Šta je novo?

eBay, pitanja, diskusija, saveti i preporuke

Porez ili ti PDV se placa na svaku cenu nek je 1 din po zakonu(u praksi moze i jeste drugacije to odredjuje carinik po svom nahodjenju) a carina se placa samo kad cena proizvoda premasuje 50€.
 
Nisam znao za to, prosli put kad sam kupio futrolu iz EU, nisam platio PDV...
 
Ako se carini po skraćenom postupku (bez špeditera i podnošenja JCI) ne gleda se poreklo robe, EU ili ne, ide 20% carina (za vrednost preko 50€) i 10% PDV na sve to.
Za odredjenu robu poreklom iz EU, postoje posebne carinske stope, ali to se primenjuje samo u redovnom postupku.
Tako da, osim ako nisi angažovao špeditera kom si dostavio dokaz da je roba poreklom iz EU (znači proizvedena od delova koji su većinom iz EU il' tako nešto), na ove pošiljke o kojima je ovde uglavnom reč ide carina 20% za sve skuplje od 50€.
Pozdrav
 
Poslednja izmena:
Ako se carini po skraćenom postupku (bez špeditera i podnošenja JCI) ne gleda se poreklo robe, EU ili ne, ide 20% carina (za vrednost preko 50€) i 10% PDV na sve to.
Obrnuto - carina je 10%, PDV 20%. Ako ide preko špedicije u zavisnosti od vrste robe carina može biti različita.
 
Danas sam trazio povrat novca posto mi paket nije stigao na vreme, eBay ce da uskoci tek 10. septembra i resice to u roku od 48 sati.
 
@tiha: da, lapsus, moja greška. Carina je 10% i PDV 20%.
Pozdrav
 
Placa se pdv il ne placa se pdv, ono sto konstantno ne obracate paznju je da po zakonu se placa pdv na sve vrednosti robe koju nam salju, skuplju i jefitniju od 50€, nema veze ALI u praksi cesto ne otvaraju posiljke u koverti i kesicama, pogotovo kad su "pljosnati", kad ne lice na kutiju, paket(ic) i onda ne naplate pdv.
Kad otvore posiljku i zakljuce da je jeftinije od 50€ onda naplate pdv, otvaranje i troskove naplate dazbina.
Zato nekad ima a nekad nema pdv za stvari jeftinije od 50€, u praksi.
 
Poslednja izmena:
Sad mi je jos draze sto mi nije stigao paket, samo da dobijem povracaj novca izmedju 10. i 14.9. i nikad vise ne mislim da narucujem iz Kine/HK. Bar dok sam u Srbiji.
 
Pošto je aliexpress trenutno nepovoljna opcija za naručivanje zbog visokog shippinga, da li je ok kupovati na ebayu? Neke stvari se isporučuju samo iz Kine, cene za shipping su normalne. Radi li transport iz Kine? Imate li novijih iskustava?
 
Ja imam iskustvo eBay - Hong Kong, nije mi stigao paket 40 dana, sutra cekam da eBay uskoci u spor izmedju mene i prodavca i da dobijem pare nazad.
 
Uff, deprimirajuće. Skoro ničeg nema u evropi što me interesuje. Postali smo crna rupa.
 
Pošto je aliexpress trenutno nepovoljna opcija za naručivanje zbog visokog shippinga, da li je ok kupovati na ebayu? Neke stvari se isporučuju samo iz Kine, cene za shipping su normalne. Radi li transport iz Kine? Imate li novijih iskustava?
Данас ме обавестили да ми је пакет прошао царину (Бг), и да ће бити послат на кућну адресу
Наручено из Јужне Кореје, све укупно од наруџбине прошло десетак дана, наручено са Ebay-a послато Fedex - ом, све уредно наплаћено али стиже експресно и без проблема, у случају да те превари продавац брзо добијаш рефунд од Ebay-a тако да их ја препоручујем...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 
Ja imam iskustvo eBay - Hong Kong, nije mi stigao paket 40 dana, sutra cekam da eBay uskoci u spor izmedju mene i prodavca i da dobijem pare nazad.

Dobra stvar je sto su u roku od 25 minuta odgovorili na moj zahtev da dobijem povrat novca. U roku od 2 dana mi stize nazad na karticu.
 
Ja dobio neke stvari iz UK juče i sve #firstworldproblems: od tri polovne knjige dvije su bile hardcoveri u savršenom stanju umjesto očekivani paperback, a polovni Lego set je došao s uputstvom iako nije pisalo u oglasu. :D

Sent from my Mi 9 Lite using Tapatalk
 
Ja imam iskustvo eBay - Hong Kong, nije mi stigao paket 40 dana, sutra cekam da eBay uskoci u spor izmedju mene i prodavca i da dobijem pare nazad.

