Šta je novo?

Mehanicke Tastature

E to kad bi Kinezi napravili islo bi.
Samo kad ne bi sj..... kvalitet... Mada neki kažu da su i Unicomp-ove tastature lošije od IBM-ovih, ali samo kozmetički (mada nisu dovoljno dugo u upotrebi da bi se pokazala izdržljivost, ili bar niko ko ima stariju nije napisao review). Koliko sam primetio, radi se o skupljanju plastike kućišta (ili kako se već zove, na eng. je case) i neobrađenim donjim ivicama keycap-ova. Negde sam našao raspravu da li još koriste double-shot, što je potpuna dezinformacija jer ga nikad nisu ni koristili, njihovi keycap-ovi su od PBT plastike koja je znatno tvrđa od ABS ali se zato skuplja pri izlivanju i nije moguće uraditi ds. Svejedno, dovoljno se teško troši da je slova u praksi nemoguće potrošiti. Što se tiče neobrađenih ivica keycap-ova, i na mojoj iz 1991. nisu baš savršeno obrađeni, štaviše mislim da su isti ko na novim. Na više izvora postoji podatak da više nemaju metalnu ploču, ali na sajtu piše da je koriste i u novijim modelima. Tako da su te tastature (pretpostavljam) dobre.
E sad, ko zna kako bi to Kinezi odradili, mada zavisi i od firme koja bi radila.
 
Poslednja izmena:
Kad bi odradili to kvalitetno zadrzavajuci duh onog sto predstavlja IBM model M ali unapredjujuci je u modernu tastaturu to bi bila velika konkurencija mnogim tastaturama. Problem je bas u kolicinama. Mogli bi i mi onako da napravimo CAD model i da odemo i napravimo "tools" za stancovanje i kod nekog lokalnog odradimo sve to a onda sastavimo. Naravno tu dolazimo do minimalnog broja ljudi i organizovanja svega toga. Sa druge strane moglo bi se to odraditi na drugi nacin u maloj seriji a mozda cu i ja uci u to samo da zavrsim ovaj moj projekat... U principu samo vece firme sa "imenom" mogu sebi priustiti velike serije jer su sigurni da ce trziste to lako utopiti ali ostali nepoznati "igraci" mogu se nadati samo malim serijama i tu treba da bude besprekoran kvalitet. Ali kvalitet mehanicke se nepokazuje nakon 1 godine nego nakon 10 godina upotrebe :D... Znaci odmah u pocetku male serije - velika cena...
 
http://pckeyboard.com/page/category/PC122
Evo ova ima programabilne tastere (ja kolko znam), ali nema svoj software nego se dodeljuje funkcija u samom programu. Naravno skupa je i retko kome se svidi na prvi pogled baš zbog izgleda, meni su bile lepše dok su bile bele. A i nije cela programabilna, tako da se može reći da je zastarela. Ali opet, ovo je jedan od najdugovečnijih delova hardvera, monitore, miševe (MB, CPU i grafiku da ne pominjem) su svi zaboravili a tasatura je opstala i to još uvek važi za dobru, bar što se mehanike tiče.
 
Kad bi odradili to kvalitetno zadrzavajuci duh onog sto predstavlja IBM model M ali unapredjujuci je u modernu tastaturu to bi bila velika konkurencija mnogim tastaturama. Problem je bas u kolicinama. Mogli bi i mi onako da napravimo CAD model i da odemo i napravimo "tools" za stancovanje i kod nekog lokalnog odradimo sve to a onda sastavimo. Naravno tu dolazimo do minimalnog broja ljudi i organizovanja svega toga. Sa druge strane moglo bi se to odraditi na drugi nacin u maloj seriji a mozda cu i ja uci u to samo da zavrsim ovaj moj projekat... U principu samo vece firme sa "imenom" mogu sebi priustiti velike serije jer su sigurni da ce trziste to lako utopiti ali ostali nepoznati "igraci" mogu se nadati samo malim serijama i tu treba da bude besprekoran kvalitet. Ali kvalitet mehanicke se nepokazuje nakon 1 godine nego nakon 10 godina upotrebe :D... Znaci odmah u pocetku male serije - velika cena...

Kada kazes Model M predpostavljam da mislis na tastere sa oprugom ?
Imas toga ovde : http://pckeyboard.com/page/FeaturedProducts/UB404LA

[EDIT] Totalno nisam video da je HP vec dao manje vise isti link :)
 
Iskreno vise sam mislio na ergonomiju i punu programiblnost. Recimo nesto kao ErgoDox sa BS i sl.... Zasto puna programibilnost, jer na takav nacin neko na hardware-skom nivou moze da odradi svoj layout i da koristi svuda za razliku od softwerskih resenja. Parcijalna programiblnost bi vise odgovarala recimo photoshop korisnicima i slicno.
Pod IBM Model M se podrazumeva ne tasteri sa oprugom nego Buckling Spring switch. Ima vise vrsta "tastera" sa oprugom koji to drugacije rade. Ono sto je specificno za BS je bas taj Buckling koncept opruge. S obzirom da se BS switch pojavljuje samo na IBM Model M tastaturama onda je to sinonim.
Ja vise volim sa jedno 45-60 g pritiskom dok je na BS to 80 g. E sad povratni taktilni osecaj na BS je znatno izrazeniji u odnosu na cherry switcheve koji i imaju pritisak u tom rangu koji se meni svidja (nekako mi daje "brze bez stresa kucanje"). Znam da su neki radili prepravke BS da smanje bas taj pritisak ali nemogu da nadjem linkove :(.
Moracu probati i Alps taktilni za koje @LedZeppelin kaze da imaju izrazeniji taktilni osecaj od cherry switcheva. Imam ovaj noname alps blue kopiju i svidja mi se osecaj (tacnije sami switchevi svojim izgledom naginju da su originali ali radije bih mislio da su kopije nego da je original pa da ispadne drugacije :D, moja je Datacomp iz dec.1987 sa XT/AT switch-em a te tastature su imale bas originalne switcheve ali dok nebudem 100% siguran bolje ovako). BS ima mnogo izrazeniji odskok kad dodje do prelamanja/aktiviranja. Nazalost kao sto sam nekoliko puta rekao meni treba minimum split tastatura da bih stvarno mogao testirati switcheve...
Concept buckling spring switch-a
animated-buckling-spring.gif

Bas gledam neke switcheve pa sam naisao na ovaj patent:
http://www.google.com/patents/US2895025


Isto tako sam bio nasao nekoliko projekata koji bas idu na projektovanje i analizu "buckling" concepta ali trenutno nemogu da nadjem taj link (ako ikad nadjem ponovo :( ) i bilo bi interesantno videti dali je neko dosao do "projekta" gde bi se smanjio pritisak sa 80g na jedno max 50g uz isti taktilni osecaj.
Pokusavam trenutno ali "polako :D" naci sve te koncepte, istrazivanja, analize kao i druge tipove switcheva tipa hall effect senzora/switcha, magnetnog, optickog i sl...

Ako neko zna da preporuci softwer koji bi mogao ovakve analize odraditi tj. ozbiljan CAD soft za projektovanje i analiziranje....



EDIT:
Evoga moj blue Alps (moracu samo da je cistim uskoro :D):
aqbm.jpg
h534.jpg
 
Poslednja izmena:
hm, meni taj alps blue ne izgleda bas kako treba, nemam nikakva obelezja, mozda da odlemis jedan svic i pogledas da li sa donje strane ima nesto?
Imam matias taktilni i clicky prekidac (samo uzorke, pa ne znam kakav je osecaj kucati na njima), imaju dosta izrazen taktilni osecaj, nesto izmedju brown i clear cherry prekidaca. Medjutim ono sto je po meni problem kod alps prekidaca je sto s vremenom omlitave nekako, pa ako ih pritiskate ekscentricno onda nisu bas dobri.
Sto se tice programabilnosti, uvek mozete preko teensy-a napraviti programabilnu tastaturu, pa tako i model m moze biti hardverski programabilna :)
 
Pogledaj ovo:
http://geekhack.org/index.php?topic=32613.0
I ovo:
http://deskthority.net/wiki/Datacomp_DFK-192
Evo jos jedan:
http://deskthority.net/wiki/Alps_SKCL/SKCM_series
Zato sam i dalje sumnjicav dali je ovo DC Alps. Tek kad budem imao vremena da ocistim tastaturu/otvorim tad cu i otvarati/odlemiti i switch pa proveriti sta je tacno. Isto tako tastatura nema nikakve hard oznake osim ove 3 nalepnice sto je jos jedan razlog zasto je zovem noname copy blue Alps-a. Kad cu to odraditi neznam jer sam dosta zauzet a nevolim da zapocinjem nesto ako to necu do kraja zavrsiti :(... (a i treba da nabavim ok lemilicu, ova moja stara vec moze da izigrava uvijac/vikler za kosu)...
Koliko vidim izgleda da su te DC Alps veoma retke na "zapadu" tako da ni nema nekih informacija (kad ni na geekhack nema mnogo o tim tastaturama :) ). Po svemu ovome to jeste skoro 99% taj DC Alps ali opet kao sto si rekao dok se neotvori to je sumnjivo..

Sto se tice programibilnosti to da ali to mozemo reci za bilo koju tastaturu. E sad mogao bih ja ovu moju IBM model M ali nekako mi dodje kao svetogrdje da je menjam s obzirom da mi je jedini primerak :D. Ali sto se tice novih to nebih imao pardona.
Ono sto sam se pitao nije zasto Unicomp ne obnovi svoju proizvodnju sa "modernijim" opcijama jer verovatno sa 20-30 primeraka dnevno prodaje pitanje je koliko bi im se isplatilo. Nego ono sto mi je cudno jeste da nema drugih proizvodjaca koji nisu usvojili BS i poceli raditi na tome jer bas zbog inertnosti Unicomp-a imaju veliki prostor za preuzimanje trzista. Kad vec imamo kopije cherry/alps i slicno kako da se nije desilo to vec u Kini narocito kad sad vidim da je BS "slobodan" za kopiranje.
 
Poslednja izmena:
Nece niko da ulaze u proizvodni proces, jednostavno. Ko zeli jednu takvu tastaturu kupi unicomp i kraj price (ili najuri model m). Ne vidim sta je svetogrdje prebaciti model m sa ps2 na usb preko teensy kontrolera, ja da nemam dock za laptop na kome imam ps2 ne bih mogao da koristim model m bez nekog konvertera.
 
Jednostavno zeleo bih da zadrzim te tastature u "originalnom" pakovanju sto vise. Nebi ih koristio jer u principu meni su cak i neupotrebljive zbog CTS-a a zelim i da ih cuvam. Jedino sto cu uraditi jeste sto cu ih otvarati, srediti i kompletirati. Mozda "dokumentovati" u slucaju da odlucim da pokusam napraviti switcheve, sto kad bolje razmislim u malim serijama nebi bilo mnogo skupo ako se upotrebi pravi alat koji svejedno planiram mozda nabavljati u buducnosti shodno finansijskim mogucnostima.
Iskreno nesvidja mi se sto guraju taj USB umesto PS2.
 
Poslednja izmena:
6kro je dovoljno svima, nkro nije potreban (mozda gejmerima, ne znam, nisam gejmer)

p.s. nisi dobro skapirao kako ide taj adapter....ne diras nista tastaturu, nego na ps2 od tastature nakacis teensy iz kog dalje ide usb, tako da je tastatura i dalje 100% originalna
 
