god? Hvala unapred.

Pozdrav,
Dule
 
Zdravo ljudi. Treba mi pomoć oko gluposti :)

Napravio sam paypal nalog i nalog na ebay. Već sam kupio neku maskicu za telefon i nadam se da će mi stići :) e sad kada sam kupovao tu maskicu, nisam toliko obraćao pažnju da li u mojim podacima za isporuku paketa ne pišu slova Č, Ć, Š i slično. Npr umesto svog imena Dušan, ja sam napisao Dusan. Ili npr ako je adresa Kneza Miloša, da li je problem ako se stavi Kneza Milosa? :) Možda je stvarno glupo pitanje ali me interesuje kako ste vi podešavali vaše naloge. Kontao sam da stranac nema u svom jeziku ova naša slova pa da nije greška tj da će paket stići kako god? Hvala unapred.

Pozdrav,
Dule


Nema to veze, stice ti roba ne brini :)
 
Nazad
Vrh Dno