»RSS Benchmark sajt

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
      Prikazani rezultati od 1 do 15 od ukupno 18

Tema: Dve prelepe slicice koje olaksavaju UTP kabliranje...

Member
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        721

Dve prelepe slicice koje olaksavaju UTP kabliranje...

Dve prelepe slicice koje olaksavaju UTP kabliranje ,

Member
        Na forumu od
        Jan 2002
        Poruka
        877
        Neka neko ovo stavi kao sticky, da ne odgovaramo svakih 10 dana na isto pitanje.

Čitalac:
        Draga Saveta, imam dva (ili) više računara sa 100Mbps karticama, ali mi mreža radi samo na 10Mbps!!! Šta da radim

Saveta:
        Dragi čitaoče, verovatno su konektori na mrežnom kablu pogrešno postavljeni. Raspored žica na konektoru mora biti kao što je prikazano na gornjim slikama da bi mreža radila na 100 Mbps.

Straightthru kabl se koristi za povezivanje računara na hab ili svič, dok se Crossover kabl koristi za međusobno povezivanje dva računara bez haba/sviča, ili za povezivanje dva haba/sviča ukoliko jedan od njih nema tzv. Uplink port.

Ako u uputstvu pročitate da hab/svič ima Auto-MDI port(ove), znači da je sve jedno da li se za povezivanje koristi straight ili crossover kabl, jer to svič/hab automatski detektuje.

VIP member Avatar korisnika Miroslav
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        4.817
        Posto su se stare slike zagubile prilikom prelaska na novi forum, evo nekih koje ja koristim... slike sam imao u 32bitnoj paleti, ali su stajale u wordu, pa je on prebacio u neku 6bitnu, tako da ne izgledaju tako lepo kao nekada
        Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	568a.jpg‎ 
Views:	7333 
Size:	10,4 KB 
ID:	102   Click image for larger version. 

Name:	568b.jpg‎ 
Views:	5566 
Size:	10,7 KB 
ID:	103  

Member
        Na forumu od
        Jan 2003
        Poruka
        386
        A evo i originalnih koje je lucky2001 okacio.
        Attached Thumbnails Attached Thumbnails Click image for larger version. 

Name:	crossover.gif‎ 
Views:	7547 
Size:	30,5 KB 
ID:	131   Click image for larger version. 

Name:	straightthru.gif‎ 
Views:	6492 
Size:	39,9 KB 
ID:	132  
        @x

Member Avatar korisnika Ledeni
        Na forumu od
        Feb 2002
        Poruka
        957
        Jos jedna lepa i jasna slika.
        Attached Files Attached Files

Member Avatar korisnika kalky
        Na forumu od
        Jun 2003
        Poruka
        358
      7. Moja mašina
        • CPU: 386 SX
        • RAM: 4MB
        • MON: 14" COLOR!
        • HDD: 120MB
        • OPT: Teac CD 16x
        • INET: Modemska veza
      8. ubedljivo najlepsa slika za crossover
        Attached Images Attached Images
        Patience learn you must...

Member
        Na forumu od
        Dec 2001
        Poruka
        108
        samo da dodam
        divno i korisno uradjena strana
        zahvaljujem se na ovoj strani - puno mi je pomogla
        hvala

Newcomer
        Na forumu od
        Feb 2005
        Poruka
        20
        Da li to ima veze i koji kabl se koristi od AP do kompa,
        kad želim da sharujem sa ostalima u wi-fi mreži
        brzina od mogućih 600 kb/s jedva je 60kb/s.
        B standard je u pitanju i vidljivost je odlična nekih 70 metara daljina.
        Internet isto vučem sa tog glavnog AP, naravno bežično...samo od ovog mog AP
        do kompjutera,da li je u pitanju kabl i na koji način treba da bude spojen.

Hvala unapred.

Member Avatar korisnika aca78
        Na forumu od
        Jun 2006
        Poruka
        37
        .....PAZNJA...... ALI OZBILJNA PAZNJA kod povezivanja tj. krimpovanja kablova nemojte da krvnicki stiskate kljesta moze lako da se desi da zeznete kljesta (vremenom od jakog stiskanja) a i da konekcija bude neispravna..... doziveo

Member Avatar korisnika fain2daniel
        Na forumu od
        Jan 2006
        Poruka
        2.472
        otisao mali milion kljesta bas zbog tog razloga sta mogu kad imam cvrst stisak ako kljesta ne obave posao i ostane neki pin napolju mozete se snaci i srafcigerom tj. da taj pin gurnete na mesto

Member Avatar korisnika jovan_jocic
        Na forumu od
        Nov 2004
        Poruka
        158
        Obratite paznju na kineska kljesta za krimp koja se prodaju za oko 800din, nisu dobra iz razloga jer pri pritiskanju pinova u konektor sa druge strane konektora nema cvrstog oslonca(konektor se izvija pogotovo kineski), pa je verovatnoca da se ne ukrimpuje kako treba, velika. Nekad je jeftinije nabaviti original gotov kablic istestiran nego praviti sam, ili barem to raditi sa dobrim kljestima koja imaju feder da otpuste bas kad treba. A o kablovima, naravno onim najjeftinijim ne treba ni govoriti...
        Svinje su debele, knjige su opsirne!!

