Šta je novo?

Hardver za kopanje (GPU,CPU itd.)

Spuštanje napona na Gigabyte 7950 rev2 kartici

Poruka je malo duža ali sam morao da napišem detaljan postupak da ne bih posle nosio nečiju karticu na duši.

Opis problema
Konkretan model kartice je GV-R795WF3-3GD, u pitanju je druga revizija ovog modela čija je štampana ploča za razliku od originalnog bazirana na modelu 7970 istog proizvođača što je sa sobom povuklo određene izmene od kojih je oku najprimentija činjenica da kartica poseduje 8+6 pinova za napajanje (izvorno 6+6). Sledeća bitna razlika je u tome što su klokovi kartice 1000/1250 (izvorno 900/1250). Ono što je za rudare od izuzetne važosti jeste voltaža i tu će vas ovaj model neprijatno iznenaditi, voltaža je zaključana na 1.25V! Sa ovom voltažom je kartica potpuno neupotrebljiva za mining. Neću vas zamarati testovima na originalnom BIOS-u već mi verujte da je Gigabyte uradio veliku glupost, osim ukoliko vam prve komšije nisu polarni medvedi.

Flešovanje BIOS-a
  1. Ugasi računar
  2. Prebaci prekidač na kartici iz položaja 2 u položaj 1 pa pokreni računar
  3. Ugasi sve programe koji utiču na GPU (Afterburner, Trixx, Speedfan...)
  4. U CCC panelu (Catalyst Control Center) klikni na "Defaults"
  5. Sačuvaj originalni BIOS pomoću GPU-z programa (na slici nije kod originalnog BIOS-a)
  6. Iskopiraj folder "ati_winflash_2.3.0" iz "ati_winflash_2.3.0.zip" u C:\
  7. Iskopiraj originalni i novi BIOS u folder "C:\ati_winflash_2.3.0"
  8. Pokreni CMD kao admin (desni klik-->Run as Administrator)
  9. Kucaj bez navodnika "cd.." pa Enter pa strelica na gore pa ponovo Enter
  10. Kucaj bez navodnika "cd ati_winflash_2.3.0" pa Enter
  11. Kucaj bez navodnika "atiwinflash -f -p 0 "mojNoviBios.nesto"" pa se prekrsti pa Enter
  12. Proces traje par sekundi, ukoliko izbaci grešku sva je verovatnoća da nije ukucan tačan naziv željenog fajla ili konzola nije pokrenuta pod admin privilegijom
  13. Iskočiće prozorče sa izveštajem da je uspešno snimljen BIOS, samo potvrdi i računar će se restartovati
  14. Prekidač ne vraćaš više nikad u položaj 2 osim ukoliko računar nije uspeo da se upali

*Ukoliko računar nije uspeo da se upali sa novim BIOS-om, ugasi ga, sačekaj par sekundi, prebaci prekidač u položaj 2 pa pokreni računar. Pošto se računar upalio vrati prekidač na položaj jedan i već opisanom metodom upiši originalni ili bilo koji drugi BIOS koji je radio pre havarije.​

Spuštanje voltaže na 1,038v
Prvo da napomenem da je u pitanju hakovani BIOS i da sve zasluge pripadaju korisniku robnitro sa overclock.net foruma koji je prevario FZ1 BIOS da koristi 1,038v za GPU umesto originalnih 1.25. Ovaj BIOS zapravo koristi 1,18v ali podešavanjem power tune slajdera u CCC panelu na -10 spušta voltažu na 1,038v. Takođe je uradio par optimizacija po pitanju potrošnje u ostalim slučajevima korišćenja koji nisu toliko bitni za ovu temu ali je naveo i da je rešio problem koji se javljao flešovanjem F43 BIOS-a na rev2 kartu a koji se manifestovao prestankom rada HDMI porta. Ovo nisam probao ali ću dodati zapažanje po proveri. Spuštena je i voltaža memorije. Moje mišljenje je da opis koji je robnitro dao nije najprecizniji tako da sam iskopirao ceo post radi boljeg razumevanja.

Ok here's my FZ1 3 state bios back and I found out a small bug that was blocking powertune.
Now it's officially a super power saver bios, with great performance and doesn't trip overcurrent for me.

BTW, with this bios, it has really high powertune levels - as you can see in occt tests, so use around 8%, works great and more fps than I got with f43 set to +20% (see below). Go too high in PT and you can hit overcurrent, black screen and have to reboot.

For those who can use F43, I made a boost bios that works with our cards and keeps hdmi. It's FZ1 with some tweaks that I saw in a newer sapphire vaporx boost bios:

I have a 76% ASIC, so your results may vary:

-1.18 v for boost state, much better, use CCC to set that speed. I use 1100 as it is stable at that voltage for me in occt. If you use MSI AB, the voltage doesn't work, it just adjusts the 925 mhz state voltage...(see below to what I mean).

