Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

Porucih i ja nesto sa ebay pa mi posle dan dva poslali mail da to nemaju na stanju ... Sta sad da radim da li i koliko cekati ? Postoje li neka pravila za koliko vremena su duzni da mi to posalju jer se ni meni bas ne ceka .
 
Trazis parice nazad (refund), oni vrate (refundiraju), ti izgubis malkice na kursnim razlikama (zarada banaka) ali dobijes parice kroz nekoliko dana (ne moze to brzo, mora malo tvoja para da se vrti u korist banke) pa imas na racunu svom opet sredstva, pa kupis kod nekog drugog, po nekoj drugoj ceni, ako ima...
Odma trazi refund, kontaktiraj ih trazi refud, samom time otvaras spor, navedes da posto nemaju robu hoces pare nazad da mozes kod drugog kupiti...
 
Da li vi kontaktirate ebay prodavca da vam da feedback? :)
Nije da mi je nesto bitno jer imam mozda 5 feedback-a, nisam neki kupac, ali me nervira sto su mi sve one slicice lepo dobile boju i prodavci uglavnom odma daju feedback automatski cim kupis od njih ali ovaj jedan bas ne planira da mi da pa mi poslednja ikonica siva :d
 
@P307 hvala na odgovoru . Igrom slucaja nocas je shipped paket al za sledeci put cu znati ;)
 
Sad vodi racuna da ne prodje 30 dana od navedenog dana isporuke posiljke i kad se priblizi da kontaktiras prodavca i trazis refund ako ne stigne roba, ali ne moras traziti da odma posalje pare jer kad otvoris spor moze se cekati jos do 30 dana da ipak stigne roba ili da se resi spor pa tek onda trazis od prodavca da zaista uradi refund ili eskaliras spor na ebay i oni onda odluce ko je u pravu i vrate ti pare...

Ovo sve ako si kupio preko ebay, ako si kupio negde drugo, da nije ebay vec samo placeno sa pp u nekoj drugoj prodavnici, pojedincu, onda je rok do 45 dana od dana kupovine (placanja) da se zalis i trazis refund i kasnije do 30 dana za eskalaciju ali kod PP...


Nadam se da nisam zakomplikovao.
 
Kupio sam preko ebay sa PP nego poslat mi je mail "Your eBay item has been dispatched" i imam link ka slici al slike nigde nema :D. Sto se tice refunda ne znam kako se to radi jer nisam imao mnogo kupovina preko ebay (ovo mi je druga) .
 
@P307 Znači nakon što se otvori case na eBay-u, do 30 dana od tada još mogu da sačekam da tražim refund? Vidiš, to nisam znao, a korisna je informacija :).
 
Dobio si neki email od ebay?
Ima li u njemu "dugmence" plavo "GO TO ORDER DETAILS" ili u tekstu link "order details" ?
Kliknes na to i otvori ti se stranica u exploreru ili koji vec koristis web pretrazivac i tu sad imas da das fidbek (to ne diraj dok ne dodje roba i ako je sve u redu onda mu daj 5 zvezdica), "Contact seler" (TO TI TREBA za otvaranje spora) i "Return item" dugme (to ti ne treba)

Kliknes na "Contact seler" napises poruku prodavcu i samim time si otvorio spor. Vodi racuna da ti pise u emailu koji si dobio da je roba poslata, zadnji ocekivani datum prispeca paketa. Od tog datuma mozes cekati maximum 30 dana da kontaktiras prodavca (i samim time otvoris spor). Ja kontaktiram nakon 25-26 dana i prodavci onda imaju 3 radna dana da odgovore. Kad pokrenes spor, dakle posaljes pismo prodavcu da mu kazes da roba nije stigla, da ne valja, da to nije ono sto si platio i sto je on naveo da prodaje... imas jos maximum 30 dana da se ceka i dogovara i onda mozes i da eskaliras spor, obratis se ebay-u sa problemom koji imas ...
Za svako cekanje ja preporucujem oko 25 dana.

O svemu ovome tek ako budes imao problema i da znas to sve moras sam sa svog ebay naloga i niko od nas bez tvog prisustva ne moze da to odradi za tebe (a da mu ne das kodove od svog ebay naloga)...
 
Hvala na objasnjenju nikad detaljinije ;) . Sto se tice mailova od ebay uvek prvo stigne mail sa tim da je uplaceno pa u mailu i postoji plavo dugme sa na kom pise "GO TO ORDER DETAILS" i tu mi je sve jasno vec mi je nejasan drugi mail u kojem se navodi "Your eBay item has been dispatched" i dobija se link ka slici "Please click this link to view shipment pictures of your order" kada kliknem na taj link slike nigde nema dok prosli put kada sam porucio nesto sa ebay i dobio takav mail slika je postojala da je paket zapakovan i poslat ..
 
