Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Ajde jedno, dva noob pitanja :)
Ako jedna 7950 daje 550mhs da li ce 4 takve davati 2200 ili ne ide to bas tako? A i sta ce se desiti sa pojavom asica i slicnih? Tj da li se isplati ulagati sada u gpu mining s obzirom na te chipove?
 
Ajde jedno, dva noob pitanja :)
Ako jedna 7950 daje 550mhs da li ce 4 takve davati 2200 ili ne ide to bas tako? A i sta ce se desiti sa pojavom asica i slicnih? Tj da li se isplati ulagati sada u gpu mining s obzirom na te chipove?
1. Hoce.
2. Asic chipovi vec rade, ali samo za sha-256 valute, a da li ce i kada izaci i za scrypt, ne znam. Isplati se.

Neka i drugi kazu sta misle, ali da se ne isplati vjerujem da ne bi kupovali graficke k'o ludi. :D Postavi oglas da prodajes 5x 7950 pa vidi za koliko ce ti proci, poslije napisi u oglasu - Proslo! :d
 
Dobro pitanje... ja mogu da kazem kako kod mene radi. Trenutno imam jednu Sapphire 7950 OC with Boost to nije ni Vapor ni Flex ni nesto trece nego ona najobicnija ako moze tako da se kaze... Dok sam kopao SHA256 odnosno Bitcoin pravila je 600-610 MH/s gpu-engine je bio na 1150 def napon memorija spustena na 1000.

E sad sto se tice scrypt valuta tu je malo drugacije... trenutno radi na gpu-engine 1075 memorija na 1650 i daje 600-630 KH/s. U oba slucaja temperatura je izmedju 66-70C vent na 80% klima hladi celu prostoriju gde je rudnik :). Karta je inace ubodena na Biostar 945 plocu sa mrtvim celeronom 2.8GHz i 2GB ddr2 sa Thermaltake Litepower 700W.

Kada sam radio merenja za jednu kartu situacija je bila sledeca na default kloku cela masina je vukla 264W dok je klokovana na 1150 za gpu-engine vukla 330W iz zida. Jos nemam uslove da probam vise karti ali cim bude bice jedan detaljan walkthrough sta kako i koliko :)
 
Moja namena je takodje za scrypt valute kopanje, ne znaci da necu BTC kopati ali cu videti odnose. Trenutno LTC je 130% tako da se isplati itekako kopati LTC sa Asus karticama i 590 Khash-a po kartici. Ja mislim da i kad izadju ASIC-i onako kako treba, diff ce mnogo porasti pa ce i tu biti guravo naravno ovo je procena za par meseci od momenta izlaska ASIC-a. Mi GPU kopaci cemo moci ici na scrypte i tu je prostor dobar!
 
Voleo bi da neko podeli iskustva o napjanjima po pitanju buke kad se opterete 85%?
Ja sam za sad na LC hylerionu to CWT platforma i gura 2x7950 + CPU yac miner (napon ide 11.95-12v), sta ja znam nije bucan ali planiram upgrade, neznam kakav je BPS 850w, najvise me interesuje buka pod 80-85% opterecenja jer karakteristike i kvalitet se uglavnom lako nadje na net-u
 
Meni su napajanja duplo bucnija od grafika. Kada udjes u prostoriju samo se napajanja i cuju ali sta da im radim. Veliku kolicinu struje isporucuju i moraju da se hlade.

@toogood Sad ti je manja zarada na ltc-u nego na btc-u. Kasnis ;)
 
da da video sam oko 99.9% a jeli Hrate veci na LTC?
 
Poslednja izmena:
@Sajber
6950 je bolja investicija od 7950 zbog cega, jel kopa BTC-e bolje/brze, scrypte ili gde je bolji odnos? Takodje koja je to konkretno kartica i uz koju plocu, procesor, koliko RAM-a, napajanja itd.?

koje ti imas konfige?

edit: mozda je najbolje pitanje koje mi preporucujete kartice i zbog cega?
 
Poslednja izmena:
Procitao si u LTC temi sve. Najbolja investicija je ona koja ce prva da ti se otplati i koja ce ti najvise novca doneti. Dalju racunicu ti sam pravis u zavisnosti od svojih mogucnosti i svojih potreba.
6950 ces tesko naci, pogotovu s nesto garancije. Ja sam ti vec rekao 7850 ili 7950 su moje preporuke.
8x 7950 je kod mene.
Kreni da citas malo, da si citao na vreme nebi postavljao ovakva pitanja.
 
uhhh sorry jesam citao ali mi je opasna zbrka u glavi...sve ok ja idem na 7950, zaista sam prelistao sve vise puta i pratio ali ne moze se sve zapamtiti i to ti je :)
 
dobro, ovo je za neke koji ne znaju i pitaju za kolicinu napajanja izmedju kartica npr.
 
