Šta je novo?

Dve prelepe slicice koje olaksavaju UTP kabliranje...

lucky2001

Čuven
Učlanjen(a)
14.02.2002
Poruke
721
Poena
620
Dve prelepe slicice koje olaksavaju UTP kabliranje ,
 
Neka neko ovo stavi kao sticky, da ne odgovaramo svakih 10 dana na isto pitanje.

Čitalac:
Draga Saveta, imam dva (ili) više računara sa 100Mbps karticama, ali mi mreža radi samo na 10Mbps!!! Šta da radim

Saveta:
Dragi čitaoče, verovatno su konektori na mrežnom kablu pogrešno postavljeni. Raspored žica na konektoru mora biti kao što je prikazano na gornjim slikama da bi mreža radila na 100 Mbps.

Straightthru kabl se koristi za povezivanje računara na hab ili svič, dok se Crossover kabl koristi za međusobno povezivanje dva računara bez haba/sviča, ili za povezivanje dva haba/sviča ukoliko jedan od njih nema tzv. Uplink port.

Ako u uputstvu pročitate da hab/svič ima Auto-MDI port(ove), znači da je sve jedno da li se za povezivanje koristi straight ili crossover kabl, jer to svič/hab automatski detektuje.
 
Posto su se stare slike zagubile prilikom prelaska na novi forum, evo nekih koje ja koristim... slike sam imao u 32bitnoj paleti, ali su stajale u wordu, pa je on prebacio u neku 6bitnu, tako da ne izgledaju tako lepo kao nekada :)
 

Prilozi

  • 568a.jpg
    568a.jpg
    10.4 KB · Pregleda: 7,406
  • 568b.jpg
    568b.jpg
    10.7 KB · Pregleda: 5,627
A evo i originalnih koje je lucky2001 okacio. :)
 

Prilozi

  • crossover.gif
    crossover.gif
    30.5 KB · Pregleda: 7,615
  • straightthru.gif
    straightthru.gif
    39.9 KB · Pregleda: 6,553
Jos jedna lepa i jasna slika.
 

Prilozi

  • Mrezni kabal.rar
    13.6 KB · Pregleda: 4,160
ubedljivo najlepsa slika za crossover :d
 

Prilozi

  • kabliranje.jpg
    kabliranje.jpg
    41.2 KB · Pregleda: 4,779
samo da dodam
divno i korisno uradjena strana
zahvaljujem se na ovoj strani - puno mi je pomogla
hvala
 
Da li to ima veze i koji kabl se koristi od AP do kompa,
kad želim da sharujem sa ostalima u wi-fi mreži
brzina od mogućih 600 kb/s jedva je 60kb/s.
B standard je u pitanju i vidljivost je odlična nekih 70 metara daljina.
Internet isto vučem sa tog glavnog AP, naravno bežično...samo od ovog mog AP
do kompjutera,da li je u pitanju kabl i na koji način treba da bude spojen.

Hvala unapred.
 
.....PAZNJA...... ALI OZBILJNA PAZNJA kod povezivanja tj. krimpovanja kablova nemojte da krvnicki stiskate kljesta moze lako da se desi da zeznete kljesta (vremenom od jakog stiskanja) a i da konekcija bude neispravna..... doziveo
 
otisao mali milion kljesta bas zbog tog razloga :d sta mogu kad imam cvrst stisak :smash: ako kljesta ne obave posao i ostane neki pin napolju mozete se snaci i srafcigerom:D tj. da taj pin gurnete na mesto
 
Obratite paznju na kineska kljesta za krimp koja se prodaju za oko 800din, nisu dobra iz razloga jer pri pritiskanju pinova u konektor sa druge strane konektora nema cvrstog oslonca(konektor se izvija pogotovo kineski), pa je verovatnoca da se ne ukrimpuje kako treba, velika. Nekad je jeftinije nabaviti original gotov kablic istestiran nego praviti sam, ili barem to raditi sa dobrim kljestima koja imaju feder da otpuste bas kad treba. A o kablovima, naravno onim najjeftinijim ne treba ni govoriti...
 