^
Da li je Shipped mozes da proveris pogledom na ikonice kod predmeta: aaa.png

Ova druga po redu slicica je paket koji mora da bude tako obojan ako je shipped ;)
 
Poslednja izmena:
da li moze neko da mi objasni,ukratko,po koracima, kako se otvara case za predmet koji nije stigao kupljen na ebay?

kupio sam neku stvarcicu 12 decembra od prodavca iz USA(dobijena na aukciji nesto nize nego sto joj je realna vrednost),poslata je 18 decembra,a do sada nema ni traga ni glasa od nje.....

imam tracking broj,ali po njemu kao zadnja informacija stoji ovo: Processed through USPS Sort Facility Dec-22-13, 14:26 PM, CHICAGO, IL 60666

e,sad ja kada hocu da otvorim case i odem u tzv Resolution Center,izaberem predmet za koji hocu da otvorim case,dobijam ovu poruku:

It's a little too early to open a case
The estimated delivery date for this item is Jan 16, 2014.If you haven't received your item by then, contact the seller through the Resolution Center.

danas je 17 januar,a ovde stoji da otvorim case ako ne stigne do 16 januara........prodavca sam kontaktirao juce,prekjuce nema nikakvog odgovora....

dakle,kako se otvara case na ebay zbog nestizanja predmeta?

hvala!
 
Pa upravo kontaktiranjem preko predmeta koji si kupio...
Znas li da se moze cekati do 30 dana nakon zadnjeg datuma predvidjenog za dostavu (tiaj 16. januar + max 30 dana) i tek onda otvoriti proces za povrat novca, bas da bi im dao vremena da stigne roba?
Malo si pozurio...
Proveri u rc da li imas pokrenut postupak koji je povezan sa tom kupovinom...

Znaj da su ameri imali ledeni haos i da mnogo aviona nije otislo, da se roba nagomilala ...
 
Pa upravo kontaktiranjem preko predmeta koji si kupio...
Znas li da se moze cekati do 30 dana nakon zadnjeg datuma predvidjenog za dostavu (tiaj 16. januar + max 30 dana) i tek onda otvoriti proces za povrat novca, bas da bi im dao vremena da stigne roba?
Malo si pozurio...
Proveri u rc da li imas pokrenut postupak koji je povezan sa tom kupovinom...

Znaj da su ameri imali ledeni haos i da mnogo aviona nije otislo, da se roba nagomilala ...

pa cek,kada je zadnji rok da se otvori case?.....zar ranije nije bio 45 dana od kupovine(tj slanja predmeta),a sada je 30 dana?

tj,kada bih ja trebalo u ovom slucaju da otvorim case?
 
pa cek,kada je zadnji rok da se otvori case?.....zar ranije nije bio 45 dana od kupovine(tj slanja predmeta),a sada je 30 dana?

tj,kada bih ja trebalo u ovom slucaju da otvorim case?

30 dana, ali nakon poslednjeg procenjenog roka isporuke, ne od kupovine.
 
a kako da znam koji je poslednji procenjen rok isporuke?.......o datumima,rokovima u ovom mom konkretnom slucaju nigde nista ne pise,osim ovoga (kada pokusam da otvorim case)

It's a little too early to open a case
The estimated delivery date for this item is Jan 16, 2014.If you haven't received your item by then, contact the seller through the Resolution Center.
 
pa cek,kada je zadnji rok da se otvori case?.....zar ranije nije bio 45 dana od kupovine(tj slanja predmeta),a sada je 30 dana?

tj,kada bih ja trebalo u ovom slucaju da otvorim case?

Meni za zadnju posiljku sa eBay-a a iz Kine uopste ne pise estimated delivery, doduse Kinez mi je najavio 2-4 nedelje, da li ja to iz poruke mogu da uporetrebim kao "dokaz" u nekoj ne daj boze situaciji da moram da ga tuzakam eBay-u, drugim recima 4 nedelje je 28 dana+jos toliko recimo da cekam i ako ne dodje... Da otvaram case?
 
Pa i pre kupovine moze da se vidi u info podatcima o isporuci koji su rokovi procenjenji od/do... dobijes taj podatak i kad ti ebay posalje potvrdu da si kupio nesto... takodje moguce je da prodavac ne daje rokove onda se racuna cini mi se 7 dana za unutar jedne zemlje, a za medjunarodnu isporuku 30 dana (ovo nisam vise siguran i molim da se proveri na sajtu ebay da ja slucajno ne gresim, davno bilo kad sam citao o tome a ja se ne trudim to pamtiti) i nakon toga pocinje roka od 30 dana za pokretanje postupka. Kad se pokrene postupak onda imate rok do 30 dana da se on i resi, sve u svemu 67-90 dana da roba stigne...
 