Ja platio casio sat 20$ 28og jula i piše da je od 11og avgusta u Franfurtu. A pre toga u toku vanrednog stanja narucio stakla za telefon, i stigla recimo za 1-1,5meseci.

Nego, sa ebay niko od Kineza neće da šalje volan za bajs, 70cm dužina. Jel ima neko ograničenje?
 

Prilozi

  • s-l1600.jpg
    s-l1600.jpg
    71.6 KB · Pregleda: 75
Poslednja izmena:
Problem! Prvi put kupujem sa Ibay_a.
Kako se prati pošiljka. Imam Order number, gde da ga turim.
Kako da ga povežem sa predmetom koji je poslat???
 
Trebalo bi da ti piše ko je kurir. Ako je DHL, onda na njihovom sajtu. U kom formatu ti je broj?

Gesendet von Mi Note 10 Lite mit TT
 
Slanje je free. Za kurira ne piše ništa. Niz brojeva.
Još ću da kopam po sajtu. Ako se setiš gade je kurir javi (da nije u kafani).
 
Šalje "economy International shipping". Da idem na njihov sajt?
 
Odeš gore na My ebay pa purchase history, otvori ti listu naručbina, pa desno klikneš View order details i
tu ti izbaci sliku proizvoda, naziv i direktno ispod naziva imaš Item price, Quantity.... Shipping service s tim što tu, ako se ne varam (davno nisam ništa uzimao na ebaju) podaci pojave kasnije! Ne znam koliko kasnije, možda kad prodavac pošalje predmet pa apdejtuje podatke, pa ako predmet koji si kupio ima broj za praćenje onda ćeš ga tu videti mada za stvari od par dolara do tipa 10-12 možda 15$ lako je moguće da i nemaš praćenje već da je neka vrsta "economy" shipinga, u prevodu: nema praćenje...
 
Kliknem da platim preko paypal-a kao i uvek, kad mi izbaci da mi je onemogućeno da platim paypal-om i nudi mi da unesem karticu i platim karticom.
Međutim, kad sam to uradio, na ebay sajtu sa desne strane piše nešto u stilu paypal obrađuje transakciju, a sa leve mi paypal siv i onemogućen kao i par minuta ranije...
Posle plaćanja, na sajtu banke mi piše paypal...ebay (kao i uvek do sada kad sam kupovao na ebay i plaćao paypal-om)
Naravno, ulogovao se i pre plaćanja na pp, sve normalno. Ali posle plaćanja na pp sajtu nema nikakvih podataka o transakciji...
Nije neki problem, sve prošlo ok (inače, od tog prodavca (švajcarska) sam već kupovao)...
Nego sam zbunjen, nikad mi se to nije desilo. Ne znam jel do mene ili nešto baguje ebay, paypal?
Moram napomenuti da par meseci nisam ništa naručivao/plaćao. Poslednje u aktivnostima na paypal-u mi je 25. maj

Evo sad probao nešto ponovo da kupim, sad se više i ne pojavljuje paypal u opcijama, samo kartica:zgran:
 
Evo kako meni piše kako je poslato.
982e4d35e4bcfb81c68e65debe413e46.jpg


Gesendet von Mi Note 10 Lite mit TT
 
Moram da se ispravim, malopre nisam video da imam dodatni meni za plaćanja (nisam video jer je ispod kartice koja je jedino bila ponuđena na izvolte, a uvek je do sada paypal bio na vrhu).
Ubacio nešto drugo (od 0.99 usd) za probu. Kad sam sad otvorio i odabrao paypal - pisalo je nešto u fazonu da paypal treba više informacija od mene i bacio me na pp sajt gde su mi tražili da ubacim karticu (a kartica je već bila tamo malopre kad sam se logovao na pp). Svejedno, ubacim ja karticu opet (inače tu karticu koristim već više od godinu dana, nije nova), pp skine onaj 1 usd, napiše da je verifikovana i vrati me opet na početak... i tako ja klikćem a oni verifikuju skidajući taj usd tj. 0,84 eur... 4 puta ukupno...prestao sam:D
Kad sam opet pokušao da platim, opet mi piše da ne mogu paypal-om već samo karticom...
Odustajem za sada, ako se nekom desilo nešto slično nek napiše...
Mada sam sada 99% siguran da je neki bug na relaciji ebay-paypal (pošto pp radi, regularno mi je verifikovao karticu i to više puta), a i kartica radi, platio sam njom najnormalnije malopre
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno