Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Vidim da već dugo nema aktivnosti na temi pa je red da napišem nešto...:type: Šalim se naravno
Treba mi pomoć (odnosno savet) u vezi sa podmazivanjem tastature. Na forumima neki preporučuju silikonske, neki teflonske sprejeve, neki kažu da je ok i WD-40 a neki da će reagovati sa plastikom. Na IBM tastaturi u većim tasterima (osim space bar-a) stabilizatori nisu kao na П savijena žica nego kao dodatna igla (ne znam kako da se izrazim, mehaničari bi to nazvali štift) koja ide u suženu rupu koja je pored one sa prekidačem. I kada se backspace i desni (veliki) shift pritisnu na levom kraju oseća se trenje, nije intenzivno i ne može se još dugo potrošiti ni jedan deo ali mi smeta, s obzirom da planiram da mi ta tastatura bude u funkciji još dugo, i da besprekorno radi.
Kad ću već da podmazujem, a sprejevi se pakuju najmanje po 250 ili 300ml, zašto ne bih podmazao celu tastaturu, odnosno delove koji se dodiruju. Naravno, ne bih sasuo 10ml u svaki switch nego bih sprej naneo krpicom ili štapićem za uši.
I sad mi treba pomoć - koji spej da upotrebim i da li je uopšte pametno podmazivati tastaturu.
 
Koliko ja znam WD nije podmazivac nego zastita od vlage tj. "Water Displacement, 40th formula,"... googluj.
Mozda nesto kao ovo
http://www.tme.eu/html/EN/tf-silicone-_-teflon/ramka_3520_EN_pelny.html
U principu treba ti mast/pasta za plastiku i metal kao za kasetofone, video rekordere i sl. Najbolje u nekoj od elektronskih radnji...

Nazalost meni je crko ili southbridge ili SATA HD (cudnijeg ponasanja nisam video) a kako mi istice garancija sutra bio sam prinudjen da posaljem sve komponente u servis tako da sam bez kompa trenutno ovde gde sam trenutno :-(. Necu biti u mogucnosti bas da pratim forum...
 
teflonski, nemoj nista drugo...mada to je vrv ti najveci problem na enteru?probaj da podmazes i stabilizator i ocistis deo gde stabilizator se spaja sa plastikom, oko kog se rotira zica stabilizatora
 
Nemogu da promenim poruku pa moram novu :-(.
Znaci staci samo na krajeve stabilizatora i to samo malo, mozda tanki sloj oko plastike gde switch hoda...
Evo ovde je to fino objasnjeno
http://geekhack.org/index.php?topic=34332.0
 
http://elitekeyboards.com/products.php?sub=access,misc
Evo na Elitekeyboards namenski lubrikanti za tastature što znači da se podmazuju. Na skoro svim gumičarkama su stabilizatori fabrički podmazani, a na mehaničkim je podmazan svaki switch (ja kolko znam).
http://lh6.ggpht.com/_6WOoTO_7VuQ/S4uaggJs-1I/AAAAAAAAAzc/MV-lXI4rSdA/s800/mar_1_2010_6614.jpg
Samo u space bar-u imam žicu, a u ostalim većim tasterima je kao ovaj levi na slici (na desni je nešto stavljeno). Nemam problem sa enterom jer mi je YU raspored pa je enter veliki, kao na slici:
http://www.clickykeyboard.com/_ebay/1391403a/1391403-005.jpg
Ja sam navikao da ga pritiskam pri dnu (gde je i switch) i sasvim je ok. Nije to nikakav problem, samo mi smeta što se oseća trenje, i to baš na tasterima koje pritiskam malim prstom. Ne zaglavljuju se i to trenje me ne ometa pri kucanju ali je prilično iritantno.
 
Ma podmazuj sve kad vec podmazujes. Bolje to nego da mucis prste, istovremeno i ocistis tastaturu i sledecih god. dana si miran.
Onaj link je odlican tutorijal sta treba podmazati i koliko i principi su isti bez obzira na tip switcha...
Kod nas je problem naci ista tako da kad budes obijao prodavnice ako te prodavac bude gledao belo bolje bezi da ti neproda nesto sto ce ti ostetiti plastiku....
 
Ha ha ha ako je ovo istina, da se Key programiran na 50 milki klikova mora svake godine podmazivati hahahahaahahah. Idem ovo na proveru i ako je istina da se izljubim sa svojim Logijem G15 i da im posaljem pismo da nikad ne prestanu da prave periferije :d
 
Sutra ću da pogledam ima li negde mast, ako nema kupiću PTFE sprej u gvožđari, ali ću prvo da pročitam uputstvo i oblasti primene. Bolje da me gledaju ko budalu nego da upropastim tastaturu. Za podmazivanjem svega realno nema potrebe ali kad već podmazujem 5 tastera, a treba ionako da rasklapam tastaturu zbog čišćenja, najbolje da sve podmažem. Prvo ću probati na jednom switchu da li mast smeta i ima li kakvog efekta. Hvala na pomoći, pozdrav
Edit: ko kaže da mora svake godine, time se samo produžava trajanje switcha i smanjuje osećaj trenja, ova moja nije pipnuta 20 godina (pretpostavljam) i ne fali joj ništa. Pretpostavljam da je nevernik mislio da sam miran godinu dana što se čišćenja tiče.
 
Poslednja izmena:
Nemoras svake godine ali ovde govorimo o reparaciji. Zato reparirana stara tastatura i kosta 50+ eura. Znaci ako peres plastiku/kuciste tastature onda kad vec radis generalku mozes i da ostalo sredis. A otvaranje switcheva i podmazivanje kao sto sam rekao je reparacija. Inace treba pogledati imali nabaviti neki sprej lubrikant za plastiku pa da samo pospricas po povrsini kad su skinuti keykapsovi. problem je dali se moze tako nesto naci u Srbiji, to netreba neki super efikasni ali mora bar da odbija prasinu...
Znaci za krajeve stabilizatora mast a za povrsinu plastike na koje ce nalegati keykaps treba tanak sloj koji odbija prasinu a sve nesme da ostecuje plastiku ili elektroniku. A posto si uzeo tu staru onda bolje kad vec otvaras da odradis punu reparaciju....

E sad kad sta da se radi zavisi od switcha a i koliko cesto cistis tastaturu, kako cistis i sta cistis. Ako cistis/ peres keykaps a ocetkas "kuciste" onda nema potrebe za podmazivanjem osim ako sa keykapsovima operes i stabilizatore te onda moras dodati mast na krajeve/mesta stabilizatora gde dolazi do trenja/kontakta sa plastikom. Ako peres / znaci skidas lubrikant sa kucista tastature onda bi bilo dobro podmazati na mestima gde ce doci do kontakta/trenja izmedju keykapsa i "kucista". Jednostavno onaj link koji sam dao bez obzira koji je switch u pitanju daje neke principe kao i cime i sta podmazivati.
Znaci govorio sam generalno o svim swichevima pa svako ko bude sredjivao svoje treba malo da razmislja ili da nadje tutorijale na netu, ako ima kontakta onda podmazivanje a cime zavisi sta je u pitanju, a ako operete taj lubrikant onda i treba da se nanese ponovo...
Tastatura se nemora ni cistiti
dirtykeyboard.jpg
:)....
 
Poslednja izmena:
U prodavnicama nisam našao ništa osim silikonskog spreja koji nisam kupio jer na pakovanju nije pisao hemijski sastav, a na geekhack-u su imali loših iskustava sa njim. Nisam našao ni odvrtač od 5,5mm, i izgleda da ću i jedno i drugo morati da naručim. Evo nekih linkova trebalo bi da nešto od ovoga valja:
http://www.proelectronic.rs/SPREJ-TEFLON-TF-089-SPREJ-TEFLON-6442.htm#
http://www.takolako.rs/user/tehnicki-sprejevi/teflon-sprej/44_956_9970_1_0_0/item.jsp
http://www.proelectronic.rs/SILIKONSKA-MAST-ZA-PODMAZIVANJE-MSS-5ml-PASTAsilikon-11546.htm
Jedna IBM na kp:
http://www.kupujemprodajem.com/IBM-tastatura-sa-prekidacima-9928486-oglas.htm?filter_id=211492
 
Poslednja izmena:
Ova verovatno ne može da se kupi ni za kakve pare, a ne za sto evra, jer je verovatno nigde i nema. Ali zato ima 2013 za 90 :)
Lepo u svakom slučaju ako na kraju ne izađe previše, što je običaj na limundu.
 