Member Avatar korisnika bluenick
        Na forumu od
        Jul 2003
        Poruka
        173
        Ja sam imao takav problem. Mada su ovo kao neka Intex-ova klješta (a piše made in China... šta bi drugo). Kao prvo, nož sa sečenje kabla je kriv... užason kriv. Deo klješta za krimpovanje telefonskog kabla, uvek četvrti, a ponekad i treći pin izvuče napolje. Deo za krimpovanje mrežnog kabla je ok. Tako da... ako neko bude kupovao Intexova klješta, neka obrati pažnju na ovo.
        Pozdrav

Member Avatar korisnika SeRPeNT
        Na forumu od
        Oct 2005
        Poruka
        561
      16. Moja mašina
        • MON: Samsung T220
        • LAP: IBM ThinkPad X240
        • INET: Kablovska
      17. Inace momci ako jednog dana budete hteli da umrezite kompove koji imaju gigabitne kartice sa crossover kablom koji je uradjen po slikama koje ste imali prilike da vidite definitivno ce te se razocarati kad provalite da vam ide samo 10mb/s, jer da bi vam kabl prenosio 1gb sinal (100mb/s) morate da uradite i switchovanje i ostalih zica (svih 8), a ne samo 6... trenutno sam na poslu al cim dodjem kuci okacicu vam shemu i za tako nesto

Member Avatar korisnika Bunovan
        Na forumu od
        Jun 2005
        Poruka
        212
      19. Moja mašina
        • CPU: Pentium M 1.6
        • MoBo: Ibm 2373n43 t42p
        • RAM: MOSEL 512 ddr 333
        • VGA: Ati FireGL T2 128mb
        • HDD: Fujitsu 40gb 8mb 5400rpm
        • OPT: Matshita dvd/cdrw
      20. I jesi li stig'o?

Newcomers
        Na forumu od
        Dec 2006
        Poruka
        14

Poštovani,
        prvo da Vam par stvari razgraničim za koje verujem da ste svi čuli, ali je nekad ipak potrebno da se spomenu da bi se definitivno složile u glavi.
        Kao prvo, postoje po strukturi provodnika 2 vrste mrežnih kablova (bakarni provodnik) a to su "wall" tj sa punim presekom provodnika (za u zid tj za ugradnju tj za "ne pomerati") jer ukoliko ovaj kabl koristite na mestima gde će se stalno pomerati, a samim tim savijati, prekinuće se zbog zamora materijala. Druga vrsta je upravo ona koja to može a to je tzv "fly" kabl, koji je za raliku od prvog, po strukturi licnast tj, jedan provodnik je sastavljen od više tanjih provodnika. Na taj način ovaj kabl je daleko dugotrajniji na savijanja i pomeranja.
        E sada, RJ-45 konektore treba da krimpujete SAMO na fly kablove, a module da stavljate SAMO na wall kablove. Razlozi su mehaničke prirode, jer pinovi zaduženi za spoj sa provodnikom u RJ45 konektoru su predviđeni da se spoje sa licnastim provodnikom, a ne krutim, te ovaj spoj često puta zna da bude veliki problem. Kod modula je ova situacija još drastičnija tj. gotovo je sigurno da ako na kraj fly kabla stavite modul da nećete imati nikakav rezultat, a kamoli dobar. To je zato što princip na kome se sam provodnik spaja sa modulom može da funkcioniše samo sa provodnikom koji pruža određeni mehanički otpor, dok sa licnastim kablom to nije slučaj.
        Za "wall" kabl je karakteristično i pravilo je da može da ide do 100m (iako mnogi proizvođači kvalitetnih kablova bez ikakvih gubitaka prebacuju 150m, a to sam u praksi proverio i imam linkove dužine 180m koji besprekorno funkcionišu).
        Za "fly" kabl preporučene dužine su max 10m (ovoga se treba pridržavati).
        Naravoučenije i pravilo:
        Na krajevima dugih linkova (od recimo 100m) za koje je upotrebljen wall kabl, stavljaju se moduli preporučenih karakteristika, recimo, kategorije 5e ili možda 6.
        Za spajanje sa aktivnom opremom, potrebno je da koristite patch kablove, a najtopliji savet Vam je da ih kupite jer su em testirani, em su konektori čvršći jer su liveni u plastici, em je spoj konektora i provodnika obično punktovan ili na sličan način nerastavivo spojen, tako da je kontakt najbolji moguć.
        Ovim dolazite do zaključka da Vam za jedan kvalitetan vod, propisno izveden, uopšte ne trebaju klešta za krimpovanje. Samo skalpel i recimo Unicom moduli ili sl. za spajanje bez alata.
        Za kvalitetnu mrežu dovoljno je da se poštuju pravila koja su pametni ljudi sa puno prava propisali i biti pedantan.
        Uspeh je zagarantovan.

Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja

Bookmarks

Dozvoljeni tagovi

• Ne možete pokrenuti nove teme
      • Ne možete odgovoriti u temi
      • Ne možete okačiti atačmente
      • Ne možete izmeniti svoje poruke
      •