Poslednja izmena:
Mislim da je ispod nacina slanja pisalo da ne postoji procena za moju zemlju za koliko ce stici! Ali kinez je rekao da u Evropu stize obicno za 2-4 nedelje, shvaticu to kao 4, ako ga nema za 4x2 nedelje kontaktiracu ga pa...
 
Pre nego postavim pitanje ukratko ću da objasnim tok dešavanja:

Ispostavilo se da sam naručio dva puta isti predmet. Zamolio sam prodavca da jedan predmet skloni. On me je posavetovao da oba otkažem i da naručim ponovo. Ja ga poslušam i otkažem oba i poručim treći. Međutim sad nastaje problem, on je prvi predmet otkazao ali drugi nije. eBay automatski otvori unpaid case i ja zaključim da mi nema druge nego da platim. Ja se požalim prodavcu kako opet platih dva komada iako sam hteo jedan. On se ponudi da mi refundira jedan i ja prihvatim. Međutim sad se on meni žali kako su mu naplatili final value fee i moli me da preduzmem nešto kako bi mu to vratili.

Jel imao neko slično iskustvo ili zna kako ovo da razrešim?
 
Plati mu putem pp (ili podelite) te troskove, to je mali % ako item nije skup puno, radi se o ok prodavcu koliko vidim, nije neki prevarant.
 
Nemas sta ti da radis, neka ti on posalje cancel transaction request tj neka otvori case i vraca mu se FVF
 
^to mu je i najlakse, ako moze ovaj da posalje cancel req, ostaje mu samo da prihvati ponistenje.

Ali, mislim da nema svaki prodavac isti status, to jest, ne moze beskonacan broj cancel req. da posalje, ako je ispucao onda je problem.
 
Imam dilemu oko registracije za eBay i PayPal-a...

Devizni racun za koji je vezana kartica za placanje preko interneta (Banca Intesa) glasi na moju adresu prebivalista, koja stoji i na licnoj karti. Ali ja zivim na drugoj adresi.

E sad, ja hocu da kupujem preko eBay-a za sta mi je neophodan PP, ali koju adresu da navedem pri registraciji?
Jer ako stavim prebivaliste, onda (sam cuo) da vecina sa eBay-a ne zeli da salje na bilo koju drugu adresu osim te iz PP-a; a ako stavim ovu drugu, na kojoj zivim, onda (kako sam razumeo) PayPal nece moci da mi verifikuje nalog. Ispravite me ako gresim...

Sta ja sada da radim?
-Na koju adresu da registrujem PP?
-Ili, u slucaju da to nece proci, onda da li mogu nekako da promenim adresu u banci za taj racun za koji mi je vezana kartica? Opet kazem, to je adresa koja nije na mojoj licnoj karti.
-Ili moram da menjam licnu kartu i mesto prebivalista?
 
Interesuje me situacija kod naručivanja robe sa ebay-a kada se vrši dostava u zemlje EU, znaci rođačka varijanta dostave - prvo Austrija pa Srbija. Da li će se u tom slučaju naplaćivati neka EU carina i tako nešto ili ću ukupno platiti onoliko koliko košta predmet + cena dostave?
 
Ako je kupljena roba u EU platices predmet dostave + porez zemlje u kojoj kupujes + dostava (nekad za vece iznose neki prodavci salju besplatno a brzo, npr SportDirect), NEMA carine jer u EU NEMA carine izmedju clanica EU i dodatnog naplacivanja poreza.
Ako je roba kupljena u zemlji izvan EU, zavisno od limita za carinjenje (50e, 100e, 150e, ko zna koliki je za koju zamlju) bice kao i kod nas i to mnogo revnosnije i tacnije naplaceno sve, carina, porez zemlje u koju ti se salje, postarina...
 
Poslednja izmena:
Vecina EU zemalja, Nemacka, Austrija, Holandija, Danska, a mozda i ostale za njih nisam siguran imaju isto kao i kod nas Razdvajanje PDV-a od Carine.

Ako je roba kupljena na primer u UK a stize u Austriju onda se ne placa nista.

Ako je roba kupljena u USA , Kini ili bilo gde van EU a stize u Austriju , onda racunaju PDV na svu skuplju od 22 Eura. U Austriji je Pdv 20 % isto kao i kod nas. Carina tek ide za robu skuplju od 150 Eura.

E sad da li su revnosniji ne bih bas mogao da se zakunem. Moze i tamo da prodje svasta, nije Svaba ono sto je bio :)
 
Kada kupujete preko eBay-a, gde vidite da li prodavac salje posiljku sa TruckingNumber-om ili bez njega?
Jel to stoji negde ili pitate prodavca ili...
 
Pise u opisu, ako nema nista vezano za tn onda ga pitas na pp.
 
Nazad
Vrh Dno