Na limundu je uvek igra sansi i srece, u dva uzastopna dana isti tip predmeta cena drasticno razlicita. Zato svi mi koji smo relativno stalni na limundu samo damo prvu licitaciju da se predmet nemoze povuci a onda gledamo broj pregleda/posmatraca narocito zadnjih 2 minute i onda tek pocinje igra licitiranja, kalkulacija ali i srece :)...
Ova tastatura je vec na 1100 din a jos 4 dana traje. Tako da sad samo treba pratiti i proceniti 'konkurenciju' ali i stanje tastature kao i sopstvenu granicu do koje ce se ici. Neverujem da ce ici preko 5k a verovatno ce biti oko 3-4k na kraju ali nikad se nezna.

S obzirom da je sad link ovde onda mozda predje i cenu jer malo ljudi redovno prati limundo a da znaju vrednost nekih stvari...
 
Poslednja izmena:
Mislim ta Black widow neće dostići ni 40 evra, kao što se najčešće dešava kod nas. Besmisleno je za predmet koji vredi 60-70 evra staviti početnu cenu od 10RSD. Više puta se dešavalo da predmet koji vredi npr. 50€ dostigne 500 dinara i onda se prodavac ljuti. Ne verujem da će biti slučaj sa konkretno ovim predmetom ali se često dešava.
Odvijač ću verovatno uzeti neki od ovih:
http://www.profishop.rs/nasadni-t-odvijac-5-5-mm-unior.html
http://www.profishop.rs/nasadni-odvijac-5-5-mm-629cr-unior.html
 
Nema sta tu prodavac da se ljuti, kockao se i izgubio ili je dobio.
Ja bi pre uzeo taj sa klasicnom drskom, em je brzi em moze u uzem prostoru da se koristi. Mada neznam dali bih uzimao Unior jer sam cuo da nije bas dobrog kvaliteta u odnosu na stare mada su vecina tu negde. Mozda bih uzeo antistaticki (ESD) mada bi verovatno bio skuplji. Inace googlao sam trazeci koji alat sebi da nabavim tako da sam naleteo na to o Unioru. Iskreno neznam dali se moze u Srbiji naci pravi kvalitet :-(... Poguglaj posto sam to davno 'istrazivao' tako da nisam siguran koji da trazis mada u odnosu na kineske Unior jeste super kvalitet, nesto mi se stalno vrzma Wiha, CEMENTEX na pameti ali kao sto rekoh nisam siguran a kad vec kupujes bolje da obezbedis i unuke :)...
Inace ja za komp koristim jedan krstas od pokojnog dede, nema sta nije odvrtao a vrh i dalje pouzdan. Neznam koje proizvodjac ali i da znam nebi pomoglo jer je danasnji kvalitet znatno slabiji i retki proizvodjaci prave takav kvalitet danas.
 
Poslednja izmena:
Na našem tržištu je Unior trenutno najkvalitetniji, a i najskuplji. Ne bi me čudilo da je kvalitet lošiji nego nekada, ali to ne bi bio slučaj samo sa Uniorom nego sa skoro svim proizvođačima. Ja imam dosta alata Unior extra i TANG Nova Gradiška. TANG izgleda da više ne postoji, tako da ne vidim bolju opciju od Uniora. A i ovo je odvrtač koji ću koristiti samo za tastaturu (možda i nešto drugo ali bi bilo slično). Nema potrebe da kupujem komplet, samo mi fali sitnih imbusa i ovakvih odvrtača, a to se ne koristi za teške poslove pa može dugo da traje.
Nije samo kvalitet alata opao, još je gore sa ostalim proizvodima. Uporedi kvalitet nekog novog CM kućišta od 60 evra i starog IBM od Pentium 3 mašine, sa tastaturama znamo šta je bilo. Pa i skoro svaki MB Sprinter (jeste offtopic ali navodim proizvođača poznatog po kvalitetu kao primer) star 5 godina ima koroziju na najglupljim mestima, gde je ni ruska vozila iste vrste nemaju.
Danas naručujem odvrtač i sprej, potražiću i mast ali ne znam da li ću naći, do sada sam našao samo onu zelenu mehaničku, koje imam u rezervi za ceo život, koliko je retko koristim
 
