Šta je novo?

Gremlinsko gašenje kompa

SickMF

Čuven
Učlanjen(a)
14.01.2004
Poruke
2,655
Poena
745
Procesor E2160, 4GB Ram u komadu, ploča neka buđava Gigabajt s G41 chipsetom. Kuler box s bakarnim jezgrom.
Dešava se random gašenje kao kod nestanka struje.
Temperature su na slici, dva puta sam blejao u BIOS i pratio temp., jednom se ugasio posle 20 minuta, drugi put posle 3 minuta. Oba puta je bios pokazivao t. procesora 33-34 stepena.
Naravno da sam besprekorno očistio kuler i naneo novu pastu i to dva puta u poslednjih 10 dana, jer sam skidao kuler pošto mi je bilo sumnjivo naleganje istog na procesor, jedan push-pin je malo kilav, ali ipak se ceo kuler ni malo ne mrda. Tokom tih intervencija na kuleru, tj. procesoru, stanje se uvek malo popravljalo, komp bi radio ok 2-3 dana i onda ponovo kretao u gašenje, s tim da bi tada bilo perioda rada od 5 sati, pa gašenje na svakih 3 - 40 minuta, totalna glupost.
Probao drugu grafičku - isto.
Probao drugo napajanje - isto.
Procesor sam pre izvesnog vremena kloknuo malo na 2.0 GHz (sa 1.8), tada se prvi put ovo i desilo ali takođe sa korektnim temperaturama. Vratio sam ga na 1.8, problem ostao.
Da li je moguće da procesor ima takvu vrstu oštećenja da bi se komp gasio pri ok temperaturama? Ništa mi drugo ne pada na pamet. Kako da znam da nije ploča? Servis ne gine...?
Zaboravih da dodam, nije softverski problem, jer se isto dešava i sa XP (dual boot).

Clipboard01.jpg
 
Poslednja izmena:
Za naponsku rekoh "Probao drugo napajanje - isto". Kako misliš da ispipam ploču?
 
Imao isti problem, promenio 3 napajanja proradio na trecem od 600w
Opteretis komp maxmimalno nista,ostavis ga 20 minuta on se ugasi
Pa dva dana sve ok,treci opet isto
Stavio 600w i od tada godinu dana sve ok.
 
Da, baš tako. Pustio neke testove procesora, digao temp. sa 27 na 35 i ništa. Čitam forum, buljim u temp. od 27 na taskbaru i puuuuc! Zayeb je što sam budžio neko staro napajanje i potpuno ista situacija tokom dva sata - random gašenja. Zato sam i optužio gremline.
 
Gledam ovaj tvoj everest i ova ocitavanja su krajnje nebulozna
Probaj sa nekim jacim proverenim napajanjem
 
E bravo, to je momenat koji sam zaboravio da pomenem. Na chipsetu je pasivni hladnjak i čini mi se da je bar 15 stepeni hladniji kada komp radi, nego onog momenta kada se ugasi. Tada je baš lepo vruć. Misli sa njega mi je uvek skretala ona činjenica da sve proradi na neko vreme posle one dve intervencije sa demontažom-montažom kulera na procesoru. Nigde veze...
I šta misliš, je l` može chipset nekada da se pregreva, a nekada ne, u potpuno istom režimu eksploatacije?
 
Samo me zanima ovo ocitavanje od 5 stepeni kao da je iz frizidera :D
 
Ako ti se nakon toga što si kloknuo cpu gasi, možda se poigrati malo i sa naponima. Na mojoj Asus P5K sam nabudžio mali vent na chipset hladnjak. Pozz
 
Probao sam i mali vent na chipsetu i ništa, gašenje se nastavlja. Za napone ne znam šta bih, računam da se vraćnjem biosa na referentne vrednosti, sve vraća na default?
Dodao bih novu nebulozu: 2 eksperimenta od po 5 sati su pokazala negašenje, ali...
U biosu sam uključio opciju da ventilator na kuleru procesora duva max snagom i gašenje je prestalo. Rekao bi čovek to je, ali ponavljam da je pasta promenjena, kuler očišćen, pri tome pre te akcije je kod gašenja kuler bio hladan kao led. Tada sam mislio da možda kuler ne naleže dobro na proc. ali ovako i ta teorija pada u vodu, jer zašto bi u tom slučaju pomogla veća brzina ventilatora? Totalni zbun, ne bih da nosim u neki servis gde će standardno kao i uvek da se nalupetaju "otišla ploča, procesor i napajanje". Lako je tako...
 
Kuler procecesora hladi procesor i napajanje procesora(komponente zadužene za regulaciju voltaže procesora). Bolje ploče imaju na tim komponentama pasivni hladnjak i samo su one preporučljive za OC.
Capture.JPG
Tako da može biti da je ili crkla neka komponenta napajanja procesora ili se bios nešto zaglupljuje oko regulacije voltaže procesora.

Da li se vratio default vrednosti u biosu ili da li si vratio voltaže procesora posle OC-a? (tj da li si ih dirao kada si radio OC, mada bios zna sam da posesi kada promeniš klok procesora?)

