Šta je novo?

Kako uhvatiti WiFi sa 100 metara?

crni_vatreni

Cenjen
Učlanjen(a)
10.12.2009
Poruke
1
Poena
151
Čitao sam slične teme, ali i dalje ne shvatam pošto sam kompletni noob kad su mreže u pitanju.

Možda je najbolje da objasnim problem na konkretnom primeru: ruter mi je u kući roditelja, udaljenoj tačno 100 metara vazdušnom linijom. Ne postoji direktna optička vidljivost između dva objekta. Ruter je Telekomov HG520c koji ne potržava eksternu antenu.

Šta predlažete?

Neki predlažu dva rutera i nekakav bridge mod, a ja to ne znam ni da izgovorim. Meni daleko jednostavnije deluju one usmerene antene, kakvih ima na Kupindu za 3 do 4.000 din (npr Blueway 9800G). Prodavci tvrde da postoje USB wifi adapteri, koji mogu da se zakače na wifi AP udaljen i do 1 km (je li to uopšte moguće?). Da li bi mi to završilo posao, ili je potrebno da menjam rutere, dižem antene na krovove itd?
 
Zavisi mnogo od toga koliko i kakve su prepreke između 2 uređaja. Zidovi, specijalno betonski predstavljaju jaku prepreku a neko brdašce potpunu. Čak i olistalo drveće može da smanji signal. Ovakvi neki jači USB WiFi adapteri bi ti dali dobru šansu
http://www.kupindo.com/Wireless-kartice/9737472_TP-LINK-USB-Wireless-N-adapter-TL-WN7200
ili
http://www.kupindo.com/Wireless-kartice/13526217_Alfa-awus036nha-atheros-Novo-original-
Ima ih i jačih do 1500 mW.
Ako ni to ne prođe onda usmerena antena bar na sekundarnoj strani ili čak menjanje promarnog (HG520c) nekim jačim i sa odvojenom antenom.
Vidi sa nekim boljim laptopom sa dobrim WiFi om dali može i odakle kod tebe da bar primeti signal tog HGa, onda bi ti sa nečim jačim moglo da napravi vezu. Bojim se da 2 - 3 zida mogu da ubiju i vrlo jak signal.
 
Poslednja izmena:
Na 100 metara mislim da nema šanse da se ostvari veza bez 2 AP i dve externe antene
U firmi imam, između dve lokacije udaljene 300 m ( tako kaže google maps ) bez ikakvih prepreka, dva AP ( TP link WA5110G postavljenih u bridge mode-point to point-tako je najviše odgovaralo ) sa externim antenama od 24 dB i signalom od 35 dB, sve savršeno radi ( verovatno bi to radilo i na udaljenostima od 500-600 m bez ikakvih problema )
 
Ako je tacno 100 metara razvuci kabl.
 
Jos samo da nadje dobrovoljca koji ce da mu ukopa 100 metara kabla. Signal se magicno ne gubi posle tacno 100m, samo otprilike tu pocinje sum.
 
kao sto ciki022 kaze stavi link WA5110G /ima u sebi ugradjenu antenu/ mozda prodjes i sa njom, kod mene u firmi na 500 m i 10 borica kao prepreka radi savrseno. Eventualno mozes da probas da u kuci roditelja stavis jedan da bude AP, a kod sebe mozda mozes da probas i neku karticu sa eksternom antenom. Ali ova dva u paru rade sigurno, samo ako nije neko brdo i izmedju vas, ili nekoliko betonskih zgrada, bez ikakve vidljivosti.
 
5110G je EOL i vise ga nema kod nas.

Zasto da ukopava kabl? Bilo koji eksterni kabl od 100m kosta manje nego bilo koji jaci AP i nece imati muke sa signalom i sl... Kada dovede kabl kod sebe kuci dalje od njega moze kako pozeli.

Sve bi to bilo uredu da ima opticke vidljivosti... Mada na 100m radice ti neki jaci AP pa ih staviti u bridge, npr 2kom tp link 5210G ali ce ta svadba skupo da te kosta ~100e, ili kod roditelja jedan tp 5210g a kod tebe neki ap client uboden dalje u wifi router ili postavljen da radi kao bridge with AP.
 
Ma kakav crni kabl kabl, 100 metara udaljenosti u pravoj liniji je bar 150 - 200 m kabla, bez repitera/ pojačivača signal nebi ni stigao toliko daleko.
 
Kvalitetan punozilni kabl bi stigao i do 200m bez problema (ima gomila pristupacnih cat6e kablova). Uglavnom jeftinija i mnogo pouzdanija varijanta od wifi-a.
 
I izadje te toliko da mozes kupiti kilometar kabla i uvesti internet u celom kraju.
 
Kabl jeste uvek i bolji i brži i sigurniji nego WiFi ali čim neko zatraži bezžično rešenje, moram da pretpostavim da kabl nije praktičan u tom slučaju. Ako treba da stoji nezaštićen napolju, da visi po zidovima i kruškama, onda je veći problem.
 
Upravo tako, kabl uvek ima prednost, ali preko 100m, kakav god da je kabl mreža neće raditi pouzdano. Znači, videće se verovatno, ali će gubiti pakete, pucati pri jačem protoku itd.
Postoje razne varijante wireless-a (može i da se pravi antena u kućnoj radinosti), ali ovo je proverena varijanta, pritom radi na 5.4 gde je malo čistija situaciju u etru.
 