Poslednja izmena:
Nasao sam jos 2 moje cherry tastature, jedna G80-1000 HAD - black mx, a druga G81-3000 HAD - cherry my... Nigde nemogu da nadjem moju dell-ovku :-(, osim ako mi nije ostala u NS-u....
Sad moram da trazim kutije od tastatura dovoljno velike, ova 'DC alps blue' je veca od IBM model M...
 
Poslednja izmena:
Da nisu možda uz 386 mašine (ili bar neke serije) išle model F tastaure? Drug mi je rekao da ima 386 na tavanu, original IBM, i da tastatura nije kao moja nego sa DIN priključkom, običnim šrafovima sa zadnje strane i da unutra ima metalnu ploču i sa gornje strane. Nije mogao da se seti rasporeda, odavno je ne koristi, ali je siguran da je starija od moje (iz 1991.). Napraviće ili će kupiti adapter, i ako mu ne bude odgovarala kaže da mogu da nosim ceo računar, da ne propada od prašine i vlage. E sad ti računari su prodavani krajem osamdesetih, a model F su išle (valjda) uz AT i XT. I nije nikakva kopija, sigurno je IBM.
 
Bile su aktivne do pojave 286ce ali koliko se secam pojavljivale su se i kasnije. Samo pitaj dali su funkcijski sa leve strane umesto iznad, onda je verovatno model F jer koliko se secam Ibm nije obiljezavao F nesto posebno nego samo preko nalepnica...
E sad kod nas je trziste bilo vise tipa stapa i kanapa pa je pitanje sta je doslo uz njegov 386, mozda F ili M ili neka azijska jer su tada nasi vecinom nabavljali robu iz Azije....
 
Sigurno je IBM, sa BS switchevima. Na Wiki piše da su pravljene do 1994. pretpostavljam uglavnom za pisaće mašine. Trebalo bi da uskoro dobijem još informacija, možda je i M ali ja koliko znam one nisu pravljene sa DIN priključkom.
 
Ima M sa DIN. PS2 se pojavljuje od '87/'88 dok je pre toga bio DIN. Inace koliko znam M su sve sa AT protokolom dok je F i sa XT/AT. Ja imam ovaj cherry black a i 'DC blue alps' sa XT/AT switchem. Ako se dobro secam M se pojavljuje krajem '85te. Recimo ova moja M je iz '87 sa odvojivim kablom ps/2 a drugi kraj kao RJ45 sto ide u tastaturu. Isto tako kod M tipa ima dosta M-ovki koji imaju slican konektor kao DIN ali su ustvari za terminale pa ih je tesko 'upotrebiti' na PC-ima. Mozda preko teensy-ja, nisam gledao previse resenje za to na netu...
Mislim da bolje to zna LedZeppelin od mene jer kao sto rekoh nisam bas siguran sto se tice tih sitnih detalja. Dok nevidis tastaturu nevredi ti nagadjati jer sam previse puta doziveo/video kod sebe i drugih kako pamcenje moze biti varljivo tako da je pitanje kakva je tastatura u pitanju ali velike sanse su da je mehanicka...
 
Poslednja izmena:
Na limundu je uvek igra sansi i srece, u dva uzastopna dana isti tip predmeta cena drasticno razlicita. Zato svi mi koji smo relativno stalni na limundu samo damo prvu licitaciju da se predmet nemoze povuci a onda gledamo broj pregleda/posmatraca narocito zadnjih 2 minute i onda tek pocinje igra licitiranja, kalkulacija ali i srece :)...
Ova tastatura je vec na 1100 din a jos 4 dana traje. Tako da sad samo treba pratiti i proceniti 'konkurenciju' ali i stanje tastature kao i sopstvenu granicu do koje ce se ici. Neverujem da ce ici preko 5k a verovatno ce biti oko 3-4k na kraju ali nikad se nezna.