Mi GPU kopaci cemo moci ici na scrypte i tu je prostor dobar!
LTC vise nije 130% nego 99,5% a na to dodaj i oko 20% vecu potrosnju struje - bar u mom slucaju.
Trenutna snage mreze:
LTC Network Hash 17,630,432 kH/s
BTC Hash Rate 87,656.67 GH/s
To je ukupno oko 105.000 GH/s. Ako je istina da 20.000GH/s trenutno pravi Avalon ASIC ostaje oko 85.000GH/s koje prave kartice.

Ako Avalon isporuci 1200 komada do kraja avgusta to je snaga 80.000GH sto je jednako svim GPU minerima na mrezi.
Bez onoga sto obecava butterflylabs (osim ako oni nisu vec pustili nesto pa cute i skupljaju kajmak umesto da isporucuju ljudima)

LTC se drzao na 130% jer su se pojavljivale nove valute i odvlacile snagu par dana.
Ali cim su one pocele da padaju ljudi su se vratili na LTC i za dva dana povecali diff na granicu ispod 100% isplativosti u odnosu na BTC.

Ulagati u opremu sada nije isto kao pre godinu dana. Tada je ASIC bio samo prica a sada je pitanje vremena kada ce preplaviti BTC mrezu.
Ko isplativost ulaganja vidi kroz minovanje LTC i skok cene LTC-a bolje mu je da pola novca koji planira dati na opremu ulozi odmah u LTC i ceka.
Pola zato sto svi racunaju da ce ako krene po zlu prodati opremu u pola cene :)
 
uhhh i tu postoji dosta razlicitih predikcija sta i kako ce se desiti, ja sam za kopanje, ko hoce da trguje moze slobodno, GPU mining ce bar jos godinu dana biti aktuelan i nece ga ASIC-i bas zameniti u kompletnom kontekstu ali mozemo o ovome da pricamo dosta i da bude na kraju potpuno drugacije.

edit: da da prijavio sam za LTC da je pao :)
 
7850 mozes da nadjes za oko 150 eura ------------------------------------ x2 - 300
7850 ima 1024 stream procesora ------------------------------------------- x2 - 2048
7850 daje oko 380-400 mh/s kh/s ---------------------------------------- x2 - 760-800
7850 potrosnja je 130 w ----------------------------------------------------- x2 - 260

7950 kosta oko 300 eura
7950 ima 1800 stream procesora (mislim da pojedini modeli imaju 2048, nisam siguran, neka me ispravi neko ako grijesim)
7950 daje oko 550-620 mh/s kh/s (po onome sto sam procitao)
7950 potrosnja 200 w

Dakle imas vecu potrosnju za 60w i oko 150-200 mh/s kh/s vise.

Sad sto se tice grijanja/hladjenja ne znam, jer nemam ni jednu ni drugu karticu, ali ja sam odabrao 2x 7850 (u bliskoj buducnosti se nadam i trecoj :D) iz tog razloga sto daju vise 150 mh/s, jer mi potrosnja struje nije problem. :d

Ako neko smatra da grijesim, neka me ispravi, jer sam ja prvobitno htio da uzmem 7870 xt/myst ili 6970, ali posto za nekih 7, 8 dana nisam nasao, odlucio sam se za 7850 iz gore navedenih razloga.

Eto da se ogradim :D - sve informacije sam nasao na netu, mozda nekome 7950 daje vise, mozda nekome 7850 daje manje, ali u sustini to bi trebalo biti to.
 
^ Tako nekako ali uzmi jos jednu stvar u obzir. Ono sto je kod mene prelomilo da idem na 7950 je to sto mi setup sa 4 karte daje vise hash-a. Ako bih isao na 7850 trebale jos dve konfe (bar jos jedna) da budem na istoj snazi.
Ja sam gledao da imam sto vecu snagu po slotu da mi nebi zauzimalo previse mesta. Sada mi igrom slucaja prostor ne predstavlja nikakav problem.
Opet kazem, to su dve razlicite filozofije 7850 ili 7950. Podjednako su dobre kupovine samo svako treba da bude pametan i da se ukalkulise najbolje.
 
Jel koristi neko onu varijantu sa dva slabija napajanja umesto jednog i kako se to pokazalo?
 
E da, o tome nisam previse razmisljao jer imam staru plocu u kojoj mogu da ubacim ove dvije 5770 i na trenutnoj ploci 3x 7850, ali opet trenutno ne razmisljam da pravim 3, 4, 5 gh/s tako da mi je za pocetak ovo isplativije, ako bude islo kao i do sad onda vjerujem da cu ici na 7950, ali to je samo nagadjanje.
Mada ako ima plocu sa 4+ pciex slotova zasto ne probati ovako...
 
LTC je pao i isplativost je ispod BTC-a ali to ce trajati 2-3 dana. Diff sledeci ide dole sigurno.

Nego, jedno ozbiljno pitanje i vezi napajanja.

