Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Bile su juče na kp Dell AT102W (čini mi se Alps black) i Focus 2001 (Alsp White), i izgleda da su obe prodate.
A ja sam konačno nabavio Model M, i to onu stariju IBM-ovu iz 1991, sa YU rasporedom. Bila je prilično prljava, pa sam odmah oprao kapice i usisao i obrisao prašinu između tastera. Prvo me iznenadilo kolko je teška... probao sam nekad da kucam na takvoj ali je nisam podizao... Solidno je očuvana i koliko vidim nije mnogo korišćena jer tasteri uopšte nisu izlizani (možda je i do kvaliteta plastike). Jedine mane su malo požuteo space bar (on je od drugačije plastike, sve ostalo je savršeo belo) i nedostatak dva keycap-a, "'?" i "PrintScreen/SysReq", koji mi i nisu toliko važni a i problem je samo estetski mada nije baš uočljivo. Pošto sam sve očistio isprobavao sam je malo duže i mogu da kažem da je (bar meni) savršena, a ona buka na koju se mnogi žale mnogo pomaže. Naravno, preporučujem svakome da kupi (e sad, ako nađe...). Sad samo da nađem neku rashodovanu da stavim one dve kapice i da imam delova(mada ne verujem da će mi trebati:D).
 
Nemas linkove?
 
Ja je malopre nisam našao, ne znam kako... Evo je i neka Cherry, ali mislim da nije mehanička
http://www.kupujemprodajem.com/cherry-tastatura-8917774-oglas.htm?filter_id=669873
Ovo možda nekome bude zanimljivo, cena (i prodavac) ista kao ona Focus 2001, ne znam da li je DIN ili ps2 konektor (više mi liči na ps2). Oglas odavno stoji, našao sam i neke informacije o switchevima: Travel distance: 3.5+/-0,5mm
Peak load before make (normal key): 60g
Key switch life: 20 million cycles
http://www.kupujemprodajem.com/BTC-5100-mini-tastatura-8751800-oglas.htm?filter_id=441489
 
Poslednja izmena:
Mislim da je G83/84 ali nisam siguran...
Jeste... Cherry g83... RS6000

A ta druga je http://deskthority.net/wiki/BTC_5100
Bolja gumicarka koliko vidim...
To je DIN konektor ...
 
Poslednja izmena:
Da, Cherry G83, nije mehanička. Ni ova druga nije mehanička ali je svejedno bolja od bilo koje današnje gumičarke.
 
Kvalitetnija od mnogih ali neopravdava cenu od 40-50e koliko trazi (narocito sto gumicarkama kvalitet opada vremenom dosta). 100puta je bolja dell-ova od te. Jedino sto bi je neko uzeo zarad kolekcije a izgleda da ovaj tip zna o tastaturama i ide na maximalnu cenu i nezuri mu se u prodaji.
Ima jos par tastatura na Kupindu sto je bilo/ima ali nazalost nisam dobio odgovore, ustvari nisu odgovorili na moja pitanja tako da neznam kojih su tipova tastature.
 
Poslednja izmena:
Cena je previsoka i za Focus 2001 koja je 5 puta bolja od ove. Ja sam IBM-ovku uzeo isto za 35 evra, preko toga ne bih dao, a opet niije mi padalo na pamet da spuštam cenu jer je neko možda spreman da plati i duplo više.
Ima jos par tastatura na Kupindu sto je bilo/ima ali nazalost nisam dobio odgovore, ustvari nisu odgovorili na moja pitanja tako da neznam kojih su tipova tastature.
Imalo je na Kupindu u prodaji na gomili za neku simboličnu cenu dobrih (prilično starih) tastatura, samo što ne verujem da bi prodali pojedinačno jer očigledno žele samo da ih se otarase, pa prodaju (odnosno poklanjaju) samo da ne bi bacili.
 