S obzirom da je sad link ovde onda mozda predje i cenu jer malo ljudi redovno prati limundo a da znaju vrednost nekih stvari...

Uzeo je ja za 5454 din... bila mi to prva aukcija i nisam mogao da odolim. :p

Držao sam cenu dva dana na 3130 din, pomislio, možda će mi skočiti do nekih 4000.

Čoveče... koja frka u poslednjih par minuta. :exploder:

I u poslednje dve sekunde sam dao ponudu od 5500 i prošla mi.

Uzeo sam je najviše kako bih malo detaljnije isprobao blue switch-eve, pa ako mi se svidi, svidi, a ako ne, imam rezervnu opciju za udomljavanje kod familije.

Novu nema šanse da bih kupio, pošto nešto ne preferiram razer, a ova je jedina na tržištu kod nas koja ima makroe sa strane, blue switch-eve i layout sa malim enterom, a to je baš ono što tražim.

Tako da kad se sve sabere i oduzme, čini mi se da nisam prošao ni fenomenalno, ali ni loše... naravno ukoliko tastatura bude u mint stanju, kako piše u opisu.

Videćemo kako će se pokazati, javljam prve utiske kad mi stigne.
 
Kako se kaze 'Cestitam postali ste tata' :)....
Ako ti se nesvidi uvek mozes da je prodas za iste pare, mada bolje preko kupinda da nerizikujes.
Ja u tih zadnjih par minuta samo posmatram broj pregleda i ko gura cenu (pogledam im sta su kupovali/prodavali tj iskustvo). Odredim sebi max cenu i neunosim je do zadnjih 10 sec. Jer nezelim da se ostali neckaju/premisljaju/imaju vremena da reaguju. I tako drzis minimalnu cenu. To uspeva samo ako znas tacno koliko si spreman platiti i ides odmah na maximum ali kao sto rekoh u zadnjih 10 sec. I racunas da ima bar jos 2-3ica koji kao ti cekaju. A pre toga naravno dopisivanje sa prodavcem ali da se izigrava 'neznanje' da opipas kakvo je stanje predmetu.
 
Hvala, naučio sam nešto pa će valjda sledeći put biti bolje.

Nisam stigao ni da pitam prodavca ni ništa, samo se nadam da se neću neprijatno iznenaditi kad mi stigne, ali dobro de, sad je gotovo.

I dalje mi je ovo najjeftiniji način da temeljno isprobam blue switch-eve, pa ako mi se sama tastatura ne svidi, lako ću dalje s njom. Nova je 100 eura, a 2013 verzija 90, pa mu ovo svakako dođe maltene duplo jeftinije, a s obzirom da se zna da su prve serije originalne black widow bile i najbolje, tj. tek od sledećih batcheva su počeli masovni problemi i kuknjava na sve živo.

A pošto je ova verovatno stara preko dve godine, nadam se da sam ubo jedan od tih dobrih primeraka, jer ako je posle dve godine i dalje sve ispravno (kao nova, kaže prodavac), onda pšretpostavljam da će ta tastatura videti još mnoga leta i zime.

No, videćemo kad mi stigne. Odoh sad da platim harač, a javljam se sa prvim utiscima.

Hvala svakako na savetima za limundo, možda se okušam u još ponekoj aukciji, ako naletim na nešto vredno pažnje.
 
E, pa svaka čast. Ako je stvarno kao nova, a najverovatnije jeste (jer je Cherry MX samo čekićem ili sekirom moguće uništiti za 2 godine), bila je dobra kupovina. Na kraju je cena bila veća nego što sam očekivao, ali opet nije bila velika s obzirom da na kp mnogo starije ili lošije tastature koštaju toliko ili više. Ako ti se ne svidi možeš i skuplje da prodaš, na kupindu je jedna prodata za 6500. Ja sam probao blue (nažalost samo na par minuta) i na prvi pogled mi se svideo, otpor je prilično mali a taktilnost je nešto slabija nego na BS, ali jača nego na npr. Alps black ili MX brown. I mnogo mi se sviđa zvuk :)
 