At power tune -10, there is some great behavior. In high load situations, like OCCT stress test...
Instead of using 1.18 v @ rated speed (1000 and up- i use 1100) , it uses a second "normal" state, which I set in bios to 925mhz @ 1.038 v. (you can change that voltage with MSI AB, but not the 1..18 v one)
Much less power use and yet, more fps than my old F43 @1100/1.18v- as the powertune would throttle then.

fz1 mod- pt 8% 925 with no throttle in my test, 1350 fps, avg 16 amps @ 12v VRM in = about 180 watts.

1100 with f43, pt +20%, throttling between 850-950, around 1250 fps, avg 19 amps @ 12v VRM in= about 228 watts.

More FPS at high load, because this bios can use a lower state that needs less voltage!

The UVD clock is 750/750 @ 0.95v, works fine and takes less power than stock 500/1250. The 750 @ 0.95v is also full 3d stable at heat... the card uses 751mhz, when you turn powertune down a lot in occt... pretty cool now that these states are closer to eachother (750/925/1100)

If below 1650 ram multimon uses 401 mhz. If above 1650 mhz ram, dual monitor uses 602 mhz, ram speed is stuck to what you set it to in CCC/AB. But now, instead of using 3d voltage, it uses 0.95 v! Much less power usage, similar to UVD- Can't find out how to make the ram lower for it, but no big deal with that... it's stuck to what you set in ccc/3d.

Ono što nije napisao i što je evidentno po paljenju GPU-z programa jeste da senzor i dalje prikazuje 1,25v a to nije slučaj! Malo sam se igrao sa voltažom i ukoliko neko veruje da moja kartica radi na 1100MHz pri 0,94v spreman sam da pokrenem javnu licitaciju. :d Pogledajte samo sliku.

Znači GPU-z nam nije merodavan za ovu verziju BIOS-a tako da ostaje da verujemo čoveku na reč da je dobro izmerio potrošnju. Ja sam nekoliko puta zaredom šaltao između originalnog, F43 i ovog BIOS-a i mogu samo zaključiti da mi kartica sa ovim daje oko 3* nižu temperaturu, kao i to da definitivno nije u stanju da obezbedi stabilne klokove koje su mogli originalni i f43, konkretno originalni je mogao u nebesa ali sa preteranim temperaturama, F43 je odličan ali može maksimum do 1100, ovaj modovani može do 1200 dok ja mogu da izvučem 1150 jer mi je ASIC 57,6%. Iz svega ovoga izveo sam zaključak da voltaža zaista jeste manja, a to sam dodatno empirijski potvrdio osluškivanjem PWM kontrolera u Seasonic napajanju. Ovaj BIOS nema lepu krivu ventilatora kao F43 tako da je propručljivo da je zadate ručno ili lupite neku konstantu.

Linkovi
Hakovani BIOS
http://depositfiles.com/files/9gvre50fe
ili
https://anonfiles.com/file/9ef41cdb4206a4bfec11ffbb030147ec
Sve originalne verzije BIOS-a za ovu karticu:
http://www.techpowerup.com/vgabios/...te&model=HD+7950&interface=PCI-E&memSize=3072
Diretan link ka F43 verziji:
www.techpowerup.com/vgabios/133600/Gigab...50.3072.121024_1.rom
AtiWinFlash, najnovija verzija koju sam ja koristio:
www.techpowerup.com/downloads/2232/ATI Winflash 2.3.0.html
 
Taj Asic je dosta los ja imam Asus asic ocajan 58% i saphire vapor x 60%, za vapor mi treba 1.08v za stabilnih 1020Mhz za desktop/mining, Asus trazi jos vise ali posto je samo mining prolazi ok i sa 1.08v cak i sa 1.05v

Izgleda su nove ture ATI cist skart i da se malo pazi o kvalitetu i ide na quantitet

Cak sta vise mislim da je ovog vapor-x neko kupio i vratio odma zbog niskog asic-sa :smash:
 
Poslednja izmena:
Posto me je dosta novih rudara pitalo za WB evo info i ovde

Pogledajte prilog 114313 Pogledajte prilog 114314

Cena sitnica moze i novcici info na PM da nebi raspravljali mnogo, malo, vredi, ne vredi
Da ne moram da se pravdam ko @Genijalcin

Ovo je blok za ATI :
5800
6800
6900
7800
7900
nije problem ni za serije 5770, 6700 i 7700
 
Koliko je bitan procesor od kompa za rudarenje, da li bi mogao Athlon II X2 250 3.0GHz 2MB da gura 3X 7970 ili da zabodem AMD Phenom II X4 850 3,3GHz ?
 
X2 više nego dovoljan.
 
@radukin
moze sto slabiji cpu zbog manje potrosnje struje. gurace on to sve bez problema!

@svi ostali rudari
negde sam video mere za metalni (ili drveni) ram, ali nigde nemogu sad pronaci pa ako neko moze otprilike da napise...
 