Upravo tako, kabl uvek ima prednost, ali preko 100m, kakav god da je kabl mreža neće raditi pouzdano. Znači, videće se verovatno, ali će gubiti pakete, pucati pri jačem protoku itd.
Postoje razne varijante wireless-a (može i da se pravi antena u kućnoj radinosti), ali ovo je proverena varijanta, pritom radi na 5.4 gde je malo čistija situaciju u etru.

Wireless na 5ghz zahteva strogu opticku vidljivost. Etar jeste cist ali dovoljna je grana od drveta da unisti signal do kraja. Za ovakve stvari je ipak bolje ici sa opremom na 2.4ghz, ali ako postoji stroga opticka vidljivost, onda naravno 5ghz.

Kabl jeste uvek i bolji i brži i sigurniji nego WiFi ali čim neko zatraži bezžično rešenje, moram da pretpostavim da kabl nije praktičan u tom slučaju. Ako treba da stoji nezaštićen napolju, da visi po zidovima i kruškama, onda je veći problem.

Cekaj.... Jesi ti cuo da postoji kabl za spoljnu upotrebu? Mozes na njega okaciti i ves da susis nece mu nista biti. Pa meni takav kabl visi vec 4 godine ide preko 3 bandere (duzine oko 100m), i radi savrseno i dan danas. Sto se tice pucanja i gubljenja paketa uopste nema problema sa tim. Kvalitetan kabl moze i mnogo duze da ide od 100m.

U kranjem slucaju kako god covek hoce. Moje predlog je i uvek ce biti kabl na tako malim razdaljinama i ako postoje mogucnosti da se on postavi. Za sve ostalo ici sa dosta nepouzdanijom varijantom (wifi).
 
Naravno da sam čuo za spoljašnji kabl, postavio jedan od 30 m kod prijatelja ali je skuplji ( ovaj je samonoseći sa sajlom), čak ima i POE, na 30m nije problem pa čak ni 50m ali preko 100 već nije toliko sigurno. Kao što rekoh kabl jeste bolji ali samo u čistoj situaciji. Čim mora da se ide okolo-naokolo dužina samoog kabla se brzo poveća pa čak i duplira. Godinama već razvlačim svakojake kablove po fabrikama i vrlo je teško znati unapred tačno koliko treba. Uvek počnem od rolne pa tek kada stignem na drugi kraj onda sečem.
 
Da ne otvaram novu temu, jedno pitanje u vezi sa TL-WN7200. Ova antenica ima svoj usb kabal. Da li je moguće nastaviti još jedno 2 metra usb sa klasičnim 2.0 produžetkom (koji nije aktivan usb nastavak)?
 
Do 5 metara USB je sasvim upotrebljiv.
 
Pozdrav, nadam se da jos neko prati ovu temu :) . elem , kupio sam dve WIFI IP kamere ( one sa tri antenice na sebi ), i hteo bih da ih montiram na 100 metara udaljenosti od rutera ( nznm koji model , nisam trenutno u selu , ali ima na sebi antenu. Vazdusnom linijom je 100 m, i nema nikakvih prepreka. Sta mi je od opreme potrebno da bih dobio signal tu gde hocu kamere da postavim.

https://produto.mercadolivre.com.br...a-ip-3-antenas-hd-720-sem-fio-wifi-antena-_JM

Ova je kamera u pitanju.

Unapred Hvala
 
definitivno point-to-point. po mogućstvu grid. imaš kvalitetne domaće reinkjet jeVtino na kp.
 
Ili je sam napravis od loga antene i cevi za kanalizaciju, tzv Yagi antene
 
Koju usmernu antenu bi mi preporucuo,i kako se ona povezuje na ruter. Sorry ako smaram,ali tanak sam sa wifi- jem i antenama
 
za početak , na ruteru izaberi N-only mod (bolja pokrivenost i veća propusna moć).
skeniraj vidljivost akses pointova (zanimaju te samo AP-ovi sa jačim signalom od -70dB, negativna je brojka, tako da je manja cifra jači signal)
izaberi fiksni kanal 1, 6, ili 11 jer su oni najjači. biraj one koji nisu zauzeti od jakih AP-a.
ukoliko vidiš željeni AP sa kojim želiš da se povežeš, eksterna antena ti nije ni potrebna.

inače, ext antena se povezuje preko (uglavnom) RP-SMA priključka
ako ga nemaš na ruteru, moguće je (ukoliko imaš nekog veštog sa lemilicom) da se on nalemi direktno na štampanu ploču rutera.
if not, treba ti nov ruter sa odvojivim antenama.
 
Poslednja izmena:
Probao sam sa podesavanjem rutera ali ne vidim ga na toj razdaljini. E sad ja tu gde su mi kamere nemam komp. Kamere su sa antenama fabrickim zakacene na komsijin wifi ali signal se gubi i los im je net. Zato bih ja da povezem sa mojim netom. E sad posto nemam komp ,sta mi jos treba pored antene koju bih postavio tu, treba da bih sirio wifi po objektu. Inace kamere imaju i lan ulaz. Hvala unapred
 
treba ti grid antena i ap / ruter sa rp-sma priključcima.
 
Uzmi lepo varijantu sa 2 x LBE-M5-23, i za*mjau**mjau**mjau**mjau* da razmisljas o coax konektorima.... sve ti je lepo na RJ45.
Sa druge strane stavi neki wifi ruter i to je to.

Imas svuda Wifi.
 
Nazad
Vrh Dno