Ajd da opisem moje utiske. Recimo svidja mi se blue mx ali bolju tactilnost ima ovaj moj DC blue alps ali kod alps bottoming je teze izbeci sto sam i sam primetio. IBM M je teza kod pritiska, tactilnost odlicna i cak se oseti odskok kad dodje do 'prelamanja' opruge. E sad kakvi su ostali to neznam ali nadam se da cu uskoro imati vremena da ih nabavim i testiram. Nekako mi je najbolja redukovana IBM M gde su pojedinci 'operacijom' nad oprugom smanjili 'tezinu' sa 80 na jedno 60 gr sto je vec kao blue mx. Nazalost nemam komp sad pa nemogu da se setim kako ide ta redukcija a odavno to nisam gledao i koje su vrednosti a i koliko utice na dugotrajnost i taktilnost. Nadam se da cu uskoro imati vremena da se bacim na sve to i zavrsim moj projekat, nemogu vise bez dobre tastature....


Gr... bas mi ova opera mini pravi probleme kod foruma i poruka, gubi i brise celu poruku...
 
E, pa svaka čast. Ako je stvarno kao nova, a najverovatnije jeste (jer je Cherry MX samo čekićem ili sekirom moguće uništiti za 2 godine), bila je dobra kupovina. Na kraju je cena bila veća nego što sam očekivao, ali opet nije bila velika s obzirom da na kp mnogo starije ili lošije tastature koštaju toliko ili više. Ako ti se ne svidi možeš i skuplje da prodaš, na kupindu je jedna prodata za 6500. Ja sam probao blue (nažalost samo na par minuta) i na prvi pogled mi se svideo, otpor je prilično mali a taktilnost je nešto slabija nego na BS, ali jača nego na npr. Alps black ili MX brown. I mnogo mi se sviđa zvuk :)

Lik mi je rekao da je tastatura stara godinu dana, da ju je kupio od neke firme-radnje koja se zatvorila, pa zato nije dobio garanciju. Kaže da je programer i da je kupio isto tako da bi probao mehaničke tastature, tako da se nije gemblao i iživljavao valjda na njoj.

Kaže da je kao nova i da sve radi bez greške, ima super ocene na limundu.

Te udovice uglavnom ispoljavaju probleme i crkavaju u roku od prvih nekoliko nedelja, do 6-8 meseci, a pošto je ova stara godinu dana i još uvek joj ništa ne fali, kontam da je dobar primerak.

Videću sve u utorak, kada očekujem da mi stigne.

Bedak je što CAPS taster nije onaj gde je sasečena plastika s desne strane, kako ga ne bih slučajno kačio pri kucanju slova A, ali dobro. Saznao sam da je preko drajvera bukvalno svaki taster programabilan, tako da mogu da programiram i CAPS da mi bude nešto drugo, a njega da premestim negde drugde.

Do sada sam neke stvari čačkao u keytweak-u (disable numlock npr i slične stvari), a kontam da ću ovde moći sve lepo da podesim kako bih želeo. Nadam se samo da taj synapse softver konačno radi dobro u offline modu.

Ybg, razer ne mirišem uopšte, ali ovo je ispala stvarno dobra prilika, pogotovo što sam pre koju nedelju vratio logi g710+ zbog problema sa ledovima, a tu me je nervirao veliki enter i još neke stvari.

Da i ne pominjem da sam tada logija platio oko 15k, a sada je par hiljada skuplji sigurno, tako da mislim da sam sveukupno veoma dobro prošao za 5500 din, samo da tastatura bude ispravna.

Brown su fini switch-evi i zanimljiva je fora sa gumicama da se skrati bottom-ing, ali fali mi taj neki klik, tako da se nadam da će mi blue više odgovarati, pogotovo što mi je kucanje apsolutno primarno u odnosu na sve ostalo.
 
Ako je sve kako je rekao onda si odlicno prosao ali tek ce vreme to pokazati. U svakom slucaju 'drzim ti fige' :)...
 
Nazad
Vrh Dno