Da li ima oscilacija u voltaži procesora(nagli pad ili skok) proveri u biosu ili nekom drugom sw(aida64, hwinfo...)
 
Poslednja izmena:
Upravo sam to i pomislio na kraju, da povećan broj obrtaja usput hladi još nešto na ploči, što se inače pregreva. To jedino ima logike u tom delu priče.
Što se tiče OC, koristio sam onu varijantu za maloumnike, M.I.T. ili ti MB Inteligent Tweaker. Prethodno sam sačuvao profil biosa pre oc-a, pa sam kasnije samo podigao taj profil, računajući da su se s tim vratili naponi i inicijalna podešavanja napona. Ispravi me ako grešim.
Sad` bih ja lako u bios da to proverim, ali ne znam šta treba tamo da stoji, pa bi neki predlog bio dobro došao.

Ujedno da se zahvalim svima na interesovanju i pomoći.

Ono šta je za sada bilo u mojoj moći, otišao sam i kupio neki Chieftec i zamenio ovaj LC Power koji sam imao, neće da se baci. Najlogičnija sumnja ide na napajanje, pa reko` da to isključim kao mogućnost. Evo sada radi sa uključenom Smart Fan opcijom u biosu, na 1500 obrtaja i za sada se ne gasi, ali prošlo je tek 20 minuta, tako da sa zebnjom pratim situaciju.
 
Poslednja izmena:
Sad` bih ja lako u bios da to proverim, ali ne znam šta treba tamo da stoji, pa bi neki predlog bio dobro došao.

ako već nisi uđeš u bios klikneš na Load Optimized Defaults, Save & Exit , jedino kasnije promeniš tu Smart Fan opciju ako treba.
 
To sam i uradio, ali bez promene. I da dodam, novo napajanje takođe nije donelo promenu, kljoknuo je čim sam ga malo opteretio.
 
Vidi u Event Viewer koji error izbacuje
 
Ne znam dal si probao,verovatno da jesi,ali moze biti da RAM zeza - desavalo mi se tako da posle nekog vremena rada na kompu jednostavno ode sve dodjavola,i to vreme se skracivalo tokom duzeg perioda dok na kraju nisam mogao da ga upalim.Posle sam isao redom i shvatio da jedan od dva stapa RAMa ne valja.

Problem je u tome sto ti imas samo jedan stap pa ce ti proces provere biti malo tezi - probaj da nadjes neki drugi i probas sa njim.
 
Event log ne kaže ništa, osim daje registrovao nepropisno rušenje windowsa.
Probaću memoriju ako nađem, ali i ona je hladna kao led, a ovde se očito radi o pregrevanju nečega (verovatno na ploči), jer posle rušenja sledi gašenje odmah nakon paljenja kompa. Moram uvek da sačekam malo, oko minut, inače se gasi tokom podizanja sistema.
 
skini Easy Tune6 sa Gigabyte sajta
tamo imas HW monitor i pusti da snima napone i temperaturu
kad sledeci put padne videces kako su se kretali naponi i tem.
 
Ok skidam, thx.
Edit: Instalirao i pokrenuo. Ne vidim nigde neki log u meniju, pa ako te ne mrzi da objasniš kako posle sledeće havarije mogu da vidim stanje pre nje?
 
Poslednja izmena:
U HW monitoru imas opciju da snimas
i folder gde posle udes i pogledas.
 
Nigde ne vidim tu opciju u HW monitoru, čak ni u help fajlu. Ima save, load i default, kapiram da je to za setovanje stavki.
Videću ovo sa memorijom.
 
Pustio sa blend opcijom, radilo 25 minuta bez problema, temp. proc. sa prosečnih 29 diglo na 46 stepeni. Nije gotovo naravno, pustiću sutra ceo proces.
U međuvremenu sam budžio neki vent, osmicu, da visi na žici umesto poklopca kućišta i duva u ploču, negde levo od chipseta i procesora. Do sada se nije ugasio, verovatno zbog toga, iako sam vent na procesoru spustio smart fanom na 1500, a u sobi je vrućinština strašna.
 
Ja mislim da je ploca defektna, takva gasenja su u vecini slucajeva prouzrokovana losim napajanjem ili losom plocom, bar iz mog iskustva. Ako vec imas vremena pojuri nekog drugara da ti zajmi plocu pa isprobaj mada bih ti ja preporucio da odes do "Cika Pere" i objasnis problem, nece te mnogo izaci servis a ustedeces sebi vreme.
 
Ma znam, stresna varijanta je što je prokletinja od ploče pod garancijom kod "Monitora". Koja je procedura kod reklamacije ploče? Ono, skinem je, odnesem, oni "testiraju" 30 dana i to...
 
Hm, ja kad god sam reklamirao hardware bukvalno odmah sam dobijao novi komad, doduse to je bilo pre par godina poslednji put. Ne znam kakav je slucaj sad mada mislim da imas prava da trazis nov komad pod uslovom da nema fizickih ostecenja.
 
To obecava na bolje,izgleda da je sistem stabilan
vec pocinjem da sumljam na neki od kondezatora mozda se
pregrejava i gubi snagu
Potpuno isti slucaj opteretis na max on radi a pada na internet
 
Nazad
Vrh Dno