Poslednja izmena:
Znam da moze tako sto se tice kontrolora, na kraj kabla tastature pa na teensy pa kratak kabal pa u komp. Mislio sam o generalnom modifikovanju tastature jer kad bih je ja upotrebljavao ja bih to "cusnuo" unutar tastature. Sto se tice kupovine tastatura svaka tastatura se moze modifikovati narocito pored toliko opcija mogucih kod tastatura ali govorio sam o "out of box" iskustvu sto se tice same kupovine. Ali u ovom slucaju vise negovorimo o jednoj ceni nego drugoj ceni jednog proizvoda i "krpljenje". Isto tako svako moze kupiti neku cherry mehanicku tastaturu i na svaku posle postaviti diode, zameniti keycaps i sl. (extremni primer znam), staviti teensy... E sad uzmi u obzir takvo resenje i tu govorimo situaciju gde neko kupuje novu tastaturu gde ima izbor izmedju Unicomp i onda kupovina teensy-ja i odmah gotovog proizvoda. Znaci tu ce ulogu igrati kvalitet a cena ce verovatno biti na strani "gotovog" proizvoda. Isto tako govorimo o situacijama gde se trebaju privuci kupci koji su sad na raznim Logitech-ima, i slicnim "znanim" tastaturama. Sve u svemu moze se taj "deo" zakrpiti na taj nacin ali onda to nije proizvod Unicomp-a sto se tice programibilnosti nego 3rd party hardware-a.
E sad kao sto rekoh ja bih svoju tastaturu cuvao tj. nebih je uopste upotrebljavao jer obicne tastature su mi neupotrebljive. A da uzmem novu tastaturu/odnosno polovnu ja bih pre teensy stavio u samu tastaturu nego kacio kabal na kabal. A cini mi se da Unicomp vec ima sa USB-om tastature. Verovatno cu i ja koristiti teensy za moj projekat mada jos nisam siguran pa cu tek videti jer ima i drugih opcija.
Sto se tice gejmera treba im sigurno minimum 6kro a sad preko toga malo teze da se moze upotrebiti osim ako nenabave neku staru igricu koja podrazumeva da umesto preko net-a 2 ili vise (ajd da preteramo :D) igraju na istoj tastaturi :D.

Pogresno sam se izrazio u postu, jer ja tu svoju IBM model M hocu da cuvam a ne da koristim. U tom smislu :D. Doduse treba da je upotpunim, sredim i onda zaspem sa 10 tona cementa i stakla da se nebi ostetila ili nestala :D. Znaci kao deo kolekcije jer kao sto sam rekao meni su obicne tastature neupotrebljive...
U slucaju da nabavim neku drugu onda bih verovatno kompletirao prvu a drugu modifikovao i to na extremni nacin. Ali opet ovde nisam mislio na stare tastature nego na novu tastaturu, konkurenciju i kako to da niko neuskoci sa unapredjenim "out of box" resenjem kao konkurencijom Unicomp-u sa BS switchem. Ili jos boljem recimo IBM Model M15 opciji. Znaci i pored toga sto je BS "slobodan" niko ga nekopira. E u tom smislu sam ovo sve mislio. Jer da ima konkurencije onda bi verovatno doslo do "napretka" ali i rata cena. A da negovorimo o upotrebi BS u ergonomskim resenjima sto mene ustvari najvise i zanima...
Recimo neko ko vec ima alat i u poslu je tastatura mogao bi sa ispod 1k eura da napravi bazu/alat za bilo koju tastaturu a onda samo stancovanje. Za druge to bi islo skuplje zavisno dali hoce odmah za ubuduce da nabavi resenja ili da ide kod drugih i da narucuje minimalne kolicine.


PS. Izvinjavam se na modifikaciji texta ali trenutno stalno menjam IP jer skidam neke knjige pa iz navike udaram "snimi"...
 
Poslednja izmena:
Zato sam i dalje sumnjicav dali je ovo DC Alps.
Na Datacomp-ovom sajtu piše da koriste Alps switcheve, e sad kakve, stvarno ne znam.
http://www.kupujemprodajem.com/Cool...Fire-Rapid-9489782-oglas.htm?filter_id=441489
Evo na kp još jedna CM sa black switchevima, i to upola cene. Nije mi jasno zašto se prodaje ovoliko skoro novih, verovatno prodavcu ne odgovara switch?:trust: Mada ni meni ne odgovara, za kucanje nije a za gaming mi je pretvrd. A možda je problem u kvalitetu ili funkcionalnosti, mada ne znam šta ovim tastaturama po tom pitanju može da fali. Stvarno ne razumem što ih ovako brzo menjanju...
 
Neverujem da je problem u kvalitetu. Verovatno licni razlozi. Ima dosta njih koji kupuju zbog marketinskih "izjava" a imaju pare, a nece nikad ni znati prednosti mehanickih, a mozda mu trebaju pare za nesto drugo... Ko zna... Sve u svemu dobra prilika za one koji traze tu tastaturu..
 
http://hardware.benchmark.rs/hardware_vesti/povratak_zx_spectruma_u_vidu_bluetooth_tastature
Sećate se ovoga? :D
Mada po mom i (skoro) svačijem mišljenju Spectrumova tastatura je bila katastrofa za kucanje, i na tadašnjim (a i nekim današnjim) digitronima i daljinskim uptavljačima za TV je tastature bolja. Ko nije kucao na tome ne zna kako je napisati BASIC program od npr. 200-300 redova:smash:... Space bar je u donjem desnom uglu i dugmići (ako se mogu nazvati tako) se gnječe ko žvaka i često se desi da od prljavštine crknu a čišćenje i nije baš izvodljivo. Zbog rasporeda nije moguće pravilno kucanje već se mora nabadati sa 2-3 prsta mada se i tako nije lako snaći. Svejedno sviđa mi se projekat, mislim da će dobro proći kao fora, kao tastatura naravno nikako. Pokušavali su da ožive i C-64 ali je taj "novi" bio preskup za masovnu prodaju.
 
Eh kad se setim kad sam kao srednjoskolac pokusao u BASIC-u na 486dx (interpreteru za ucenje, znaci totalno neupotrebljiv za programiranje osim nekih osnovnih principa da se nauce) napisao neki program za crtanje i zacudo radio je :D...
Ima dosta pokusaja da se "povampire" stari compovi.
Pod c64 mislis na onaj hardwarski projekat gde su stavili PC u kuciste C64?
Ima brdo modova, ali i ozbiljnijih OS-ova narocito baziranih na Amigi. Pod ozbiljnijim nemislim na kopije nego bas dalji razvoj OS-a. Eh kad se setim prica o Amigi 5000 posle Amige 1200, ako se nevaram tad se negde pojavio Pentium Pro sa greskom, Pentium 66/75 je bio azdaja a istovremeno AMD-ova Am5*86 133 MHz...
Davna vremena :D...
Nego si ikad imao joystick sa senzorima gde si morao pritiskom prsta menjati kapacitet plocica i time igrati. Mislim da to imam negde :D... Nepouzdanije stvarcice nisam video u zivotu :D...
 
Ja sam upravo pazario g710+ i tastatura je strava, samo će mi biti potrebno verovatno par nedelja da se naviknem na nju.

Malo kačim CAPS češće i ž mi je sad levo od ENTER-a, a ne iznad, pa kačim stalno "ž" umesto "ć", a ponekad zakačim i makro dugme umesto Ctrl-a, ali sve će to doći na svoje mesto.

Osećaj samog kucanja je sjajan, a i sama tastatura deluje kvalitetno odrađena, uprkos nekim problemčićima u ranijim serijama. Izgleda da su ispeglali sve te bubice, ali videćemo.

Sve u svemu, nisam mogao više da se preganjam šta ću i kako ću, prelomio sam i to je to. Videćemo za koji mesec kakvi će utisci biti, ali za sada deluje da će biti pozitivni.
 
To bi trebalo da su Brown switchevi, obavezno neke svoje utiske o kucanju + gaming-u
 
To i jesu brown switchevi, sa sve o-ringovima, koji smanjuju bottoming i daju malo prigušeniji zvuk pri istom.

Nego, čini mi se da nisu svi ledovi isti, tj. neki daju malko topliju, a neki malo hladniju nijansu bele. Ne znam da li da je vratim ili šta.
 
