Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Ustvari kod nas socijalna tastatura se i mogu nazvati stare tastature tipa IBM model M, stare cherry, alps...
Po pitanju cene se može reći da su socijalne, ali ih nema ni blizu dovoljno da bi svako čuo za njih i mogao da ih kupi.
Jel kuca ovde neko na red tastaturama? Moze preneti utiske?
Ja sam probao black, nisam red ali je jedina razlika što je red lakši. Za gaming je ok jer se u igrama tasteri pritiskaju do dna ili udaraju, ali za kucanje nije nešto jer je otpor linearan i onaj ko nije navikao na taj switch mora da pritiska do dna što i nije baš prijatno (a i bez taktlnosti se nije baš lako naviknuti). Možda bi (bar meni) za igre više odgovarao red jer pruža manji otpor a ja baš i ne volim da tučem po tastaturi, ali gotovo kod svakoga se osećaj razlikuje pa je najbolje probati.
 
Sve je stvar navike....imam tastaturu sa black prekidacima i model m, i uvek je potreban mali period privikavanja tastaturi. Neki cak tvrde da je taktilni osecaj nepotreban onima koji brzo kucaju (nisam jedan od toh koji kucaju brzo pa ne mogu da tvrdim), ali sve je stvar navike i prakse.
 
Meni je taktilni osecaj vazan kao sto sam objasnio, cak i kod obicne gumicarke mi je vazan jer kad kucam sa svih 10 nekako znam da sam napravio gresku bez gledanja u text tj. da je gumica zbog propadanja, otporom poremetila redosled pritisaka a istovremeno da nije pritisnut/registrovan neki znak kad zakoci . Iskreno sad kad bi nabadao sa dva prsta imao bih problema bez gledanja gde je koji taster :D. Sa druge strane pre bih uzeo red za kucanje nego black. Ako vec moram koristiti linearni jer cu sigurno ici na bottoming, onda bolje da ide sto brze jer u slucaju manjih oscilacija pritisaka lakse ce biti pritisnut i time manje gresaka, mada to sad samo teoretizujem jer ih nisam koristio, ustvari odavno nekoristim obicne tastature zbog KTS-a nego split. Ja obicno imam oko 70 WPM sto je oko 350 karaktera u minuti grubo otprilike sa mojom MS 4000 (gumicarka) cistog texta dok kod programiranja je to drugacije jer se mora racunati upotreba mnogo modifikatora i specijalnih znakova, kozmeticki izgled koda i sl. Sa mehanickom split tj. sa punom ergonomskom to bi islo bolje a i prijatnije bez veceg umora i posledica po zdravlje ruku (KTS,RSI). Zato i hocu za sebe da pravim tastaturu jer tacno znam sta hocu i koje su mi potrebe, nekima neki layout odgovara a drugima drugi mada sa programibilnoscu nema neke razlike na kraju jer fizicki raspored se pravi shodno ogranicenostima koje sake imaju a prateci ideju tj. cilj. Ali da neulazim previse u to.
Sve u svemu slazem se da je sve to stvar navike, kad mogu da trpim gumicarku onda bi trpeo bilo koju mehanicku, ustvari uzivao posle gumicarke :D...
E sad to sto si rekao da oni koji brzo kucaju vise vole red to je moguce kad bolje razmislim. Ali opet sa druge strane isao bih onda na nesto ovako http://mykeyboard.co.uk/microswitch/ tj. http://mykeyboard.co.uk/microswitches/. Znaci mi smo se bas ogranicili na standardne switcheve koje proizvodjaci koriste u svojim tastaturama a sa druge strane zaboravljamo brdo switcheva koji bi se mozda mogli naci i kod nas i to jeftino, sa malo lemljenja, koristeci jeftine kineske tastature da se sa njih uzme elektronika eto ok mehanicke tastature. U principu dok se stvarno neproba necu znati koliko ima istine a da bi se razvila brzina treba non stop kucati da bi prsti memorisali grupe reci/slova pa da bi brzina isla iznad 80 wpm pa da se kaze da zbog brzine im treba light linear switch, pre bih rekao da je potrebniji light switch ali opet kao sto rekoh dok se neproba necu znati bar u svom slucaju (i dok nerazvijem tu brzinu :D)...

Pogledajte ove tipove sa preko 160 WPM
 
Poslednja izmena:
Kamo srece da koriste Dvorak, ne razumem takmicenja na QWERTY-ju.
 
Poslednja izmena:
Zavisi za koju upotrebu... I to jesu 2 najpoznatija layouta ali nisu jedini, ima i drugih...
 
ispostavilo se da Dvorak ipak nije toliko superioran (citao sam ozbiljniji tekst na tu temu), sta vise, na takmicenjima je slabiji od QWERTY

Na takmicenjima tesko da je slabiji kad Dvorak drzi svetski rekord za Engleski jezik. Naravno da za ljude koji kucaju srpski ni jedan ni drugi layout nije optimizovan.
 
Mislim da dvorak smanjuje pokrete ruke, posto su slova koja se vise koriste u home redu (srednji red), da ne povecava wpm.
 
Dvorak je ok kod obicnog kucanja ali cim pocne malo cesce koriscenje specijalnih znakova recimo kod programiranja odmah je cak i gori od qwerty. Zato sam i rekao da ima vise (a ne samo dvorak/qwerty/Colemak) layouta i svaki ima svoje prednosti i mane. A da negovorimo o tome da nemogu svi koristiti istu tastaturu tj. nositi je ako su previse "mobilni" u svom radu. Isto kao i kod odabira switcheva sve zavisi od upotrebe i licnosti sta kome vise lezi. Kad se govori o layoutu nije to samo najupotrebljivija slova da budu na home redu nego se moraju podesiti svi ostali tasteri na osnovu redosleda slova koje je karakteristicno za svaki jezik i to tako da se smanji preveliko letenje prstiju ili ne samo to nego da se mogu upotrebiti svih 10 prstiju fluidno a ne sa preskocima tj. da se drasticno smanji situacija da jedan prst se upotrebi zaredom ili neka kombinacija koja ce naterati dva razlicita prsta da se "rasprostru" a to neodgovara fizonomiji sake. Recimo da se u nekim najcescim kombinacijama slova nepostave tasteri jedan pored drugo sto ce recimo naterati kaziprst da seta nego da se raspodeli na dve ruke i razlicite prste koji se lako mogu zaredom aktivirati. Znaci nije to tako prosto i da negovorimo jos o upotrebi modifikatora, specijalnih znakova jer nije samo upotreba tastatura zbog kucanja reci nego zbog recimo programiranja, koriscenja shortcutova kod recimo photoshopa i sl. Sve u svemu gleda se da se smanji nepotrebna "setnja" prstiju, da se stvori fluidnost a sve to ce dovesti do brze WPM ali i manjeg stresa na prste. Znaci to je problem layouta tj. softwerskog izgleda tastatura.
A sad dodajte na to laksi deo kao sto je izgled tastera zarad lakseg i dugotrajnog koriscenja, da nedolazi do zapinjanja, da se svojim oblikom lako nametnu prstima da ih vodi kad kucaju (recimo kad neko kuca na skroz ravnim tasterima onda je malo teze jer se "osecaj" orjentise preko naucenih pokreta). Onda ovaj trenutni typewriter izgled tastatura koji je nasledjen zbog "zadrzavanja" brzine/navike sekretarica/sekretara u odnosu na stare kucace masine umesto matrix stila. Mada tu ima uticaj i velicina tastature jer se krive sake, onda ne samo krivenje saka u horizontali nego i u vertikalnom delu sto ako su ruke skupljeneprevise pravi probleme kod matrix tipa, problemi sa ramenima (vecinom zbog stola jer su ruke nalegnute na sto pod uglom umesto vertikalno). ITD ITD ITD....
Sve to se razmatra narocito kod ergonomskih tastatura.
Znaci sve ima svoje zasto i zato i nista nije 100% savrseno jedinstveno resenje nego kao sto smo zakljucili u vezi switcheva svako ima svoje potrebe/prohteve i sta prija njegovom telu.


A da ... da dodam, kazu da je qwerty nastao da bi se smanjila brzina "operaterima" narocito kod starijih mehanickih pisacih masina da nebi dolazilo do zaglavljivanja "cekica" a zato i imamo danasnji izgled raspored tastera koji se i zove typewriter tip za razliku od matrix stila koji izgleda ovako:
tmx-2.jpg
Racunarske tastature su i nastale kao "kopija" pisacih masina da bi "privukli" korisnike da ih koriste tj. da nebi bilo previse usporavanja tj. smanjenja efikasnosti radnika. To je i dalje aktuelno danas.


Ah ... napokon nadjoh link da neispadnem previse pametan kao da sam ja to sam smislio :D. Kratak primer "razmisljanja":
http://mkweb.bcgsc.ca/carpalx/


A sta je smanjivanje pokrete ruke, ako nije krajnji rezultat brze kucanje?
Cilje je smanjenje stresa jer netreba svima 160 WPM. Doduse kao jedan od rezultata jeste brze kucanje...
 
Poslednja izmena:
ljudi, stvarno gubite vreme oko stvari koje nisu bitne većini ljudi. ko ovde kuca toliko brzo da mu raspored pravi razliku, ko se sprema za takmičenje?
mora li svaka tema na forumu da ide u hipotetički ekstrem?
btw, opet ima dell at102 i mala cherry mehanička tastatura na kp :)
 
Pa gde onda da diskutujemo :D. Ima milion stvari koje me nezanima tipa farma,veliki brat, mali brat, i slicne gluposti a opet imas brdo mesta gde je to vest i gde se diskutuje o tome. Ovde smo poceli o tastaturama i naravno da ce se raspravljati o tastaurama. To sto je to za vecinu ljudi gubljenje vremena tako je i za mene gubljenje vremena gledanje TV-a i tih raznih reality emisija i kojekakvih serija. Negovorimo ovde o takmicenju nego o opcijama koje postoje jer nije problem layouta zbog "takmicenja" nego zbog smanjenja stresa kao sto istu ulogu imaju mehanicki switchevi, ustvari imamo samo par opcija. Isto tako kad smo poceli govoriti o mehanickim tastaturama onda bi fino bilo i zaokruziti sve to svime onim sto i cini ozbiljne tastature, sta ide kod odluka sta da se kupi, upotrebi/nauci. Sto vise korisnici procitaju to ce vise sami istrazivati i sami odlucivati za sebe za razliku od dostupnih marketinskih eskurzija i "uobicajenih" opcija. Kao sto sam rekao raspored nije prvenstveno zbog brzine nego smanjenja stresa bas kao i mehanicki switchevi.

Nego jel to KP znaci Kupindo ili Kupi-prodaj? Imas linkove?
Ako je to Kupi-prodaj mislim da je taj dell tu dosta dugo isto kao i taj Focus 2001. Nesto se secam da sam ih video jos pre 1-2 godine tamo sa istom cenom.
 
Poslednja izmena:
Eh sad, da ne proširujemo temu na farmu i slično :D Diskusija je ok, dok je ljudima jasno da neprofesionalni kucači neće videti bogznakakav napredak u brzini od bilo kog rasporeda. U stvari, znam i siguran sam, da postoji masa ljudi koji ne znaju slepo kucanje, a kucaju poprilično brzo i na raznim vrstama tastatura i očigledno, sa bilo kakvim rasporedima.
Ipak, kao neko ko je probao razne vrste tastatura tokom solidnog niza godina, mogu da kažem da su mehaničke tastature važna tema, so, carry on :)

Jes, kupujemprodajem:
Mala Cherry sa ML switchevima
Dell AT102W
 
Poslednja izmena:
Kažu da se sa tom vrstom prekidača mora jako nežno da bi došla do izražaja.
Ako je neko ne kupi u međuvremenu, možda ću ja sutra, onako, simpatična je :)
 
Poslednja izmena:
Ne mora da znači da im je tastatura mehanička, ja mislim da je ova Sharp sa gumicama a za Olympia AEG ne znam. Ja imam kod kuće dve UNIS-ove, jednu korišćenu (već je pri kraju) i jednu novu, pa kad pređem na novu stara će biti za delove. Tako sam nekad hteo al sad mašinu koristim nekoliko puta godišnje i bolje da mi jedna ostane skroz nova. Inače nije nešto udobna i upotrebljiva za kucanje sa 10 (odnosno 9) prstiju al je portabl i ne zauzima mnogo prostora. Malo off-topica:)
I ljudi, kupujte onu Dell-ovku, jeste da će mi svi reći da sam lud al ću je ja kupiti ako još bude stajala:alo:
 
kontaktiraj me na pm ako budes hteo takvu dell, ortak bi je prodao jeftinije od toga sto je na KP
 
Hmmm... ovo mi lici na cherry switch... mada mi je sumnjivo da nije neka kopija..
http://dx.com/pt/p/genius-leishen-87-professional-usb-2-0-wired-87-key-gaming-keyboard-w-backlight-black-269528
A sa besplatnom postarinom napokon kineski sajtovi pocinju uciti sta bi trebalo prodavati... Nadam se da ce neko ovo testirati uskoro..

A ovo jeste cherry black....
http://dx.com/p/aula-kb863-long-yuan-light-emitting-backlit-mechanical-110-key-usb-wired-game-keyboard-black-224230

Ako nastave ovako i ako se ispostavi da su originalni switchevi sa ok. kvalitetom onda problem postarine nestaje i ostaje samo jos garancija kao problem kod izbora.
 
Poslednja izmena:
Sad sam izvadio cherry prekidac, ne lici mi ono kuciste od prekidaca na cherry...
A pogotovo sto ima osvetljenje, a tamo gde bi trebala da bude dioda, nema je na slici
 
I meni se cini da nije, a i da bude stvarno 100% isti cherry switch ko garantuje da nije kopija. Ovo tek sad vidim i izgleda da ima dosta tastatura koje su ozbiljnije. Izgleda DX krece u dobrom smeru, jos da ubace kvalitetne stvari i eto jos vise kupaca iz Srbije narocito kad se uzme da su tastature teske (kostalo bi ko cela tastatura iz US) a postarina je besplatna...
 
Do koje vrednosti se roba ne oglobljava kod nas na carini?
Budući da ovo izgleda skoro kao CM Quickfire Rapid koja košta malo preko 80 evra.
 
Sa oglasa: "Keys switch: Mechanical yellow shaft"....:S: :d :d :d
http://dx.com/p/rapoo-v7-87-key-gaming-mechanical-keyboard-black-red-160cm-118349

Doduse samo je 55 evrica :D...
E sad dali je stvarno cherry za koji ima info da ima neki yellow linear ali ...
http://deskthority.net/wiki/Cherry_MX_Pale_Yellow

Do koje vrednosti se roba ne oglobljava kod nas na carini?
Budući da ovo izgleda skoro kao CM Quickfire Rapid koja košta malo preko 80 evra.
Ako se dobro secam ako je od pravnih lica do 50e a od fizickih do 70e...



Evo jos jedne mehanicke koja lici na cherry black. Problem je sto imaju neku plastiku preko kao zastitu od prosipanja ali bar na onoj prvoj Aula ciji sam link u prethodnom postu postovao se moze na 3coj slici videti da je cherry
http://dx.com/p/aula-evil-spirit-mad-scorpion-mechanical-usb-2-0-wired-87-key-gaming-keyboard-black-180cm-cable-236755
Problem je kakva je elektronika i ako je cherry, kakva je plastika, stampa...
 
Poslednja izmena:
ova rapoo nije losa. Svicevi su kopija ali je tastatura skroz programabilna. Aula mi se cini da su original cherry
 
Gde si nasao da su kopija? Ja nemogu da nadjem nikakve detalje osim da je yellow shaft za switch :D. Po opisu lici na cherry, kaze 50 miliona, 2 mm aktivacija pa hod 4 mm. Iskreno i pored toga sto zvuci sve dobro imam velike rezerve bar dok neko stvarno nekupi i ispita licno. :(....


Ah.. nasao :D..
http://deskthority.net/news-reviews-f4/the-rapoo-v7-fully-programmable-mechanical-under-40-t1153.html
Programibilna ali samo 3-key rollover :(. Oni kao cenu spominju oko 30 evrica a na tom dx-u je 55 bila :(... Za 30 eura je to veoma interesantna tastatura. Moze se reci da je bas to nasa moguca socijalna mehanicka tastatura :D.
Switch je kopija zvana Kailh MX koliko vidim.




Pogledaj ovo..
http://www.alibaba.com/product-gs/1168140027/Compact_and_portable_aluminium_mechanical_keyboard.html
http://www.alibaba.com/product-gs/1000815044/Cherry_MX_wired_gaming_mechanical_keyboard.html
http://www.alibaba.com/product-gs/938693748/Mechanical_Keyboard_with_Cherry_MX_Switches.html
http://www.alibaba.com/product-gs/938765566/Cherry_MX_Switches_Mechanical_Keyboard.html

ITD....



Vidim cherry sa novim switchem, ustvari isti red ali dodat SMD umesto diode:
http://www.cherry-professional-gaming.com/EN/index.html
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Ne verujem da će ovo stići kod nas, a i da stigne ne mislm da bi bilo baš uspešno. Većina pro korisnika bi kupila neku proverenu tastaturu, za gaming nije baš upotrebljiva a korisnici koji su sad na gumičarkama bi verovatno pre kupili brand gumičarku nego noname mehaničku. Da bi proizvod bio popularan mora da ima ime za koje je svako čuo (skoro svako, jer neki ne znaju ni šta je nVidia). A ti brendovi podižu cenu (bolje reći deru) baš zato što imaju poznato ime, tako da je ta socijalna mehaničarka bar za sad daleko od realnosti.
Što se tiče kvaliteta ove Rapoo, ne čini mi se da je previše dobar, iz satelta se vidi da je običan print na tasterima... a moja socijalna A4Tech gumičarka ima laserski gravirana slova, to nekima mnogo znači, posebno što nije standardan layout, jer nije baš lako pronaći neke tastere kad se potroše slova na ovom rasporedu (bar meni što nisam navikao na njega).
Patent za BS je istekao odavno
Zar nije sad Unicomp valsnik patenta? I preskup je za proizvodnju, jedva i Unicomp sa malom proizvodnjom opstaje.
Ili je taj patent sad "abandonware" i može da ga koristi ko oće?
 
Poslednja izmena:
Ma bio kupio licencu ali patent je istekao pre 11 godina. Ono sto imaju jeste alat, i detalje te to i koriste. Bilo ko moze da odradi reverse engineering i da napravi BS. Problem je u modularnosti jer se BS prave za samu tastaturu po projektu ili da neko napravi neku modifikaciju switcha da postane modularan. E sad je pitanje zasto niko da odradi te tastature jer verovatno inicijalna cena razvoja nebi bila mnogo veca od obicnih tastatura. E to kad bi Kinezi napravili islo bi. Ono sto znam jeste da Unicomp pravi jedno 20-30 tastatura dnevno ali Unicomp tastature su zastarele u smislu drugih stvari osim samih switcheva koji su legende...
Za sam razvoj BS switcha verovatno bi kostalo jedno 10k eura max.
Mada postoje nacini... E sad koliko vidim ima dosta infoa da je istekao patent ali pitanje dali se sam switch vodi pod jednim patentom ili su ga "nadogradili". Posto nisam pravnik a nisam ni nesto istrazivao previse u vezi toga nisam bas 100% siguran...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh Dno