Šta je novo?

Mehanicke Tastature

Nisu loši ni crni switchevi, cuje se i tu klik ali ne tako jako kao kod blue. Meni se cini da brže kucam na black prekidačima, nema tolikog otpora- lakše se aktivira prekidač.

edit: nećeš je baciti :D
 
Poslednja izmena:
Kako si ih izgubio?

Apple keyboard ima F keys po defualtu kada drzis Fn i specijalne funkcije na njima kada ne drzis. Na ovoj mozes kao na svakoj iz OS X da uradis bind necega (kao display brightness nor.) na F key, ali onda taj F key ne mozes vise da koristis...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zar ne može to nekim programom da se podesi, kao što je rekao ed da može na win-u preko keytweaks-a?
 
Apple keyboard ima F keys po defualtu kada drzis Fn i specijalne funkcije na njima kada ne drzis. Na ovoj mozes kao na svakoj iz OS X da uradis bind necega (kao display brightness nor.) na F key, ali onda taj F key ne mozes vise da koristis...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ne možeš li da ubaciš Shift u jednačinu, pa originalni funkcionalnost tastera dobiješ sa Shift?
 
Ja sam naišao na ovu recenziju Ida ganjam tu tastaturu to bi me odvratilo.
https://m.reddit.com/r/MechanicalKe...viewso_i_got_one_of_those_china_boards_ajazz/
ne znam sta ocekujete od 40 usd kineza......

Nisu loši ni crni switchevi, cuje se i tu klik ali ne tako jako kao kod blue. Meni se cini da brže kucam na black prekidačima, nema tolikog otpora- lakše se aktivira prekidač.

edit: nećeš je baciti :D
kod kineskih crnih sviceva se mozda cuje klik. kod originala ne
 
Poslednja izmena:
^to je tzv. bottoming out - neko dok kuca uvek to radi, neko kuca bez da to radi - stvar navike i sta ti vise prija :)

ne znam sta ocekujete od 40 usd kineza......
Ja sam ocekivao malo, a jos uvek ne vidim razliku u odnosu na MX Blue switcheve pa ti sad vidi jel vredi onda kupovati tastaturu sa MX Blue :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Da li je mozda neko koristio SteelSeries M500?
 
Da li si ti probao negde i uporedio tactile i linear switcheve da vidis koji ti je tip bolji?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Nisam, do sada sam koristio samo membransku, ali mislim da ne bih mogao da se naviknem na kliktanje blue prekidaca, a i okolina bi me razapela :D
 
Nisam, do sada sam koristio samo membransku, ali mislim da ne bih mogao da se naviknem na kliktanje blue prekidaca, a i okolina bi me razapela :D

Mene je devojka htela razapeti, ali onda je ona probala i koristila prvi put u zivotu mehanicku sa blue i iako je negodovala prvih par dana sada su joj sve ostale ne-mehanicke g****o, ukljucujuci i mehanicke linearne. Doduse nije probala brown.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ja sam dobio komentar: Polako počinješ da me nerviraš sa tom tastaturom :D
 
Pa dok sam kući bi mi verovatno moji prigovarali, a kada se vratim na faks, u studentskom domu bi mi cimeru verovatno smetalo :D

Btw, vidim da su neki uzimali tastaturu preko extrememicro prodavača, a vidim da ima nekih prodavača (isto top rated) kod kojih je jedno 10 dolara jeftinije, ima li nekog razloga zbog koga su ljudi odavde uzimali kod njega ili?
A drugo pitanje, da li massdrop isporučuje u Srbiju, vidim da su neki menjali keycaps preko njega, jer su se žalili na loš kvalitet istih?
 
taktilni su oni koje osetis (i cujes) a linearni su glatki do kraja.

Inače, mogu da potvrdim da su black prekidači dobri za gaming, ali loši za kucanje. Ako i najmanje omasim slovo i malom silom pipnem taster, on otkuca to slovo. Gresim ko blesav i konstantno imam brdo upalih slova. Za gaming su ok, jer mi prsti stoje samo na tim tasterima koje želim i mnogo se lako pritiskaju.
Definitivno moram da pronađem brown tastere. Žao mi samo što nisam ugrabio onu sa oglasa što je lik prodavao 4 kom. nećkao sam se i dok sam ja razmišljao, rasprodato sve.

EDIT:
eto sta ti je sreca. taman sam napisao ovu poruku i pregledam oglase kad vidim da lik prodaje jos 2 komada (do duse polovna) i odmah maznem jednu.
Sada se spremam da probam da ubacim osvetljenje. Takođe prebacujem kapice sa ajazz.
 
Poslednja izmena:
taktilni su oni koje osetis (i cujes) a linearni su glatki do kraja.

Inače, mogu da potvrdim da su black prekidači dobri za gaming, ali loši za kucanje. Ako i najmanje omasim slovo i malom silom pipnem taster, on otkuca to slovo. Gresim ko blesav i konstantno imam brdo upalih slova. Za gaming su ok, jer mi prsti stoje samo na tim tasterima koje želim i mnogo se lako pritiskaju.
Definitivno moram da pronađem brown tastere. Žao mi samo što nisam ugrabio onu sa oglasa što je lik prodavao 4 kom. nećkao sam se i dok sam ja razmišljao, rasprodato sve.

EDIT:
eto sta ti je sreca. taman sam napisao ovu poruku i pregledam oglase kad vidim da lik prodaje jos 2 komada (do duse polovna) i odmah maznem jednu.
Sada se spremam da probam da ubacim osvetljenje. Takođe prebacujem kapice sa ajazz.
Uze mi je ispred nosa :p

Ajde makar javi kakva je kad je probaš :)
 
Osetis. Brown su taktilni, a gotovo su necujni.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Zato i stoji u zagradi jer ima plavih i braon.

@nemanja,
ovog puta nisam cekao. mada opet se prodaju 2.
javicu, ali ne znam koliko cu je koristiti pre nego sto je izoperisem.
 
Ja imam Quickfire XTI sa brown tasterima i jako sam zadovoljan. Pogotovo za kucanje, za gaming mi sve jedno jel mehanicka ili membranska.
 
za gaming mi sve jedno jel mehanicka ili membranska.

Naravno da nije svejedno pogotovo za gaming :) sa mehanickom ima drasticnih razlika u gamingu, bar ako pricamo o online gaming-u

Koji su switch-evi taktilni a koji linearni?

Red + Black su linearni a Blue + Brown su taktilni.
 
Poslednja izmena:
Bas o online gamingu i pricam :)
 
Naravno da nije svejedno pogotovo za gaming :) sa mehanickom ima drasticnih razlika u gamingu, bar ako pricamo o online gaming-u



Red + Black su linearni a Blue + Brown su taktilni.

Znaci u lol ti je bitan taj jedan milisekund a to sto ti ping varira izmedju 50 i 100 je nebitno :)
Za druge igre jos donekle. Iskreno bitno je za online gaming samo da ti tastatura lezi fino :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Cudno da ima potrebe za ovakvim postom ali eto da ispratim cisto posto vidim da dosta ljudi ne zna bas sta je sta. U prilogu imate gifove switcheva, sinhronizovani sto znaci da oni koji su tezi (veca gramaza za aktivaciju, necu je ubacivati brojke su relativne) idu sporije.
Da ih rasporedim u tri vrste:

1. Tactile sa "klikom": Plavi switch
2. Tactile bez "klika": Braon, "prazni" (clear) switch.
3. Linerani: Crveni i crni switch.

braon.gifplavi.gifcrveni.gifcrni.gifcisti.gif

Pored ovih ima dosta varijacija CHERRY MX switcheva, kao trenutno (po meni) najboljih switcheva na trzistu. Samim tim razlicite varijacije switcheva uslovljavaju razlicitu primenu istih. To je stvar koja je licna i niko ne moze da dodje i kaze ovi switchevi su najbolji za tebe.
Samim tim, morate sami da odredite sta vam treba za licnu upotrebu, dok preporuku switcheva za neku odredjenu igricu ili kucanje mozete prihvatiti. :)

Da se nadovezem sada na to da li su za gaming iste sa membranskim. Krenucu preko switcheva da objasnjavam

Crveni/Crni kao linearni switchevi su ona vrsta koja se koristi kod igrica koje su takve da se dugme drzi, retko pusta ili kada se pusta treba biti brzo tipa strafe u cs. Tesko se oseti aktivacija ali kada se drze dole i pustaju tako lepo klize, i brzo to rade da ce sigurno biti bolji od membranskih. Naveo sam CS kao igricu gde bi bili brutalni zato sto se WASD ne nabada samo vec se drzi. Takodje to vazi za COD, BF, NFS i ostale first-person-shooter igrice ili igrice sa slicnom potrebom.

Braon/"prazni" su oni koji imaju taj TAK gde se prepozna aktivacija, sto znaci da se moze osetiti kada se aktivira. Ovo nije nesto sto je potrebno u CS-u, ali sigurno da nece smetati. Iz licnog iskustva malo njih koristi ovakve switcheve za CS ili ostale first-person-shooter igrice, ali oni koji ih koriste imaju dobar razlog za to. Ja licno koristim braon za kucanje i mobe. Iz moje perspektive: Igram dotu, igram invokera koji zahteva brze prste i preciznu kombinaciju za bacanje spell-ova, cesto mi se desavalo da sa membranskom pogresno procenim, jer ne postoji tacan osecaj da li je uspesno registrovan pritisak ili ne, pa dobijem pogresan spell zato sto zelim da to bude brzo i tacno. Sa mehanickom tastaturom posle navikavanja nema toga, tacno mogu svaki klik da upijem i da ne bude kako nisam dobar spell bacio. Sa druge strane za kucanje su definitivno super jer se opet oseti kada se dugme pritisne i dosao sam do nekih 95wpm na typing testu posle navikavanja.

Plavi i ostali clicky switchevi su najinteresantniji zato sto su ZANIMLJIVI, kada to kazem mislim na taj click koji se cuje tako da privlaci i gejmere i one koje kucaju i one koji jednostavno vole da cuju taj zvuk. Postoje ljudi koji gejmuju fps igrice, mobe i sve ostalo na plavim switchevima zato sto njima oni odgovaraju. Generalno ovo su majka switchevi kada se radi o kucanju, klasicna birokratija od switcheva i dok ih ne probate necete shvatiti sta znaci kucati na mehanickoj tastaturi.

Za kraj neko moje misljenje: switchevi su sve gori, sve je vise vrsta, a kinezi su jako lud narod tako da se u buducnosti treba zapitati kakav swtich kupujem i da li vredi dati 100e+ na tako nesto. :trust:
 
to uspeva samo ako živiš sam ili imaš kancelariju u kojoj si sam. ili ako te ukućani tolerišu, na poslu će već teško neko da te trpi. zato ja furam brown.
 
Nisam nikad probao te switcheve ali sam čitao i znam tu podjelu, imam problem da razumijem razliku između tactile sa "klikom" (blue) i tactile bez "klika" (brown). Na primjer taj zvuk koji kažu da je tiši kod brown nego kod blue ali ga svakako ima i kod brown, da li je to taj "klik"? Ako jeste onda i brown ima "klik", a ako nije...šta onda proizvodi zvuk kod brown, i da li onda "blue" ima dva izvora zvuka, jedan je taj njegov "klik" a drugi je ono što ima brown a što nije "klik"?

Inače neka me neko ispravi ali sam stekao utisak da bi meni brown bio najoptimalniji, ne želim da je baš glasno, igram RPG-ove, avanture i FPS mada ništa na nekom visokom nivou niti multiplayer već samo singleplayer. I volio bih da je kucanje prijatnije, a kažu da jeste tako na mehaničkim.
 
Nisam nikad probao te switcheve ali sam čitao i znam tu podjelu, imam problem da razumijem razliku između tactile sa "klikom" (blue) i tactile bez "klika" (brown). Na primjer taj zvuk koji kažu da je tiši kod brown nego kod blue ali ga svakako ima i kod brown, da li je to taj "klik"? Ako jeste onda i brown ima "klik", a ako nije...šta onda proizvodi zvuk kod brown, i da li onda "blue" ima dva izvora zvuka, jedan je taj njegov "klik" a drugi je ono što ima brown a što nije "klik"?

Inače neka me neko ispravi ali sam stekao utisak da bi meni brown bio najoptimalniji, ne želim da je baš glasno, igram RPG-ove, avanture i FPS mada ništa na nekom visokom nivou niti multiplayer već samo singleplayer. I volio bih da je kucanje prijatnije, a kažu da jeste tako na mehaničkim.

Brown jeste taktilan i ima klik koji je blazi od blue tastera. Ne moze ti niko reci sta je optimalno posto je subjektivno :)
Neka poenta jeste da su linearni bolji za gaming mada su svi oni dobri za gaming, pricamo o CHERRY switchevima

Sto se mene tice sledeci ce biti BLUE :)
 
Poslednja izmena:
Nisam nikad probao te switcheve ali sam čitao i znam tu podjelu, imam problem da razumijem razliku između tactile sa "klikom" (blue) i tactile bez "klika" (brown). Na primjer taj zvuk koji kažu da je tiši kod brown nego kod blue ali ga svakako ima i kod brown, da li je to taj "klik"? Ako jeste onda i brown ima "klik", a ako nije...šta onda proizvodi zvuk kod brown, i da li onda "blue" ima dva izvora zvuka, jedan je taj njegov "klik" a drugi je ono što ima brown a što nije "klik"?

Inače neka me neko ispravi ali sam stekao utisak da bi meni brown bio najoptimalniji, ne želim da je baš glasno, igram RPG-ove, avanture i FPS mada ništa na nekom visokom nivou niti multiplayer već samo singleplayer. I volio bih da je kucanje prijatnije, a kažu da jeste tako na mehaničkim.

Pogledaj moj prethodni post sa gifovima.
Kod linearnih switcheva, na primer crveni vidis da mala (da je tako nazovem) kvacica sa switcha prava i deo opruge bukvalno klizi po njoj, i nema nikakvog bum klak klika.
Tactile su isti samo njihova kvacica ima jedno udubljenje, pogledaj sada gif sa "clear" gde ces najbolje uociti, tako je i sa braon switchevima. Kada oprugica preskoci deo, dobije se lagani TAK.
Tactile clicky imaju slobodan donji deo kao sto vidis na giffu sa blue switchevima, sto je i kod zelenih switcheva tako, i pored tactile feedbacka daju i taj click jer je donji deo slobodan.

screenshot_377.png

Primer zelenog switcha, takodje slobodan donji deo tactile clicky. :)

Definitivno brown je za prvi buy mehanicke tastature, ako vec nemas mogucnost da probas sve switcheve.
 
Nazad
Vrh Dno