Pod c64 mislis na onaj hardwarski projekat gde su stavili PC u kuciste C64?
Da, na to. Ali to uopšte nije bio neki jak hardver a cena je bila previsoka, zbog neke superkvalitetne plastike naravno Cherry blue switcheva, što uopšte nije bilo neophodno za takav projekat jer je ta tastatura previše visoka da bi bila udobna za kucanje pa ti prekidači i nisu imali smisla. Ciljna grupa su izgleda bili zaluđenici za tim retro hardverom jer za tu cenu može da se kupi mnogo bolji hardver + tastatura sa blue switchevima. Ja sam srećom imao (i još uvek imam) C-64C, noviju, belu i lepšu verziju čija mi je tastatura zbog visine i položaja odgovarala. Da sam pisao BASIC na spectrumu verovatno bih još uvek jurio slova po tastaturi sa dva prsta. Nisu neki switchevi jer su linearni i neophodan je bottoming ali je u to vreme imao bolju tastaturu od konkurencije (ne sećam se kakvi su switchevi bili na Ei Pecom-u, ali je space bio mali i nije bila zakrivljena pa ne verujem da je bila bolja). I što se tastature tiče, tek sad sam dogurao do PC-a :D
Nego, čini mi se da nisu svi ledovi isti, tj. neki daju malko topliju, a neki malo hladniju nijansu bele. Ne znam da li da je vratim ili šta.
Na retko kojoj tastaturi je jednako osvetljenje, a i ne verujem da to može da bude pojedinačan problem, tj. trebalo bi da su sve g710+ takve. Meni ne bi smetalo, mada meni i ne treba osvetljenje, a ako neki taster ne mogu bez gledanja da nađem, monitor proizvodi dovoljno svetla.
 
Poslednja izmena:
Na retko kojoj tastaturi je jednako osvetljenje, a i ne verujem da to može da bude pojedinačan problem, tj. trebalo bi da su sve g710+ takve. Meni ne bi smetalo, mada meni i ne treba osvetljenje, a ako neki taster ne mogu bez gledanja da nađem, monitor proizvodi dovoljno svetla.[/QUOTE]

Ali ovo baš upada u oči. Kao da su na većinu tastera stavili cold white ledove, a na neke tamo random warm white ledove.

Baš upada u oči i smeta mi, pogotovo za ovu cenu po kojoj se prodaje. Nekom bi to možda manje smetalo, a nekom ne, ali princip je princip. Premijum cena, premijum kvalitet ili neka hvala. Dosta sam trpeo takve stvari poslednjih godina.

Svakako sam je danas vratio. Nisu hteli da mi daju da u radnji otvorim drugu pred njima i probam, pa sam izašao bar s lovom, ali šta sad?

Ali mnogo su mi se svideli odvojeni multimedijalni dugmići (a ne preko fn dugmeta, kao kod većine drugih), volume rocker i makro dugmići sa strane.

Nijedna druga mehanička tastatura kod nas nema s tim opcijama. Jedina približna tome je razer ultimate 2013 (koja ima blue switcheve, koji bi mi možda i više odgovarali u odnosu na brown), ali ne pada mi na pamet nju da uzimam iz gomilu razloga, pre svega zato što je to razer.

Teško da će me neki njihov ili recimo roccatov proizvod u skorijoj budućnosti privući, uprkos svim fantastičnim specifikacijama. Previše puta sam se opekao, pogotovo na roccat.

Ali izgleda ni logi nije ono što je bio do pre neku godinu.

Ja sam se do ovog trena kleo u kvalitet izrade logitech-ovih proizvoda i svaki njihov proizvod mi je trajao u proseku najmanje 5 godina bez ikakvih problema.

Ali evo, mx518 (kupljen pre dve godine kao miš za posao, ne drnda se mnogo, a već počeo da zeza levi klik, zapinje nešto),

pa onda trackball g570 (kupljen od jednog učesnika ove teme, super očuvan, radi super, ali evo počelo da preskače skrol dugme, ali ne stalno), verovatno je do prašine, ali opet...

pa onda ovo s g710+...

Dakle sva tri proizvoda su kupljena pre najviše 2 godine (mx18 kupljen negde krajem 2011.-početkom 2012., kao i g400), što govori u prilog tvrdnjama po celom netu kako se i logitech iskvario s kvalitetom, tj. kontrolom kvaliteta u poslednjih par godina.