Poslednja izmena:
Problem je sto je vecini "problem" (strah da pokvare ili kako da to urade tj. strah od nepoznanice) podignuti taster i pogledati narocito kad ima dosta tih starih tastatura za koje misli da ih se resava jer je ubedjen da je smece. Tako da se kupci koji znaju nalaze na pipkavom polozaju jer na neki nacin treba da "odobrovolji" i opravda ulaganje njegovog vremena u ispitivanje svake tastature a sa druge strane da neodas previse da ti nebi digao cenu pod nebesa. Tako da se uvek ide na neke procene i prepipavanja porukama. Ima isto tako nekoliko tipova tastatura koje mogu da imaju interesantne switcheve ali zbog nedostatka info'a moraju se podici tasteri i onda jos i poslati slika bez obzira na puni naziv/model/serijski broj. Malo je ljudi koji bi to za 100 din koliko oni obicno procenjuju takve stare tastature (koje ni neznaju ni probati a kamoli proceniti pravu cenu) te zbog toga ni nepokusaju.
 
Poslednja izmena:
Preturio sam ceo Kupindo i našao nekoliko možda zanimljivih oglasa, sa starim tastaturama za neku simboličnu cenu, ali i jako malo informacija.
http://www.kupindo.com/Tastature-i-misevi/10048353_Tastatura-bele-ispravne-10kom
Evo nekih na gomili, skoro sam siguran da ovde ima mehaničkih, ali lika koji ih prodaje to očigledno ne zanima, jer je jedina informacija da su bele (tj. matore). Ne verujem da bi hteo da proda pojedinačno jer mu je cilj da ih se otarasi.
http://www.kupindo.com/Tastature-i-misevi/10733873_Amstrad-PLC-tastatura
Amstrad, iz osamdesetih, koliko vidim DIN konektor. Siguran sam da je mehanička, mada nemam pojma kakvi su prekidači. Izgleda kako kopija IBM Model F, pretpostavljam da je i PLC bio kopija IBM PC-a. Ne verujem da je kompatibilna sa današnjim računarima (vervatno jeste ako je PLC bio PC-kompatibilan), i naravno, s obzirom na starost i retkost, ne treba je koristiti i ako je upotrebljiva.
http://www.kupindo.com/Tastature-i-misevi/13356429_Tastatura-Fujitsu-Siemens
Fujitsu-Siemens, mislim da nije mehanička ali nisam siguran.
http://www.kupindo.com/Tastature-i-misevi/15798713_Tastatura
O ovoj na internetu skoro da nema ništa (samo par slika). Moguće da je mehanička.

Mislim da po onom prvom oglasu treba malo probrati, ako nešto ima i malo podići cenu (npr. 1000-1500RSD za jednu). Samo ne znam da li bi prodavac hteo da sarađuje.
Meni za sad tastatura ne treba, kupiću ako vidim neku povoljnu ponudu (i normalno dobru i očuvanu tastaturu) da stavim mehaničku i na drugi komp.
 
Poslednja izmena:
Prva dva oglasa obecavaju ali iako sam jos odavno pokusao nisam dobio odgovor o pojedinacnim i tipu switcha od ta dva prodavca :(... znaci odavno su ta dva oglasa aktivna
Treca je sa win, ps2 tako da tesko da je mehanicka.
Cetvrta mislim da je neka genericka gumicarka tipa genius i slicnih sto se tad moglo naci na svakom koraku...


Evo tog prvog i na limundu... Procitaj "komunikaciju" ispod
http://www.limundo.com/kupovina/Racunari-i-oprema/Tastature-i-misevi/Tastature/Tastature-bele-raznih-proizvodjaca-10komada/17115805
Znaci razlicitih brendova a onda tip pita dali su sve fujitsu i model i sl. a odgovor ubija :D... E to je pravi srpski trgovac :D...

Inace koristi genericku sliku sa neta (koristi google search preko slike). Pokusao sam ponovo i pitao ga da da imena proizvodjaca i modela svake tastature... videcemo..
 

Prilozi

  • 0131_dykstra_main.jpg
    0131_dykstra_main.jpg
    81.5 KB · Pregleda: 220
  • egad_keyboards.jpg
    egad_keyboards.jpg
    37.5 KB · Pregleda: 149
Poslednja izmena:
Au brate šta se baca i reciklira... meni došlo da pačem:zgran:
Što se tiče onog oglasa ja mislim da su to ustvari ove tastature, možda prodaje još nekoliko (ima više oglasa sa različitim informacijama pa je sve nejasno) ali ne verujem da su starije od 7-8 godina i da su mehaničke. Ove na slici imaju manje od 6 godina, Start taster je sa logom od viste ili 7.
http://www.limundo.com/kupovina/Rac...ure/Tastature-FujitsuSiemens-5komada/18808489
Aukcija istog prodavca, samo što su ovde njegove slike.
Što se tiče "komunikacije", impresioniran sam pitanjem a posebno odgovorom:d
 
Poslednja izmena:
LOL... postoji mogucnost da je ustvari za jednu aukciju odgovorio sa detaljima druge ....

dodatak:
hahaha.... dobio sam odgovor...
"Znam da ti trebaju sa mehaničkim dugmićima nemam ih ovo su sa gumicama"
A nisam ni pitao dali su sa mehanickim nego koji su proizvodjaci i modeli...
Tip je CAR :D...


Izgleda da me tamo svi znaju koji su ikad imali neku staru tastaturu na prodaju :D....
 
Poslednja izmena:
Крајем деведесетих сам код колегинице видео тастатуру која ми се свидела па смо се трампили а касније сам је донео кући. У питању је Peacock тастатура која је раније ишла уз 286 макине и некако је опстала. Мислим да сам видео да је 1985. годиште, има DIN конектор и спирални кабл који без проблема дохвати кућиште на 2-3 метра. Наравно, још увек је користим, што више куцкам, све боље ради и не бих је дао за десет нових. Једном годишње или ређе је растурим и пластичне делове оперем обичном водом и сапуницом, сва слова на тастерима су као нова, нигде ништа није пропало.
 
Cestitam :D... Nakon jedno meseca dana pokusaj na bilo kojoj gumicarki pa ces onda skontati koja je to razlika :D...


@ calexx
Koji switch? Koja je oznaka tastature tacno, imas li slike mozda tastature, switheva kao i oznaka?
 
"Znam da ti trebaju sa mehaničkim dugmićima nemam ih ovo su sa gumicama"
A nisam ni pitao dali su sa mehanickim nego koji su proizvodjaci i modeli...
Tip je CAR ...
Izgleda da me tamo svi znaju koji su ikad imali neku staru tastaturu na prodaju ....
:D
I ja sam smorio lika od kog sam kupio model M, srećom je bio online inače bi konverzacija trajala ko zna koliko. :D
У питању је Peacock тастатура која је раније ишла уз 286 макине и некако је опстала. Мислим да сам видео да је 1985. годиште, има DIN конектор и спирални кабл који без проблема дохвати кућиште на 2-3 метра.
http://deskthority.net/photos-videos-f8/peacock-g80-1000-frankenstein-t2917.html
Ovakva?
Ovde piše da ima Cherry MY black switcheve (što mi je nejasno jer je ja koliko znam postojala samo jedna verzija MY, a black je iz MX serije) i double-shot tastere, koji se nikada ne mogu istrošiti. Na ovim slikama su promenjeni switchevi i stavljeni MX black, a odozdo se vidi nešto kao prekidač za prebacivanje AT/PC.
Dobra tastatura, da li se možda sećaš koju si tastaturu dao u trampi?
 
Не, више је оваква а моја се од ове разликује по мањем Enter тастеру (рецимо сличан је као Backspace који је изнад) изнад кога је бекслеш док је леви шифт велики. Позади (негде око средине) је прекидач са положајима PC/XT па AT 02 и трећа комбинација MF. Сећам се и тих компова уз које су ишле, 286 Peacock, једне од првих 286 па је тастатура имала свич да може да се користи и за тада стандардне XT макине.
Могу да је растурим и погледам ако нешто пише унутра, знам да сам је налазио по интернету али сада нешто слабије.

Пошто се фирма тиме бавила, дао сам колегиници тастатуру која се затекла код мене, нека конфекцијска обична. Тада смо стално обртали компоненте али ово нисам мењао.

Е да, пре десетак година смо колега и ја ишли у Београд у део наше фирме који се селио из простора па су скупили отпад да дају уместо кирије ... ту смо видели и неколико IBM тастатура па смо их одмах отели и дали друге. Колега је узео једну за себе али по његовој причи мислим да је гумењак. Ја нисам мењао.

Ух, сад сам се сетио једне Honeywell тастатуре која је стигла уз прве АТ макине, сећам се да је имала лево 10 функцијских и горе целом ширином па је било мислим 30 или 40 F тастера. Да сам знао да сачувам неку.
 
Dobra stara vremena :D...
 
Od pre možda 13-14 godina je naglo počela da se menja ciljna grupa proizvođača računara i komponenti jer su računari odjednom postali jeftiniji, pristupačniji i lakši za upotrebu. Nažalost, zbog tih novi kupaca opao je kvalitet jer im uglavnom nije bio važan. I sad imamo sjajne, crne i tanke monitore, kompjutere i tastature koji po kvalitetu i uptrebljivosti ne mogu da se porede sa starim, kvalitetnim proizvodima koji nisu bili namenjeni da budu lepi nego upotrebljivi i dugotrajni. Na ovoj temi se raspravlja o tastaturama, ali tako je i sa monitorima, npr. svi tft imaju fiksnu (i to wide:wall: ) rezoluciju koja ne može da se promeni, i ako se promeni slika izgleda ko na digitronu, za razliku od daleko fleksibilnijih i boljih CRT. O tastaturama bolje i da ne razmišljam, sećam se da sam u školi imao Dell QuietKey koja i nije neka vrhunska tastatura ali je bar bila prilično udobna i izdržljiva. A sad deca kucaju (ako se to može nazvati kucanjem) po nekim Fujitsu slim tastaturama, nažalost sam bio u prilici da kucam na takvoj i zaboleli su me prsti posle pola strane teksta (stvarno zaboleli, jer je previše tvrda i plitka i opterećenje na prstima je ogromno), a oni treba da nauče da kucaju na tome...
Ali ja svojim negodovanjem i razočaranjem ne mogu promeniti ništa, najviše što mogu da uradim je da bar sebi obezbedim što bolje radno okruženje. Kako će biti za desetak godina stvarno ne mogu da zamislim, ali mislim da ne može biti mnogo gore. Uostalom, proizvodnja mehaničkih tastatura se u poslednje vreme povećala, što izgleda zanči da se polako razdvajaju jeftini i kvalitetni proizvodi.

Dobro, ovo je off-topic, bacio sam se na kritiku sadašnjosti što pretpostavljam nije za ovu temu:d. Uglavnom, hteo sa da kažem da je šteta što se kvalitetni proizvodi izbacuju kao zastareli a u ponudi ne postoji adekvatna zamena za njih. Nabavka polovnih je samo privremeno rešenje, s vremenom će se smanjiti broj a porasti cena, a mnoge stvari su već retke. Ja nameravam da se na što duže vreme obezbedim tastaturama, monitorima i kompovima, e sad, jednom će sve to da zastari, nadam se da neće uskoro.
 
Poslednja izmena:
Dobro, nostalgija je jedno, a činjenice su ipak drugo. Da ne preterujemo sad sa tim superiornim crt monitorima i skupljim i kvalitetnijim kompjuterima i njihovim komponentama...
I sad ima odličnih mehaničkih tastatura, samo kod nas slabo dolaze jer nema ko da ih kupi.

Inače, kupih i ja Quickfire TK sa braon prekidačima. Godinama sam terorisao ukućane kliktavom tastaturom, pa rekoh možda je vreme da se proba nešto drugačije ;)
 
Ima kvalitetnih proizvoda svuda samo sto se nereklamiraju mnogo jer oni koji imaju da ih kupe i koji ih traze, njima ni netreba reklama :D. Ja sam za Samsung 700IFT bio dao oko 1000 maraka i bio je odlican bar sto se tice texta (tacka 0.2) kao i frekvencija od 85Hz *1280*1024 sto je bio minimum da me neboli glava (osvetljive oci). Za te pare se sad moze kupiti mnogo bolji monitor. Glavni problem kod nas je ekonomija i samim tim ograniceno trziste gde sve vise povecava marze (halapljivost od partijske drzave do vlasnika firmi) a istovremeno pored manje konkurencije smanjuje i dostupnost raznih proizvoda. Moze se nabaviti preko neta ali problem je postarina (i domaci postari, carinici i sl.) i ono jos vaznije garancija. Ali opet uvek ima nacina da se dodje do necega.
I dalje se mogu kupiti skoro sve tastature sa razlicitim switchevima. I da negovorimo o pravim ergonomskim "lepoticama" :D. Ja se nazalost nemogu zaustaviti na obicnim tastaturama a nijedna dostupna (preko interneta naravno, kod nas sam video samo Datahand na Limundu) nije ono sto bih nazvao ultimativna tako da cu morati praviti svoju koristeci ErgoDox projekat kao neku polaznu bazu. Tako da nebih nazvao danasnju situaciju kao da nema kvalitetnih proizvoda. Problem je sto kvalitet treba platiti. Ono sto je nama ustvari zao jeste sto nemozemo naci te kvalitetne proizvode jeftino tipa IBM Model M15 za recimo 100 dindzi :D....

A za kliktavku... recimo Brown i softwerski odradis da se cuje klik a ti sluske na usi :D.... Bar su stampaci napredovali, seti se kako je kad stampa matricni :D, mislim da imam jedan LQ300 u nekoj od kutija, u slucaju da me komsije iznerviraju :D...
 
Poslednja izmena:
Jel kuca ovde neko na red tastaturama? Moze preneti utiske?
 
Problem je sto kvalitet treba platiti. Ono sto je nama ustvari zao jeste sto nemozemo naci te kvalitetne proizvode jeftino tipa IBM Model M15 za recimo 100 dindzi :D....

A za kliktavku... recimo Brown i softwerski odradis da se cuje klik a ti sluske na usi :D.... Bar su stampaci napredovali, seti se kako je kad stampa matricni :D, mislim da imam jedan LQ300 u nekoj od kutija, u slucaju da me komsije iznerviraju :D...

Tako je, hoćemo kvalitet ali nećemo i/ili nemamo pare da damo za njega. Ja prvi. Ipak, za nas koji provodimo ceo dan za računarom, tastatura, miš i monitor bi trebalo da budu prioritet.

Možda se nismo razumeli, ja volim kad se čuje kliktanje, drugi se bune :D Mislio sam da uzmem nešto sa plavim prekidačima, al kao ajde, da proširim vidike malo. Nije toliki problem promeniti ako mi se ne svidi.
Štampanje na matričnom štampaču je kao digitalno klanje svinja. Bilo, ne vratilo se :)
 
Za štampače se slažem, ja sam uvek koristio InkJet (od kraja devedesetih), jeste da crkavaju ketridži svakih 15 dana i da se kvari na 2 meseca al je opet daleko bolje i lakše nego sa matričnm štampačem.
Što se tiče tastatura, da kod nas nije stigao CM, jedina opcija bi bio Razer i par modela Logitecha. Ko hoće, može da kupi dobru tastaturu. Problem je što skoro nikoga ne zanima i što skoro svi kucaju sa 2, 3 ili 4 prsta i tako samo gube svoje vreme. Ko zna koliko je dobrih komponenti zamenjeno sa daleko lošijim i nekvalitetnijim jer su bile velike/matore/ružne. Kad nekome pokažem CM Qickfire kažu "vidiš ti kolko ovo košta, pa tastaturu mogu da kupim za 500 dinara". Na Model M je reakcija "Jesi ti lud, šta će ti ovo, za te pare (30evra) si mogao da kupiš normalnu tastaturu".
Našem tržištu bi dobro došla neka "socijalna" mehanička tastatura, koja ne bi imala LED osvetljenje, aluminijumske lajsne, programabilne tastere, neki svemirski dizajn... samo da bude što jednostavnija (i jeftinija, ali pristojnog kvaliteta), a da ima Cherry switcheve. Samo da približi mehaniku prosečnom korisniku... I ovo je daleko od realnosti, a i meni ne bi mnogo pomoglo, ne bi mi bilo mnogo teško da jednom u najmanje 5-6 godina (koliko bi tastaura trebala u najgorem slučaju da traje) izdvojim 100-120 evra i kucam na nečemu normalnom. Mogu da ubedim još par likova koji menjaju tastaturu na dva meseca (uglavnom zbog gaminga) i dosad su potrošili ko za dobru mehaničku.
 
Ma svi mi volimo clicktavke a i ja sam u sitaciji kad cu morati koristiti "tihe". Sto se tice ljudi koji zive od racunara to se podrazumeva kao sto sam vec rekao ovde ako se nevaram. Tastatura/mis, monitor, stolica i sto su najvazniji jer ako se izgubi zdravlje dzaba ti super CPU i slicno.

Sto se tice tih "pametnih" koji kritikuju cene i stare tastature to je njihov problem. Samo im kazes kad odrastes mozda shvatis :D. Sta mislis sta ce reci kad bi videli neki Kinesis ili Maltron od 300/600$ :D. Slazem se sto se tice socijalne tastature ali tesko da ce se to naci bas zbog male potraznje ne samo u Srbiji nego svuda u svetu. Ustvari kod nas socijalna tastatura se i mogu nazvati stare tastature tipa IBM model M, stare cherry, alps...
Ja sam i poceo postovati bas da ljudi pocnu razmisljati o mehanickim a ne da gube vreme/pare i zdravlje na neke sljastece gumicarke. Pored toga bas ovaj thread moze povecati prodaju takvih tastatura a istovremeno to znaci i mogucnost da se poveca i broj dostupnih modela kod nas. Sto vise ljudi zna to ce sve vise njih o tome diskutovati i razmisljati. Nazalost kod nas novinarstvo kvalitetno nepostoji nego se sve svodi na neke marketinske textove na vecim medijima koji odisu neznanjem. Recimo google glass koji su izvikali kao revolucionaran a tako nesto se moze kupiti zadnjih 10 godina ako se nevaram (mada ako pogledamo i kacige onda zadnjih 20godina :D), a jos nijedan od tih textova nije naveo zdravstvene problem zbog kojih ti uredjaji nisu raspostranjeni (mada ima nekih koji emituju direktno na retinu oka pa kao nemaju takve probleme)...


Jel kuca ovde neko na red tastaturama? Moze preneti utiske?
Problem je odgovoriti na tvoje pitanje jer nekima se svidja a nekima ne. U principu po meni za "korisno" kucanje meni se nesvidja dok za neke igre mi se svidja. Problem je dati savet bas zbog posebnosti svakog od nas i svako od nas ima "sta vise voli". Najbolje je da probas u prodavnici ili da pokusas dogovoriti sa prodavcem da das pare a u slucaju da ti se nesvidja da zamenis za black ili blue/brown posle.
Ah... nadjoh sliku...
cZkte.png
 
Poslednja izmena:
Hewlett-Packard, ta stara, dobra vremena kada su tastature koštale 200+DM :D danas, kao i tada, važi "koliko para toliko muzike"
 
Ako nekog zanima dell at102w, ortak ima tu tastaturu, ne koristi je i prodajo bi je (nije ona sa kupujemprodajem). Mislim da je isto pozutela, ako se dobro secam. Koga zanima, moze na pm da me kontaktira pa ja prosledim njegov kontakt.
 
Nazad
Vrh Dno