Ja sam imao takav problem. Mada su ovo kao neka Intex-ova klješta (a piše made in China... šta bi drugo). Kao prvo, nož sa sečenje kabla je kriv... užason kriv. Deo klješta za krimpovanje telefonskog kabla, uvek četvrti, a ponekad i treći pin izvuče napolje. Deo za krimpovanje mrežnog kabla je ok. Tako da... ako neko bude kupovao Intexova klješta, neka obrati pažnju na ovo.
 
Inace momci ako jednog dana budete hteli da umrezite kompove koji imaju gigabitne kartice sa crossover kablom koji je uradjen po slikama koje ste imali prilike da vidite definitivno ce te se razocarati kad provalite da vam ide samo 10mb/s, jer da bi vam kabl prenosio 1gb sinal (100mb/s) morate da uradite i switchovanje i ostalih zica (svih 8), a ne samo 6... trenutno sam na poslu al cim dodjem kuci okacicu vam shemu i za tako nesto
 
Poštovani,
prvo da Vam par stvari razgraničim za koje verujem da ste svi čuli, ali je nekad ipak potrebno da se spomenu da bi se definitivno složile u glavi.
Kao prvo, postoje po strukturi provodnika 2 vrste mrežnih kablova (bakarni provodnik) a to su "wall" tj sa punim presekom provodnika (za u zid tj za ugradnju tj za "ne pomerati") jer ukoliko ovaj kabl koristite na mestima gde će se stalno pomerati, a samim tim savijati, prekinuće se zbog zamora materijala. Druga vrsta je upravo ona koja to može a to je tzv "fly" kabl, koji je za raliku od prvog, po strukturi licnast tj, jedan provodnik je sastavljen od više tanjih provodnika. Na taj način ovaj kabl je daleko dugotrajniji na savijanja i pomeranja.
E sada, RJ-45 konektore treba da krimpujete SAMO na fly kablove, a module da stavljate SAMO na wall kablove. Razlozi su mehaničke prirode, jer pinovi zaduženi za spoj sa provodnikom u RJ45 konektoru su predviđeni da se spoje sa licnastim provodnikom, a ne krutim, te ovaj spoj često puta zna da bude veliki problem. Kod modula je ova situacija još drastičnija tj. gotovo je sigurno da ako na kraj fly kabla stavite modul da nećete imati nikakav rezultat, a kamoli dobar. To je zato što princip na kome se sam provodnik spaja sa modulom može da funkcioniše samo sa provodnikom koji pruža određeni mehanički otpor, dok sa licnastim kablom to nije slučaj.
Za "wall" kabl je karakteristično i pravilo je da može da ide do 100m (iako mnogi proizvođači kvalitetnih kablova bez ikakvih gubitaka prebacuju 150m, a to sam u praksi proverio i imam linkove dužine 180m koji besprekorno funkcionišu).
Za "fly" kabl preporučene dužine su max 10m (ovoga se treba pridržavati).
Naravoučenije i pravilo:
Na krajevima dugih linkova (od recimo 100m) za koje je upotrebljen wall kabl, stavljaju se moduli preporučenih karakteristika, recimo, kategorije 5e ili možda 6.
Za spajanje sa aktivnom opremom, potrebno je da koristite patch kablove, a najtopliji savet Vam je da ih kupite jer su em testirani, em su konektori čvršći jer su liveni u plastici, em je spoj konektora i provodnika obično punktovan ili na sličan način nerastavivo spojen, tako da je kontakt najbolji moguć.
Ovim dolazite do zaključka da Vam za jedan kvalitetan vod, propisno izveden, uopšte ne trebaju klešta za krimpovanje. Samo skalpel i recimo Unicom moduli ili sl. za spajanje bez alata.
Za kvalitetnu mrežu dovoljno je da se poštuju pravila koja su pametni ljudi sa puno prava propisali i biti pedantan.
Uspeh je zagarantovan.
 
Evo redosled žica za gigabitnu mrežu


4645595746506a8dba5c120381b3dfa7171a37f.jpg
 
Evo i obe verzije.
 

Prilozi

  • cat5 cross 1000.gif
    cat5 cross 1000.gif
    8.3 KB · Pregleda: 880
@Neshco

Svaka cast na odlicnom objasnjenu za "wall" i "fly" kablove!
 
Nazad
Vrh Dno