Izgleda da je zaista tako, a to samo čini moj rebus još većim. Šta sada uzeti?
 
Ali evo, mx518 (kupljen pre dve godine kao miš za posao, ne drnda se mnogo, a već počeo da zeza levi klik, zapinje nešto),
Ja već 8 godina gulim Genuus-ov miš, nemam ni podlogu i do sada apsolutno niakvih problema a sad košta možda oko 300RSD. Štaviše, ok je i za igrice. Logitech miševi, i uopšte svi proizvodi su nekada (pre 10 godina) bili vrh, sad su neki proizvodi po kvalitetu i trajnosti ispod Genius-a i A4 tech-a koji su uvek bili socijalni.
Šta sada uzeti?
Naše tržište je, kao što je više puta pomenuto na ovoj temi, veoma siromašno. Kod nas i nema kvalitetne tastature (npr. Realforce, Das, Leopold...), možda je dobra CM, tako da ti je to za sada jedina mogućnost.
 
S obzirom da je kvalitet skoro svih Logitechovih proizvoda znatno losiji nebih rekao da je to zbog manjka kontrole kvaliteta nego zbog upotrebljenih jeftinijih materijala. Ajd za jeftine proizvode ok ali za skupe proizvode koji bi trebali biti pojam kvaliteta jer se zato i uzimaju oni zabusavaju. Po meni to je odluka njihovog vrha verovatno donesena pre jedno 2-3 godine a nastavljaju da prodaju zbog svog imena. Recimo da samo 10-20 % sazna za probleme a ostali i dalje kupuju zbog inercije opet to ce biti minimalni pad prodaje uz bolju zaradu jer i tih 10-20% ce nastaviti kupovati koliko toliko. Pre bih rekao da su i oni presli na "planned obsolescence" politiku proizvodnje
 
Poslednja izmena:
Slaem se, Neverniče, ali iskreno baš me briga zbog čega im se srozao kvalitet, ne moram da se udubljujem toliko u to, dovoljno je da sam i sam iskusio da im se srozao kvalitet i da je u mojim očima logi utonuo u baru s ostalima.

Proizvodi sve gori, a cene sve jače. Kad je izašao, g400 mišonju sam platio 2300 din, a pogledaj sad njemu i g400s, kolika je cena... pa to je troduplo skuplje skoro!

Ako su zaista krenuli tim putem, to će im se kad tad obiti o glavu, jer internet već bruji o njihovom srozavanju kvaliteta naširoko.

Doći će to i do običnih kupaca, koji ne drve o ovome po forumima u sitne sate... :d
 
Poslednja izmena:
Kod nas obicni kupci ako kupuju skuplje obicno i citaju forume ili pitaju po forumima kako postaje popularno u zadnje vreme bez ikakvog truda da malo citaju (iskazivanje ljenosti :D). Ja sam vec odavno izgubio poverenje u bilo kakve firme sa imenom. Previse je to postalo korporacijski biznis gde se strogo gleda na zaradu i samo zaradu a merketing udara razne fraze. Ono sto boli jeste sto isto to udara i na kvalitetne mehanicke tastature sto zbog cene a i samog principa zasto se uzimaju i sta predstavljaju stvarno smeta. Srecom pa cherry ima isti kvalitet inace bi obrali bostan. Samo ce se par firmi mozda izdvojiti a vecina ce se povesti istim tim nacinom razmisljanja. Zato i nevolim da kupujem novotarije dok se stvarno netestiraju. E sad taj novi cherry sa SMD-om (RGB Led, i to ne samo da odrade red switch u providnoj bazi nego i ostale isto tako) ako odrze kvalitet bice odlicna stvar jer ce proizvodjaci samo morati odraditi elektroniku/kuciste/keycaps a sve se to moze zamenuti sa cherry proizvodima. Mada i tu ce biti sigurno problema ako pocnu stediti na plastici narocito kod "stampanja" keycapsa (valjda ce uzeti od cherry-ja i to :D)...
Dali je Logitech krenuo tim putem to je skoro 99% sigurno, iz licnog iskustva a i iz iskustva ljudi koje poznajem. Za mene Logitech je samo firma koja prodaje jeftine proizvode skupo zbog svog imena i kao takva necu vise nikad od njih kupiti neki novi proizvod bar dok neprodje neko vreme da ljudi kazu svoje utiske. A i tada je pitanje dali bih rizikovao. Kao sto sam rekao za isti kvalitetan proizvod nakon nekog vremena stvorili su los proizvod koji mozda i vredi 35 $ tj. u rangu boljeg Genius-a ali ne 50-60eura koliko kosta kod nas. Po meni Logitech sad potpada pod firmu koja ima malo kvalitetnije proizvode od Geniusa i nista vise....
 
Slažem se. Šteta, ali guramo dalje.

Kad bi nešto ovako http://www.maxkeyboard.com/customize-keyboard.html moglo da se dovuče, dao bih i ruku i nogu, ali kad me ovi napši oderu za carinu i pdv, ne isplati mi se uopšte... :d

Šalju i za Srbiju, ali kad ti lupe harač, ne isplati se.

Pa većina ovih tastatura košta koliko i ovaj g710+, a o razlici u kvalitetu i svemu dobijenom mislim da ne treba ni raspravljati.

Ali eto, mi živimo u Srbiji.

Kad bih samo imao nekoga ko bi to mogao ovako da mi dovuče da izbegnem harač, bilo bi savršeno, ali cvrc...
 
Ovakvih multifunkcionalnih (tastatura i miš) koliko znam nije bilo, moglo bi da bude zanimljivo za korisnike touchscreen uređaja, mada opet ne znam da li bi ovo zaživelo. Ima odavno virtuelnih tastatura za telefone i tablete ali, koliko sam čuo, i nisu bolje od ekrana.
A posle malo dužeg perioda korišćenja, mogu da kažem da mi model M odgovara, samo što je tvrđa nego što sam navikao, ali bolje i to nego bottoming. I odgovarao bi mi niži položaj space bar-a jer su mi sve tastature do sad bile prilično tanke, ali se i na to navikavam. Uglavnom, samo da je mekša a na sve ostalo se nije teško naviknuti.
Video sam da je i Alps pravio buckling spring i plate spring switcheve. To se pretpostavljam može naći samo na nekim retkim japanskim tastaturama. Ako neko ima informacija, zanima me kakvi su switchevi.
 
Mozda bi se to kod nas pre naslo nego na zapadu jer su nasi posle Nemacke (nemogu da se setim te ulice toliko popularne iz tog vremena) i vremena C64 vecinom odlazili na Taiwan da bi nabavljali opremu. Verovatno i odatle imam ovu tastaturu od Datacomp-a. To vreme je kratko trajalo a i malo ljudi je kupovalo PC tada (islo je jos uvek C64 uveliko ali i Amiga za one sa dubljim dzepom). Ali pitanje je sta se moze kod nas naci jer je verovatno vecina stvari unistena ili po smetlistima....
Video sam jednom da je jedan tip koristio IBM Model M tastaturu kao neki umetnicki pano. Nazalost tastatura je bila unistena :(. Uzeo bih je da je bila ispravna iako je sve bilo ofarbano :D...

Sto se tice objedinjene tastature/misa ima vise takvih koncepata ali svi oni su manje vise samo dizajnerski projekti bez nekog dubljeg rada na samoj upotrebljivosti tastature. Znaci super izgleda ali efikasnost je mozda i gora nego kod gumicarki...
 
Poslednja izmena:
Mozda bi se to kod nas pre naslo nego na zapadu
To je ili bačeno ili negde zaboravljeno na tavanima (ako uopšte ima neka kod nas). Alps je ionako prilično redak (osim black na Dell tastaturama kojih je bilo dosta), još o ova dva modela (bs i plate spring) nema skoro nikakvih informacija na internetu. Svejedno zanimljivo deluju.
 
Nazad
Vrh Dno