Posto i sami znate da je u Srbiji izbor napajanja katastrofa, zajedno i sa cenama, mislio sam da stavim po 2 napajanja iz mid-end segmenta. Sta mislite o tome, ima li ko od vas iskustva po tom pitanju?

Da uzmemo u ozbir recimo minning rig sa 4x7970. Dakle treba ~1100W sa 12V grane(4x260W za GPU i 60W ostatak), sto bi bilo veliko opterecenje za bilo koje 1200W napajanje.

Prva varijanta:
Uzeti 2 napajanja od ~70e koja su sposobna za minimum ~500W output-a za 24/7.

Recimo
2x Cooler Master B700 = 1200W output-a na 12V grani za 135e
2x Cooler Master GX 750W = 1300W otput-a na 12v grani za 180e.
2x Thermaltake SPS-730M = 1200W output-a na 12V grani za ~140e.

i slicni primeri. Naravno mogu se gledati i 2 napajanja od 100e koja bi mogla obezbediti zajedno najmanje ~1500W.

Druga varijanta:
Uzeti jedno jeftino napajanje da napaja osnovu i primarnu graficku a drugo da napaja ostale grafe.

Recimo
LC 600H da napaja mobo+cpu+hdd i 1x 7970. A drugo da bude neko od minimum 850W, recimo Seasonic SS-850AM, CM Silent Pro M2 850W ili Chieftec Nitro 950W i slicni modeli... Znaci ukupna suma 150+30e = 180e

Stavio sam namerno 4x7970 zato sto su veliki potrosaci i kada se sve 4 lepo overklokuju, bilo koje single napajanje ce postati problem (izuzev 1300+W modela koja su preskupa!)

Da se radi o recimo 4x7950, onda bi se moglo ici i na 2x napajanja od 50e.
 
Stavio sam namerno 4x7970 zato sto su veliki potrosaci i kada se sve 4 lepo overklokuju, bilo koje single napajanje ce postati problem (izuzev 1300+W modela koja su preskupa!).
evo u slici da razbijemo monotoniju
4x7970
Pogledajte prilog 114099
Setovanje
Pogledajte prilog 114100
Potrosnja
Pogledajte prilog 114101
Ja sam bio siguran da ce ovo opusteno terati ali pogresio sam. Napajanje je onako dosta toplo i ne verujem da ce kad napolju bude preko 30 izdrzati.
Najbolje mi se pokazala kombinacija 2xCooler Master GX 750W RS750-ACAAD3-EU
 
Zasto mislis da je iz utikaca problem 1.2kw? ako ima efikasnost ~85% znaci da komp vuce ~1kw, normalno da se greje ali trebalo bi da radi bez problema
 
jel moze neko da mi kaze dal 700W Cooler Master B Series, RS-700-ACABD3-E1 moze da tera dve gigabyte 7970 oc i sta mislite o cm kucistu haf-xb za rudarenje sa istim karticama.trenutno imam ba chieftec i dve 6870 powercolor i nisam bas zadovoljan hladjenjem, dodushe u kucistu imam shumu kablova jer sam stavio dva napajanja ( hteo sam raidmax 850 ali ga nije bilo na lageru, i jos ga nema)
 
A sta GX750W se ne greje? Pa GX je duplo gore napajanje to od toga. Koristim ga ja na jednoj masini sa 3 grafike. Gura 2x7950 i greje se muski. Mada greje mi se i SPG1000W kad sam na LTC-u. Napajanja daleko vise vole kada se kopa BTC, dosta su manje opterecena.
Sasa uspravi to napajanje da ne uvlaci topao vazduh grafika, poprilicna je razlika.
 
jel moze neko da mi kaze dal 700W Cooler Master B Series, RS-700-ACABD3-E1 moze da tera dve gigabyte 7970 oc i sta mislite o cm kucistu haf-xb za rudarenje sa istim karticama.trenutno imam ba chieftec i dve 6870 powercolor i nisam bas zadovoljan hladjenjem, dodushe u kucistu imam shumu kablova jer sam stavio dva napajanja ( hteo sam raidmax 850 ali ga nije bilo na lageru, i jos ga nema)

Moze izdrzati bez problema. Savetujem ti da ne stavljas graficke ni u kakva kucista jer meni ni HAF X nije puno pomogao a imam jedno 10 ventilatora u njemu. :D Znaci BOX resenja od drzeta ili metala, i ne brines se za graficke.
 
Moze izdrzati bez problema. Savetujem ti da ne stavljas graficke ni u kakva kucista jer meni ni HAF X nije puno pomogao a imam jedno 10 ventilatora u njemu. :D Znaci BOX resenja od drzeta ili metala, i ne brines se za graficke.

aj mi molim te pojasni malo sta si mislio sa tim box resenja od drveta ili metala............ hoces da kazes da si napravio police od drveta tj metala na koje si prishrafio mb sa grafikama????
 
Nazad
Vrh Dno