Evo kako moji izgledaju.

cXb3I4F.jpg
 
e hvala mirza :Klanjanje
uspeo sam da pronadjem i neku skicu sta je kacio paradigma u bitcoin temi (bila je bas zatrpana, jedva pronadjoh) :D
 
Poslednja izmena:
Razlika u visini vecih (25cm) i manjih (15cm) stubica ne moze biti ista za sve kartice, isto tako ni razdaljina izmedju gornje i donje sipke (30cm) (letvice, kutije). Ovo sve vazi za one koji misle da naprave ram sa dvije tacke oslanjanja kartice, ko misli sa jednom, dimenzije su nevazne...
 
Za razliku u visini gresis sigurno, tu su sve iste. Barem za ovaj tip riga nema uticaja nikakvog. A i to se tice duzine, mislim da je nebitno skroz, dovoljno je da se karta osloni na nizu precku i to je to, dohvatice apsolutno svaka. I tih 30cm nije 30cm jer je dovoljno da karta bude dugacka 26 i dohvatice, oduzmi po 2cm za sirinu profila na obe strane.
 
A nama kojima je karta dugacka 20 cm, a siroka 9?
 
O, to za duzinu stoji, ok ima i kracih karti, ja sam automatski pomislio na 7950. Ispravljam se, ima kracih od 26cm.

Visina: Koja je karta 9cm siroka? Izmeri neku svoju kartu od slota do metalnog bracketa gde je srafis u kuciste i reci kolika je duzina. To je makar standard (low profile ne racunam jer se njima ne rudari) ;)
 
za svaku karticu pravis na licu mesta, ov su verovatno dimenzije za 7950?

po oglasima ima kartica ali su im cene kao kad je bila nestasica :d

najbolji su oni koji su nabavili karte od preko pa te ubedjuju da su njihove najbolje jer se garancija resava odmah bez cekanja :S:


nabavio sam x1->x1 adapter malo duzi je od ovih, kad napravim kavez javicu bas kako radi
 
Poslednja izmena:
O, to za duzinu stoji, ok ima i kracih karti, ja sam automatski pomislio na 7950. Ispravljam se, ima kracih od 26cm.

Visina: Koja je karta 9cm siroka? Izmeri neku svoju kartu od slota do metalnog bracketa gde je srafis u kuciste i reci kolika je duzina. To je makar standard (low profile ne racunam jer se njima ne rudari) ;)
E, a ja sam provjeravao post doticnog, da slucajno nije naveo da posjeduje 7950/7970 kartice, pa da mu za njih trebaju dimenzije riga. :D
Ma znam sta pricam, jer sam se bas juce za*ebavao oko toga, prvo je bilo 10cm, pa kad sam postavio graficku i izmjerio, doslo je do 9cm, ne znam kako, ali to je to... :D
 
Ili me trolujes ili ne znas sta pricas. Trece nema. Ta visina ne moze da bude promenjiva. Ako je promenjiva kao kod tebe znaci da je human error ;)
Pogledajte prilog 114385
Ova visina mora biti ista na svim kartama, svih modela. Dali ce pcb da strci iznad bracketa to je nebitno, samo te ta dimenzija zanima i to izmeri.
I izmeri metrom, ne lastisem :d
 
Poslednja izmena:
Pa ja kazem da je meni ta visina/duzina 9cm, a ne 10.
 
Poslednja izmena:
Dimke,jesi okacio kartice? Stizu nove:)
Necu da stavljam ovde nista.... cujemo ce
 
Poslednja izmena:
@Air Jordan

Lepo, lepo... Koji je to model i marka kartice? I jel bi mogao setovanja za diablo kernel da mi prosledis?
Bio bih ti zahvalan. :)

Edit: Sad sam video koji je model u pitanju.
 
Poslednja izmena:
Samo da se zahvalim svima koji su imali strpljenja za mene i odgovarali na svaki odgovor (sto glup, sto koristan)!! Cekam jos kavez da se zavrsi pa da se uposli hardver vec jednom...

Uzgred jel to postoji msi afterburner i za linux ili ja istripovah nesto sa slike iznad?!
 
Posto vidim da ima dosta Asus fanova ovde glupo mi da malo da pisem al ajd. :D Stigla 7970 Lightning pa reko da napisem zapazanja.
Napon: Stock - 1.17v
Core Clock: 1130Mhz
Mem Clock: 1000Mhz
Temp: 68c na Auto podesavanjima a sa Custom pravljenom krivom radi trazenja optimalne "buke" - 70-72c.
Rezultat: ~670Mh

Ne znam kolko vuce struje, ne znam da li je ok ali to je to uglavnom. :) Ne bih bas da "silujem" karticu odmah razno-raznim temperaturama ali to je sve u kucistu tako da sta da se radi...
 
Poslednja izmena:
ostao sam bio bez kartice, jer sam prodao svoju poslednju 7870xt. smorilo me kopanje vise sa grafickama, i posto nisam nista povoljno nasao (a danas vidim ima finih ponuda po oglasima), pazario na kraju sapphire 7950 flex edition onaj.

uglavnom>

@1200 MHz, memorija na 310 MHz > temp na otvorenom 75 C, ventilator na 65 %.

625 Mh/s.
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno